Osvětim: Nacisté a konečné řešení

V této přesvědčivé knize pojednává populární autor a reportér L. Rees o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Rees prostřednictvím tématu zkoumá holokaust v širším kontextu. Dokazuje, že tento tábor byl v nacistickém státě výjimečný, neboť sehrál rozhodující úlohu v "konečném řešení". Kniha zkoumá mentalitu a motivace nacistů; pachatelé hrůzných zločinů zde poprvé hovoří o svém jednání. Byly objeveny fascinující i znepokojivé skutečnosti - od zřízení nevěstince až po korupci rozšířenou po celém táboře. Seznámíte se s nově zpřístupněnými dokumenty ruských archivů, které často zpochybňují dříve používané argumenty.... Osvětim je příběh o vraždění, brutalitě, odvaze, útěku a přežití, působivá výpověď o tom, jak k lidské tragédii takového rozměru vůbec mohlo dojít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11579/osvetim-naciste-a-konecne-reseni-ePN-11579.jpg 4.6121
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Knižní klub

Auschwitz, 2005

Kniha Osvětim: Nacisté a konečné řešení

Marekh
28.08.2019

Kniha se řadí do kategorie literatury faktu. Spíše upřednostňuji zpracování knih s tímto žánrem v beletristické podobě, ale rozhodl jsem se, že se do knihy ponořím. Kniha je zpracována výborně. Autor osobně navštívil hodně lidí a dotazoval se jich na řadu otázek spojených s Osvětimí. Ptal se jak vězňů, kteří prožívali každodenní peklo, tak také členů SS. V knize nalezneme také výpovědi příslušníka SS Oskara Gröninga, který byl účetní v Osvětimi. Tento rok jsem četl knihu ÚČETNÍ Z OSVĚTIMI: VINA OSKARA GRÖNINGA, kterou napsal Reiner Engelmann. Rovněž nalezneme výpovědi Rudolfa Hössa, který se stal velitelem koncentračního tábora Osvětim. Doporučuji knihu SMRT JE MÝM ŘEMESLEM, kterou napsal Robert Merle. Kniha pojednává o životě Rudolfa Hösse.

Navštívil jsem osobně koncentrační tábor Osvětim 1 (Auschwitz 1) v roce 2018 a Osvětim 2 – Březinka (Auschwitz 2 – Birkenau) tento rok. Byl to zvláštní pocit procházet se na těchto místech, kde zemřelo tolik lidí, kolem 1,3 miliónů včetně 268 000 dětí!!! Zdá se mi neuvěřitelné, že takto lidé trpěli a posléze umírali jen proto, že jsou Židé. V táborech byli umístěni také političtí vězni, Romové, homosexuálové, Svědci Jehovovi a další nepohodlní lidé.

Autor píše nejenom o Osvětimi, ale také se stručně zmiňuje o dalších koncentračních táborech (Sobibór, Treblinka, Bergen-Belsen..). Smutné je, že někteří lidé nenáviděli Židy a propadli slovům propagandy, že Židé můžou za to, že Německo prohrálo 1. světovou válku, že židé okrádají Němce a podobně. Zajímavý je názor vězně Toiviho Blatta, že se lidé mohou měnit podle situace, v jaké se konkrétně nacházejí (citát uvádím níže). V této knize a v některých jiných knihách jsem se dočetl, že spojenci věděli o Osvětimi dlouhou dobu předem a nepodnikli žádné kroky, aby lidi z tohoto pekla osvobodili. Líbil se mi přístup Dánů, kteří měli pozitivní přístup k Židům a hodně jim pomohli narozdíl třeba od jiných států. Nejvíce zarážející pro mě bylo, když skončila 2. světová válka a stále v mnoha lidech přetrvala nevraživost vůči Židům!

Knihu určitě doporučuji pro čtenáře, kteří se zajímají o problematiku koncentračních táborů a chtějí se dozvědět informace s tím spojené. V knize se nachází hodně historických informací, nahlédneme také do myšlení Henricha Himmlera. Není to jen kniha plná holých faktů, ale v této knize se dočteme o různých skutečných příbězích lidí, kteří si prošli těmito hrůzami. Zajímavý byl také příběh nacisty, který se zamiloval do Židovky, anebo příběh vězňů, kteří se rozhodli uprchnout z Osvětimi..

V závěru knihy se nacházejí také POZNÁMKY.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Za jistých podmínek se lidé mění. Často se mě ptají, v čem jsem se poučil. A já myslím, že jsem si jist pouze jedinou věcí, že totiž nikdo sám sebe nezná. Ptáte se příjemného člověka, jehož potkáte ve městě, kde je Severní ulice, on vás půl bloku doprovodí a ukáže vám ji, je laskavý a vlídný. Týž člověk v jiné situaci se může projevit jako nejhorší sadista. Nikdo nezná sám sebe. Každý z nás může být v těchto [různých] situacích dobrý nebo špatný. Někdy se přistihnu, když je ke mně někdo opravdu vlídný, že si položím otázku, jak by se asi choval v Sobibóru.

Plechy1
27.08.2019

Čtivá a zajímavá kniha nejen o Osvětimi, ale také o vývoji konečného řešení. Nechybí zde ani rozhovory s očitými svědky oněch hrůz. Kniha nabízí také mnoho informací, o kterých jste nejspíš nevěděli.

Bulldog
29.07.2019

Na tuto knihu je zde spousta dobrých recenzí a nebudu je opakovat..kdo se zajímá o koncentrační tábory a konkrétně o Osvětim, bude z knihy nadšený...

vojteska70
21.06.2019

Strašná kniha. Tím myslím její obsah. Napsáno je to skvěle. Nemělo by se zapomínat

Magrata15
20.06.2019

Člověku se ani nechce věřit, že něco takového bylo možné, že něco takového mohl člověk člověku udělat!

Jamka
01.03.2019

Za me jedna z nejlepších knih pojednávající o tomto tématu.

Annabelka
04.02.2019

Silná kniha... I po přečtení delší doby, když si na knihu vzpomenu, nenechá mě chladnou a často si vybavím některé scénky

mario.nette
29.09.2018

Za mě nejlepší kniha s touto tématikou ♥

holokaust koncentrační tábory Osvětim

Laurence Rees