Betti Betti komentáře u knih

Poslední medvěd Poslední medvěd Hannah Gold

Krásná dětská knížka otevírající problematiku globálního oteplování, antropogenního vlivu na přírodu a ohrožených medvědů ledních. Velmi poučné a dojemné.

01.11.2023 5 z 5

Uzdrav sám sebe Uzdrav sám sebe Jo Marchant

Tahle kniha dá spoustu informací ohledně alternativní medicíny. Je tu popsáno nespočet příběhů, kdy se lidé dokázali vyléčit nebo se jim výrazně zlepšila kvalita života s pomocí psychického rozpoložení. Jsou tu probíraná témata ohledně placebo efektu, homeopatik, meditace, víry a jejich vlivu na zdraví a spoustu dalšího. Jsem ráda, že tahle kniha dává komplexní přehled o medicíně, která se přímo neučí na lékařských školách. Je dobré vědět i o alternativách, které nejsou považovány za klasickou léčbu.

29.10.2023 5 z 5

Vysněný pejsek Vysněný pejsek Zuzana Pospíšilová

Je skvělé, že se tahle dětská knížka zaobírala tak důležitým tématem jako jsou množírny psů a problematikou plemen psů, kteří se šlechtili na roztomilý vzhled na úkor zdraví. Je potřeba, aby lidi nepodporovali množírny a dokázali ji rozpoznat od chovné stanice, kde se dbá na welfare psů. Proto se mi velmi líbilo, že se takhle důležité informace dostanou i k dětem např. prostřednictvím této knížky.

29.10.2023 5 z 5

Volejte veterináře Volejte veterináře Marc Abraham

Skvělé, vtipné povídky ze života britského veterináře, který pracuje na pohotovostní klinice.

05.09.2023 5 z 5

Tajemný život delfínů Tajemný život delfínů Yves Paccalet

Kniha pojednává nejen o delfínech, ale i o ostatních kytovcích. Dozvíme se spoustu o jejich anatomii, fyziologii i chování. Etologii delfínů je tam věnována velká část knihy. Jsou tu kapitoly věnované taktéž ochraně kytovců a problematice jejich lovu a pytláctví. Na konci knihy jsou rozebrány jednotlivé řády a druhy kytovců a jejich základní charakteristika. Kniha je doplněna krásnými fotkami.

02.09.2023 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Po Šelmě jsem se těšila na pokračování, která mě nezklamala. Hlavní postavou je stejně jako v předchozím dílu vědec Theo, který se vydal cestou detektiva. Vyhovovaly mi krátké kapitoly, díky kterým kniha rychle ubíhala. Byla to napínavá detektivka a těším se na další díly série Naturalista.

26.08.2023 5 z 5

Spokojený psí život Spokojený psí život Thomas Riepe

Tato stručná knížečka pojednává o etologii vlka, dinga, venkovních, farmářských, pouličních, šenzi i domácích psů. Porovnává jejich chování a dává různé tipy, jak implementovat prvky jejich přirozeného chování do každodenního života psa domácího. I když jsem už přečetla spoustu psích knížek a vím toho spoustu o psech, našla jsem v této knize nové informace (například jsem nevěděla o páriech, což jsou psi pouliční, kteří utekli/byli opuštěni lidma a šinzi psech, což jsou původní domácí psi, kteří žijí volně v okolí lidí).

24.08.2023 5 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Sloní paměť je jednou z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Slon Ishi vás naprosto pohltí svým vyprávěním a dokážete se vcítit do kůže slona, který žije v Africe a prožívá krásné ale i zdrcující události v životě. Moc se mi líbilo, jak věrohodně byl popsán sloní charakter. Byla taktéž rozebírána vážná a aktuální problematika pytláctví, o které je nutno hovořit. Celá kniha byla velmi poučná, napínavá a dojemná.

23.08.2023 5 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Tento příběh nám ukázal, že pokud se cítíme pohlceni vším tím městským betonem, je načase udělat změnu a vrátit se k matce přírodě. Musíme si ji vážit a pečovat o ni, protože ji v hloubi naší duše potřebujeme. Vyprávění bylo taktéž humorné hlavně z důvodu, že příběh vyprávěl pes autora.

12.08.2023 5 z 5

Děti lesa Děti lesa Giuseppe Festa

Kéž by na světě existovalo více lidí jako je Elisa. Oddala se záchraně vlků celým svým srdcem. Je skvělé, že je kniha obohacena fotografiemi jednotlivých vlků.

11.08.2023 5 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

(SPOILER) Kniha Zvěrolékař na cestách mi dala hlubší pohled do profese veterinárního lékaře, který se nezabývá jen běžnými zájmovými či hospodářskými zvířaty, ale i těmi exotickými. Uvědomila jsem si, že veterinář nepotřebuje a ani nedokáže znát všechny zvířecí druhy, aby dobře zvládal svoji profesi. K práci taktéž patří zjišťování si o anatomii a léčbě méně známých druhů během praxe, což si hodně lidí neuvědomuje a berou veterináře za všeznala. Líbily se mi všechny povídky: očkování špatného stáda krav, chybné histopatalogické vyšetření u prasat, chytání agresivní labutě, čipování pásovce, rentgen leguána, chytání mláďate klokana, depomponizace vakoveverek, starání se o pandě, africké dobrodružství s žirafami, pakoněmi, zebrami, slony, nosorožci a mnoho dalšího. Skvělým bonusem byly faktické informace o jednotlivých druzích (o kterých se mluvilo) na konci kapitoly.

08.08.2023 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

(SPOILER) Co mě naučil tučňák je vtipná, krásná, naučná, dojemná a pravdivá kniha od Toma Michella - člověka, který se rozhodl ve svých mladých letech odcestovat do Argentiny za prací ve škole. To ale ještě nevěděl, že během této jeho dobrodružné cesty se mu podaří zachránit malého tučňáka magellanského, kterého pojmenoval Juan Salvador. Kniha obsahuje spoustu vtipných historek, kdy například Tom Michell propašoval Juana Salvada přes celní kontrolu, jak si všichni ve vesnici, kde Tom Michell bydlel, oblíbili tučňáka a chodili si za ním povídat nebo jak se Juan Salvado stal maskotem rugbyového týmu ve škole. Zároveň je tu též zmíněn dojemný příběh ustrašeného nového chlapečka ve škole, který díky tučňákovi mohl ukázat všem svůj plavecký talent. V příběhu se taktéž upozorňuje na problém znečištění oceánů lidmi a tím pádem ohrožení mořských živočichů (např. právě tučňáků) a popisují se i nepěkné historické události v Jižní Americe, které se děly v 70. letech minulého století. Kniha ukazuje, jak moc jsou zvířata inteligentní a kolik se toho od nich můžeme naučit.

04.07.2023 5 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Pokud si chcete přečíst cestopis odehrávající se v divočině Indonésie a Jižní Ameriky, tahle kniha je přesně pro vás. David Attenborough popisuje setkání a natáčení spoustu divokých zvířat. Ptáci, pásovci, lenochodi, šelmy, delfíni, varani i kapybary jsou součástí jeho vyprávění. Taktéž povídá i o žití s místními lidmi a časté komplikace s komunikací s nimi. Zároveň však bylo vidět, že místní občané rádi pomohou Angličanům za jejich honem pro poznání a odchyt zvířat.

01.07.2023 5 z 5

Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů Maja Säfström

Je to moc moc zajímavá knížka plná vymřelých tvorů, které možná znáte z filmů Doba ledová :).

24.06.2023 5 z 5

Hrdina Hrdina Jennifer Li Shotz

Byla to napínavá knížka s hlavním hrdinou bývalým policejním psem Hrdinou, který zachraňoval životy i ve svém důchodu.

22.06.2023 5 z 5

Welfare: životní pohoda zvířat aneb Střízlivé kázání o ráji Welfare: životní pohoda zvířat aneb Střízlivé kázání o ráji John Webster

Skvělá učebnice pro studenty welfaru zvířat, která zaujímá témata jako jsou welfare hospodářských zvířat, strach, bolest, stres a další související témata. John Webster byl jeden z průkopníků oboru welfare zvířat.

18.06.2023 5 z 5

Jak psi léčí Jak psi léčí Maria Goodavage

Naprosto úžasná kniha plná příběhů lidí, kterým pes změnil život k lepšímu. Asistenční psi nemají využití jenom pro nevidomé, ale i pro epileptiky, diabetiky, autisty či pro lidi s posttraumatickou psychickou poruchou. Psí čenich dokáže rozpoznat i rakovinotvorné buňky nebo určité bakterie i viry v biologických vzorcích, tím pádem se kniha zabývá tímto jejich využitím, který má obrovský potenciál v medicíně do budoucna. Všechny osobní příběhy jsou opravdové, které si autorka sama vyposlechla od lidí, kteří si tím prošli. Je to jedna z nejzajímavějších knih, které jsem kdy četla.

18.06.2023 5 z 5

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech Maja Säfström

Roztomilá knížka plná zajímavých faktů o rodičovské péči ve zvířecí říši. :)

06.06.2023 5 z 5

Zvířata nejsou bez citu Zvířata nejsou bez citu Per Jensen

Skvělá kniha, která shrnuje informace o citovém vnímání hospodářských zvířat. Líbilo se mi, že autor informace, které nám podával, často podkládal studiemi, které poukazovaly a potvrzovaly na jednotlivé vlastnosti/emoce zvířat. Jako studentka welfare zvířat pro mě mnoho informací nebyly novinkou, ale o to víc mohu potvrdit, jak krásně byla tato problematika shrnutá, a že vyzdvihovala aktuální problémy, s kterými se potýká dnešní svět v ohledu na welfare hospodářských zvířat. Moc také oceňuji, že na konci knihy bylo porovnání české a švédské legislativy týkající se ochrany zvířat. Je tam mnoho rozdílů a (nejen) Česko má určitě mezery v zákonech, na kterých je třeba zapracovat. Velmi doporučuji na přečtení i těm lidem, kteří o této problematice až tolik neví.
A dodatek - welfare zvířat se nerovná veganství ani vyhrocené aktivistické činnosti.

03.04.2023 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Je to krásně zpracovaná kniha o duševním životě zvířat. Obsahuje spoustu zajímavých informací o konkrétních případech, které dokazují, ze zvířata opravdu pociťují emoce na vyšší úrovni podobně jako lidé.

16.02.2023 5 z 5