Bakana Bakana komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z mála knih, které si člověk pamatuje, i když nechce.
My jsme jako povinnou četbu museli číst F.L. Věka, dnešním dětem bych dala jako povinnou četbu Hanu a určitě bych je u toho tolik netrápila.
Jak zlý osud dokáže zamávat lidskými životy!
Výborně napsané, líbí se mi, jak se děj vrací do minulosti a čtenář chápe, proč se ta která postava chová tak, jak se chová. I když se to v běžném životě hrozně těžko praktikuje a dokáží to jen ti nejprobuzenější z nás, tato kniha ukazuje, proč “nemáme soudit, abychom nebyli souzeni”. Člověk NIKDY neví, čím si náš bližní prošel a jaké to na něm zanechalo následky.

22.03.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nebylo to tak dobré jako Hana. Charaktery, které v knize byly, mi připadaly nějak přepálené, všechny rysy, kterých jsme si měli všimnout, byly na stupnici 1-10 na čísle 10. Ale protože to je kniha, která mi nesplyne hned tak s ostatními, dávám i tak 5*.

11.04.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dobrá detektivka, rozhodně patří k těm povedenějším. Napínavá, i když ke konci bylo rozuzlení dost málo uvěřitelné. Ale tentokrát mi to nevadilo.

24.11.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Toto byla opravdu výborná kniha. Smekám už před tou myšlenkou - co by se stalo, kdybychom někomu uměle zvýšili inteligenci? Už jsen když na to pomyslíte, musí vám být jasné, že kniha, která toto téma rozpracuje, nebude povrchní dílko.
Musím říct, že takový nějaký konec jsem už od začátku tušila, ale vůbec není na škodu, naopak. Happyend by byl nevhodný a nerealistický.

22.04.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

(SPOILER) Právem tato kniha figuruje v žebříčcích!
Bála jsem se tohoto tématu. Kniha mě lákala svým hodnocením a také se mi hodila do čtenářské výzvy, ale to válečné prostředí...
No a měla jsem pravdu. Kniha je ke konci čím dál tím vážnější, konec je strašlivě smutný :-(. To ale knize neubírá na kvalitě, naopak. Jen mě to hodilo do takové melancholické nálady...
Ještě musím pochválit perfektní načtení V. Cibulkové. Bylo opravdu skvělé!

30.03.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čapek byl opravdu génius.
Většina jeho věcí, aspoň tedy ty, co známe ze školy (Matka, Věc Maktopulos, Krakatit, R.U.R., Bílá nemoc, Válka s mloky,…) se týká hlubokých filozofických témat. A na prvorepublikovou dobu je to všechno napsané čtivě, s nadhledem, a hlavně jako by Čapek viděl do psýché nepoučitelných lidí, kterým jde v každé době jen o zisk a do budoucnosti nevidí a hlavně nechtějí vidět.
Někdy si říkám: co všechno by asi ještě napsal, kdyby žil déle? A pak mě hned v zápětí napadne: nežil a nenapsal, umřel by v zápětí v koncentráku jako jeho bratr. O nic jsme nepřišli - jakkoliv je to smutné a cynické.

14.07.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Málo platné - takoví autoři, jako byl Čapek, se jen tak nerodí!
Mistrovsky napsané, lidské charaktery jsou popsané dokonale, každý přece známe nějakého dvorního radu, jen těch Galénů je, žel bohu, pomálu…

08.09.2021 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Kniha mého dětství. Klasické ruské pohádky.
Některé z nich by se daly natočit jako poměrně slušné horory, což ovšem míním jako kompliment.
Ovšem kdybych byla filmový režisér, začala bych asi českou klasikou, jednu z nejpodařenějších pohádek v tomto smyslu zapsala tuším B. Němcová a co si z ní pamatuji je princezna, co po smrti zčernala, vstávala z rakve a trhala vojáky na kusy. Zachránil ji kdosi, kdo namaloval křídou kruh na zem a musel přes noc zůstat uvnitř něj, jinak by dopadl jako ostatní. Myslím, že jako dítě jsem to vnímala jako žánr thriller :-).

05.02.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Je málo knih, které chtějí prostě jen pobavit. A protože jsem se i párkrát zasmála, tak u mě plný počet*.

23.03.2022 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Tohle mi sedlo.
Správný duchařský příběh, napínavý, netušila jsem (jako u jiných knįžek), jak se bude vyvíjet a co se přesně odehrálo v minulosti.
Přečtené za 2 dny.

01.04.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Takovéto detektivky/thrillery mám ráda. Napínavé do poslední stránky a hlavně nevíte, kdo vlastně zločin spáchal. Navíc je zde přirozeně a opravdově vykreslený život ženy, která zrovna prochází nelehkým obdobím svého života.

15.12.2019 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Jak já Vinnetoua jako malá milovala! Četla jsem ho aspoň 10x, možná víckrát.
Teď jsem Vinnetoua četla v rámci čtenářské výzvy a zjistila jsem, že si některé věty ještě pamatuju doslova.
Jenže jsem knížku nedočetla. Holt mi už není 8, a když člověk ví, jak to dopadne, tak už to nějak není ono :-(. Na Vinnetoua vzpomínám s takovou láskou, že jsem vůbec nečekala, že bych třeba knížku nedočetla.

14.12.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Přečteno za dva večery.
Naposledy jsem se u knížky bála jako holka, když jsem četla Svatební košile od Erbena. A teď po dlouhé době zase.
Super :-)!

10.03.2022 5 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Tak tohle bylo skvělé!
Film se mi taky líbil, ale kniha byla ještě lepší. Film je natočený podle předlohy dost volně.
Nápad je neotřelý, padouši zavrženíhodní, děj napínavý. Sci-fi mi většinou úplně nesedí, ale toto bylo fakt výborné.

11.12.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Poslouchané jako audiokniha . Na to, že jde o skoro 60 let staré sci-fi to bylo dost dobré. Ale i tak by si to zasloužilo o špetičku míň filosofických úvah - přistihla jsem se, že v těchto chvílích ztrácím pozornost, začínám přemýšlet o vlastních záležitostech a pak se divím, kam jsme se to vlastně v ději dostali.

10.11.2021 4 z 5

Komentáře čtenářů přede mnou mě pobavily :-) (heavy66, Isew, Bafy, jamesek007, Aliii) sama bych to líp nenapsala.
Řeka bohů naprosto nesnese srovnání s geniálním Egypťanem Sinuhetem.
Začátek vypadal slibně, jenže pak všichni okolo Taita, včetně jeho samotného, začali být otravně dokonalí, takže se to nedalo číst. Přistihla jsem se, že celé té povedené rodince přeju pořádnou katastrofu, a to byl signál, že už nemá cenu číst dál :-D.

27.12.2022 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Záležitost jednoho večera.
Moc jsem se nasmála, přišlo mi to ještě vtipnější, než 1. díl.

02.04.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čapkova témata jsou vizionářská, i když on je spíš pasoval na společenskou a politickou situaci své doby. Kdyby R.U.R. napsal dnes, bylo by to možná ještě aktuálnější téma, než v roce 1920. Je vidět, jak se historie opakuje a že se lidé vlastně pořád zamýšlejí nad stejnými otázkami.
Trochu jako kdyby bylo R.U.R. předkapitola k Terminátorovi, Matrixu a podobným filmům.

02.11.2021 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Ani si neuvědomujeme, jak se v naší době máme dobře. A čeho jsme ušetření, když nám neumírají děti.
Poutavá kniha o těžkém životě chudé irské rodiny.

31.10.2023 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Já v globální oteplování zaviněné člověkem nevěřím.
Zato věřím tomu, že masírka funguje tak nějak podobně jak to Crichton popisuje.

24.04.2023 5 z 5