BetyN. BetyN. komentáře u knih

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Kniha Musím mě zradit mi vyrazila dech. Přiznám se, že tato část naší nedávné historie mi doteď úplně unikala, musím si ji dostudovat. Ruta Sepetys si umí vybírat témata, která je potřeba předestírat (nejen mladým) čtenářům, a hlavně tato témata umí skvěle zpracovávat! Příběh je čtivý, má spád a napětí postupně stoupá víc a víc. I když na začátku jsem měla pocit, že je to psáno tak nějak kostrbatě, což mě během čtení ještě několikrát napadlo. Někdy mi bohužel styl psaní i vývoj příběhu prostě nesedl, ale to není to nejdůležitější. U této knihy jde především o látku, kterou se autorka rozhodla zpracovat, a té si opravdu vážím. Myslím, že události, které knihy popisuje a které se nedávno skutečně staly, mi dlouho nedají spát.

21.11.2022 4 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Marie Montessori byla výjimečná žena a její příběh opravdu stojí za pozornost. To je rozhodně hlavní důvod, proč si přečíst tuto knihu. Mezi řádky čtivě napsaného a romantického příběhu naleznete celou řadu historických faktů a zajímavostí. V závěru knihy autorka vysvětlí, co je fakt, a co je fikce. Čtení mě bavilo, postavy i prostředí jsou výborně vykreslené a příběhu nechybí spád, jenže se nemůžu ubránit dojmu, že tento námět měl větší potenciál. Marie Montessori by si zasloužila detailnější zobrazení jejího života, a hlavně tato kniha končí v momentě, kdy její kariéra teprve začíná. Tohle by měl být první díl ze série o této ženě, ještě zbývá mnoho věcí, co bychom o ní měly vědět. 3,5*

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Toto je opravdu poctivý román, autorka příběh detailně propracovala a díky brilantnímu popisu prostředí i postav se čtenáři dostává pod kůži. Od první stránky jsem se do knihy začetla a bavila mě. Ale jak příběh postupoval, místy mi přišel zdlouhavý a opakující se. Na konci autorka však nabrala druhý dech. Líbilo se mi, jak příběh uzavřela.

21.11.2022 4 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

Smrt paní Westawayové přináší čtivý příběh ve stylu klasických detektivek. Pozvolna plyne a napíná čtenáře až do samého konce, kdy mu konečně odkryje celou pravdu. Od první stránky jsem se do knihy začetla, okamžitě sympatizovala s hlavní hrdinkou a byla zvědavá, co přinese. Tajemná atmosféra je výborně vystavěná, to je asi jedna z největších předností knihy.
Jenže pár stránek před koncem jsem už ztrácela trpělivost, přišla mi zdlouhavá, ale o tom to právě je, asi má za cíl vytáčet čtenáře k nepříčetnosti tím, že stále neví, kde je pravda.
První polovina se mi líbila více, jak už to u tohoto typu literatury bývá, o některých detailech rozhřešení by se dalo polemizovat, ale jako celek se jedná o poctivý dobře napsaný román, který staví na tradiční premise starého sídla a rodinného tajemství.

28.09.2022 4 z 5

Prokletý trůn Prokletý trůn Joelle Charbonneau

Tato kniha je založená na politických intrikách ve fiktivním království, kde se dva mladí sympatičtí hrdinové pokouší vyřešit svízelnou situaci. Ovšem mám pocit, že by to mělo být dovedeno do větších detailů a že chytlavější styl psaní by tomu prospěl. Líbil se mi námět i celá řada zajímavých prvků, různorodé charaktery postav byly dobře vykresleny, jenže já se nemůžu zbavit dojmu, že jiný autor by s tímto materiálem uměl naložit lépe, přestože mě to i takto bavilo. Byla to taková oddechová fantasy kniha pro čtenáře young adult literatury. Každopádně se těším na druhý díl.

15.08.2022 3 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Na můj vkus byl příběh až moc sladký a nerealistický. Autorka má vytříbený styl psaní, příběh mě vtáhl od první stránky, ale v polovině knihy kouzlo vyprchalo a už mi to přišlo příliš přitažené za vlasy. Nakonec knihu hodnotím jako průměr, mezi červenou knihovnou asi poklad, ale nic víc než odpočinek a romanci od toho nečekejte.

15.08.2022 3 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Robin Benway

Kniha Daleko od stromu pro mě byla příjemná jednohubka, kterou jsem díky čtivému stylu psaní a nenáročnosti příběhu přečetla za pár dní. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, ráda jsem s nimi strávila čas a dozvěděla se o jejich zajímavým osudech. Kniha otevřela celou řadu aktuálních témat (adopce, rodinné vztahy, první lásky, přátelství, alkoholismus, terapie), ale přesto nepůsobila nějak tíživě, naopak příběh ve mně zanechal pozitivní pocity a dobrou náladu, protože obsahoval hlavně naději. Avšak kniha zůstala v rovině oddechovky, nezdála se mi úplně realistická, ale myslím, že to byl záměr a já si to užila. 3,5*

31.07.2022 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Do třetice pět hvězd nepadlo, po dvou skvělých předchozích dílech je tohle trochu slabší odvar. Závěrečný díl mi přišel místy překombinovaný a nevěrohodný, přestože autorka nenechala žádnou otázku nezodpovězenou a uzavřela všechny dějové linie. Každopádně se mi velmi líbil, jenom musím konstatovat, že méně než předchozí díly. Jako celek hodnotím tuto trilogii jako zjevení mezi fantasy sériemi, oceňuji úžasné zpracování slovanské mytologie a ruské kultury, akční napínavé scény, promyšlené zvraty a výbornou atmosféru.

19.07.2022 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Colleen Hoover bezesporu umí psát, ale tato kniha mi připadá na úrovni té nejlevnější červené knihovny. Začínalo to slibně, jenže příběh postupně upadal a posledních padesát stran jsem už nemohla vystát a občas jsem přeskakovala. Knize by prospělo zkrácení a určitě méně klišé. Jsem zklamaná...

26.06.2022 2 z 5

Sto roků Lenni a Margot Sto roků Lenni a Margot Marianne Cronin

Výjimečná kniha, číst ji pro mě bylo pohlazení. Přináší krásný příběh o životě i smrti, někdy je vtipný, jindy dojemný. Ačkoliv si nejsem jistá, zda mi kniha zůstane v paměti, podobných příběhů existuje mnoho, proto jsem jí dala 3,5 hvězdičky.

16.06.2022 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Na obtíž je moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední! Autorka píše s neuvěřitelnou lehkostí a humorem a od první stránky mě vtáhla do děje. Tato kniha je založená na celé řadě bizarních a na první pohled naprosto nereálných postav a situací, ale v průběhu čtení se ukáže, že to vlastně až tak rozdílné od našich skutečných životů být nemusí. Příběh si mně získal, i přes to, že autorka místy opravdu až moc tlačila na pilu a konec nemusel být jako v každé plytké komedii.

31.05.2022 4 z 5

Slovník lásky Slovník lásky David Levithan

Toto kniha nesedne každému, ale můj šálek kávy to rozhodně je! Romantický příběh formou slovníku? Originální! Útržky ze života dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilovali? Super! Filozofování o životě a hlavně lásce, někdy melancholické, jindy sladké a pozitivní? To přesně potřebuju číst! Knihu jsem si užila, je to sice vztahová jednohubka, ale díky formě a zajímavým myšlenkám má rozhodně přidanou hodnotu a stojí za to ji zkusit.

31.05.2022 4 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Všechny stránky Amélie přináší dobře napsaný příběh se sympatickými postavami, u kterého se budete chvílemi usmívat a chvílemi dojímat. Užila bych si to více, kdybych od knihy neměla tak vysoká očekávání. Je to prostě jedna z těch super young adult contemporary jednohubek, ale že by žánr nějak překračovala, to se říct nedá. Je totiž mnohdy velmi přitažená za vlasy, někdy až přehnaně. Po dočtení ve mně zůstaly příjemné pocity a knihu určitě můžu doporučit, ale ten humbuk kolem ní jí v mých očích spíše ublížil.

11.05.2022 4 z 5

Jizvy jako křídla Jizvy jako křídla Erin Stewart

Tato kniha lehce vybočuje z žánru YA heavy contemporary, protože témata (popáleniny, ztráta rodinných příslušníků, přátelství, psychoterapie, nová střední škola...) jsou zajímavá a autorka je zpracovala velmi citlivě. Bavilo mě to, ačkoliv místy se mi příběh zdál zbytečně natahovaný a některé věci mi neseděly. Jsem velmi ráda, že se mi kniha dostala do ruky.

21.04.2022 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Druhý díl se mi opět dostal pod kůži, od knihy jsem se nemohla odtrhnout a čtení si užila. Spolkla jsem autorce vše i s navijákem, ačkoliv mnohdy byly scény přitažené za vlasy, některé zvraty v ději mi přišly nelogické a hlavní hrdinka se nejednou chovala naivně. Já jsem prostě ochotná to přehlédnout, protože kniha byla originální, četla se skvěle, atmosféra byla bravurně popsána a vžila jsem se do pocitů postav. Jen bych podotkla, že méně by bylo někdy více, občas to působilo přeplácaně. Každopádně mně se kniha líbila a těším se na závěrečný díl!

21.04.2022 5 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Holly Bourne patří k mým oblíbeným spisovatelům. V této knize opět dokazuje, že její knihy jsou skvělé čtení pro mladé čtenáře. Protože přesně tohle potřebujeme číst! Příběh je dobře napsaný, odráží realitu a řeší důležitá aktuální témata. Autorka rozebírá mimo témat ze střední školy (šikana, popularita, drby) i tíživé domácí prostředí hlavní hrdinky, které mi přišlo možná ještě zajímavější než dění na střední, přeci jenom, s tím se setkáte mnohem častěji. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, autorka velmi dobře přibližuje její pocity, myšlenky a úzkosti. Jediné, co bych knize vytkla, je místy zbytečná zdlouhavost. Těším se na další autorčiny knihy. Zatím od ní u mě vede kniha Místa, kde jsem plakala...

13.03.2022 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Tento komiks byl pro mě velmi příjemnou jednohubkou na jeden večer. Nad knížkou jsem se culila, a tentokrát si i poplakala, protože tento díl byl vážnější, zabýval se tématikou duševního zdraví a šel do hloubky. Ale sladká byla kniha stále až až, což je přesně to, co od Srdcerváčů chci. Tento díl mě neučaroval tak jako třetí, ten byl za mě nejlepší, ale užila jsem si to a těším se na pokračování.

27.02.2022 4 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Překvapilo mě, jak moc se mi tato kniha dostala pod kůži. Autorka vystavila krásný příběh zasazený do magického prostředí ruského venkova. Její styl psaní je komplikovanější, vše květnatě popisuje, takže mi chvíli trvalo se do knihy začíst. Ale nenechte se odradit začátkem, ta kniha za to opravdu stojí. Nemohla jsem se od čtení odrhnout a ze zatajeným dechem rychle obracela stránky až do skvělého konce, který knihu hezky uzavřel, ale ponechal i spoustu nezodpovězených otázek do dalších dílů. Těším se na pokračování.

13.02.2022 5 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Tato kniha přináší nádherný příběh dospívající dívky January o touze, vážni, odvaze, lásce a hledání svého místa na světě. Moc se mi líbí styl psaní, je poutavý a čtivý a autorka vše barvitě popisuje. Myslím, že tento příběh musí rezonovat s každou dívkou nebo ženou. Přesto je to u této knihy buď, anebo - buď si ji zamilujete, anebo vám nesedne. Záleží, jestli vám nevadí pomalejší tempo, důraz na atmosféru a nedokonalá hlavní hrdinka s hlavou v oblacích. Ale za pokus to stojí, já jsem si knihu zamilovala, pohltila mě a o Dveře a January mi doteď leží v hlavě.

02.02.2022 5 z 5

Toto je první moderní básnická sbírka, kterou jsem přečetla. Upřímně jsem z toho rozpačitá, nevím, jak mám tento žánr uchopit. Bezesporu je kniha zajímavá a přináší celou řadu myšlenek, které jsou hezky poskládány a občas se mnou i rezonovaly. Ale! Já nevím, asi to není můj šálek čaje. Kniha je přečtená za půl hodinky, nějaké velké emoce ve mně nevzbudila, jen místy pousmání nebo povzdech a někdy mi přišla ta slova seskládána dost náhodně. Prostě si nejsem jistá, jestli to za tu krátkou dobu čtení a několik myšlenek, které mě upoutaly jen na tu chvíli, kdy jsem je četla, opravdu stojí... 2,5*

31.01.2022 3 z 5