Osvětim: Nacisté a konečné řešení

V této přesvědčivé knize pojednává populární autor a reportér L. Rees o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Rees prostřednictvím tématu zkoumá holokaust v širším kontextu. Dokazuje, že tento tábor byl v nacistickém státě výjimečný, neboť sehrál rozhodující úlohu v "konečném řešení". Kniha zkoumá mentalitu a motivace nacistů; pachatelé hrůzných zločinů zde poprvé hovoří o svém jednání. Byly objeveny fascinující i znepokojivé skutečnosti - od zřízení nevěstince až po korupci rozšířenou po celém táboře. Seznámíte se s nově zpřístupněnými dokumenty ruských archivů, které často zpochybňují dříve používané argumenty.... Osvětim je příběh o vraždění, brutalitě, odvaze, útěku a přežití, působivá výpověď o tom, jak k lidské tragédii takového rozměru vůbec mohlo dojít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11579/big_osvetim-naciste-a-konecne-reseni-ePN-11579.jpg 4.6164
Literatura světová, Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Knižní klub

Auschwitz, 2005

Kniha Osvětim: Nacisté a konečné řešení

ThrillerLove
17.11.2021

Jedinou věc, kterou bych knize vytkla je ta, že je text moc nahuštěný. Chtělo by to občas nějaké větší mezery mezi odstavci. Hůře se mi to četlo, měla jsem tak dojem, že je to zbytečně zdálo zdlouhavé

Na závěr bych chtěla říct, že je to super kniha nejen o Osvětimi. Doporučuji přečíst každému, kdo ještě nečetl.

helena842
29.05.2021

Parádní kniha, i když už jsem toho o Osvětimi četla spoustu, dozvěděla jsem se zde nové informace, hlavně o tom, jak bylo organizováno konečné řešení a jaký byl vývoj tábora jako takového. Moc doporučuji všem zájemcům o tuto problematiku.

katy87
20.03.2021

Strukturované sepsání faktů, svědectví a vzpomínek. "Brzy se k těm, kdo byli v táboře zavražděni, připojí i poslední z přeživších a poslední pachatel. Na této zemi nezůstane nikdo, kdo by měl na ono místo osobní vzpomínky. A až se to stane, hrozí, že se tato historie spojí se vzdálenější minulostí a stane se pouze jednou z mnoha hrůz. (...) Budoucí generace možná budou na Osvětim nahlížet stejným způsobem - jen jako na další hrůzu, která se stala dávno a niž se už nikdo nepamatuje. To však nesmíme připustit."

radusak9806-1
04.02.2021

Tahle kniha je vlastně více než o Osvětimi právě o "konečném řešení" a všem okolnostem, které ho doprovázeli. V tomto "řešení" hraje Osvětim důležitou, nicméně bych neřekla hlavní roli.
Skutečný důvod, proč právě Osvětim je tak spojená s "konečným řešením", je v knize dobře popsaný: Je to velký komplex, do kterého lze, těch 1.1 milionu lidí promítnout.
Také fakt, že jakožto primárně pracovní (až následně koncentrační/vyhlazování tábor), je (nebo spíše bylo) dost obětí, které mohli o tomto místě podat nějakou svědectví.
Pro člověka v dnešní době, je i tak velmi těžko pochopitelné, jak je něco takového možné. Kniha podává optikou pohled i ze strany vězňů , tak i z druhé strany plotu. Nejhorší je asi skutečnost, že pro oběti utrpení mnohdy neskončilo osvobozením tábora. Doma (tedy místo, ke kterému se upínali) je nikdo nečekal a když tak jen předsudky a opovržení.
*nakonec snad jen trochu čísel: z odhadovaných 1.3 milionů vězňů osvětimskeho tábora. Jich 1.1 milionu (opakuji MILIONU!) v táboře zemřelo. Z toho byl celý milion židovského původu. Milion lidí zemřelo, jen protože spáchali "zločin", narodit se jako Žid.
**Pro mne je důležité o těchto věcech číst, protože jen to je doufám zárukou, aby tyto skutky už nebyly opakovány!! Byť existují lidé, kteří nacistická zvěrstva dokáží popírat.
*** Ještě bych chtěla říct, že nesouhlasím ani s poválečnou optikou, kdo je Němec je zlý. Také vysidlovani v tomto směru nebylo nic na co můžeme být pyšní. Byť v menším, nebylo principově jiné. Včetně obhajoby.

karelpeter
01.02.2021

Toto by mělo být povinnou četbou na střední škole. Nebudete chtít přestat číst. Nebudete věřit, že je to pravda.

rumund
23.11.2020

Dobrý kniha s drsnou minulostí. O této historii, by měl každý vědět.

LutherKing
19.09.2020

Krásně zpracovaná historická fakta a drsné příběhy lidí, kteří přežili osvětimské peklo.

poiu
10.06.2020

Výborně napsaná kniha, která popisuje tábor Osvětim od jeho úplného počátku - vznik plánů, postupné budování, vysoušení mokřadů, stavbu krematorií, transporty z Polska, Německa, Maďarska, Dánska i Československa i "život" v jednotlivých částech tábora.. Je to asi nejkomplexnější kniha o Osvětimi, jakou jsem dosud četla..

Určitě ji doporučuji všem, kdo se o tuto problematiku zajímají...

"Za jistých podmínek se lidé mění. Často se mě ptají, v čem jsem se poučil. A já myslím, že jsem si jist pouze jedinou věcí, že totiž nikdo sám sebe nezná. Ptáte se příjemného člověka, jehož potkáte ve městě, kde je Severní ulice, on vás půl bloku doprovodí a ukáže vám ji, je laskavý a vlídný. Týž člověk v jiné situaci se může projevit jako nejhorší sadista. Nikdo nezná sám sebe. Každý z nás může být v těchto [různých] situacích dobrý nebo špatný. Někdy se přistihnu, když je ke mně někdo opravdu vlídný, že si položím otázku, jak by se asi choval v Sobibóru."
(...)
"Pavlu Stěnkinovi, který už překonal všechny překážky a přežil Osvětim, se od spoluobčanů dostalo stejného chování. Byl jedním z původních 10 000 sovětských vězňů, kteří byli do Osvětimi posláni v říjnu 1941, aby postavili tábor v Březince. Příští jaro, když už jich na živu zůstalo jen pár stovek, utekl do lesa a nakonec se mu podařilo připojit k postupující Rudé armádě. Místo, aby ho přivítali zpátky a dovolili mu po zbytek války bojovat proti Němcům, jak si přál, byl několik týdnů vyslýchán, přičemž standardní otázka vyšetřovatelů vojenské kontrarozvědky Smerš byla: "Kdy ses přidal k německé armádě?". Byl poslán do vyhnanství do uzavřeného města Perm na Urale, kde výslechy nepřestávaly. (...) Stěnkin byl propuštěn až v roce 1953 po Stalinově smrti."