V říši hladových duchů

Toto je kniha o závislostech, tj. o něčem, co se týká každého z nás. Závislí totiž nejsme ani náhodou pouze na drogách, alkoholu, gamblingu nebo cigaretách. Závislost je cokoliv, po čem toužíme tak, že si nedokážeme pomoct, co nás dočasně utěší či uklidní, ale dlouhodobě nám či našemu okolí ublíží. Tato přelomová kniha přináší na tabuizované téma závislostí naprosto nový pohled. Vysvětluje jejich skutečné příčiny (traumata z nejranějšího dětství) a ukazuje cesty k jejich řešení (které se ovšem zásadně liší od těch, na které se spoléhá moderní západní společnost). Jak se v knize dozvíte závislost není důsledkem svobodné volby závislého, ale nemocí mozku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442513/big_v-risi-hladovych-duchu-xo5-442513.jpg 4.623
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , PeopleComm

In The Realm Of Hungry Ghosts, 2008

Kniha V říši hladových duchů

JP

Obšírné, což mě mrzí, protože z toho, co jsem slyšel a viděl, dr. Maté měl spoustu dobrých point ohledně závislostí a poruch. Ale ve své knize se snaží na problém (co vede k závislostem / trauma z dětství, což je jádrem jeho práce) dívat ze všech možných úhlů. Každý příběh (jména pozměněna), každá informace, ať už jde třeba i o to, jak fungují návykové látky, doplňují dílek jedné velké skládačky. Maté je samozřejmě v prvé řadě lékař, v druhé spisovatel, ale pokud nejste v oboru, nebo hluboce zaměření na tohle téma, kniha je možná až příliš obsáhlá a dle mě, nepřináší tolik jasnosti, kolik by člověk očekával. Samozřejmě, lidská psyché je komplikovaná záležitost a pouštět se do nějakého zobecňování jednotlivců nedává smysl. I tak, je to definitivně zajímavá sonda, která analyzuje téma hodně podrobným způsobem. Ne každému tahle forma ale sedne.

Chesterton
21.12.2021

Závislost vlastní vnímám na kvalitním psaném či mluveném textu pokud možno s přesahem . . .
Taky na 'teple rodinného krbu' a důvěrně pravdivých vztazích . . . nejvíce na Nevysvětlitelném :o)

Gabor Maté je sympatický maďarský žid, který se skrz traumata z dětství dívá na realitu současnosti očima odborníka na závislosti.
Kniha je snad až zbytečně obsáhlá, ale proč ne. Kdo toho o závislostech mnoho neví, potřebuje i souvislosti. Za mě tam obsahově jemně převládá židokřesťanský světonázor, což je hodně realistické. Lehce šmrncnuté či namodelované třeba na budhismus, jak zmiňuje painthers.

Stěžejní myšlenka mi přijde velice dobrá, jen není snadné ji z tlustospisu vytáhnout. A jestli jsem to dobře pochopila, jde zejména o změnu zaběhlého, chybného přístupu z závislým i závislostem, a to je každodenní životní zápas bez konce. Lidé z center typu Magdalena o.p.s. by mohli jistě dlouze vyprávět.
Nebo lze text použít pro sebepoznání a práci na sobě, jak píše FiliaNoctis níže, ale na to je vskutku zbytečně obsáhlá a krkolomná. Velké plus této publikace je Příručka kolibříka v závěru pro přemýšlivé mladé čtenáře :o)
3/2
P.S.: Toto je ovšem zcela jiná káva . . .

painthers
23.09.2021

Život je utrpení. To je ve shrnutí jedna ze základních Buddhových ušlechtilých pravd. A každý člověk na tomto světě má různé mechanismy, jak se tohoto utrpení zbavovat. Jsou více či méně patologické, sklouzávají k nepozornosti, až k často k sebedestrukci.
Ti, co zažili v životě největší bolest, jsou pak schopni se v duši konejšit tak, až se jejich život zmenší pouze na heroin, pervitin, crack. To jediné, co dokáže jejich duši umrtvit, až následkem chronického užívání postupně vyhasíná a jednou vyhasne úplně.

Závislost (nejen ta drogová), je symptom, ne příčina problému!

Dle i mého názoru se psychicky zdravý člověk závislý na návykových substancích nestane, i když si je vyzkouší. (Čímž ale nikoho k ničemu rozhodně nevyzývám.)

Autor Maté je lékařem, který se závislými pracoval. Mluví nejen o tom, jakými životními příběhy jeho pacienti prošli, ale i o tom, že válka proti drogám, jak ji známe dnes, je válkou proti těm nejzranitelnějším osobám, která je zoufale neefektivní a škodlivá a v civilizované společnosti už by se dít neměla.

Rozhodně doporučuju!

PinkyMagic
05.04.2021

V první části na příbězích svých pacientů dr Maté dokazuje svojí tezi, že veškeré závislostní či deviantní chování je důsledkem nezpracovaných traumat z útlého dětství.
V druhé části čtivě a pochopitelně popisuje fungování mozku.
V další části navrhuje řešení aka léčení závislostí a přístup harm reduction.

teramacek
16.01.2021

To téma mě svým způsobem fascinuje, obecně se ráda rýpu v tom, proč se lidi chovají tak, jak se chovají, a to zejména pokud je to nějakým obdobně zhoubný způsobem. Ale do téhle knížky jsem se prostě nějak nedokázala začíst... a dočíst ji. Přiblížit se osobám, které jsou v ní načrtnuté. Je mi to vlastně trochu líto, ale holt to nešlo lámat přes koleno. Kdo ví, třeba jí dám šanci ještě v budoucnu a zhltnu ji za den.

s.mirka1
05.10.2020

Výborně a lidsky napsaná kniha se všemi možnými pohledy na závislost, včetně nabídek k řešení .... Co já osobně oceňuji, je 12 krokový program na konci knihy. Zajímám se o něj už dlouho a považuji ho za takový "návod" na život pro všechny...

FiliaNoctis
04.07.2020

"Deti plávajú v podvedomí svojich rodičov ako ryby vo vode."

Táto obohacujúca kniha pojednáva o mnohých témach, kde je spojovacím článkom naše detstvo. Detstvo a vplyvy rodičov sú tak monumentálne pre život každej ľudskej bytosti, že až tuhne krv v žilách a to doslova.
Spomeniem Matého pojmy ako faktor naladenia (vyladenie sa na emočnú vlnu druhého človeka, ľahko narušiteľný stresom), ktorý ak u rodiča chýba, spôsobuje narušenie správneho rámca pre vývoj neurologických a psychických sebaregulačných systémov ďalej preatentatívnej analýzy v mozgu čo je podvedomé vyhodnocovanie, čo je dobré a čo mozog odmietne. V skratke naše správanie a celý náš život vôbec nemusí byť riadený slobodnou vôľou, ale podvedomými mechanizmami a vzorcami, ktoré nám pomáhali vyrovnávať sa v detstve s akoukoľvek strasťou (počnúc týraním, zneužívaním a končiac nedostatočným citovým vyladením a stresom našich rodičov), každý diskomfort dieťaťa má svoj následok a vôbec nie je nutné nejaké hrozné týranie...
Toto nie je jednoduchá téma a vôbec sa netýka iba nejakých nami odsudzovaných "feťákov", ktorý si vypĺňajú svoju bolesť chemickými látkami - oni len reflektujú totálny úpadok ľudstva, ktorý sa ticho šíri ako čierna pleseň aj v našich útulných obývačkách...
Maté predkladá aj možnosti a spôsoby ako na sebe efektívne pracovať a zisťovať kým vlastne som, odľahčiť si na duši alebo aspoň vidieť svoje utrpenie o niečo zmysluplnejšie. Ale ako vravím, sebapoznávanie je veľmi náročné a odvahu má málokto...