Azmodan Azmodan komentáře u knih

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Bezesporu tu spousta lidí napsala o čem tato kniha je a jak je skvělá a tak je nebudu opakovat, zkusím to z jiného konce.
Kniha popisuje jisté manipulativní praktiky, jisté způsoby jednání, jisté způsoby komunikace. Slušný člověk při podpisu smlouvy asi nikdy nepřiloží partnerovi v jednání zbraň na spánek se slovy "za minutu bude na papíře buď tvůj mozek nebo tvůj podpis". I přesto si člověk může do běžného života odnést jisté myšlenky jak jednat s lidmi, čeho si všímat a jak s tím naložit.
A navíc, je to prostě a jednoduše mafiánská klasika :o)

29.10.2017 5 z 5

Příběh klasický a snad právě proto jsem po něm sáhl očekávaje líčení temných stran lidské duše a také temného Londýna. To první se konalo, to druhé (bohužel) ne. Příběh silně připomíná díla H. P. Lovecrafta. Má to ten styl, to tajemno, jen veškerá hrůza nestaví pouze na slovech "nezměrný, prastarý" a "hrůza". Ale já mám tyto příběhy rád a i když se to může zdát divné, pro mě je to (vloženo mezi detektivky od Nesba a příběhy skutečných lidí z minulého století) příjemné zpestření i relax. A právě proto bych tento příběh doporučil. Není to nic, co by jste četli 2x, ale pokud člověk chce, najde si tu duševní sílu a čas dá se nad tim i na dlouho zamyslet. A pobavilo mě to, že mi dr. Jekkyll a mr. Hyde připomíná do značné míry "příběh" Bruce Bannera a nikoho menšího než Hulka :o) (ano, to zelené monstrup), a na druhé straně nechápu, kde přišli autoři filmu Van Helsing na ztvárnění jaké tam bylo :o) prostě je to občas opravdu úsměvné :o)

20.10.2017 4 z 5

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

18.10.2017 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Ze začátku mě to nebavilo. Chtěl jsem číst o nějaké zajímavé vraždě a ne o únosu zamotaného vyumělkovanými zápletkami s odhadnutelným koncem a očekávanými pachateli...prostě nuda...ale, víte co? Ono to tak vlastně nebylo. Začátek mě skutečně nebavil, ale po třetině knihy se to rozjelo, bylo to velice pěkně zamotané a ta finální "honička" byla příjemná a snad i uvěřitelná. Pachatel mě překvapit a jeho motivace taky. Po, dle mého názoru, totálním debaklu v Ďábleských hrách, kdy si autorka vzala zajímavé téma, z kterého neupleta vůbec nic zde se jí to velice pěkně povedlo!!! A navíc to mělo i mírnou morální rovinu - víme skutečně, jak se v krají mezi zachováme? Ale na tohle fylozofické zamyšlení jsou lepší knihy než je tato (například knihy o táborech smrti, gulazích a východní frontě...)

06.10.2017 4 z 5

Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Garry Kasparov (p)

Tak, jak hrál šachy - tvrdě, nekompromisně, bez obalu a servítek, bez kompromisů a přetvářky - tak píše o vládě Vladimíra Putina, o totalitě, o útlaku, teroru a nedodržování a nerespektování lidských práv. Poukazuje na to, jak diktátoři zkoušejí kam je až nechá demokratický svět zajít a jak demokratický svět přešlapuje na místě a bojí se o "to své". O pohodlí, o majetek, o klid. A tak je jednodušší zavřít oči, z úst vypustit nic neříkající frázi a přejít zpět ke svým obchodům a penězům než tvrdě vyjádřit názor, že porušování lidských práv a svobod v 21. století je naprosto neakceptovatelné! A tak mě tak napadá, jestli si za to, jak dnes svět vypadá se všemi těmi teroristickými útoky, výbuchy a najížděním do lidí auty, za hrozbu jaderné války a dalších hrůz nemůžeme tak trošku sami svou leností, pohodlností, neochotou se zříct svého klidu a zavíráním očí před tím, co se děje někdy ani ne tak daleko od nás. Alibistické "a co já v tom asi můžu udělat" tu vinu z nás všech za nic nedělání nesetřepe... A řekl bych, že i o tom je tato kniha

28.09.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ze začátku mě to moc nebavilo. Četl jsem to po Laskavých bohyních a tam člověku na struny hrají úplně jiní hudebníci než tu, takže mě kniha trošku nudila. Nicméně se z toho vyklubal (bohužel až na pár posledních stránkách) zajímavý příběh. V podstatě mě bavil až úplný závěr. Ale prokousat se k němu dá, kniha je čtivá a rychle "odsejpá". Knihu můžu doporučit, i když "V šedých ténech" mě zaujalo víc.

20.09.2017 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Je to zajímavá, zvláštní kniha. Obsahuje nechutné a dle mě zbytečné pasáže popisující chorou zvrácenou mysl hlavního hrdiny. Na druhé straně je v ní dost zajímavých myšlenek z nichž mi v hlavě utkvěla jedna: "buďte rádi, že jste se nenarodili v době, která by vám dovolila tyto věci posoudit" (nebo tak nějak). Díky tomu, že to není dokument, ale vyprávění člověka (smyšleného), který se toho účastnil vám do celé věci dovolí nahlédnout tak nějak jinak.Člověk může přemýšlet o tom, jak by se sám zachoval v podobné mašinérii. Na druhé straně ukazuje i zvrácenost, chladnost a nechutnost celého způsobu uvažování, kdy se o lidech uvažuje jen jako o materiálu, surovině, síle, která pracuje ve váleném průmyslu. Jako by jste se bavili o benzinu pohánějícím auto. Kniha stojí za přečtení, ale rozhodně není pro každého. Obsahem, tématem, které je samo o sobě otřesné a i tím, kdo je vlastně hlavní hrdina. Kdo se však prokouše přes Ukrajinu (asi prvních 200-250 stran) dočte to až do konce.

04.09.2017 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Krásná kniha, občas budí pocit, že je tam "kolečko" navíc, jen výplň, ale na konci tahle výplň zapadne do celého soukolí naprosto dokonale a vytvoří nádherný hodinový strojek :o) Především úžasný kriminální zvrat mě zaujal! Vřele doporučuji.

09.08.2017 5 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

Jestli to někdy dočtu, možná tu i změním komentář. Bílé kosti mě strhly a dokonce mi bylo líto obětí což se mi často nestává. Bohužel, tohle se vleče jako sopel, moc to nezaujme a navíc jsou tam erotické scény, které mi přijdou trapné, autor je neumí psát a celkově příběh spíš narušují. Po přečtení Smrtící DNA vyloženě zklamání

04.07.2017 3 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Genetika, genetika, genetika, a zbytek je jen "alchymie slov". A musím říct, že tenhle autor je velmi dobrý alchymista!!! Téměř vědecký příběh, který Vás ale strhne jako horská lavina a nepustí Vás dokud nebude v údolí pod horou! Není tam ani slovo navíc, moc jsem si to užil a zhltl to jako marcipánový bonbón. Zasloužilo by si to tak 8 hvězdiček :o)

04.07.2017 5 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Překvapuje mě, jak si autor libuje v brutalitě a trýznění lidí. Na druhé straně, příběh je velmi zajímavý, působí na mě až "historicky" (myslím hlavně ten důvod "proč"). Postrádá tu mystičnost prvního dílu, což na mě působí jako zajímavá rovina (vyvolávat čarodějnici je divné, vyvolávat Boha ne). Kniha je ale velice zajímavá a čtivá a já ji nejen vřele doporučuji, ale jdu si hned přečíst díl třetí. Snad nezklame.

18.06.2017 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Velmi brutální, velmi surové, velmi krvavé a do toho zapleteno spousta dalších věcí z osobního života vyšetřovatelky. Překvapivé finále, překvapivé v tom, že to vůbec někdo přežil. A vše je to obestřeno tajemnými keltskými rituály a vyvoláváním čarodějnic. Zní to možná jako výtka, ale není to tak. Kniha mě vtáhla a strhla a i když jsem si občas připadal, že čtu pohádku (právě díky těm rituálům) můžu knihu doporučit. Možná právě díky té surovosti a rituálům to totiž má atmosféru (hodně dlouho jsem nezažil pocit, že je mi někoho líto...).

07.06.2017 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Z této knihy jsem rozpačitý. Němý křik se mi líbil velmi svou temnou atmosférou. Ďábelské hry ale nic takového neobsahují. Na začátku se rozehrává psychologická partie dvou nevšedních intelektů, která v závěru bohužel v nic výjimečného nevygraduje. Navíc je na konci (dle mého názoru) laciná a zbytečná "akční" scéna. Celkově, zvlášt po první knize to pro mě bylo spíše zklamání :o( Knihu nezachrání ani rozehrání druhé příběhové větve, která se odehrává v knize jaksi na pozadí a vlastně vůbec nedává smysl to, proč tam je.
Popis chování sociopata byl snad jedinou zajímavou pasáží, nicméně tohle by asi zvládl stejně dobře i Google nebo Wiki...

30.05.2017 2 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Moc pěkná kniha. Líbila se mi postava hlavní hrdinky, v podstatě nespolečenská a nesympatická ženská, které si ale člověk váži, protože je férová a slušná. Dost hnusný příběh a hnusný říkám proto, že věřím tomu, že se něco takového klidně může stát. Co se mi moc líbilo jsou drobné indicie, které pozorného čtenáře dovedou k rozuzlení celé zápletky :o)
Přitom se kniha opět obešla bez zázračných náhod a strhujících zvratu a přesto byla velmi čtivá a čtenáře táhla kupředu :o)
Za mě velmi doporučuji!

15.05.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Zajímavý, děsivý příběh. A přitom napsán takovou nenásilnou formou, bez zběsilých honiček, přestřelek, bez zázračných náhod a strhujících zvratů a přitom velice zajímavý!

09.05.2017 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Velice povedený příběh, z prvních čtyř asi nejpovedenější, tajemný, záhadný a děsivý. Tenhle Kepler se opravdu povedl.
Nejvíc se mi asi líbil okamžik, kdy vyšlo najevo, že to celé byl od začátku plán.

23.04.2017 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Překvapivě dobrá kniha. Po přečtení Paganiniho smlouvy, která mě vyloženě nebavila jsem byl rozhodnut tohoto autora opustit a jsem rád, že jsem to neudělal. Svědkyně ohně nemá až tak překvapivou zápletku a v podstatě se to celé odvíjí dle předem odhadnutelného scénáře. Konec nepřekvapí, nicméně vše je to napsáno tak, že to baví a táhne! Člověk to nečte proto, aby věděl jak to dopadne, ale proto, že ho to baví. A to se také (možná hlavně) počítá.
Autor také opustil styl psaní působící na mě jako nudné předčítání z policejního spisu (je tam jen občas v únosné míře, která působí jako vítané zpestření) a to se mi také líbí. Těším se na Písečného muže

09.02.2017 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Asi už jsem starý na takové knihy, ale tato kniha mě opravdu nebavila. Jediná zajímavá myšlenka celé knihy bylo poukázání na bezbrannost lidí, kteří oslepnou a na to, jak by se naše civilizace zhroutila, kdyby tento problém postihl většinu lidstva.

Bohužel si myslím, že celé téma je dnes již notně překonáno a za sebe bych na téma "rozdapdlá civilizace po katastrofě" doporučil raději Metro 2033 a 2035.

Nicméně nápad "trifid" jako takový špatný není, jen byl degradován na pouhou vizi kolébajících se kytek po loukách a šlehání jejich žahavým jazykem po živých tvorech

14.01.2017 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ze začátku mě to moc nevtáhlo. Důvodem ale není to, že by kniha byla špatná, ale spíš, že mám teď období těchto knih (a tím to bylo dost podobné jako ty jiné).
Někdy od poloviny jsem knihu začal hltat. Její výjimečnost je v tom, že se příběh odvíjí na nejhlubší lidské rovině a člověk se daleko lépe a hlouběji vcítí do prožitků zmíněných osob.
Například zde již zmíněná vynikající(!) kniha Krvavé jahody mi tohle nezprostředkovala.

Knihu doporučuji především lidem, kteří hledají velmi silný lidský příběh a kontrast nejodhalenější lidskosti s tupostí a naprostou absencí soucitu a empatie.

Nikdy nepochopím, proč člověk někoho vytrhne z jeho domova, z jeho života a uvrhne ho do naprosto nelidských podmínek kde ho bez kouska slitování nechá umřít nemocemi, hlady a parazity :o(

29.12.2016 5 z 5

Osvětim: Nacisté a konečné řešení Osvětim: Nacisté a konečné řešení Laurence Rees

Kniha je branou do lidské duše a ukazuje nám, jak se člověk dokáže v různých situacích zachovat. Šokující (kromě mnoha nezměrných hrůz, které se v koncentračních táborech a táborech smrti odehrávaly) pro mě například byla příhoda 15ti letého židovského chlapce, jehož udal jeho kamarád (vrstevník) a loučil se s ním větou "brzy tě zase uvidím jako mýdlo v regále".
Kniha dále poukazuje na skutečnost, že (snad) nikdo z nás ve skutečnosti neví, jaký uvnitř je a jak by se sám zachoval v krajních situacích.
O to víc a stále víc obdivuji lidi, kteří si tuto mravní sílu a zásadovost dokázali a dokáží udržet na vzdory okolnostem.
Knihu vřele doporučuji lidem, kteří se zajímají o tuto část lidské historie a kteří chtějí poznat čeho všeho jsou lidé schopni. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že většinou jen ze závisti, z chamtivosti, z hlouposti a ze zášti a to je velmi velmi smutné!

25.12.2016 5 z 5