Bad-wolf Bad-wolf komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ačkoliv jsem od knihy čekala něco naprosto jiného, kniha mě vůbec nezklamala. Naopak, velmi příjemně mě překvapila. Příběh mě pohltil hned na prvních stránkách a já nemohla jinak, než číst dále. To, co jsem nakonec přečetla, mě opravdu zasáhlo. Bohužel vám nedokážu napsat více, aniž bych vám prozradila děj knihy a zkazila vám čtenářský zážitek. Podle mě je nejideálnější od této knihy nic nečekat a buď vás děj hluboce zasáhne, či nikoliv. Mě tedy opravdu hluboce zasáhl.

Hodnotím tedy 5* - kniha mi dala mnohem více než jsem čekala. Je velmi čtivá a řekla bych, že i poměrně originální.

12.09.2021 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Skvělá kniha, kterou jsem nebyla schopná odložit a přečetla jsem ji během 3 dnů. Knize nemám co vytknout. Skvělé, svižné čtení s velmi zajímavým tématem - výpadkem elektřiny v Evropě a později i v USA. Autor opravdu neuvěřitelně popisuje den po dni následky tohoto výpadku a nutí čtenáře k zamyšlení, jak moc jsme na elektřině závislí a jak by to tu vypadalo, kdyby na pár dnů došlo k výpadku. Osobně mě překvapil místy až velmi podrobný popis, kdy autor například popisoval havárie jaderných elektráren či hackování systémů. Až v doslovu po přečtení knihy jsem zjistila, že se autor o tuto problematiku zajímal, zjišťoval si informace a dokonce konzultoval některé "problémy" s odborníky nebo i čerpal z průběhu některých katastrof, což mě velmi překvapilo a potěšilo. Nejedná se tedy pouze o jeho výmysly či vize. Doporučuji knihu přečíst, stojí to za to.

13.04.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Co napsat k tomuto fenoménu? Pro mě je to srdcovka, kterou čtu již po několikáté a znám ji vlastně nazpaměť. Svět Harryho Pottera je skvěle promyšlený a co si budeme, kdo z nás by nechtěl tento svět navštívit? Samozřejmě nelze jinak než doporučit.

17.02.2021

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak tato kniha si mě opravdu získala. Musím přiznat, že jsem nečekala, že mě až takto chytne a budu z ní takto nadšená... Ke knize jsem ze začátku byla trochu skeptická, ale autorčino styl psaní mě uchvátil již od prvních stran. Oceňuji používání zastaralých slov (jejichž význam mi často unikal) a taktéž oceňuji autorčino práci s historickými prameny, odbornou literaturou a především rozhovory s pamětníky. Věřím, že právě díky této autorčino práci, je kniha tak povedená. Paní Lednická, děkuji Vám za tuto knihu a doufám, že Vaše další knihy budou alespoň s části tak povedené.

"Lítost totiž člověka utlouká, zatímco vztek dodává fortel při práci."

01.08.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Skvělé, opravdu nadčasové dílo plné skvělých myšlenek. Bohužel, v dnešní době opravdu aktuální. Až jsem se nestačila divit, kolik věcí je tam tak podobných se současnou situací. Opravdu mrazivé... Doporučuji přečíst všem, každý si v tom něco najde.

Neodpustím si jednu citaci:
"OTEC: Nesmysl. To už je taková panika - To je zajímavé, tadyhle říká Sigelius, že ta nemoc přišla z Číny. Vidíš, já vždycky říkám: udělat z Číny evropskou kolonii, zavést tam pořádek a byl by pokoj. To máme z toho, že se ještě pořád trpí takové zaostalé země. Samý hlad a bída, žádná hygiena a tak: pak je z toho malomocenství. - On tady Sigelius říká, že je to přece jen nakažlivá nemoc. To by se mělo něco udělat."
→ Moc mi to připomíná několik komentářů na facebooku cca před 3 měsíci, kde se lidé vyjadřovali o Číně velmi podobně...

14.05.2020 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Naprosto skvělá romantická oddechovka, které nemám co vytknout. Kniha mě zaujala svou obálkou a přiznám se, že po přečtení anotace jsem neměla úplně velká očekávání. I přes to jsem dala této knize šanci a jsem ráda, že jsem tak učinila. Tato kniha je naprosto originální - postavami, jejich zájmy a prostředím - příběh se odehrává převážně v "divočině". Autorka píše opravdu čtivě, navíc umí naprosto perfektně popisovat přírodu. Přiznávám, že právě to, mě na této knize oslovilo nejvíce.

Knihu hodnotím 5* a rozhodně doporučuji! Tato kniha by obzvlášť neměla minout milovníky přírody a turistiky.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knihu jsem si přečetla po zhlédnutí několika pozitivních recenzí na knihy z této série (Romantické útěky). A musím přiznat, že ačkoliv jsem neměla velká očekávání, tak jsem byla příjemně překvapena. Kniha se četla velmi dobře a stránky během čtení rychle ubíhaly. Samozřejmě, kniha je předvídatelná, najdeme zde několik klišé a některé postavy nebyly úplně propracované, ale i přes to je to skvělá oddechová kniha, u které lze vypnout a užívat si čtení. Knihu rozhodně doporučuji, obzvlášť pokud máte rádi Dánsko.

Dracula Dracula Bram Stoker

Nejsem sice milovníkem hororů, ale přiznávám, že příběh Drákuly mě oslovil. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy před tím neviděla ani filmové zpracování, jsem nebyla s příběhem obeznámená, a tak jsem byla celou knihu napnuta jak to vlastně skončí, čemuž napomohla forma deníkových záznamů. U knihy jsem ale měla menší problém se čtením. Kniha se mi četla hůře a na začátku jsem se celkem často ztrácela v ději i postavách. Každopádně se přiznávám, že kniha mi nepřišla vůbec hororová. To bude asi ale tím, že upír pro mě není nic neznámého, a tak mě tam vlastně nic nepřekvapilo. Škoda toho. Věřím, že ale jinak by to bylo velmi zajímavé čtení. Knihu ale doporučuji přečíst, obzvlášť pokud příběh Drákuly vůbec neznáte.

17.02.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Naprosto skvělá kniha, ke které opravdu nevím, co napsat, abych vás přesvědčila, že tuhle si prostě musíte přečíst. Já jsem knihu začala číst na doporučení Irčy (knihankov), jelikož o ní několikrát básnila, a tak mě na knihu nalákala, že jsem neodolala a knihu si koupila. Od knihy jsem se pár dní nebyla schopna odtrhnout a pořád jsem byla nucená číst ji. I když jsem knihu chvíli nečetla, tak i přesto jsem myslela na hlavní hrdiny a těšila se, až budu moci pokračovat ve čtení. Kniha je opravdu zvláštní směsicí - pohybuje se v prostředí války, mafie i holocaustu, což je opravdu zvláštní kombinace, která se ale skvěle doplňuje. Poprvé v životě jsem četla knihu, kde byl (celkem podrobně) popisován holocaust a musím přiznat, že to se mnou celkem dost emočně zamávalo. Jediné, na co si dovolím upozornit je to, že není vhodné knihu číst před spaním - je tam opravdu detailně a brutálně popisováno násilí, kterým se v této knize zrovna nešetří. Po tom, co jsem četla jednu opravdu detailní scénu spojenou s vanou (vy, co jste četli, víte), jsem raději četla už ve dne - pro mé vlastní dobro a klidný spánek. Každopádně knihu doporučuji, je opravdu skvělá a ačkoliv tomu možná stále nevěříte, tuhle byste si měli rozhodně přečíst, pokud vám ovšem nevadí násilí a brutalita nebo téma války a holokaustu. V tom případě se této knize spíše vyhněte a zkuste něco jiného.

17.02.2021 5 z 5

Kniha se mi celkem líbila - je čtivá. Je to trochu jiné čtení a člověk tomu "zániku Evropy" musí aspoň trochu věřit. Pro ty, co věří tomu, že migrace je přínosem pro naši kulturu a že Václav Havel je svatý, tato kniha asi není. Věřím tomu, že ty z ní musí být otřeseni a hodnotit tuto knihu jako odpad, čímž tato kniha ale opravdu není.
První část knihy se mi líbila více než druhá - zasazení "novinových článků" do příběhu mi přišlo skvělé - člověk se dokáže lépe zorientovat v jaké době se děj odehrává, vybaví si události, na které možná zapomněl a možná se i něco nového dozví, pokud jeho pozornosti něco v minulosti uniklo. Z této části knihy jsem byla nadšená.
Druhá část už je trochu horší - vymyšlené "novinové články" mi tam najednou začaly trochu přebývat. Konec knihy se mi líbil asi nejméně - válčení Prahy s Moravou a válčení Klumpenštejna s nájezdníky, Ukrajinci, českou armádou... To už i na mě bylo příliš a vůbec mi to nesedělo do celého příběhu.
Co ale knize musím vytknout, je velké množství postav. Celou dobu jsem měla problémy zorientovat se, kdo je kdo a kdo je čí syn, a tak trochu jsem litovala toho, že ke knize nebyl dodán rodokmen, který by mi usnadnil orientaci. Dokážu si představit, že kdyby něco takového bylo přiloženo, tak by mi to čtení zpříjemnilo, jelikož jsem často celou kapitolu přemýšlela, o kom vlastně čtu a většinou se mi podařilo zorientovat až ke konci kapitoly.
Každopádně děkuji autorovi za tuto knihu a příjemné čtení a knihu doporučuji, pokud máte rádi antiutopistické romány.

08.03.2020 3 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Ačkoliv kniha svou obálkou a názvem vypadá spíše jako nějaká seberozvojová kniha, nenechte se zmýlit, tak jako já. Počítejte s tím, že v této knize nenajdete žádný univerzální návod na to, jak změnit svůj život, ale místo toho nahlédnete do života dvou rozdílných žen - Katky a Marie, které došly k tomu, že prostě nemusí...

Přiznávám, že ze začátku se mi kniha četla trochu hůře - v této knize se totiž prolínají dvě rozdílné dějové linky dvou naprosto odlišných žen - Katky a Marie, jejichž příběhy se v knize střídají. A to mě ze začátku opravdu mátlo. Ale poté, co jsem si na toto střídání zvykla, byl příběh o to zajímavější a čtivější. Autorka toto střídání totiž skvělé využívá, a tak se vám běžně stane, že utne příběh v tom "nejlepším" a pokračuje s příběhem té druhé ženy. No a vy přeci nemůžete jen tak odložit knihu, když nevíte jak to dopadlo... Nebo aspoň já to nedokázala.

Co se týče příběhu, tak ten je opravdu povedený a i přes to, že jsem byla ze začátku skeptická a myslela jsem si, že mě tato kniha neosloví, příběh se mě opravdu dotkl. Obě ženy mají své problémy, a i když jim nemusíte rozumět nebo s jednáním hlavních hrdinek nesouhlasíte, minimálně s nimi budete soucítit a držet jim palce.

Co více k této knize dodat? Skvělý příběh, výborně napsáno, zajímavá šokující zápletka.
Pokud máte rádi příběhy ze života, tak vám tuto knihu mohu jedině doporučit. Já osobně hodnotím 5* a těším se na další autorčinu knihu.

12.09.2021 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Skvělá kniha se skvělým tématem. Musím říct, že jsem knihu přečetla na jeden nádech a moc se mi líbila. Oceňuji autorovo upozornění na kamery, rozpoznávání obličejů, chytré brýle a obchodu s daty - vše je velmi aktuální. Několikrát se v knize objevilo: "Hej rodiče! Víte, co vaše potomstvo provádí?" , což si myslím, že je taky velmi aktuální, protože většina rodičů v dnešní době nemá ani tušení, co vše jejich děti na internetu (ale i mimo děj) provádí a pak se nestačí divit.

V této knize oceňuji obzvlášť postavy, které mi přišly tentokrát velmi reálné - obzvlášť jejich chování. Velmi brzy jsem si oblíbila Zera a začala jsem nenávidět všechny, co pracovali pro Freemee.

Myslím, že by se po přečtení měl každý zamyslet, jak zveřejňuje svá data a jestli vůbec tuší, co vše se o něm dá dohledat - ať už je zveřejňuje pomocí sociálních sítí, zákaznických a kreditních karet, nebo třeba i pomocí mobilního telefonu, který má pořád u sebe.

Jediným zklamáním u této knihy byl pro mě konec - čekala jsem prostě něco víc. Ale i přes to hodnotím knihu 5* a doporučuji naprosto všem. Obzvlášť těm, kteří dobrovolně zveřejňují všechna možná data o své osobě.

Na závěr si dovolím jednu citaci z knihy:
"Houby tě zajímá, co o tobě vědí nebo co s těmi znalostmi dělají! Ale běda, když se něco stane! Pak brečíš: Jak se to jen mohlo stát? Proč to smějí? To jsem nevěděl! Chyba! To jsi vědět nechtěl! Dokud ti internetové koncerny nabízejí jakési směšné výhody, účastníš se. Hlavně abys měl pohodlí!"

26.04.2020 5 z 5

Kniha má několik vtipných pasáží, které mě doopravdy pobavily. Ale jinak se jedná o průměrnou knihu, která neurazí. Ke konci jsem se do čtení už trochu nutila a kniha mě už ani nebavila.

13.04.2020 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Má druhá přečtená kniha od Colleen Hoover a musím přiznat, že jsem z této knihy nadšená. Neměla jsem žádné očekávání, ale tenhle styl psaní mi neuvěřitelně sedl. Hlavní postavy mi byly velmi sympatické a jejich rozhovory jsem si velmi užívala. Zápletka se zdála zprvu nezajímavá a předvídatelná, ale to jsem se pěkně mýlila. Byla jsem několikrát překvapená a kniha se mi (obzvlášť ke konci) velmi těžce odkládala. Určitě to nebyla má poslední autorčina kniha.

02.01.2024 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Přiznávám, že když jsem objevila tuto knihu, přepadl mě nejprve strach. Hunger Games jsem četla již před několika lety a samozřejmě, že jsem se moc těšila na návrat, ale zároveň jsem se bála, aby to pro mě nebylo velké zklamání. Obzvlášť mě děsilo to, že se tato kniha vrací zpátky do minulosti a sleduje vývoj C. Snowa (velmi záporná postava). Co když ho tato kniha vylíčí jako kladnou postavu a tím mi zkazí mou nenávist? Je to asi jako kdyby někdo napsal knihu o Umbridgeové... A vy opravdu nechcete, aby vám někdo změnil váš názor na ni.

Přiznávám, že mě naštěstí kniha vůbec nezklamala, ale naopak mi nabídla více než jsem čekala. Vrátila jsem se zpátky do mého milovaného světa, zjistila jsem více informací o tom, jak se vyvíjeli Hladové hry a dokonce jsem i zjistila, co to je vlastně ten reprodrozd. V neposlední řadě jsem se dozvěděla i hodně o mém neoblíbeném C. Snowovi. A musím říct, že ačkoliv jsem mu v jednu chvíli i fandila, vůbec nezklamal... Po dočtení jsem sice prožila menší šok a konec jsem zpracovávala opravdu dlouho, ale stálo to za to. Nejsem totiž vůbec zklamaná. Jsem nadšená.

Hodnotím 5* - kniha je opravdu skvělá, vtáhne vás do světa Hunger Games, zjistíte mnoho dalších informací a ani chvíli se nebudete nudit. Pokud máte rádi sérii Hunger Games, tak rozhodně neváhejte a knihu si přečtěte.

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

V první řadě musím ocenit originalitu této knihy - s podobným příběhem jsem se ještě nesetkala a rozhodně se nejedná o špatný námět, který by si zasloužil i filmové zpracování. Bohužel ale kniha měla několik nedostatků, které je třeba zmínit. Mě osobně mrzelo, že ačkoliv se v této knize nachází opravdu velké množství postav, žádná z nich není představena podrobněji. Kdyby tam byly postavy představeny více, určitě by se mi kniha líbila mnohem víc a nebyla by tak povrchní. Děj je celkem předvídatelný, ale v polovině knihy přichází zlom, kdy vám začne být jasné, jak to skončí, což mě třeba skoro odradilo od pokračování ve čtení. Preferovala bych, kdyby autorka na určité věci nedávala až takový důraz a nechala čtenáře v nevědomosti. Kniha ale není špatná - příběh je povedený, vtipný a vkusný. Jen ale nečekejte vánoční příběh - Vánoce jsou pouze v pozadí.

17.02.2021 4 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Pokud hledáte něco pro pobavení, co vám nezabere mnoho času, rozhodně doporučuji tento komiks. Pro zasmání ideální. Možná budete překvapeni, v kolika situacích se najdete. Já tedy překvapena byla.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Skvělý, napínavý příběh, který se velmi dobře četl. Ačkoliv nejsem typickým čtenářem detektivních příběhů, tak se mi kniha velmi líbila. Mohu jedině doporučit.

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

V první řadě musím přiznat, že kniha je opět velmi čtivá - je to takové pohodové, oddychové čtení. Líbila se mi mnohem víc než první díl, ale stejně mi na knize "něco" chybělo k dokonalosti. Přišlo mi to velmi podobné jako první díl (oba mají svůj problém se kterým se tomu druhému nechtějí svěřit,..). Tentokrát jsem ale k postavám měla blíž než u prvního dílu, což ale bude dáno tím, že jsem si k nim už nějaký pouto vytvořila v předchozím díle. Z toho důvodu doporučuji číst tuto sérii postupně.

24.05.2020 4 z 5

Děti jsou taky lidi Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková

Autorku sleduji i na sociálních sítích a ačkoliv se s ní ne vždy shodnu, velmi často si díky ní uvědomuji, že některé věci ve výchově dělat nechci. Pamatuji si totiž, jaké to bylo, když to někdo dělal mě a nechci v tom pokračovat dál.

Kniha je za mě skvělým nástrojem pro "uvědomění si". Věřím tomu, že každý máme svá traumata z dětství, ať už výchova našich rodičů byla sebelepší. Důležité je však o nich vědět a snažit se, abychom v naší výchově nadělali co nejmenší škody. A právě k tomu uvědomění si, bych všem doporučila tuto knihu. Právě při čtení příběhů si člověk může vybavit určité situace, které si v dětství prožil a na které si ale už třeba ani nepamatuje, ale je možné, že ho stále ovlivňují. Je to taková zajímavá forma terapie.

Knihu tedy hodnotím 5*, a to i přes to, že s autorčiným "radikálnějším" přístupem výchovy nesouhlasím. I tak si ale z knihy odnáším spoustu zajímavých poznatků a hlavně to "uvědomění si". A právě za to autorce děkuji.

05.01.2024 5 z 5