Chomejní, Sade a já

V Teheránu osmdesátých let se šestiletá holčička bouří proti nošení šátku, připadá jí totiž nesmyslné se podvolovat zlovůli „vousáčů“ a „vran“, přísných strážců morálky a šacení. Její otec ji podporuje, a aby se rodina vyhnula nátlaku a šikaně, odchází do Paříže. Tam však Abnousse Shalmaniová odhaluje, že svoboda není přesně taková, jak o ní snila. Její vzpoura tedy ještě nekončí, tentokrát je ovšem Abnousse vyzbrojena francouzskou literaturou. Z holčičky se stává žena a se Sadem, Victorem Hugem, Colette a dalšími v zádech vede boj s útlakem, zejména pak s útlakem ženského těla. Ve vyprávění plném živého humoru autorka čtenářům předává nejen své příběhy z osobního života, ale zprostředkovává jim i vlastní pohled na společenské a politické události....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260523/big_chomejni-sade-a-ja-Akh-260523.jpg 3.957

Vydáno: , Garamond

Khomeiny, Sade et moi, 2014

Kniha Chomejní, Sade a já

destapar.cielo
03.02.2019

Zajímavá kniha zavánějící feminismem, ale tak nějak něžně. Fanatická verze islámu prokládaná Markýzem de Sade, Pasolinim a Madonou. Za mne ano.

horkosladka
08.10.2018

Intelektuální pochoutka s nádechem feminismu pro ty, kdo rádi filosofují, milují svobodu a francouzskou literaturu. Autorka popisuje své dětství v Teheránu, jak s rodinou žili pod vládou Chomejního a"vousáčů", svůj vzdor proti nošení šátku a zahalování žen, emigraci do Francie a nový život zbavený pout fanatického islámu, obdiv k Madonně a kurtizánám, libertinské literatuře. Celá kniha je především snahou vyjádřit boj a provokaci proti předsudkům a útlaku. Abnousse Shalmani nutí k zamyšlení nad svobodou ženy v současném světě, nad rozdílem mezi vírou a politikou a vyvolává i otázky k tématu morálky a pokrytectví.

Richisa
31.08.2018

Zajímavá kniha. Úvahy o postavení žen a náboženství. Síle literatury a nebezpečí, které vyplývá z náboženství, které se propojí s politikou.

Obsahuje mnoho pravdy a zajímavých faktů. Já jsem se dozvěděla i hodně o muslimské kultuře a dění ve světě za posledních cca 30 let.

Knihu rozhodně doporučuji.

Lenka4
18.03.2018

Kniha se nečte moc dobře. Délkou kapitol a častým opakováním již sděleného připomíná spíše soubor článků. Zajímavé jsou informace o životě rodiny v Teheránu i v emigraci. Překvapivý je autorčin zdroj inspirace pro úvahy o postavení žen - francouzské romány z 18. století. Řada otázek náboženských a feministických, kterými se zabývá, svědčí o výrazných rozdílech ve způsobu života různých kultur a touze po individuální svobodě.

Azhar
10.02.2018

Musim rict, ze do cteni jsem se musela hodne nutit.. ale za nekolik zajimavych glos a myslenek 3*

babsi66
13.11.2017

Co na tom, že se autorka ve svých esejích občas opakuje, některé věci jednou říct nestačí, naopak je potřeba je opakovat a trvat na nich. Navíc, v tomto případě se tak děje docela zábavným způsobem (jojo, ten drzý a rozčilený tón mě hodně bavil), a to přestože autorka komentuje vážná a v dnešním světě třaskavá témata.

Jinak co mě oslovilo nejvíc, je zachycení zkušeností toho, jak se v závislosti na aktuálních událostech v průběhu let měnil přístup jednak "západního světa" k uprchlíkům z arabských zemí, ale i přístup samotných uprchlíků k jejich životu, kultuře a náboženství mimo jejich vlast.

Káča2015
18.05.2017

Četla se dobře, jenom se mi zdálo, že se autorka hodně opakuje, emoce a myšlenky probírané stále dokola... proti Persepolis slabé.

ajla5
18.03.2017

Kniha povinná pro všechny bez jakýchkoliv rozdílů.