BlackJeffy BlackJeffy komentáře u knih

No a já No a já Delphine de Vigan

Strašně dlouhou dobu jsem přemýšlela o tom, co k téhle knize napsat. Je to téměř půl roku, co jsem ji přečetla v průběhu jednoho večera, což nereflektuje pouze délku příběhu, ale i jeho čtivost. Půl roku od dočtení a já sama sebe občas přistihnu, jak o příběhu mladičké Lou a její podivné kamarádky přemýšlím.
Delphine de Vigan je má krevní skupina už jenom proto, že nevnímá svět jako rozkvetlou japonskou zahradu. Zároveň ho však nevnímá ani černobíle. Její knihy jsou povětšinou velmi ponuré, zasahují bolavá místa, nebo v člověku vyvolávají podivný, tíživý pocit. Tato kniha je tomu naprosto zřejmým důkazem.
No a já je famózní a pro svůj příběh velmi těžká četba, která si zaslouží daleko víc pozornosti.

19.04.2021 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Po přečtení téhle knihy ve mně něco zemřelo. Mám pocit, jako kdyby si Sophiie a její příšerný osud odnesl něco ze mě a není to hezký pocit. Dílo tak silné, že nemohu nalézt slova. Vím jen, že ten tíživý pocit mne bude ještě pár dní pronásledovat.

15.11.2017 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Plakala jsem. Strašně jsem plakala.
Po dočtení téhle příšerně těžké jednohubky, která mě v určitém slova smyslu doslova zlomila, jsem volala své babičce, abych ji poděkovala za všechno, co pro mě v životě udělala. A tiše doufám, že toho pro mě (ale hlavně se mnou) ještě hodně udělá.

"Člověk si pořád myslí, že má čas, aby věci řekl, a pak už je najednou pozdě. Myslí si, že stačí naznačit, ukázat, ale tak to není, musí se to říct.

20.04.2021 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

"Neboť: každý má někde srdce, i když s sebou je nenosí." Zamilovat se do mrtvých básníků je hrozně jednoduché a Jirka moje srdce vyhrál na plné čáře.

05.04.2018 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Zvířata jsou nebezpečná, přenáší nebezpečný virus, který údajně zabíjí. Musejí být vyhubena! Jak ale nahradit produkci masa? A jak vyřešit problém s přelidněním planety? Lidmi! Lidmi, kterým za žádných okolností nebudeme říkat lidi, protože krutá realita je na rozdíl od lidského masa nestravitelná.
Kniha s obrovským potenciálem, který nebyl ani ze třetiny využit. Příběh, je naprosto plochý, po pár přečtených stránkách vám dojde, kam se bude příběh dál vyvíjet, a jak kniha asi skončí. Celé je to plytké, nepromyšlené, nepropracované a krom toho, že lidi jsou tak strašně zvrácení, že požírají sami sebe, nevěříte pořádně ničemu, protože nic nemá hloubku.
Dvě hvězdičky za námět a možnosti toho, že si někteří čtenáři možná uvědomí, co obnáší problematika velkochovu zvířat, a co se vlastně děje s masem, co si dávají na talíř.

06.11.2022 2 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Monice moc držím palce, aby se jí podařilo zvítězit nad všemi démony (nejen těmi zdravotními). Kniha se četla moc příjemně, kdo však čeká cestopis nebo nějaké důležité informace o PCT, ten bude zklamaný. Tady totiž není Pacifická hřebenovka až tak důležitá, důležitá je tu MONIKA NA Pacifické hřebenovce. :)

11.01.2022 4 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Bizár, který se od diskuzí pod články na iDnes liší snad jen tím, že je kostrbatě napsán schválně a má tedy nést nějakou myšlenku.

22.11.2018 2 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

„Stál až na okraji a zdálo se, že mluví s propastí, milenkou sebevrahů."

25.10.2018 5 z 5

Amy, má dcera Amy, má dcera Mitch Winehouse

V první řadě Amy Winehouse nebyla celebritou, byla zpěvačkou. Životopis člověka s tak obrovským srdcem, které mělo tolik jizev. Dojemný příběh o tom, co všechno v životě dokáže způsobit láska ke špatné osobě.

19.06.2018 3 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

WORDS
WILL
SCRATCH
HEARTS
THAN
SWORDS.

31.05.2018 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Těžko hledat slova pro tak krásný a čistý příběh o prazvláštní lásce dvou úplně odlišných lidí.

28.03.2018 5 z 5

Až bude padat hvězda Až bude padat hvězda Valja Stýblová

První kniha, jež mě kdysi dávno dohnala k slzám. Oblíbená mé babičky, oblíbená mé maminky a nakonec vyhrála místo i v mém životě. Je až k neuvěření, jak moc se doba mění. Vilík bude navždycky mým prvním knižním zlomeným srdcem.

21.02.2018 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

"A taky jsem se ptala, co to je od srdce a prej je to tak, že srdce je nejhorší nemoc. Jak má někdo srdce, tak skoro určitě umře."

20.12.2017 5 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Tohle je asi nejslabší komiks Zaklínače, jaký doposud vyšel. Ilustrace příšerně tmavé, v určitých částech až nepovedené a příběh místy hodně zmatený. Celé je to takové chaotické. Za mě veliká škoda zpracování.

06.11.2022 1 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Možná je chyba v tom, že jsem prvně viděla seriál, možná mi kniha prostě jen nesedla (třeba i tou naprostou absencí uvozovek). Za mě však knižní zpracování dostává tři hvězdičky, víc určitě ne.
Moc se mi líbí myšlenka příběhu, v určitých situacích jsem se s Mariannou dokázala ztotožnit, kdo z dnešních "mladých" nezažil ani jeden naprosto toxickej vztah, ať hodí kamenem. A přesto se většina z nás cítila lapená v pavučině, přesto jsme měli tendence se k tomu vracet a vracet a vracet. Zas a znova ubližovat a nechávat si ubližovat, až nakonec muselo přijít prozření a vyslovení toho opravdu posledního, definitivního konce.
Je to těžké téma, protože je součástí každodenního života, protože není přitažené za vlasy, protože se skutečně odehrává v našich životech i v životech lidí okolo nás. Je to obrovská škála odstínů šedé, kterou se musíme prokousat, a která v nás nadobro nechává stopy.

20.04.2021 3 z 5

Opium Opium Katastrofé (p)

Poezie nás buď zachrání, nebo nám nadobro zničí život; středová linie neexistuje.

O záchraně v případě Opia hovořit nebudu. Faktem ovšem je, že si touto sbírkou nechám ničit život znovu a znovu.

08.01.2019 5 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Zvrhlé, vulgární, temné, dechberoucí - přesně jako Manson.

08.07.2018 5 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Nejlepší kniha pojednávající o anorexii, která se mi dostala do rukou.

24.12.2016 5 z 5

Sněžím Sněžím Pavel Kohout

Kdybych na knihu nemusela napsat interpretaci literárního díla potřebnou k udělení zápočtu, patřila by k malému množství knih, které jsem nedočetla. Hlavní hrdince mám od první stránky chuť dát pěstí. Tahle chuť po celou dobu četby akorát sílí, rozhodně neustupuje.
Absence stylistiky a základních pravopisných pravidel mě příšerně rozčilovala, neustálé závorky s myšlenkami jsem po prvních 50 stranách knihy přestala číst. Postavy podivné, hlavní hrdinka je naprostou definicí pokrytce, zoufalky a šílené ženské. Jediná sympatická mi byla Gábina, kdybych měla matku, které je přednější soulož před dítětem, taky bych dělala všechno proto, abych nemusela být doma.

19.04.2021 1 z 5