Osvětim: Nacisté a konečné řešení

Osvětim: Nacisté a konečné řešení

V této přesvědčivé knize pojednává populární autor a reportér L. Rees o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Rees prostřednictvím tématu zkoumá holokaust v širším kontextu. Dokazuje, že tento tábor byl v nacistickém státě výjimečný, neboť sehrál rozhodující úlohu v "konečném řešení". Kniha zkoumá mentalitu a motivace nacistů; pachatelé hrůzných zločinů zde poprvé hovoří o svém jednání. Byly objeveny fascinující i znepokojivé skutečnosti - od zřízení nevěstince až po korupci rozšířenou po celém táboře. Seznámíte se s nově zpřístupněnými dokumenty ruských archivů, které často zpochybňují dříve používané argumenty.... Osvětim je příběh o vraždění, brutalitě, odvaze, útěku a přežití, působivá výpověď o tom, jak k lidské tragédii takového rozměru vůbec mohlo dojít. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11579/osvetim-naciste-a-konecne-reseni-11579.jpg 4.574

Auschwitz (2005)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Knižní klub

AllyKumari

Po knize jsem sáhla krátce poté, co jsem Osvětim sama v dubnu letošního roku navštívila. Už jsem četla mnoho o koncentračních táborech dříve, proto pro mne mnohé nebylo novinkou, přesto knize nelze upřít působivost. Pouze bych řekla, že jsem očekávala podle názvu něco trochu jiného, nejlépe detailní studii celé té odporné mašinérie. Namísto toho tato poměrně útlá publikace poukazuje na věci, které Osvětim ovlivňovaly spíše "zvenčí", a její hlavní přínos je ve zpracování přímých svědectví těch, kteří přežili, i některých jejich věznitelů.

Azmodan
25.12.2016

Kniha je branou do lidské duše a ukazuje nám, jak se člověk dokáže v různých situacích zachovat. Šokující (kromě mnoha nezměrných hrůz, které se v koncentračních táborech a táborech smrti odehrávaly) pro mě například byla příhoda 15ti letého židovského chlapce, jehož udal jeho kamarád (vrstevník) a loučil se s ním větou "brzy tě zase uvidím jako mýdlo v regále".
Kniha dále poukazuje na skutečnost, že (snad) nikdo z nás ve skutečnosti neví, jaký uvnitř je a jak by se sám zachoval v krajních situacích.
O to víc a stále víc obdivuji lidi, kteří si tuto mravní sílu a zásadovost dokázali a dokáží udržet na vzdory okolnostem.
Knihu vřele doporučuji lidem, kteří se zajímají o tuto část lidské historie a kteří chtějí poznat čeho všeho jsou lidé schopni. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že většinou jen ze závisti, z chamtivosti, z hlouposti a ze zášti a to je velmi velmi smutné!

MichelleS
05.05.2016

Je hodně poznat, že kniha vznikla ze seriálu a to je moje jediná výtka. Ten způsob vyprávění, střihů, odbíhání a vracení se, jako bych slyšela hlas komentující reportážní záběry - to vše mne rušilo, nesedlo mi to. Jinému čtenáři totéž může naopak vyhovovat.

martunka
14.10.2015

Kniha je pro mě jednou z těch, které bych určitě doporučila všem, kteří se chtějí dozvědět více o jednom z největších zločinů v naší historii. Toto téma je zde velmi dobře zpracované a musím uznat,že si kniha zasluhuje pět hvězd.

Allia
12.08.2015

Kniha nebyla špatná, byla čtivá, četla se velmi dobře i rychle, ale připadalo mi to spíše jako nějaká reportáž. Dle mého názoru by to šlo i lépe, ale samozřejmě i hůře ;-) Já měla to štěstí, že na základní škole, jsem absolvovala cestu do Osvětimi-Březinky s bývalou zdejší vězenkyni. Zážitek to byl velice silný a šokující. Slyšet o těchto zvěrstvech, které se tam děly, od člověka, který to přežil, je velice vzácná zkušenost, která se nese celý život. Co se týče knihy, Osvětim, je velmi složité téma, kterí se nedá popsat jen v jedné knize, aby obsáhla opravdu vše, ale tato kniha obsahuje, hodně podstatných informací, které alespoň nastíní, danou problematiku. Pro podrobnější výzkum a získání informací je třeba hledat i v jiných knihách. Ale jako úvod je velice přínosná ;-)

Lady Dracula
25.02.2014

Kniha je napsaná velmi čtivě, prolínání faktů s příběhy vždy dobře působilo na čtenáře. A tady to platí dvojnásob, vzhledem k tomu, na jaké téma je zaměřena.
Velké plus bych spatřovala i relativní citlivosti, s jakou se autor věnuje problematice, ale zároveň si nebere servítky s tím, jak se ke "konečnému řešení" stavěli v ostatních zemích, jak to probíhalo po válce a jak se k celkovému "problému" staví sami bývalí příslušníci SS. Také je na malé ploše knihy vykreslen náhled na stejnou věc z pohledu více lidí a o to více vychází najevo kolikrát spousta kontrastů.
Je to kniha s určitou hodnotou a všemi, kteří se o tuto problematiku zajímají, by neměla být opomenuta :)

miseb
08.07.2013

Tato kniha je velmi dobře napsaná, pokud lze tohle říct o knize zachycující takové hrůzy. Ale myslím, že je dobré, že se takové knihy vydávají, právě proto, aby se na ty hrůzy nezapomnělo.

Radimos85
15.02.2013

Tato kniha sloužila jako předloha pro dokument od BBC,který jsem viděl a narozdíl od jiných dokumentů stál za to a byl skvěle z filmován,uchvátilo mě v něm hodně faktů,které jsem znal po přečtení podobných knih s touto tématikou.Na rozdíl od dokumentu je kniha dosti obsáhlejší.Dobře reportérsky podaná a protkaná různymi příběhy přeživších.Na jednu stranu slyším z jiných zdrojů, jaká disciplína a postihy by potkaly přislušníky SS,kteří by porušily pravidla táboru.Ale jak vidím pravidla jsou k tomu,aby se porušovaly.Tak nevím proč tuto knihu nedoporučit někomu.

wally
04.01.2013

Po přečtení této knihy mi ještě dlouho běhal mráz po zádech....autor se vyloženě nepouští do moře faktů a dat, ale podává svědectví o této hrůze velice čtivou formou a proto to možná o tolik víc zasáhne....

Dera
30.08.2012

Autor knihy je reportér a taky jako reportáž to na mě působí. Neříkám, že je to úplně špatně, ale na toto téma existují lepší a kvalitnější knihy.

maryzka
18.04.2012

No tak nevim jestli autor to napsal opravdu nebo jestli překladatele se s touto látkou neumí vyrovnat. Pochopitelně se píše o počátcích tábora, jkonečné řešení , mučení, ale právě i ty zlčinci se zde představují jako lidé zamilovaní třeba do vězenkyn židovského puvodu, Jsem bohužel na rozpacíh jak to hodnoti ale zrovna bych ji nedoporučovala dětem do školy možná přečíst později.

holokaust koncentrační tábory Osvětim

Laurence Rees