Sever a Jih - 2. díl

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato kniha nás seznamuje s jedním z nejvýznamnějších období historie Spojených států, a to s událostmi počátkem 2. poloviny 19. stol., kdy se zde začaly jasně rýsovat rozdíly mezi průmyslovým Severem a zemědělským Jihem. Autor zachycuje jednak osudy a názory lidí ze severu, kteří opovrhují životem Jižanů a hlavně jejich otrokářstvím. Na druhé straně lidé z jihu se už po několik generací živí pěstováním plodin na plantážích, proto vidí otrokářství, jako jedinou možnost a nechápou odpor severu. Najde se tu jen pár lidí, kteří se dokáží přenést přes všechny rozpory a nenávist. Mezi ně patří i rodiny Mainů a Hazardů, přátelící se od doby, kdy se Orry Main s Georgem Hazardem seznámili na vojenské akademii ve West Pointu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26048/saga-hazardu-a-mainu-na-pozadi-obca-26048.jpg 4.254
Série

Sága Hazardů a Mainů na pozadí občanské války 2.

Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, X-Egem
Orig. název

North and South, 1982

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Sever a Jih - 2. díl

Babo
28.11.2014

Uplynulo pár let,na West point nastoupil Bill a bratranec Charles,aby pokračovali v tradici profesionálních vojáků.I oni jsou přátelé i oni se musí vyrovnávat s nenávistí kvůli svému původu.
Kolikrát už to tak bylo.Kolikrát už dějiny semlely nastavené pořádky.A kolikrát se to ještě bude opakovat?
A osudy těchto lidíček jsou jako zrnka písku vířící v bouři blížící se občanské války.Tato slova asi nejlépe vystihují celý problém :

"Dnes odpoledne jsi dovolil,aby mezi tebe a tvého nejlepšího přítele na světě vstoupila politika.Uvědomuješ si,jak je to bláznivé?A hrozné?Jak může tahle země přežít,když se přátelé nedokážou přenést přes spory? Jestliže muži jako ty a Orry,slušní a rozumní,nenaleznou žádné řešení problémů,umíš si představit,jak to dopadne jinde?Budoucnost bude v rukou extrémistů a Johnů Brownů"

"Máš pravdu.Až na jednu věc.Nejsem si jist,zda slovo spory zrovna přesně vystihuje to,co se u nás teď děje.
Pro mě slovo spor představuje něco běžného.Něco jako , že se lidé trochu rozkmotří.Pohádají se třeba o účes nebo střih kabátu.Ale tyhle konflikty jsou mnohem , mnohem hlubší.Sahají až na dno.Copak máš právo držet někoho v otroctví jen proto,že má černou kůži?
Můžeš roztrhnout Unii, jak se ti zlíbí?Vím,jak na tyhle otázky odpovědět,ale neznám odpověď na to , jak v takových záležitostech stát za tím,čemu věřím a přitom neztratit přítele ."