Babo Online Babo komentáře u knih

Nebe a peklo 1 Nebe a peklo 1 John Jakes

tak konečně skončila občanská válka.To ale v žádném případě neznamená klid a pohodu.
Otroctví bylo zrušeno,ale co dál? Co a jak mají žít tisíce černochů,kteří neznali nic jiného než poslouchat příkazy svých pánů.A jak se s novou situací srovnají bývalí otrokáři?
A aby toho nebylo málo o svoji zemi bojují i původní obyvatelé.A rozhodně to nejsou žádní ušlechtilí Apačové jak nám je vylíčil Karel May.
V tomto velice bouřlivém období žijí i naši hrdinové,někdo víc a někdo míň poznamenaný historickými událostmi a osobními tragédiemi.

31.12.2014 4 z 5

Láska a válka 3 Láska a válka 3 John Jakes

Jen málokdy dojde k tak obrovským změnám jako je zásadní pohled na způsob života klidně a "civilizovaně"
Ani odtržení jižních států od průmyslového severu nemohlo dopadnout jinak.A bouřlivá doba přináší bouřlivé osudy jednotlivých aktérů .
Trvalo čtyři roky než si i ti nahoře uvědomili,že zabíjení jim štěstí a moc nepřinese.A tak po tisíci mrtvých,zničené zemi je konečně podepsána kapitulace.
Pro některé už je ale pozdě, jejich mládí a bezstarostnost umřela spolu s kamarády na bojišti.
tento díl je asi opravdu zatím nejlepší,možná proto,že se víc věnuje osudům jednotlivých postav .
V každém případě je pro mě problém přirozeně rozlišovat, kdo je na které straně.
Asi to utrpení je na obou stranách stejné a nedá se jednoznačně určit , kdo je ten kladný hrdina,,,
Samozřejmě až na vyjímky a ani tady není určující jestli se jedná o jižana nebo seveřana.Prostě platí,že všude jsou dobří a špatní lidé.

23.12.2014 5 z 5

Láska a válka 2 Láska a válka 2 John Jakes

Občanská válka severu proti jihu , respektive jihu proti severu je v plném proudu.
Vítězství a prohry se přelévají sem a tam.Vojáci se na obou stranách nutně musí změnit,vždyť kdo by se beze změny dokázal vyrovnat se smrtí kamarádů,kdo by nepocítil strach ze smrti.
Kniha je napsaná tak, že autor se nepřiklání na žádnou stranu.A tak jak to asi vždycky bylo , je a bude najde se dost těch,kteří na hrůzách války parazitují a bohatnou.
A politici politikaří,jako by šlo jen o hru a tisíce vojáků jsou jen figurky na šachovnici,s kterými z tepla svých kanceláří šoupou po bitevní šachovnici.

17.12.2014 4 z 5

Sever a Jih - 2. díl Sever a Jih - 2. díl John Jakes

Uplynulo pár let,na West point nastoupil Bill a bratranec Charles,aby pokračovali v tradici profesionálních vojáků.I oni jsou přátelé i oni se musí vyrovnávat s nenávistí kvůli svému původu.
Kolikrát už to tak bylo.Kolikrát už dějiny semlely nastavené pořádky.A kolikrát se to ještě bude opakovat?
A osudy těchto lidíček jsou jako zrnka písku vířící v bouři blížící se občanské války.Tato slova asi nejlépe vystihují celý problém :

"Dnes odpoledne jsi dovolil,aby mezi tebe a tvého nejlepšího přítele na světě vstoupila politika.Uvědomuješ si,jak je to bláznivé?A hrozné?Jak může tahle země přežít,když se přátelé nedokážou přenést přes spory? Jestliže muži jako ty a Orry,slušní a rozumní,nenaleznou žádné řešení problémů,umíš si představit,jak to dopadne jinde?Budoucnost bude v rukou extrémistů a Johnů Brownů"

"Máš pravdu.Až na jednu věc.Nejsem si jist,zda slovo spory zrovna přesně vystihuje to,co se u nás teď děje.
Pro mě slovo spor představuje něco běžného.Něco jako , že se lidé trochu rozkmotří.Pohádají se třeba o účes nebo střih kabátu.Ale tyhle konflikty jsou mnohem , mnohem hlubší.Sahají až na dno.Copak máš právo držet někoho v otroctví jen proto,že má černou kůži?
Můžeš roztrhnout Unii, jak se ti zlíbí?Vím,jak na tyhle otázky odpovědět,ale neznám odpověď na to , jak v takových záležitostech stát za tím,čemu věřím a přitom neztratit přítele ."

28.11.2014 5 z 5

Sever a Jih - 1. díl Sever a Jih - 1. díl John Jakes

Tak jsem dočetla 1.díl ságy , který se odehrává před vypuknutím války severu proti jihu.
Kniha se mi líbí,je zajímavé sledovat změnu v myšlení ať už jižanů nebo těch co žijí ve státech,kde se otrokářství odsuzuje.
Každý , tak jak je to normální považuje ten svůj styl života za správný a skutečné přátelství založené na osobních sympatiích najednou stojí před problémem jak se vyrovnat s problémy společnosti.I když se obě strany snaží , aby jejich přátelství nebylo tímto poznamenáno,není to vždy jednoduché.
Autor se snaží být nestranný,nepřiklání se ani na jednu stranu,vždyť nikdy není nic jen černé nebo bílé .
A do této pohnuté doby zasadil několik lidských osudů,lásku,vypočítavost,nesnášenlivost i fanatismus.
Kniha se mi líbí a dopručuji k přečtení

24.11.2014 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu jsem četla až nyní,tedy v době kdy už snad dobrovolně nemůžu spadnout do závislosti na drogách a možná proto nedokážu pochopit jak se něco takového může stát.A že se to stává je neoddiskutovatelný fakt.
Prostě nikdy jsem tomu nerozuměla a teď už to asi nepochopím.Jaké představy o životě tyto děti vedou k experimentování , který jim může zničit život?
Je to nuda? Je to pocit,že nikomu na něm nezáleží?
Mě osobně Christiana F, nepřesvědčila , že by vůbec pochopila jak sobě a svojí rodině zničila život.
jako by popisovala velké dobrodružství a skutečně nehledala řešení a skutečný důvod skoncovat s drogami.
Takže nejvíc mě asi zaujala doba , ve které jsem sama vyrůstala a vlastně i místa , která jsem nepoznala .

19.11.2014 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Je to první knížka od Kinga.Žila jsem v domnění,že píše jen horory a to není šálek mé kávy a Zelenou míli jsem začala číst , protože film s Tomem Hanksem se mi moc líbil.
Je sice pravda,že ve mně vyvolávala podobnou atmosféru jako film,ale nemyslím,že se S.King stane mým oblíbeným spisovatelem
Dala bych 3.5 hvězdičky,to ale nejde tak dávám 4.

19.11.2014 4 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Tak jsem dočetla další Folletovu knihu a jsem spokojená.Je pravda,že při čtení Kladiva ráje jsem si nejdřív říkala,že chce být za každou cenu originální a že to ne vždy je plus,takže jsem to viděla tentokrát na tři hvězdičky.
Jak jsem se ale blížila ke konci počet se zvyšoval a dávám čtyři.
Je to skutečně aspoň pro mě něco nového.Nikdy jsem o ekoteroristech nečetla,vlastně o žádných teroristech, ale u Folleta je asi úplně jedno kde se děj odehrává.Ať už je to stavba katedrály ve středověku nebo problémy v bance na konci 19. století , vždycky jde především o lidské osudy .A to mě baví.

10.11.2014 4 z 5

Peněz není nikdy dost Peněz není nikdy dost Judith Gould

Knihu jsem četla už dávno,ale vím,že se mi moc líbila.Drsný příběh obyčejného děvčete,kterou objeví a odhalí její krásu,stane s e z ní obletovaná modelka .Celou dobu jsem žila v domění,že autorkou je žena,ale styl spíš odpovídá muři,tedy mužům.Žádná červená knihovna i když samozřejmě je zde i láska,tak jak už to v životě bývá.

05.11.2014 5 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Po Pilířích země další skvělá knížka od Kena Folletta. A když napíšu,že hned po přečtení jsem sáhla po další ,tak to asi mluví samo za sebe.Našla jsem dalšího spisovatele,který se moc dobře čte.
Osudy jsou propracované,zápletky uvěřitelné aspoň v románové podobě a i když v této knize nakonec všechno dobře dopadlo aspoň pro hlavního hrdinu , tak se určitě nedá mluvit o happy endu ,když si uvědomím kolik let uplynulo než bylo všechno jak mělo být.
Každý ať si knihu přečte , nebudu prozrazovat podrobnosti ,ale doporučuji.

04.11.2014 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Velice čtivá kniha.Protože mám ráda pěkně tlusťoučký romány (protože když je dobrý,tak je ho aspoň dost) tak jsem byla spokojená a když jsem zjistila,že je dokonce seriál,tak jsem ho musela také vidět,,,,,,ale kniha je kniha.
Hned jak jsem těch víc jak 900 stran přečetla,hned jsem se pustila do další .
Vždycky mám radost když objevím pro mě nového spisovatele,jehož styl psaní a fantazie mě zaujme.A to Ken Follett splňuje.
Čtyři hvězdičky dávám,protože je to sice hodně dobrý čtení,ale ne až tak ohromující a chybí mi tam překvapivé metafory.
Rozhodně ale doporučuji k přečtční.

28.10.2014 4 z 5

Co by to bylo, kdyby to byla láska Co by to bylo, kdyby to byla láska Jan Kostrhun

Kdysi jsem tuto knihu četla a líbila se mi, možná i proto,že jsem znala prostředí i lidičky,kteří se staly předlohou hrdinů knihy.Teď jsem překvapená kolik knih pan Kostrhun napsal.Budu se muset polepšit a dohnat mezery v četbě.

20.10.2014 3 z 5

Bílá perla Bílá perla Kate Furnivall

Kdo nechce znát zápletku ať nečte:
Právě jsem dočetla a jsem na rozpacích.V knihkupectví jsem si přečetla,že se román odehrává v roce 1941 v Malajsii a to mi stačilo,abych si knihu koupila.Hodně jsem se těšila,ale jsem trochu (nebo dost) zklamaná.
Je to obyčejný dobrodružný román zasazený do exotického prostředí,ale řekla bych,že si spisovatelka nelámala moc hlavu s nějakým dotahováním zápletek.Nevím proč tam byla dvojčata,kterým hlavní hrdinka zabila matku při automobilové nehodě a ony snad měli sloužit k odplatě,aspoň tak se mito nejdřív jevilo.
Možná tam ale krásný chlapec byl,aby se ukázalo,že manžel hl.hr. je gay a tudíž láska vyprchala.Proč nejlepší přítel hl.hr. políbil?A dál už nic.(Byl taky gay?)
Co Madoc?A jaká náhoda,že Fitz byl nevlastním bratrem japonského milence a tak mohla být zachráněna?
Asi by se dalo pokračovat,kdo od knihy moc nečeká asi nebude zklamaný,já jsem byla.

22.09.2014 3 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Joan Johnston

Spíš než román pro ženy bych napsala takový dívčí románek,oddychovka bez jakýchkoliv překvapení,ale sympaticy napsaná.
Nehraje si na žádné velké umění a už vůbec ne na erotický román,což je jedna z věcí,která mě docela od čtení románů pro ženy odrazuje.Láska patří k životu každého ,ale nemusí to být jak cukrkandl ani plné patosu.Takže kdo si chce zavzpomínat na mládí a střeštěnosti s ním spojené,doporučuji.

15.09.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dočetla jsem knihu, ke které jsem se dostala přes film a jak je vidět film nezklamal ,ale kniha je prostě kniha.
naprosto originální jazyk Markuse Zusaka zařadil příběh obyčejných Němců do "vyšších sfér".S ohromující lehkostí spojuje nespojitelné. I neživé věci zde ožívají , i abstraktní pojmy se stávají skutečnými.
A smrt? Žádná kmotřička s kosou na rameni,ale bytost zodpovědná a citlivá .-),taky už poněkud unavená z toho lidského běsnění .
Dávám za příběh 5hvězdiček a za jazyk a originalitu 10 hvězdiček.:-)))

09.09.2014 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Knížka z prostředí pro nás poněkud exotického, zajímavý příběh , hodně dobrý.

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Knížku jsem četla už hodně dávno,ale vzpomínám si,že jsem ji přečetla jedním dechem.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Krásná knížka,nalákala mě i do kina.Kniha je ale kniha.Člověk může zapojit svoji fantazii .

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Ze začátku se mi líbila,nápad nebyl špatný,ale myslím,že méně je někdy více.

04.09.2014 3 z 5

Absolutní strach Absolutní strach Lisa Jackson

Je to první kníža od L.Jacson a nejsem ani zklamaná, ale ani nijak nadšená. Prostě detektivka,,,,,,nevím jestli je zrovna od věci napsat pohodové čtení, to jistě ne ,příliš mnoho mrtvol ,ale nic hlubšího ani originálního tam není.
Zkusím další a uvidím :-)

04.09.2014 4 z 5