Levoboček

Levoboček https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26037/bmid_levobocek-Axp-26037.jpg 4 22 7

První díl historického románového cyklu Americké cesty ke svobodě, začíná v polovině 18. století ve Francii, Anglii a poté pokračuje na území tehdejší britské kolonie Nová Anglie. Sleduje osudy jedné rodiny v průběhu zhruba stopadesáti let.

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Bastard , 1974

Pavlaj
Pavlaj
24.07.2023 4 z 5

(SPOILER) První díl mě malinko zklamal. Historický román se vždycky skládá ze dvou částí: z popisu reálných historických událostí a storyline. A právě ta storyline mi tu přišla nevěrohodná, až harlekýnská. Životní příběh Phillipa má asi nějak zrcadlit vztah mezi Británií a USA: rozhodování se mezi starou a novou vlastí, zkaženou aristokratickou a emancipovanou republikánskou milenkou, povinnostmi k matce a vlastními představami o životě. Zavržení rodičů a bratrovražda pak nejspíš symbolizuje rozhodnutí kolonií přetrhat vztahy se starou utlačující aristokracií a začít na novém kontinentu budovat vše od píky.
Je to hezké čtení, ale anglická šlechtična z 18. století, která jezdí bez garde na vyjížďky a rozdává si to pod stromem s někým, koho skoro nezná? Lol.

astroweb
astroweb
01.09.2020 4 z 5

Skvělý historický román o počátcích americké revoluce, zpočátku mi styl připomínal v tom nejlepším Dumase. Politické handrkování posléze v samotné Americe už nebylo tolik poutavé, konec vše opět napravil.

Hobo
Hobo
08.05.2020 5 z 5

Dlouho ležela tato osmidílná sága v knihovně, pak dokonce prošla pivní lázní, ale nakonec na ni došlo. A mrzelo mě, že až po takové době jsem se pustil do prvního dílu. Velmi čtivý, koncentrovaný román z doby počátků Spojených států včetně tzv. Bostonského pití čaje. Napínavý jako Tři mušketýři a dějově bohatý skoro jako Hrabě Monte Christo. Na další díly se upřímně těším.

Atuin
Atuin
08.03.2019 4 z 5

Žádné veledílo to není, ale v rámci historické romance to vůbec není špatný. Jako oddychové čtení s kapkou dějin, velké kapky dobrodružství a ještě větší kapky různých vztahových záležitostí to funguje docela dobře. Asi stejně jako série Poldark či série Pilíře země. Je to psáno pánskou optikou, ale jelikož to není filozofický traktát, ale historický román na pokračování pomezí romance, své kouzlo a kvality to má jsem jen ráda že mám doma celou sérii, jakkoliv vím že se kvalita neudrží po všechny díly ( minimálně ne po všechny části těch dílů). 4/5...

Je to hodně čtivé a odpovídá to žánru a na pozadí daných historických událostí je to zajímavé.

bigben
bigben
05.06.2018 4 z 5

Knížka se četla dobře, až na některé delší pasáže o politice , ale zase jsem konečně pochopila Bostonské pití čaje. Už se těším na další díl.

emma24
emma24
25.07.2017 5 z 5

Už je to delší dobu, co jsem tuhle osmidílnou sérii četla, takže hodnocení nemusí být až tak objektivní. Nicméně je to jeden ze seriálů, který jsem četla v jednom tahu a neměla jsem problémy s žádnými hluchými místy. Přikláním se k tomu, že to není kniha hlubšího významu, nicméně pro tu čtivost hlasuji, tak jak hlasuji

eva-lupen
eva-lupen
25.08.2015 3 z 5

Příběh je dost naivní - spíš jakoby pro děti -, ale to zase není, protože je v ní dost sexu. Další díly číst nebudu, i když historické postavy a události jsou popsány vcelku slušně. Kam se to ale hrabe na Sever a jih, Láska a válka nebo Nebe a peklo od stejného autora.

John Jakes
americká, 1932 - 2023