Jen zvířata

Jen zvířata nám dokážou vysvětlit, co vlastně znamená být člověkem. Kočka na západní frontě první světové války, šimpanz ve válečném Německu, sloní dvojčata v Mosambiku, medvěd v Sarajevu… Duše zvířat, která se během uplynulého století stala oběťmi lidských konfliktů, vypráví dojemné, tragické a nádherně podivné příběhy o svém životě a smrti. Zvířecí hrdinové a vypravěči současně nepřímo vzdávají poctu spisovatelům, kteří během téhož období o zvířatech psali. Během studené války se setkáme s ruskou želvou, která byla mazlíčkem Tolstého dcery, americký delfín v Iráku píše dopis Sylvii Plathové, příběh ústřice v Pearl Harboru je geniální variací na Kerouacův kultovní román Na cestě. Vzácně originální kniha elegantně splétá historii, mytologii, folklór i astrologii. Ukazuje, že dokud budou existovat zvířata, lidé o nich budou přemýšlet, psát a snít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353634/big_jen-zvirata-AUW-353634.png 3.650
Literatura světová, Příroda, zvířata, Příběhy

Vydáno: , Paseka

Only the Animals, 2014

Kniha Jen zvířata

Sirina

Tahle kniha mi hrozně dlouho ležela v knihovně. Nedokážu se dívat ani na filmy, ve kterých umírají zvířata. Ano, bylo to dojemné, místy opravdu hodně. Nejvíc se mi líbila část o sloních dvojčatech a delfínici. Povídka se psem mě dostala úplně.

Alma-Nacida
27.07.2021

Trochu jsem se bála, že to bude doják. Místy opravdu byl. Hlavně to ale byla cesta s mnoha světovými spisovateli a dalšími osobnostmi, z nichž Australana a americkou abolicionistku a feministku jsem si musela vygůglit. Cesta za poznáním toho nejhoršího i nejlepšího z lidství.
"Možná byste si měli klást jiné otázky. Proč se ke druhým lidem chováte jednou jako k lidem, a jindy jako ke zvířatům? A proč se k jiným tvorům chováte jednou jako ke zvířatům, a jindy jako k lidem?", ptá se delfínice, ale ví, že je to řečnická otázka, že ji nikdo neodpoví. Já vím, že jsem zvíře, a že lidé jsou děsivá zvířata. A nakonec všichni zemřeme, o tom to je. Velkolepě smutná kniha, na kterou hned tak nezapomenu.

MajkaJirackova
25.09.2020

Velmi mě zaujala anotace a grafická úprava knihy, která je opravdu zdařilá. Samotné texty moje očekávání bohužel nenaplnily. Do čtení jsem se musela nutit a pouze povídky kočky, želvy a slonice ve mně zanechaly hlubší dojem.

Michla76
24.10.2019

Sice zajímavé náměty, mě ale nezaujal styl vyprávění. Je to celé takové nanicovaté a rádoby.

Po týdnu:
Anebo že by ne? Někdy se to člověku tak nějak rozleží. Velmi poetické až snivé. Na to, že je to o smrti.

Richisa
15.05.2019

Kniha bohužel nesplnila to, co jsem od ní očekávala. Podle mě zde nebyl využit potenciál nápadu. Velmi se mi líbila grafická úprava knihy.

Jen pár příběhů mě doopravdy zaujalo. Ostatní bylo pouze zvířecí filozofování o ničem, někde mi chyběla pointa, někde mi přišlo, že se jedná o laciný opis jiného autora ve zvířecím hávu.

Nejvíce mě zaujal příběh slonice a delfína, příběh psa aspoň ukazoval reálnou psí povahu. Ostatní docela zklamání...

Měňavka
24.01.2019

Pěkné, čtivé, zajímavé.Něco se mi líbilo víc,něco míň.

Jizi
27.09.2018

Pokud máte rádi zvířata, budete při čtení smutní, protože ta zvířátka na konci zemřou - což se teda dočtete už na přebalu a pak znovu na začátku každé z povídek, ale zjevně i tak to dokázalo některé čtenáře nepříjemně zaskočit. Takže ano, skutečně všichni do jednoho nakonec zemřou (a spoiler života: my taky. Jo, i já. A ano, i vy. Jak nemístně kruté.)
Pokud nemáte rádi zvířata, je tu jistá možnost, že po přečtení téhle knihy je mít rádi začnete.
Pokud máte rádi literaturu dvacátého století, bude nejspíš lehce slinit blahem. A jestliže máte rádi některého z autorů v knize zmíněných a jste obeznámeni s jeho tvorbou, je tu riziko, že bude slinit i slzet. A možná i těžce.
Nesmírně obdivuju plejádu stylů, jazykových i narativních, které autorka zvládla na tak omezeném prostoru předvést a to nádherné a úchvatně fungující provázání literárních a historických motivů.
Myslím, věřím a pevně doufám, že o Ceridwen ještě uslyšíme.

Janek
20.07.2018

Mýty, bajky a válečná vyprávění v jediném balení. Těžké, ale velmi podmanivé čtení, které mnohem více vypovídá o nás lidech než jen o zvířatech. Není to knížka, kterou bych komukoli bez váhání doporučila (tohle asi nebude bavit každého), je to ale knížka, ke které se já sama nepochybně velmi brzy vrátím.