Belanna Belanna komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Trpký, ale přesto krásný životní příběh Anny, dívky a posléze ženy, která si dokázala i v těch nejtěžších chvílích najít paprsek světla a jiskřičku štěstí.
Poutavě a čtivě napsané, plné hlubokých emocí.

05.03.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Opět jsem si ověřila, že tato knížka po každém dalším přečtení přinese nové pocity a nové poznatky. Čím je člověk starší, tím více jí chápe a rozumí ....

09.05.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Temné vábení je jedna z nejlepších knížek, která se mi letos dostala do rukou.
Už styl psaní a drsná, ale přesto nádherná příroda a mrazivá zima mě oslovilo. Samotný příběh byl skvělý a velmi poutavě podaný.
Zpočátku to vypadalo jako lehký román s romantickou linkou, ale postupně se odkrývala drsná minulost nejen Olivie, ale i všech ostatních postav. Popisy přírodních krás a lehká romantika střídala místy až brutální scény, ale vůbec to nebylo násilné. Nic nebylo nadbytečné, každá postava tu hrála svoji roli a zapadala do kompletní mozaiky, která se plně odkryla až na samém konci.
Bylo tu opravdu vše, co si mohu od knížky přát, včetně rozbouřených emocí po dočtení. Upřímně se těším na pokračování série.

05.11.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Ani mne tato kniha neminula, už po několikáté.
Mrazivá, drsná, sugestivní a přesto napsaná jednoduše a racionálně.
Pochopíte příčiny a posléze i důsledky Langova chování.
Z pera Roberta Merleho je kniha dokonalá.

17.01.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Knihu jsem četla několikrát a je pravda, že pokaždé jsem v ní našla něco nového.
Čím více se do ní ponoříte, tím více nových věcí naleznete. Navíc ani po letech neztrácí Malevil na nadčasovosti.

26.09.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Tohle byla opravdická jízda.
Jsem moc ráda, že se paní Lapena vrátila ke svému super stylu. Originální, napínavé, jeden zvrat za druhým a opět je tu aspekt, kdy máte v hlavě totální zmatek. Když se podaří vyloučit jednoho podezřelého, přibude další a nakonec zjistíte, že i ten váš stále zůstává ve hře.
Jedno tajemství stíhá druhé a vy jste napnutí až do samého konce.

04.09.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Na tuto knihu nezapomenu.
Jemný humor po celou dobu a přitom tak hluboké emoce. Nevíte, kdy se smát a kdy brečet. Příběh je ojedinělý a nekonečně silný, zkrátka nádherný.

13.05.2021 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Třetí díl série.
Tentokrát mohu říct, že opravdu super.
Svižný děj, dobrá zápletka, pohledy do dětství Josie, které pomohou pochopit její chování a zajímavé odhalení na závěr knížky. Místy bylo hodně smutné a místy až děsivé.

10.12.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Paní Klevisová a Josef Bergman jsou pro mě sázkou na jistotu.
Ani u tohoto dílu tomu nebylo jinak. Příběh nás zavedl na jižní Moravu, k jejím přírodním krásám, do oblasti, která je rájem pro milovníky ptactva.
Na pozadí idylického soužití místních lidí ale panuje závist, nenávist a složité mezilidské vztahy, které vedou do minulosti.
Četlo se mi dobře, vtáhlo mě do děje. Navíc se mi moc líbí styl psaní a hraní si s češtinou.
Doufám, že další díl na sebe nenechá dlouho čekat.

29.09.2023 5 z 5

Krásné, smutné, citlivé avšak plné naděje - přečtěte si a posuďte sami.

20.09.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tuto knížku zmiňoval s velkým zaujetím několikrát v jiné knize J. Deaver a tak jsem se rozhodla si ji přečíst.
Poutavý a velmi citlivě psaný příběh z Alabamy třicátých let. Líbilo se mi, že většina byla z pohledu osmileté dívenky a postupně se příběh od dětských her přehoupnul k vážnému morálnímu dilematu. Na knížku budu dlouho vzpomínat už jen proto, že jsem si opět uvědomila hodnoty člověka, na které se pomalu zapomíná.

10.04.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Málokterá knížka na mě udělá takový dojem, jako Naslouchač.
Originální, propracované fantasy, se sympatickými postavami.
Ilan jsem si oblíbila a od začátku jí fandila. I pětadvacítka si mě omotala kolem prstu.
Celý příběh obklopuje tajemno, které dráždí a umocňuje zvědavost.
Nenašla jsem tu jediný zádrhel, jedinou nesrovnalost. prostě skvělé !
Těším na další díl.

30.01.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Švédská dvojka, která to zkrátka umí.
Napínavé, skvěle se četlo, perfektní načasování a dokonalá psychologie.
Opět se zde ukazuje smysl pro detail, ať už v popisu akcí, v myšlenkových pochodech a nebo v nastolení atmosféry, která se vryje pod kůži.
Líbilo se mi navázání na Jurkovu linii.
Co mě ale odrovnalo, byl výběr obětí, které se dostaly do pavoučích sítí.
Přesto považuji tento díl za nejlepší.

03.01.2023 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Steinbecka a jeho díla jsem dlouho obcházela.
Kniha mě však přesvědčila o tom, že i doporučená studentská četba může být skvělá.

11.09.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Pane Weire, klobouk dolů !! Ještě před chvíli jsem si myslela, že Marťan je to nejlepší, ale Spasitel nejen, že se mu po všech stránkách vyrovná, ale místy ho i překoná. Nápad, originalita, zpracování, sarkasmus, je tu naprosto všechno.
Lidi, tohle si musíte přečíst.

04.12.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Skvělý čtenářský zážitek.

Hluboká sonda do života hlavní hrdinky od dětství až po dospělost.
Rodina, která je nenápadná a přesto se tu dějí kruté a smutné věci.
Jejich nevyřčené tajemství zničilo tolik životů.
Náročné téma, které je však velmi poutavě zpracované.

Knížku jsem nemohla odložit.

02.04.2024 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Na tuto sérii se chystám už dlouhou dobu a po prvním díle, je mi jasné, že mám na delší čas "vystaráno".
První setkání s autorkou a seznámení se se sympatickou dvojicí Avou a Lucem ve mně zanechala jen samá pozitiva.
Skvělá zápletka, dokonale propracovaný způsob provedení zmizení a vražd, pohled do myšlení psychopata, notná dávka napětí, místy vtipné dialogy, ale také notná dávka brutality, způsobily, že mě knížka pohltila a nechala vydechnout až po jejím dočtení.
Doufám, že i další díly budou stejně povedené.

21.10.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Trochu netradiční cestování časem.
Nora je zvláštní a naprosto neví, co od života chce, ale o tom je celý příběh, vyzkoušet a najít, to nejlepší.
V knížce jsou některé velmi zajímavé postřehy, nad kterými se musíte zamyslet, ale také pasáže, které mi přišly až zbytečné a nebo naopak hodně uspěchané úseky.
Celkově se mi však knížka líbila.

26.08.2023 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Když nic nečekám, bývám překvapená. U této knížky to platí dvojnásobně.
Krásný příběh, plný emocí všeho druhu. Ty slzavé střídají nadlehčené situace a místy až černý humor, což v autorčině podání způsobí jedinečný čtenářský zážitek.
Eleanor jsem si oblíbila a vůbec mi nepřipadala "divná", jen zkrátka svoje.

18.08.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Každodenní příběhy šesti dětí doprovázené kouzelnými ilustracemi paní Zmatlíkové.
Jako děcko jsem ji mnohokrát četla.

28.08.2022 5 z 5