babsi66 babsi66 komentáře u knih

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Připadalo mi to jako taková fajn telenovela z období těsně před vypuknutím první světové. Hlavní postavy a jejich problémy jsou sice přímo navázané na politiku a diplomatická jednání, ta ale představují pouze zajímavou kulisu pro jejich vztahové propletence. To však ději neubírá na napětí ani na záživnosti. Já bohužel čekala od knížky čekala trochu více zahraniční politiky a méně vztahových problémů.

05.02.2018 3 z 5

Baronka Blixenová Baronka Blixenová Dominique De Saint Pern

Pozoruhodný životní příběh baronky Blixenové zpracovaný sice citlivou formou, nicméně oproštěn od jakýchkoli růžových obláčků. Baronka Blixenová je vyobrazená jako velice barvitá osobnost, kterou čtenář může vnímat jak pozitivně, tak negativně, ale určitě mu nebude lhostejná.

Za výborný nápad pak považuji volbu tajemnice coby vypravěčky životních osudů baronky včetně přiznání jejího ambivalentního vztahu k její zaměstnavatelce.

29.01.2018 4 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Tváří se to jako zajímavý exkurz do Seattlu koncem 19. století, do rasistických nálad té doby, doplněný o rodinnou záhadu. Bohužel výsledek je dost podprůměrný - děj je předvídatelný až to bolí, dialogy také, postavy jsou načrtnuty jen letmo a z historie se také mnoho nedovíte. A lovestory Inary a Daniela to celé ještě posouvá o příčku níž. V podstatě nemám výhradu jedině k obálce.

22.01.2018 2 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Na to, že se většina děje odehrává v jedné místnosti a hlavní hrdinka je připoutaná k posteli, se toho stane překvapivá spousta a nemůžu říct, že bych se při čtení nudila. Každý detail je popsán pěkně barvitě, takže ho úplně vidíte před sebou a jednotlivé emoce, které Jessie zmítají při její snaze se osvobodit, jsou téměř hmatatelné. Určitě jedna z těch zdařilejších kingovek.

11.01.2018 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Pro fandy Larse Keplera možná nejslabší detektivka ze série s Joonou, ale mně se to líbilo.

Konečně totiž dali dohromady příběh, který v porovnání s ostatními v sérii nepůsobí, že se autoři při psaní řídili nějakou kuchařkou na super severskou krimi. Jo, pořád je tam vrah, který to nemá v hlavě úplně v pořádku, pořád Joona působí trochu supermansky a pořád tam je celkem dost krve, ale možná je to jistá námětu, co dělá z příběhu něco trochu víc normálního, tudíž jsem neměla pocit, že autoři jen jedou podle receptu a přidávají jednotlivé ingredience.

08.01.2018 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Po Hře o trůny slabý odvar. Příběhům Dunka a Egga chybí trochu šťáva a působí unyle a tuctově. Kdyby se děj neodehrával v Západozemí a neobsahoval odkazy na Targaryeny, železný trůn, dračí vejce apod., zaujal by mne ještě méně. Na to, jak jsem hlavní knižní sérii hltala, tak tohle jsem dočetla s tím, že když už to Martin napsal a odehrává se to v Západozemí, tak to teda doklepu.

02.01.2018 3 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Příběh je pěkně rozehraný, jednotlivé etapy jsou zajímavé, zvraty se dějí na těch správných místech, dobře se čte...jen celkový výsledek =působí trochu nedotaženě a není zřejmé, proč se některé věci udály. Naštěstí to bohatě kompenzuje atmosféra Amsterodamu 17. století a skvěle napsané charaktery postav, takže celkový dojem není navzdory výše uvedenému nedostatku nijak tragický.

02.01.2018 4 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Strašně moc jsem se chtěla nechat unést do světa Davida Winklera a jeho neutěšitelné touze vypátrat Grace a sblížit se s ní, ale prostě se to nepovedlo. Autorovi se nepodařilo vtáhnout mě do děje ani mě přimět fandit Davidovi v jeho úsilí. Ne že by to bylo špatně napsané nebo že by neměl děj spád či nesympatické postavy. Tohle všechno je v pořádku, ale prostě to u mě tentokrát nezafungovalo.

22.12.2017 3 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Unikla mi pointa. Anna podvádí manžela, čímž si kompenzuje svou pasivitu ve společenském životě. A zjevně potřebuje pomoc odborníka. Bohužel se z knihy nedozvíme, zda jí psychoterapie k něčemu byla, ani zda ji její aférky někam posunuly. Nějaký závěr tam sice je, ale působí, jako kdyby autorka nevěděla, jak knihu jednoznačně zakončit. Takže celkově rozpačitý příběh, který se asi do poloviny tváří, že někam spěje, nakonec nespěje vůbec nikam.

A také nechápu, proč byl text červeně.

13.12.2017 3 z 5

Jen zvířata Jen zvířata Ceridwen Dovey

Tahle sbírka povídek určitě stojí za pozornost. Autorka si neotřelým způsobem pohrála se zvířaty v roli vypravěče jednotlivých povídek, aniž by se jí povedlo zabřednout do stereotypu, kdy by jednotlivé povídky byly jako přes kopírák. Povídky jsou prošpikované literárními narážkami na díla jiných autorů, kteří psali o zvířatech, a obsahují správnou dávku divnosti, což jsou další důvody proč má cenu knížku přečíst. Nebo už jste slyšeli o delfíních špionech v americké armádě a želvě-astronautce?

11.12.2017 4 z 5

Láska je věčná, dokud trvá Láska je věčná, dokud trvá Franz-Olivier Giesbert

Když přijmete fakt, že kniha má trochu netypickou strukturu vyprávění, ušetříte si tím jisté rozčarování z toho, že se vlastně stále něco děje, ale konec je stále v nedohlednu. A jakmile se s tímto smíříte, nic nebrání v tom se bavit více či méně tradičními problémy zamilovaných i nezamilovaných a tím, jak se s nimi potýkají.

04.12.2017 4 z 5

Madame Picasso Madame Picasso Anne Girard

Zajímavý pohled do pařížské společnosti kolem Picassa. I když je to smutný příběh, není to žádný rozplizlý sladkobolný doják. Romantika na úrovni.

23.11.2017 4 z 5

Chomejní, Sade a já Chomejní, Sade a já Abnousse Shalmani

Co na tom, že se autorka ve svých esejích občas opakuje, některé věci jednou říct nestačí, naopak je potřeba je opakovat a trvat na nich. Navíc, v tomto případě se tak děje docela zábavným způsobem (jojo, ten drzý a rozčilený tón mě hodně bavil), a to přestože autorka komentuje vážná a v dnešním světě třaskavá témata.

Jinak co mě oslovilo nejvíc, je zachycení zkušeností toho, jak se v závislosti na aktuálních událostech v průběhu let měnil přístup jednak "západního světa" k uprchlíkům z arabských zemí, ale i přístup samotných uprchlíků k jejich životu, kultuře a náboženství mimo jejich vlast.

13.11.2017 5 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Je vidět, že Vieweghův žánr to tedy není. Děj průměrný, a ne zcela přehledný, a to hlavně díky množství postav a jejich přezdívek a jejich rychlému střídání v ději.

07.11.2017 3 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Po přečtení trilogie z ostrova Lewis jsem byla v případě prvních dvou dílů čínských krimithrillerů trochu zklamaná - ponurá atmosféra skotského ostrova zmizela bez náhrady a Finova místy trochu psycho soukromá dějová linie byla nahrazena neoriginálním milostným vztahem čínského policajta a patoložky, kterým to, světe div se, moc neladí, protože prostě čínská a americká kultura si jsou sakra vzdálené.

Takže jsem nad Mayem trochu zlomila hůl. Naštěstí předčasně. Třetí díl se totiž navýsost povedl - je tam správná dávka napětí, tajemství, šokujících odhalení a naturalistických popisů, které však nepůsobí samoúčelně. Vztah Margaret a Li Jena tentokrát okoření další osoba, což sice není překvapující, ale aspoň se čtenář nad některými pasážemi pobaví. Za mne tedy nad očekávání dobré. A doufám, že čtvrtý díl to už jen vylepší.

03.11.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Podle nadšených recenzí a ohlasů jsem čekala, že to bude větší pecka. Nejsem fanda sci-fi, takže v rámci žánru nemohu srovnávat, ale nepřišlo mi to originální ani námětem ani zpracováním.

25.10.2017 3 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Kvality ani zábavnosti Vánoční říše knížka nedosahuje, ale určitě to není špatný příběh. Autorovi se několikrát povedlo mě překvapit dějovými zvraty.

Co bych mu naopak vytkla, je natahovaný konec. V poslední třetině mohla knížka skončit na několik různých způsobů, které bohužel nebyly poskládány tak, aby děj gradoval, což celkový dojem z knihy trochu poškodilo.

15.10.2017 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Na můj vkus místy trochu moc syrové a surové. Proti pravdivému líčení ošklivých věcí nic nemám, jen to v tom množství na mně místy působilo jaksi samoúčelně. Prostě aby byl čtenář znechucen a šokován.

Jinak samozřejmě platí to, co je již uvedeno v komentářích níže. Silný a smutný příběh, z něhož jde sem tam mráz po zádech. Ideální na pošmourné podzimní večery.

03.10.2017 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Knížka je dobrá spíše v tom, co v ní není řečeno, než naopak. Ne, že by odchyt lidí cizí civilizací nebyl sám o sobě dostatečně "wow" téma, ale spoustu otázek v knize je nedořešených, resp. se jimi autor vůbec nezabývá. A výjimečně to neberu jako nedostatek, ale jako příležitost k zamyšlení a hře s vlastními myšlenkami na "co by kdyby".

02.10.2017 4 z 5

Králova řeč Králova řeč Peter Conradi

Zjednodušeně řečeno kniha je v podstatě faktografickým sledem důležitých proslovů krále Jiřího VI. mapující jeho úsilí vynaložené na odstranění vady řeči. Kupodivu to není nuda, a to ani přesto, že se nejedná o předlohu filmu (ať už obálka uvádí cokoli). Ačkoli tedy hlavní linie sleduje králův boj s jeho koktavostí, děje se tak na pozadí historických událostí a čtenáři je přáno nakouknout i do spletence vztahů v královské rodině, což příběhu dodává na atraktivitě.

25.09.2017 3 z 5