bee88maja

Podivné přátelství herce JeseniaPodivné přátelství herce JeseniaI. Olbracht (pseudonym)

Řekněme si to takhle, příběh mne od začátku hrozně štval, ale ten mysticismus a jazyk mne donutil dojít až do poslední strany. Musím uznat, že jazykově je to za mne velmi působivé dílo.

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Poprvé čtu, až ve svých ehm...34...ehm letech :)) a mám obavy, že je to opravdu dětská knížka. Za mne bych nejspíše po některých pasážích utrpěla trauma. Ovšem, když pominu svou introspekci, tak je to zdařilé dílo, díky kterému se mnozí kluci a holky (i díky fenomenální kresbam) mohli přenést časem a představit si jak to naše lidské pokolení na začátku věků fungovalo :))).

Dramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, MatkaDramata: Loupežník, R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, MatkaKarel Čapek

Když si uvědomíte, kdy ty texty vznikly, žasnete nad genialitou. A faktem, že někdy fantazie a sny, jsou blíže realitě, než se na první pohled zdá. Nepřestane mne fascinovat, že společnost se ve své hluboké podstatě nikam neposunula, ale motá se v cyklech jako pomateny brouček na hladině vody... A Čapek to skvělé uchopil a položil na papír!!! :))

Vztahy a mýtyVztahy a mýtyJan Vojtko

Wau, jednoduše, wau. Všechny mýty je možné vyvrátit, ale pouze pokud jsme otevření změnám. Což se zdá pro prudérní a konzervativní společnost nereálné. Se vším, co je v knize souhlasím, je to divné? Asi ne, když jste takzvaně "openminded". Přijmout zodpovědnost za své činy, na to ještě nejsme připraveni. Traumatizovaná společnost, dospělých chlapečků a holčiček, potřebuje čas anebo terapii :))

Zrozeni tvořit (Objasnění záhad kreativní mysli)Zrozeni tvořit (Objasnění záhad kreativní mysli)Scott Barry Kaufman

Když kniha přichází ve správný čas a chvíli, a každá strana rezonuje s vnitřním nastavením. Zdá se, že jsem nalezla svou "Bibli". Respektive kreativní můžeme být skutečně všichni. Hravost se probouzí, mnoho aha momentů, zdá se Vám to bláznivé? Pro sečtělé a zkušené pochopitelně, ale pro nováčky, ani náhodou! ;))

LazarLazarLars Kepler

Rychlé závěry nemám ráda, často to místo eskalace napětí vytvoří dojem, že autor nevěděl, jak to ukončit. Ovšem "Kepler" mne baví, ze všech nynějších autorů "detektivek" nejvíc. Takže ještě Zrcadlový muž a bude všeho konec už? :))) A co budu číst pak?

Lovec králíkůLovec králíkůLars Kepler

A je to tady zas... fascinující, dechberoucí, místy očekávání hodné...klasický "Kepler"... tahle volba mne zdá se, nikdy neomrzí... pro "krimižrouta" jsou série s Joonou prostě Top Strop... :)

Vysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcujeVysoce citliví lidé: Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcujeElaine N. Aron

Existují emoce, někdo jich má více, někdo méně. Vždy mi připadalo, že jsem velmi citlivá, ovšem po přečtení této knihy, shledávám se býti velmi obyčejnou průměrnou a zcela necitlivou bytostí. A to zamrzí. Pro někoho unikát, pro mne zklamání.

FimfárumFimfárumJan Werich

Klasika všech klasik, když jsme si jednotlivé příběhy/pohádky před spaním předčítali, byla to zábava, a fascinace - s jakou lehkostí Jan Werich používá češtinu, jazyk. :) Obdivuhodné.

29.10.2021

Cyklická žena aneb Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplněníCyklická žena aneb Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplněníMiranda Gray

Pozorovat, co se děje, že není každý den ve mně ta samá "žena". Je to objevné, úsměvné. A také díky této knize i můj manžel lépe chápe, a orientuje se, proč a jaká jsem.

29.10.2021

Ženy, které běhaly s vlkyŽeny, které běhaly s vlkyClarissa Pinkola Estés

Zajímavé čtení o duši ženy. Hledat instinkt, který mnozí z nás zakopali v hlubokém nitru, kam se těžko vrací, pod nánosy stereotypů a automatizovaného chování...

29.10.2021

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Odhalování síly spánku, fází REM a NREM. Za mne velmi povedené čtení. Kniha ve mne vyvolala silné obavy o své zdraví, a donutila mne uvažovat v jiných souvislostech. Když jsem pak vnesla do praxe pár užitečných rad v knize uvedených, byla jsem velmi mile překvapena. Spánek vážně ovlivňuje téměř všechny aspekty života :).

21.01.2021

Vlaštovka v bubliněVlaštovka v bubliněMarkéta Lukášková

Co k tomu dodávat? Sci-fi, které je blíž realitě, než cokoliv jiného. Paralela mezi minulostí a budoucností mne bavila. Propracovaný příběh s myšlenkou, která ve vás hlodá...Za mne opravdu skvělý počin a ten happy ending, proč ne :) Občas je to potřeba :)

30.11.2020

StalkerStalkerLars Kepler

Musím uznat, že tato manželská dvojice umí. Díl od dílu lepší, ovšem, když jsem se pokoušela číst Stalkera bez znalosti předchozích dílů, vůbec mě to nebavilo, jelikož jsem nechápala souvislosti. Což vidím jako jedinou skulinu v dokonalosti :). Nedají se číst bez posloupnosti... alespoň tedy pro mne.

30.11.2020

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Paní Rowlingová, tento díl se Vám mimořádně vyvedl. Netuším jestli to bylo tou morbiditou, nebo jsem Vašemu stylu psaní detektivek už přišla na chuť, ale musím konstatovat, že pro mne byla tato kniha velkým a milým překvapením. :)

15.10.2020

Písečný mužPísečný mužLars Kepler

Ze všech dílů, které jsem dosud četla, je tento nejzdařilejší. Úplně jsem cítila "písek v ústech, a mráz, který ošlehává tvář. " :) Jsem zvědavá, co přinese Stalker. Budu překvapená, nebo zklamaná, neboť Písečný muž nasadil vysokou laťku... ?

29.09.2020

HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

Po zklamání z prvního dílu, tohle byla jiná pohádka. Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah. Morbidnější způsob vraždy sehrál také svou roli, že se mi Hedvabník tak nějak líbil více než Volání Kukačky. Zvrácenost na literárním pozadí zarývající se až do morku kostí...nebo chcete-li do písmen vetkaná až do poslední kapky inkoustu :) Tohle už bylo lepší paní Rowlingová :) ;)

10.09.2020

Rebelství: Žijte svobodně!Rebelství: Žijte svobodně! Osho

Zajímavý pohled na rebelství. Jsme ovlivňováni názory druhých, i svými vlastními, které jsme přejali od rodičů a akceptovali je. Je vůbec fyzicky možné vymanit od vlivu všech a všeho? Utvořit si názor jen na základě zkušenosti a neustrnout v podobnostech situací, a reagovat na podobné dění individuálně? Toť je rebelství v pravém slova smyslu? Ta myšlenka je složitější, než jsem si kdy představovala. Rebel není jen vzdorující dítě, rebel je mnohem více... Kdo rád filozofuje, pro něj tato kniha bude velmi inspirující :) :) :)

10.09.2020

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Když se vás minulost drží, jako klíště. Z Jejíhož podhoubí jste vzešli a vzepřít se je tak upřímně složité... Kdo nemá za sebou temné "houby"...Zřejmě těžko tento příběh pochopí... Všem bojujícím houbařkám přeji víc sil a odvahy vymanit se z nadvlády hnijícího mycelia ;)

30.08.2020

Mapa dníMapa dníRansom Riggs

Mapa dní - díl s kterým jsem trochu bojovala, ale v závěru to mělo rychlé tempo, které mi vyhovovalo. Zdá se, že nás čeká ještě mnoho dobrodružství. Rozvijí se to hezky :)

25.08.2020

Jeden z nás: Příběh o NorskuJeden z nás: Příběh o NorskuÅsne Seierstad

Příběh, který s vámi zamává, ale ve své podstatě, když společnost vytváří podhoubí pro podobné jedince, není se čemu divit, že přicházejí, aby byli slyšet. Tento křik, byl ohromný díky mnoho absurdních náhod. Humanismus nezná mezí, nechce nenávist oplácet nenávistí, ale je opravdu nutné místo odpovídajícího trestu volit "opečovávaní", skrz které může podněcovat další k podobným aktivitám? Shrnutí - velmi povedená kniha :).

25.08.2020

Laserový muž: Príbeh o ŠvédskuLaserový muž: Príbeh o ŠvédskuGellert Tamas

Příběh Švédského muže, který o pár let později inspiroval jednoho Norského muže. Kde se všechna ta nenávist nakumulovala? Je to časovaná bomba a ochrana před takovými jedinci neexistuje. Neboť společnost, je ráda ponoukána k nenávisti. A upřednostní populistická jednoduchá řešení, před logikou a lidským přístupem.

27.07.2020

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Když vím od začátku knihy, kdo je vrah. Pak mě další čtení knihy moc nebaví, jediný důvod proč knihu pak dočtu, je otázka proč, čili motiv vraha. A když se ptám proč, je to dostatečný hnací motor, a knihu zdárně dočtu :). Za mne je to čtivá kniha, ale podle ohlasů, jsem čekala něco víc. Omlouvám se, paní Rowlingová, ale Harry Potter se Vám povedl víc :).

18.06.2020

Historie trestu smrtiHistorie trestu smrtiMartin Monestier

Podobné knihy raději v MHD neotvírejte. Je docela možné, že se na vás babička naproti bude dívat, jako na potencionálního sériového vraha, masochistu, či jinou opovržení hodnou bytost. Ok, ale pokud Vás zajímá hniloba lidského počínání, tak vás tato kniha bude bavit. Budete se ptát. Na jakou úroveň se řadíme, když ve svém morálním žebříčku hodnot smrt druhého ospravedlňujeme jeho vlastní vinou. Je soudce nadčlověk? Je popravovaný méně lidskou bytostí? Je trest smrti dostatečným vykoupením za bolest způsobenou viníkem? Může být viník chybně obviněn a co pak? Kdo pak vrátí život? je to daň za domnělou spravedlnost? Uff. Mozek se vaří. A říkám si, že je člověk ve skrytu duše opravdu bestiální. Ničitel, který ve svém prostředí napáchá víc škody než užitku. Opravdu jsme tak zkažený živočišný druh? Pitvoříme se a rochníme se v bolesti a utrpení druhých. Co obměkčí naše srdce? Co v nás zastaví tu devastaci? Ve smyslu vyššího dobra? Tahle kniha je vážně silné kafe. Doporučuji jen pro otrlé čtenáře :)

Havran a jiné básně (33 básní)Havran a jiné básně (33 básní)Edgar Allan Poe

E.A. Poe je kapitola sama pro sebe. Havran, temno a co je víc? V deštivém dni, či v temné noci. Hlodá nás svědomí. Bojíme se stínů. Bojíme se své duše, co zrcadlí. Co nám o nás samých prozradí? Poezie, kterou duše temná musí zřít. Jinak přec není možné dále žít... :)

Svědkyně ohněSvědkyně ohněLars Kepler

Severský styl se mi vždy zarýval pod kůži a tohle je ten typ knihy, který chcete přečíst na jeden zátah. Intuitivně jsem tušila, kdo tady je ten zlý. Instinkt sílí s každou další detektivkou :). A pokud nesnášíté knihy, které končí ve stylu "co se mu to vlastně stalo" radši ani nezačínejte číst. Budete podvědomě toužit po dalším díle, a bude vás to hlodat, dokud nedočtete poslední stranu, kde vás zase natáhnou jak kšandy :) Ok. Joono, už se těším, co dalšího se o tobě dozvím v dalším díle. :)

23.05.2020

Psychologie sériových vrahůPsychologie sériových vrahůAndrej Drbohlav

Pro "normální" čtenáře, tohle bude asi silné kafe. Ale pokud se zajímáte o psychologii, je tohle nutné čtivo :). Co vede člověka k tomu, že začne brát druhému život? Je zatím trochu víc, než rodinná anamnéza? Proč to pak dělá opakovaně? Sexualita? Jiné motivy? Je to zrůdné, ale ve své podstatě v tom každý z nás může mít nevědomky prsty...Nevěříte? Zkuste si to přečíst a uvidíte :).

21.04.2020

Umění být zdrávUmění být zdrávVěra Keilová

Nemoc je projev těla, o které není dostatečně pečováno. Ale co je zdravé tělo, duše, mysl? Pro každého z nás to znamená něco jiného. Za mne skvělé čtení, které otevírá myšlenku, jak se k tomu všemu postavit. Vnímat sebe víc komplexně. Nejsme jenom tělo, ani jenom duše, ani jenom rozum. Zní Vám to příliš ezotericky, pak máte silné ego, ale pokud jste ve svém životě se vším spokojeni, rady o komplexnosti nepotřebujete. A je to vpořádku. Každý má jinak rozvinuté vnímání, a pro každého je důležité něco jiného. Pokud se nebojíte změn a podívat se na věc jinak. Pak je toto kniha zrovna pro Vás. :)

21.04.2020

Nebe nad JemenemNebe nad JemenemTomáš Šebek

Reportáže z míst, kam se nikdo z nás neodvažuje zaměřovat svou pozornost,ať už díky předsudkům, nebo z jiných důvodů, mám velmi ráda. A styl psaní - baví, neškatulkuje, prostě plyne. A za odměnu si vždycky z těchto Tomášových knih uvědomím zřetelněji, že všude na světě jsou lidé, kteří žijí své životy, a to za úplně jiných podmínek, než my tady, a přesto mají své sny, humor, lásku...

20.04.2020

Dar jménem AlzheimerDar jménem AlzheimerMaggie La Tourelle

Byl to boj dočíst tuto knihu, čekala jsem od knihy více, než jen rozhovor mezi dcerou a matkou. Z pohledu člověka, který se chce o této nemoci dovědět více, není kniha dobrou volbou. Alzheimer ve mne evokuje daleko víc, než koupi Aloisových ponožek a podpořit nadace, která toto onemocnění podporuje. Jediné co mi kniha přinesla, je uvědomění, že být druhému oporou s touto nemocí, musí být těžké, ale je to velmi důležité. Vždyť co je horšího, než nevědět,kdo jsem a být na tu situaci sám...

07.04.2020