Sever a Jih - 1. díl

Děj knihy zobrazuje životní osudy dvou amerických rodů: plantážníků Mainů z Jihu a průmyslníků Hazardů ze Severu. Hlavními hrdiny jsou především Orry Main a George Hazard. Z rodinného sídla v Jižní Karolíně odjíždí šestnáctiletý Orry do Vojenské akademie ve West Pointu. Cestou se seznámí s Georgem,pocházejícím z Pensylvánie, který míří do stejné Akademie. Stanou se z nich nejlepší přátelé. Na Akademii společně prožívají dobré i zlé chvíle a především pronásledování kadeta Benta, který jim zdejší pobyt ztěžuje neustálým šikanováním. Po čtyřech letech zdárně opouštějí West Point s titulem důstojníků, ale zanedlouho musí narukovat do americko - mexické války. Mezi tím můžeme sledovat neméně zajímavé osudy dalších postav vystupujících v románu. Autor zobrazuje i život černých otroků pracujících pro Jižany, přibližuje také život ostatních členů obou spřátelených rodin, mezi jinými sestru George - Virgilii, jenž až fanaticky bojuje za svobodu otroků, nebo velkou lásku Orryho - Madeline, provdanou za krutého plantážníka Justina LaMotta, který ji neustále uráží a týrá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26047/saga-hazardu-a-mainu-na-pozadi-obca-26047.jpg 4.371

Sága Hazardů a Mainů na pozadí občanské války 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , X-Egem

North and South, 1982

Kniha Sever a Jih - 1. díl

kusma

Pěkná rodinná sága z velmi zajímavého období amerických dějin. Těší mě, že má víc dílů, doufám v dobré zápletky. Jedinou výtku bych měla k jednoduchosti charakterů- to je padouch, tak padouch ve velkem a všude, to je klaďas, tak také tak. Mám raději složitější charaktery a překvapení. Ale třeba další knihy toto nabídnou.

Kontryhelka

Krásné. Velice obsáhlá a čtivá sága o dvou rozdílných amerických rodů a jejich pohled na americkou kulturu, otroctví, válku a vztahy mezi lidmi. Klasické je i filmové zpracování, které si našlo i mnoho vděčných diváků. Opravdu hezky nafilmované a příjemní hlavní hrdinové. Fešáci.

astroweb
10.12.2021

Čtivý autor historických románů, ale v závěru tohoto prvního dílu začala pro mne být kniha poměrně nepřehlednou vzhledem ke vzrůstajícímu počtu postav.

Kuža007
25.07.2021

První díl Severu a Jihu je určitě krásně napsaný, napínavý a odpovídá - skoro - své seriálové verzi a docela realisticky John Jakes vystihnul atmosféru Severu a Jihu v období před Americkou občanskou válku, v této knize v období zhruba 1842 - 1852. Autor dává všem postavám docela velký prostor. I když samozřejmě jsou zde dvě hlavní postavy a to: George Hazard a Orry Main. Oba charaktery jsou skvěle napsány. To samé se dá říci o jejich femme fatale, na druhou stranu však dle mého názoru dostává postava Madeline o hodně méně prostoru, než tomu bylo v seriálu. Jediné, co bych Jakesovi jemně vytknul je to, že na rozdíl od seriálu, který moc nestranil ani jedné straně, tak Jakes jemně fandí Severu, ale to není nijak dramatické a od druhé části této knihy to už ani není de facto vidět. Pět hvězd i za skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

tatjana1737
24.10.2020

(+ SPOILER) !!! POZOR MOŽNÉ SPOILERY !!!

Patřím k těm, kteří v dětském věku viděli seriál. Moc si toho z něj, pravda, nepamatuji, s výjimkou figurování Patricka Swayzeho a nádherné hudby v úvodní znělce. Takže jsem sice při čtení viděla před očima herce, kteří ztvárnili Orryho a George, ale jinak jsem byla téměř nezatížená. Můj starší bratr tehdy seriál hrozně žral, takže mu rodiče postupně skoupili všechny knížky (doteď i vím, v jakém knihkupectví je zamlouvali). úplně jsem zapomněla na to, že v nich byly nálepky, ale ano, je to pravda, bratr je lepil na skříň a psací stůl v našem společném pokoji! Nicméně mně knihy tehdy nijak nelákaly, přišlo mi jich hrozně moc a že jsou hrozně dlouhé, a až když jsem je našla vyřazené na půdě po matčině čistce knihovny, nostalgicky jsem je stáhla k nám do bytu s tím, že si je někdy přečtu. A po skoro dvou letech jejich chvíle přišla.

S ohledem na to, že americkou občanskou válku si už ze školních lavic příliš nepamatuji, mohl by mne autor klidně na událostech a reáliích tahat na vařené nudli. Protože je ale kniha napsána v 80. letech, věřím, že si dal tu práci a všechna fakta jsou ověřitelná, byť samotný příběh je fiktivní a některé situace třeba vymyšlené. (Zajímalo by mne třeba, zda jsou poměry na Westpointu čistě výmyslem JJ, anebo odněkud čerpal.) Líbily se mi narážky nejen na dějiny politické a vojenské (osobnosti, bitvy, události), ale i na různé módní záležitosti, které hýbaly světem, například zmínky o literatuře (Thoreau vyloženě pobavil). Ačkoli seriál neřeší osudy pouze Orryho a George, ale věnuje se i dalším členům rodiny, při čtení mne překvapilo, na kolik z nich jsem zapomněla, ať šlo o bratrance Charlese nebo Orryho staršího bratra. Vcelku jsem proto natěšená na další díly, jak se jednotlivé osudové linky rozběhnou a rozkošatí. Jen mám zatím dojem, že seveřany autor líčí v podstatně lepším světle než jižany.

Po přečtení komentářů souhlasím s tím, že ženské postavy nejsou tak propracované jako ty mužské, a dost mi u některých vadilo zvýrazňování jejich čistě negativní sexuality. Taková Virgilie mi byla vyloženě odporná, působila až úchylně, o démonické Ashton nemluvě. Naproti tomu Brett či Madeline sice mají své touhy, ale jinak je jejich láska naprosto čistá. (Přitom v případě Madeline je to většinou ona, kdo na společných schůzkách iniciuje něco víc než jen čtení poezie! Vždy se však ovládne, takže je to ale v pořádku...)

Zdůrazňování (nejen myšlenkových) rozporů mezi Severem a Jihem mi místy přišlo trochu účelové a zjednodušující, ale je to beletrie a příběhy s sebou vždy nesou jisté zjednodušení, jinak by autor musel knihu podstatně natáhnout co do počtu stránek. (Navíc když to srovnám třeba s historickými romancemi Jude Deveraux, která zjednodušuje až běda a navíc občas píše nesmysly, Jakes má pozadí mnohem lépe zpracované i uchopené.) Pro základní vhled a pochopení problematiky to asi stačí, další hloubka bude doufám poskytnuta díky osudům jednotlivých postav, s nimiž - jak to v historických románech bývá - nehýbají jen jejich osobní pohnutky či motivace jejich nepřátel (Benta si jako až takového magora ze seriálu nepamatuji), ale i dějinná doba, v níž žijí.

S ohledem na dobu vzniku románu oceňuji i to, že autor šetří násilnostmi. Kupříkladu zlý Madelinin manžel ji týrá tím, že ji zavře do místnosti a sebere jí knížky, přičemž k ní pouští jedinou otrokyni, která jí i musí vynášet nočník (ponižující!). Kdyby knihu napsal někdo dnes, a kdyby seriál točili dnes, tak by to týrání bylo podstatně odpornější, plné detailních popisů nějakých sexuálních surovostí. Díky za to, že tohle v knize (ani v seriálu) není!

S Margaret Mitchellovou se to srovnávat nedá, ale i Sever a Jih mají svoji atmosféru. Takže zatím pokračuji ve čtení.

Monika1717
19.06.2020

Na celou trilogii jsem si vystála před lety několikahodinové fronty v knihkupectví. Když jsem měla knihy pěkně pohromadě, oddala jsem se mé zamilované četbě. Díl od dílu však můj zájem klesal, až se vytratil úplně.

Pavlaj
09.03.2020

Ohromně zajímavé z historického hlediska, skvěle popsané rozdělení společnosti na Jih a Sever. Jak se lidé postupně odcizovali, přestávali spolu vycházet a komunikovat - paralela k dnešku, přesná a alarmující. Romantické pasáže táhnou knihu dolů, ta sladkobolná story Orry - Madeline je příšerná a nedá se vůbec číst. Po přečtení jsem koukla i na seriál, ten se zaměřuje na romantiku a dobrodružství, vynechává historické souvislosti a v porovnání s knihou mě vůbec nezaujal.

Peleus
16.08.2018

Kniha, kterou jsem kdysi dostal za druhé místo v dějepisné soutěži (myslím, že Mladý historik). Nadšeně jsem si ji přečetl a vzpomínám si, že jsem se snad poprvé setkal se situací, kdy jsem nevěděl, na kterou stranu se postavit.

Taktéž jsem dlouho váhal, kterou ze dvou nálepek, přítomných v knize, vylepit na školní lavici. Vlajku Konfederace, nebo Unie?

Nakonec skončila v plastovém koši v otcově garáži spolu se starými sešity, učebnicemi, ročenkami a dalšími vzpomínkami...