bee88maja bee88maja komentáře u knih

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Traumatizovaná společnost. V těle se odráží vše, sčítání i odečítání, násobení i dělení. :)

Z mého úhlu pohledu je problém dnešního fungování společnosti v počítání s tím, že na vyřešení všech "zdravotních" problémů hledáme kouzelnou pilulku, která vše vyřeší za nás. Hlavně co nejpohodlněji a nejrychleji.

Nejsmutnější na tom asi je, že i z řad odborníků, si tento fakt nechce stále připustit. Co v tom je?

Hledání škatulky pro každého s "problémem". Proč zjednodušujeme něco tak komplexně složitého?

Budeme muset ještě ujít pořádný kus cesty, než společnost akceptuje trauma jako vážný problém, který se nevyřeší - lusknutím prstů.

15.08.2022 4 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Chtěla bych zachránit každou stránku textu. V nádherných ilustracích se brodit a zapomenout na svět kolem. Milé dílo, které nesmí chybět v knihovně knihomola, který by tak rád zachránil všechny knihy světa :).

15.08.2022 5 z 5

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Morton Hunt

Příprava na přijímací zkoušky z Psychologie. Kdo to byl Freud, James, Descartes, Platon - co to bylo za lidi? A čím obohatili lidstvo? Nuže, když o jednotlivcích znáte i nějaké ty podrobnosti z jejich života, zdá se být učení se velké škály faktů, snesitelnější. :)

02.08.2022 5 z 5

Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Malá kniha stoicismu: Stoická filozofie pro moderní spokojený život Jonas Salzgeber

Stoicky klidná. To bych si přála být, zejména ve vyhrocených situacích. Hledat spokojenost, mít návod na to, jak žít.

Některé části z knihy obecně známe, ale v praktický život jej neuvádíme. Proč?

Být tady a teď, pozorovatelem vlastního vnitřního světa, umění zhodnotit situaci, pilovat se v dostatečně citlivém sebemrskačství.

Řekněme si to narovinu, bez práce nejsou koláče - nikdy. :)

Přijmout zodpovědnost za své činy je jedna věc, ale kolik z nás toho je schopných?

V říši hladových duchů V říši hladových duchů Gabor Maté

Když se rozhodnete číst podobnou knihu, asi máte v okolí někoho, kdo bojuje se závislostí, nebo sami v sobě spatřujete onoho "závisláka" . Každou další stranou textu jsem nacházela odpovědi na otázky, které si pokládá člověk, který je společností ostrakizován. Zaplavila mě vlna soucitu a upřímného pochopení, pro každého kdo bojuje. Rozum velí přestat, ale chemie v nás (vybudovaná na základě předchozích traumat) nás nepochopitelně nutí skákat hlavou proti zdi. Jak z toho ven? Opravdu je to tak jednoduché? Říct si: "Přestaň!"?

Jsem hladový duch, a když se kolem sebe rozhlédnu, těch hladových duší po světě bloumá daleko více, a nejsou to jen lidé na okraji společnosti... Smutné je, že se koukáme na svět černobíle, a na druhé skrz prsty, soudíme a jsme souzeni. Jsme schopni tento narůstající problém jednoho dne zastavit? Mít pro druhé, i pro sebe více soucitu? A odvahy a sil - nacházet a řešit příčiny našeho neutuchajícího "hladu"?

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Sirotčinec, tentokrát vykořeněný. Přečteno, sečteno za 3 dny. Závěr evokuje pokračování. Ovšem v porovnání s předchozími díly, jsem ze světa podivných nebyla tak "nabuzená". Očička nesvítila. Uvidíme, co přinese čas...a další díl? :)

10.07.2022 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Miluju "Keplerovky", ovšem tento díl byl pro mne trošku zklamání. Když tušíte, kdo je vrah od prvních stran, děj se pak jednoduše vleče. A čtete ze setrvačnosti. Celkově na mne příběh nepůsobil tak propracovaně, jak jsem byla zvyklá u předchozích dílů.

Kladu si otázku: Jsem jen otupělá celou tou nepopsatelnou vlnou agresivity a lidského hnusu?

Nebo čím víc toho člověk přečte, tím se mu zvedají nároky na literaturu obecně. Kam až lze text dohnat, aby ohromil, šokoval. Kam se to dá posouvat? :)

10.07.2022 3 z 5

Záhada čínského zlata Záhada čínského zlata Robert van Gulik

Asie. Svět bambusu a rýže a jiných hodnot a tradic. Odpusťte mi Sherlocku, ale Soudce Ti je jiný kalibr. Spalte knihy. Objevila jsem drahokam!!!
Geniální!!! Bez morbidity, intelektuálně, vhodné pro čtenáře, kteří si nepotrpí na hektolitry utrpení, a stříkající marasmus...

14.06.2022 4 z 5

Skřítek se stěhuje Skřítek se stěhuje Eva Dax

Předčítám příběhy, měním hlasy, a konstatuji, že role křečka mi bude chybět. Kniha s ilustracemi a příběhem, který v závěru má tu pomyslnou pointu všedního bytí. :) Takových knih, ať je prosím víc. Moto: Kdo si hraje, nezlobí. :)

14.06.2022 5 z 5

Podivné přátelství herce Jesenia Podivné přátelství herce Jesenia Ivan Olbracht (p)

Řekněme si to takhle, příběh mne od začátku hrozně štval, ale ten mysticismus a jazyk mne donutil dojít až do poslední strany. Musím uznat, že jazykově je to za mne velmi působivé dílo.

11.04.2022 3 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Poprvé čtu, až ve svých ehm...34...ehm letech :)) a mám obavy, že je to opravdu dětská knížka. Za mne bych nejspíše po některých pasážích utrpěla trauma. Ovšem, když pominu svou introspekci, tak je to zdařilé dílo, díky kterému se mnozí kluci a holky (i díky fenomenální kresbam) mohli přenést časem a představit si jak to naše lidské pokolení na začátku věků fungovalo :))).

09.04.2022 4 z 5

Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka Karel Čapek

Když si uvědomíte, kdy ty texty vznikly, žasnete nad genialitou. A faktem, že někdy fantazie a sny, jsou blíže realitě, než se na první pohled zdá. Nepřestane mne fascinovat, že společnost se ve své hluboké podstatě nikam neposunula, ale motá se v cyklech jako pomateny brouček na hladině vody... A Čapek to skvělé uchopil a položil na papír!!! :))

09.04.2022 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Wau, jednoduše, wau. Všechny mýty je možné vyvrátit, ale pouze pokud jsme otevření změnám. Což se zdá pro prudérní a konzervativní společnost nereálné. Se vším, co je v knize souhlasím, je to divné? Asi ne, když jste takzvaně "openminded". Přijmout zodpovědnost za své činy, na to ještě nejsme připraveni. Traumatizovaná společnost, dospělých chlapečků a holčiček, potřebuje čas anebo terapii :))

28.02.2022 5 z 5

Zrozeni tvořit (Objasnění záhad kreativní mysli) Zrozeni tvořit (Objasnění záhad kreativní mysli) Scott Barry Kaufman

Když kniha přichází ve správný čas a chvíli, a každá strana rezonuje s vnitřním nastavením. Zdá se, že jsem nalezla svou "Bibli". Respektive kreativní můžeme být skutečně všichni. Hravost se probouzí, mnoho aha momentů, zdá se Vám to bláznivé? Pro sečtělé a zkušené pochopitelně, ale pro nováčky, ani náhodou! ;))

20.02.2022 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Rychlé závěry nemám ráda, často to místo eskalace napětí vytvoří dojem, že autor nevěděl, jak to ukončit. Ovšem "Kepler" mne baví, ze všech nynějších autorů "detektivek" nejvíc. Takže ještě Zrcadlový muž a bude všeho konec už? :))) A co budu číst pak?

25.01.2022 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

A je to tady zas... fascinující, dechberoucí, místy očekávání hodné...klasický "Kepler"... tahle volba mne zdá se, nikdy neomrzí... pro "krimižrouta" jsou série s Joonou prostě Top Strop... :)

24.01.2022 4 z 5

Vysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje Vysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje Elaine N. Aron

Existují emoce, někdo jich má více, někdo méně. Vždy mi připadalo, že jsem velmi citlivá, ovšem po přečtení této knihy, shledávám se býti velmi obyčejnou průměrnou a zcela necitlivou bytostí. A to zamrzí. Pro někoho unikát, pro mne zklamání.

24.01.2022 3 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Klasika všech klasik, když jsme si jednotlivé příběhy/pohádky před spaním předčítali, byla to zábava, a fascinace - s jakou lehkostí Jan Werich používá češtinu, jazyk. :) Obdivuhodné.

29.10.2021 5 z 5

Pozorovat, co se děje, že není každý den ve mně ta samá "žena". Je to objevné, úsměvné. A také díky této knize i můj manžel lépe chápe, a orientuje se, proč a jaká jsem.

29.10.2021 3 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Zajímavé čtení o duši ženy. Hledat instinkt, který mnozí z nás zakopali v hlubokém nitru, kam se těžko vrací, pod nánosy stereotypů a automatizovaného chování...

29.10.2021 3 z 5