Bastien581 Bastien581 komentáře u knih

Spisovatel a revoluce Spisovatel a revoluce Henri Barbusse

Prostě mě to nebavilo, je to nudné a k uzoufání neaktuální.

23.02.2023 1 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Jsou knihy, které je lepší přenechat ženám. Kladně hodnotím český překlad, vyprávěcí styl, ale obsahově mi to připadalo příliš sladkobolné.

04.03.2022 2 z 5

Sám kolem světa svérázně Sám kolem světa svérázně Martin Doleček

O jachtaření toho vím pramálo, o to víc se mi kniha líbila! Dobrodružné i napínavé čtení.

04.03.2022 5 z 5

Cesta lesy Cesta lesy Hans Børli

Krásná procházka po místech, která jsem nikdy nenavštívil.

04.03.2022 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Patos v nejkrystaličtější podobě.

04.03.2022 2 z 5

Periférie Periférie František Langer

Tohle je bezkonkurenčně nejlepší drama tohoto spisovatele. Dojemné, se skvěle vykreslenými charaktery a dialogy, které řeknou vše podstatné a zároveň víc než musí. Takhle vypadá text bez balastu.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Podle mě je to nejlepší detektivka uplynulého roku. A víc není třeba dodávat. Přečtěte si.

Obecná teorie zapomínání Obecná teorie zapomínání José Eduardo Agualusa

Ludovica je divná, strašně divná osoba, ale když si uvědomíme, že takoví lidé existují, čte se to o něco lépe. Je to skvělý psychologický profil nejen Ludovici, ale i lidí, které tak ráda pozoruje. Navíc ty kulisy, neznámé prostředí... moc hezké.

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Na knize a textu oceňuji hlavně jemnost, kterou je prodchnuta. Tematicky je mi kniha blízká, vyprávění je velkolepé, postavy jsou dosti zajímavé, aby se člověku chtělo číst dál a zjistit, kam se jejich osudy budou ubírat. Historie je v knize pomálu, jde především o lidi a jejich osudy, což oceňuji. Líbil se mi i delší časový úsek, který příběh zachycuje, kulisy - tedy místa, kde se děj odehrává. Postavy jsou navíc tak sympaticky divné, že se k nim časem budu chtít vracet.

25.02.2022

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Z textu je evidentní, že se autorka "mazlila" s každým slovem, ale její nabubřelost z toho textu doutná, stejně jako z jejích rozhovorů. Připadá mi, že samu sebe a právě i tento text stylizuje do V. Woolfové, díky čemuž ztrácí na autenticitě. Podobným stylem u nás mnoho lidí nepíše, ale ani takhle nikdo nemluví, je proto otázka, jestli v literatuře kopírovat věci staré, včetně jazyka, nesčetněkrát použité, ale v minulosti, takže čtenář může snadno nabýt dojmu, že jde o unikátní styl, což v tomto případě není pravda.
Co se týče příběhu, je průměrný až podprůměrný a ani nevznešenější jazyk nedokáže zakrýt jeho melodramatičnost. Mnohem lépe je toto téma uchopené v podání K. Tučkové. Té se podařilo vytvořit hodnotný a čtivý text, jehož hodnota spočívá právě v tom, že je neuráží ani intelektuály ani běžné nad nikoho se nepovyšující čtenáře.
Text obstojí v čase pouze, pokud se nad nikoho nevyvyšuje, pokud je v něm použito takových jazykových prostředků, které působí, a to bez rozdílu. Peníze od Hitlera jsou experimentem a pokusem zaujmout svou "bolavostí", ale nepovedl se.

25.02.2022 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Je to čtivé, kniha se mi líbila. Ale víc nevím, co říct.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Prvni kniha , kterou jsem precetla skoro na prvni zatah. Napinava, dojemna, dobre napsana. Nejen pro kluky. :-)

Dům číslo 226 Dům číslo 226 Jana Šrámková

To je tak hezká kniha s tak skvělým nápadem.

Bratři v poli Bratři v poli Jana Šrámková

Kniha je krásná, skvěle napsaná, až na ta jména postaviček, ta jsou divná a infantilní.

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Ta kniha má skvělé fotky, je skvěle napsaná, přesto ně nikdy nebavila. Jako dítě jsem u ní dost trpěla. Možná jsem divná, ale nikdy jsem v ní nerozpoznala děj, který by člověka vtáhnul.

Tak daleko, tak blízko Tak daleko, tak blízko Michaela Zindelová

Jako nahled do zivota dcery a matky mi to pripada vazne skvele. Psano lehkou rukou, oddychove, rychle prectene. Doporucuju.

22.04.2021 5 z 5

To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody Tomáš Halík

Krásná kniha!

23.11.2020 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Leo Kessler (p)

skvělý příběh z války, dobře napsané, čte se to rychle, na konci vás bude mrzet, že už to skončilo.

Nova Express Nova Express William Seward Burroughs

Skvělé!!!

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Jsem nadšená! Krásná kniha!

17.10.2020 5 z 5