biki biki komentáře u knih

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Úplně klasická reacherovka to není. Jack je zde nucen spolupracovat s několika skupinami včetně německé policie, musí brát ohled také na politické zájmy a mezinárodní vztahy. Přesto se stává vůdčí postavou jinak vcelku klasického detektivního pátrání, do něhož ale občas vnáší své, místy osobité, metody. Tím pádem nejsme ochuzení ani o nějakou tu akci, i když je jí méně, než jsme jinak u Reachera zvyklí. Líbilo se mi, že autor Jacka postavil do nezvyklé situace, kterou Jack ovšem jako vždy bravurně vyřešil.

14.05.2017 5 z 5

Léto Léto Amanda Quick (p)

Onehdy jsem přišla z práce utahaná, otrávená, počasí mizerné, že se nedalo vůbec nic dělat. Z několika nových knížek jsem si vybrala právě tuto a dobře jsem udělala. Po několika stránkách jsem se začala nahlas pochechtávat a špatná nálada se úplně rozplynula. Jasně, že to není žádné veledílo, děj víceméně odpovídá anotaci, i když ohňostrojem bych to nenazvala. Ale je to zábavné antistresové počtení, a to vůbec není málo. Proto také ono vysoké hodnocení.

14.05.2017 4 z 5

Cizí agent Cizí agent Brad Thor

Knihu jsem přečetla v průběhu jednoho hodně pochmurného a deštivého dne, kdy se nic moc jiného nedalo dělat. Jenže jsem zklamaná - je tam hodně akce, hlavní postava je hrdina bez bázně a hany a asi fešák (?) ... a to je tak asi vše.
Kdyby se v knize nevyskytovaly reálie jako IS a některé známé teroristické akce, tak bych měla dojem, že autor ustrnul někdy v dobách té nejstudenější války. Popudily mě jeho neuvěřitelně naivní, striktně černobílé představy o rozdělení světa: na jedné straně bezchybné USA se svými "zcela bezvýznamnými" souputníky (západní Evropa), na druhé straně zlo nejčernější, Rusko. A IS jako výstřelek islámského světa, který je sice hodně otravný a obtěžující, ale není hoden nějakého razantnějšího zásahu. Tedy až do doby, než dojde k určitým událostem (neprozradím, kdyby to chtěl někdo číst). Autor zcela ignoruje další průvodní jevy či významný podíl USA na vzniku celé té patálie (ne, že by Rusko nemělo svůj řádný díl másla na hlavě). Do jisté míry mě popudil i hlavní hrdina: jeho neomylnost (tedy až na jednu fatální výjimku, která ale svědčí spíš o hrdinově, potažmo autorově "naivitě"), když všechny jeho plány a vysoce náročné nebezpečné akce skončily úspěchem. Pár lidí přitom sice zařvalo, ale on si nepodvrtl ani kotník (Mitch Rapp, Jason Bourne či dokonce sám James Bond by mohli jen zahanbeně sklopit hlavu). Na práci, kterou údajně roky vykonává, je pozoruhodně nedostatečné jazykové vybavený, ale všude přece žijí lidé, co umí anglicky a jsou ochotni pomoci chrabrému Američanovi. A kdyby Scottův protivník použil jen trochu odlišné metody, byly bych v pokušení mu i fandit.
Celkové hodnocení - podprůměr (a už taky chápu, že od tohoto autora vyšly jen tři knihy ze série, asi není o co stát).

03.05.2017 2 z 5

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

Souhlasím s předchozím komentářem - L.K. dobře udělala, že se zase vrátila k žánru, který ovládá nejlíp. Moc dobře vystavěný děj bez hluchých míst, bez nějakých krkolomných zvratů. Dokonce se mi ve srovnání se staršími knihami zdají charaktery hlavních postav této knihy lépe vykreslené, vícevrstevné, věrohodnější ve svých úvahách a rozhodnutích. A právě proto mi možná až tak nevadilo, že romantická část tu měla menší prostor. Doufám, že autorka v dalších dílech udrží tuto vysokou laťku, už se na ně těším.

30.04.2017 5 z 5

Prokletý ráj Prokletý ráj Margaret Way

Romantický čtivý příběh s příměsí téměř detektivní záhady a špetky mystického tajemna (i když tu si autorka dle mého mínění mohla odpustit, ale proti gustu ...). Jen těch psychicky narušených osob tam na můj vkus bylo trochu moc.

30.04.2017 3 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

Další z výborných thrillerů, které jsem si opravdu vychutnala do posledního slova. Těch osob i událostí z minulosti je tam opravdu hodně, zpočátku mi také trochu trvalo se v ději orientovat, ale pro další vývoj byly nezbytné. Stejně jako většina komentujících jsem poměrně brzy vytušila příčinu zmizení Suzanne. Ale cesta ke zjištění, co vlastně se přesně událo a jaké další skutečnosti (a špinavosti) se v průběhu let na tuto tragédii nabalily, je fascinující. Gibson se svými partnery odvedl opravdu dobrou práci.
Doufám, že se brzy dočkáme dalších příběhů s tímto hrdinou. Moc se mi zamlouval.

25.04.2017 5 z 5

Výkupné z Vysočiny Výkupné z Vysočiny Hannah Howell

Standartní příjemný romantický příběh, na který jsme od této autorky zvyklé. I když už nějak moc nepřekvapí (ostatně co pořád nového vymýšlet, zvlášť při počtu titulů, které už má H.H. na kontě), pořád je to milé odpočinkové čtení.

25.04.2017 4 z 5

Jako pravá dáma Jako pravá dáma Alissa Johnson

Docela dobrý nápad autorky, ale zpracování pokulhává - děj se zbytečně natahuje a místy nudí, občas jsem stránky jen přelétla pohledem, abych se pohnula dál. Oba hlavní hrdinové se mi docela líbili, s Lilly už to bylo trošku horší. Teprve když se dostala do svého starého prostředí v Londýně, má sympatie k ní poněkud stouply. Dám autorce ještě šanci v dalším dílu (pokud vyjde), abych zjistila, jak se Lillyiny další osudy budou vyvíjet.
Ještě poznámka - knihu hodnotím spíše jako slabší průměr v tomto žánru, ale zcela promyšleně přidávám * - naprosto upřímně jsem totiž soucítila s Winnefred, co se týče její kinetózy. Žít v té době bez Kinedrylu, to by byla moje smrt.

25.04.2017 3 z 5

Bleskové kameny Bleskové kameny Jack Du Brul

Výborný dobrodružný thriller se špetkou sci-fi, který, aspoň z mého pohledu, nemá chybu. Mercer je jakýmsi převtělením Dirka Pitta z románů Clivea Cusslera (však také oba autoři spolu stvořili to nejlepší z tohoto žánru), na rozdíl od Pitta se ale zabývá tajemstvími země. A jak známo, různé horniny, nerosty, nemluvě o drahých kovech či kamenech, jsou komodity, které přitahují velké peníze, různé pochybné existence a tudíž bují i zločin. Autor ve všech třech knihách, které u nás zatím vyšly, k tomu přihodil i nějaký sci-fi bonus, který příběh řádně okořenil.
Téma, kolem kterého se tento příběh točí, je již řadu let široce diskutováno vědci zhusta protichůdných názorů, ale také médii i veřejností ústy různých polovzdělaných aktivistů, a zdaleka není vyřešeno. No, a přihoďte k tomu tajemný nerost pozoruhodných vlastností, a je zaděláno na malér, který pak musí hlavní hrdina v zájmu lidstva urychleně vyřešit.
Do háje, nemůžou u nás vydat i ty ostatní knihy ze série?

10.04.2017 5 z 5

Zemři dvakrát Zemři dvakrát Andrew Grant

Po slibném prvním dílu je to dost zklamání. Ani by mi tak nevadila až přemíra akce či mrtvol (ne, že by si to dotyční nezasloužili, tedy přinejmenším ti z rukou DT), ale až překvapivá přitroublost hlavního hrdiny vůči jisté osobě. Škoda, že si nevzal k srdci zásadu uvedenou v anotaci - "důvěra je iluze" - mohl se k řešení dobrat dříve a, pokud by mu to autor dovolil, ještě rozehrát vlastní hru. Moje hodnocení - tak zhruba 50%, ale jak je mým zvykem, zaokrouhlím nahoru.

09.04.2017 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Nebylo to špatné, ale k úplné spokojenosti leccos chybělo. První polovina knihy byla vynikající, napínavá, mělo to spád. Přestože postupně začala fakta dávat smysl a jednotlivé události na sebe logicky navazovaly, situace v knize se stávaly občas až absurdně překombinované. Nemůžu se ubránit pocitu, že zvláště v poslední čtvrtině knihy to už autor trochu přehnal, kniha mě v této fázi už tak moc nebavila. Ale rozhodně pořád patří k tomu lepšímu v žánru.

03.04.2017 4 z 5

Naše paní doktorka Naše paní doktorka Meredith Appleyard

Příběh o umírání, smíření a o naději - mohlo by to svádět k přeslazenému sentimentu, ale tomu se autorka naštěstí vyhnula. Romantická část do příběhu zapadá úplně přirozeně a nijak neruší. Také hrdinové nejsou žádní supermani, vůbec to v životě nemají lehké. Prostě, kniha se mi moc líbila, takže uvažuji, že si přečtu i tu předchozí.

02.04.2017 5 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

... a dokonalý thriller. Téměř 500 stránek jsem zvládla přečíst za dva dny, což hovoří za vše. Přes velký rozsah knihy tam nebyla hluchá místa, všechny události na sebe plynule a logicky navazovaly. I když se děj odehrával střídavě v různých částech světa, neztratila jsem přehled a souvislosti. I osob tam bylo tak akorát, takže ani zde jsem nemusela dlouze přemýšlet, a zpětně listovat, kdože je kdo. Věrohodné charaktery hlavních aktérů (i když šťourové by zase mohli naříkat, že nebyly prokreslené do hloubky - ale kdo po tom v tomto žánru touží?), spousta reálií např. z jachtingu, pátracích akcí na moři i na pevnině, politické pikle a hry o moc ...
Ani se mi nechce věřit, že se jedná o autorovu prvotinu. Jenom doufám, že si tak nenasadil příliš vysokou laťku, a že jeho další knihy (doufám, že vyjdou i u nás) budou aspoň stejně dobré.

27.03.2017 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Kendra Elliot

Já bych nebyla tak přísná. Mě se knížka docela líbila - domnívám se, že motiv úvodního činu byl vysvětlen dostatečně, že způsob jeho provedení byl důsledkem osobnosti podřízeného padoucha (hlavní padouch s tím asi tak docela nepočítal, však mu to taky dal najevo). Nevadí mi, že onoho hlavního padoucha jsem rovněž odhadla hodně brzo. A vůbec mi nevadí, že o zážitcích unesených tam nic bližšího nebylo - stačily náznaky v podobě nočních můr Chrise, fotky z polaroidu či "vybavení" úkrytu. Musím ale souhlasit, že romantická linka působí v celé atmosféře příběhu trochu rušivě - některé jiné autorky, např. S.Brown, L.Howard či již zmiňovaná stará dobrá Nora Roberts, to mají zvládnuté lépe. Snad si na to dá autorka v jiných knihách pozor, protože příběh jako celek se mi jinak líbil.
Jedinou opravdovou výhradu mám k tomu (jak už zde dříve uvedeno), že Chris i v úkrytu vystupoval pod "vlastním" jménem, protože při jeho IT schopnostech by neměl být problém toto vyřešit.

25.03.2017 4 z 5

Útěk z Arestonu Útěk z Arestonu Josef Pecinovský

Jak bezvýhradně jsem byla nadšená z prvního dílu, tak v první polovině této knihy jsem měla trochu potíže opět se do příběhu začíst. Možná je to i logické - my, čtenáři, i Sršeň jsme se už s životem na Arestonu dost seznámili. Sršeň se mu dostatečně přizpůsobil, takže ho moc věcí už nepřekvapí, postupně si opět buduje novou pozici, tentokrát trochu v jiném pojetí, kolem něj se střídá celá plejáda postav z prvního dílu a některé nové (přiznávám, občas jsem měla potíže se v nich orientovat). V druhé polovině knihy se děj konečně zase rozběhl a závěr prvního Sršňova cyklu pobytu na Arestonu i závěr knihy byly opět v intencích prvního díla, co se týká kvality. Rozhodně je to příslib pro díl třetí.

25.03.2017 4 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Docela příjemné počtení, někdy trochu moc ukecané. Autorka má určitě lepší knihy, ale doufám, že další příběhy z této série budou zajímavější. Slibně vypadá předpokládaný Edwardův příběh.

23.03.2017 3 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Chris Ryan (p)

Velmi akční a velmi brutální. Černé akce vládních úřadů a zároveň mocenský boj v řadách tajné služby za použití zvlášť nevybíravých prostředků. Občas mi z toho bylo hodně nevolno, a to i proto, že člověk matně tuší, že se něco podobného může pod povrchem skutečně odehrávat.

23.03.2017 4 z 5

Volání povinnosti Volání povinnosti David Weber

Už bylo načase, že konečně vyšla další kniha z vesmíru Honor Harringtonové. Když jsem si ji přinesla domů, hned jsem se na ni vrhla jako feťák na nový matroš. Počáteční lehké obavy, že příběh z minulosti Mantichory nebude tak zajímavý, se rozhodně nenaplnily. V knize je všechno, co do těchto příběhů patří - sympatický hlavní hrdina (nemyslím si, že je černobílý), různorodé osoby v jeho okolí, z nich mu některé pomáhají a některé mu házejí klacky pod nohy. Politikaření tak akorát, mezitím pár sarkastických a stále aktuálních poznámek. Závěrečná, poměrně složitá akce určitě také uspokojí každého fanouška Honorverse.
Haven? - tak trochu překvapení, jsem moc zvědavá, jak se celá situace vyvrbí. A bohužel, stromové kočky se ještě nedostaly na scénu.

06.03.2017 5 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Velmi solidní detektivka, kterou jsem zakoupila na podkladě prosincové recenze zde na stránkách DK. Čtyři pětiny knihy vynikající - ponurá atmosféra zapadlého městečka uprostřed zimních lesů, mizerný signál, malé policejní oddělení s nedostatečnými personálními i technickými prostředky a samozřejmě soukromý detektiv poznamenaný starou tragédií. Zmizení několika dívek v nevelké oblasti na pomezí dvou států také nejspíše realisticky ukazuje, jak "fungují" různé celostátní vyhledávací programy jako NamUS, CODIS, AFIS, či jak se všechny jmenují. Děj v této fázi plyne poměrně poklidně, ale pod povrchem se skrývá něco zlého. Napětí postupně narůstá, odhalení motivů je více než děsivé.
Jenže v závěrečné části autor sklouznul ke standartnímu akčnímu řešení, které mi k předchozí atmosféře knihy moc nesedělo. Ovšem vrcholem je hlavní padouch, který na mě působil spíš jako nějaká parodie, i když to tak autor určitě nezamýšlel. Naštěstí úplný závěr knihy to zase celé zachránil.

06.03.2017 4 z 5

Odhalena láskou Odhalena láskou Sabrina Jeffries

Standartní příjemné počtení, romantický příběh konečně zase z jiného období, než pro autorku typické doby regentství. Mě osobně se děj zase tak zdlouhavý nezdál, těch událostí tam bylo docela dost. Hlavní hrdinka byla na svou dobu poměrně výjimečná, i když mě některá její rozhodnutí občas štvala. Hlavní hrdina si taky prožil svoje, ale nakonec podle zákonů žánru se vše v dobré obrátilo.
Ta omějová mast mě taky zarazila. I když jsem dohledala, že se oměj v lidovém léčitelství občas používal jako anestetikum či lék proti horečce, bylo ale asi hodně riskantní určit tu správnou dávku. Možná tedy opravdu špatný překlad.

04.03.2017 4 z 5