Aymira Aymira komentáře u knih

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Výjimečná kniha. I když po dočtení jsem si uvědomila, že v průběhu jsem se několikrát domnívala, že se děj bude ubírat úplně jiným směrem. A možná jsem si mnohem víc slibovala i od závěru - navíc zrovna u něj jsem měla dojem, že mi časově nesedí některé z vysvětlovaných událostí.

Líbilo se mi zasazení děje do současného Japonska. Pozoruhodné bylo i postupné propojování reálného světa se světem idejí a představ. Jen mi to po dočtení celé nedávalo smysl - proč o tom autor vlastně takto psal, když se nic nevyřešilo a ani mi nepřišlo, že by se uzavřel nějaký kruh. Každopádně jsem ale ráda, že jsem s Murakamim do Japonska vydala, stálo to za přečtení.

30.04.2020 4 z 5

Jed Jed Fiona Paul

Zvláštní kniha. Dlouhou dobu jsem si nebyla úplně jistá, jestli čtu realitu nebo sen. Ze začátku mi to celé navíc připadalo jako červená knihovna pro náctileté. V průběhu čtení jsem začala být ale dějem znepokojena a moji pozornost podnítila zvědavost, kdo za tím vším vlastně stojí nebo jak to vůbec je. Určitě je zajímavá ta vnitřní polemika, kdy se čtenář zamýšlí nad tím, zda je lepší poslechnout hlas svého srdce, nebo být pragmatický a následovat rodinu. Závěr mě zklamal - byl nedotažený, ustřižený a navíc jsem měla pocit, že autorka vaří z vody a rychle do příběhu zahrnuje fakta a postavy, která jí pomohou děj ukončit.

03.04.2020 3 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Ze všech dosavadních šesti knih se mi tato líbila asi nejvíc, i když to neznamená, že by ty předchozí nebyly rovněž excelentní. K dokonalosti této rozhodně přispělo i prostředí zasněžených Krkonoš. Děj je tentokrát zasazen do Trutnova a okolí a konečně podrobně poznáváme Steinovu rodinu. Zároveň se i blíže seznámíme s dalšími zákoutími Jarošovy temné duše, za zmínku stojí i naznačeni milostného příběhu.

Tentokrát ti dva pátrají bez Barbarice, snaží se přijít na stopu zmizelému členovi zamozne rodiny a postupně odkrývaji i další zločiny. Ke slovu se dostane rovněž i Rubezahl, tajemný vládce hor, který nakonec není zase až tak tajemný a zlý. Těším se na další díl, tentokrát třeba z Plzně?

31.03.2020 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Chuťovka na jedno odpoledne. Škoda, že tentokrát z oblíbené trojice zůstal jenom Barbarič. Změna je i v tom, že příběh je vyprávěn ich formou, právě z notářova pohledu. Děj je velmi přímočarý bez vedlejších linií. Notář je požádán o pomoc, dostaví se, dozví se, v čem tkví problém a jde se na věc. Happy end se sice v tom pravém slova smyslu nekoná, ale pár dobyvačných Turků přijde o život, stejně jako několik jiných padouchů. Už se těším na další díl a tentokrát doufám že i se Steinem a Jarošem.

27.03.2020 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Prvně malinko zklamání z toho, že úroveň přece jen poklesla. Nábožensko-politické spiknutí se však záhy změnilo ve zkoumání v tajemné rodinné minulosti a už to opět nabralo ty správné grády. Tentokrát je místem děje Vídeň - sama jsem zvědavá, jaké zajímavé město v říši poznáme příště. Katolický arcivévoda spolu s biskupem a jeho gardou stále více potlačují protestantské obyvatelstvo a situace v říši je víc a víc napjatější. Barbarič, vyznáním protestant, musí potlačit svoji víru a jednat pouze ve jménu spravedlnosti a snažit se nalézt toho, kdo usiluje o arcivévodův život. S přísně katolickým Steinem mu to jde však opět skvěle a když se k nim přidá chladnokrevný Jaroš, je o zábavu znovu postaráno.

26.03.2020 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Obchod s lidským masem počátkem 17. století? Nebo ne? Příběh nás tentokrát zavádí do Prešpurku, tedy dnešní Bratislavy, a opět až do těch nejvyšších mocenských kruhů. Kdosi unáší mladé dívky. Stein, Barbarič i Jaroš opět skvělí - jeden počestný katolík, druhý sympatický požitkář a třetí tajemný nebojsa. Opravdu platí, že vytvoření této trojice bylo pro autorovy knihy klíčové a je to dar z nebes. Takže není od věci vnést do knihy sem tam nějakou tu báchorku, trochu toho sexu a nesmlouvavého mučení. Mimochodem od začátku jsem čekala, kdy se v knize objeví i Alžběta Báthoryová... Kniha určitě naplnila má očekávání a laťka nastavená od mého seznámení s autorem stále ještě nespadla ani o píď.

25.03.2020 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Příběh z rudolfinské Prahy, kde někdo unáší a zabíjí prvorozené děti významných katolických šlechticů. Při vyšetřování potkáváme známé postavy tehdejší doby - rabiho Löwa, šlechtické rody Martiniců, Lobkoviců a jiné, stopy dokonce vedou i k samotnému Rudolfu II. Zároveň máme možnost více poznat minulost hlavních hrdinů. Znovu zde funguje výborný popis atmosféry, města a charakterů. Závěr je opět velmi překvapivý.

21.03.2020 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moje první setkání s autorem Jurajem Červenákem a jsem velmi spokojena. Dozvěděla jsem se pár věcí z historie (přelom 16. a 17. století). Co mě zaujalo, bylo výborné vykreslení postav, ty hlavní navíc byly každá jiná a zároveň všechny z nich svým způsobem sympatické. Zápletka byla zamotaná tak akorát, takže se kniha četla svižně a neztrácela se při čtení nit. Dalo by se říct, že spolu se všemi pověstmi a báchorkami by z knihy šlo udělat i výbornou pohádku, jenže popisy výkonu útrpného práva nejsou rozhodně nic pro slabé povahy. Jednoduše - pokud vám vadí nějaké to mučení a spousta krve, tak knihu spíš nečtěte! Anebo si ji naopak ze zvědavosti přečtěte, litovat rozhodně nebudete!

20.03.2020 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Navíc pro mě naprosto neznámá. Kniha o tom, jak píše spisovatel knihu o tom, jak jiný spisovatel napsal knihu. Skvělé zasazení do prostředí maloměstské Nové Anglie, přičemž části vyprávěné ze 70. let jako by prostupovaly přímo ke mně domů. Dům na pláži, rackové, dobové automobily, oblečení... to vše na mě z knihy dýchalo.
Příběh je vyprávěn ve spoustě časových rovin, proto je nutné sledovat datumy v názvech jednotlivých kapitol. Rozsah přes 500 stran vůbec nevadil - sice by se dalo polemizovat o množství domnělých pachatelů, jejichž jména nově vyplouvala na povrch, ale nakonec to vše dávalo smysl, takže se dá tato drobnost odpustit. Zajímavostí je i to, že se střídá popis reality (tedy to, jak se děj reálně odehrává) s popisy domnělými. Ale i to mě na tom právě bavilo. Mě jako čtenáře to udržovalo neustále ve střehu a snažila jsem se knihu číst v každé volné chvíli. Veliká spokojenost!

09.01.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Válka z pohledu poražené strany, tedy Německa. Hlavním vypravěčem je sice Smrt, hlavní postavou je však malá holka, která přišla o jednu rodinu, aby záhy na konci války přišla o další. Celý děj se odehrává v malém městě poblíž Mnichova a představuje nám své obyvatele, kteří mají různé povahy a různé politické názory. Přesto všichni z nich chtějí přežít. Malá Liesel prožívá šťastné dětství (dá-li se to za dané situace takto nazvat) u své nové rodiny, kterou tvoří herdek baba s velikým srdcem a dobromyslný a hodný muž, díky němuž si Liesel vypracuje lásku ke čtení a psaní.
Kniha se určitě odlišuje stylem vyprávění. Mnohé příběhy zde popsané odpovídají věku hrdinky, některé však dokazují, že díky válce byla nucena předčasně dospět. Závěr mi přišel dojemný, ale pořád jde jen o fikci. Autor nám předložil svoji verzi o tom, jak to s Liesel nakonec dopadlo, ale takových verzí by ve skutečnosti mohlo existovat milion.

03.01.2020 4 z 5

Bez milosti Bez milosti Lisa Jackson

Tato kniha mi připadala hodně divná. Jako celek to působilo hloupě, nereálně, nezachránil to ani pro mě šokující závěr. Dokonce jsem se několikrát ujišťovala, že kniha opravdu nepatří do young adult literatury. Internátní škola pro problematickou mládež, která je díky sněhové bouři odříznuta od světa a kde jen tak mimochodem řádí zabiják, by přece měla vyvolávat pocit tísně, tak proč se ten pocit nedostavil? Navíc bych opravdu očekávala, že studenti budou skuteční grázlíci s vytříbenou mluvou a chováním, přitom z nich autorka udělala veskrze normální mladé lidi. Do toho ještě románek jak z červené knihovny a trocha sexu. Ne, na mě tohle skutečně nepůsobilo.

25.12.2019 2 z 5

Potopa Potopa Kristina Ohlsson

Nevím úplně proč, ale už od začátku na mě z knihy padla tíseň, která se držela až do konce. Zřejmě kvůli tomu, že ani jeden z vyšetřovatelů tentokrát nebyl v pohodě. Vyskytuje se zde příliš mnoho mrtvých a brzy začíná být jasné, že se někdo mstí za oběti a stopy vedou do řad policie.

Pachatel se dá vytušit mnohem dřív než před závěrečným vyvrcholením. Zdá se, se autorka to skutečně pojala jako poslední díl série, protože osudy mnoha hrdinů se naplnily.

20.12.2019 5 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Pokud čtete tuto sérii popořádku a znáte tedy už hlavní postavy, možná vám na začátku trochu zatrne. Před každou kapitolou (novým dnem) je totiž umístěna krátká část ze závěru, ale bez použití jmen. Takže víte, že se stane něco hrozného, ale nevíte komu... jenom můžete na základě určitých indicií tušit a bát se o svého hrdinu.
Celá kniha se týká Židů žijících ve Stockholmu, i když jejich náboženství nemusí mít s událostmi zase tolik společného. Poměrně velikou úlohu v ději hrají některé postavy, které se vyskytly již v předchozí knize Oběti ráje. Určitě někomu nemusí dělat při čtení dobře to, že se vrah soustředí v podstatě jen na děti. Kniha se postupně docela zamotala, ale naštěstí se pořád dala sledovat ústřední linka. Na konci jsem ten drsný závěr nepřála nikomu, ale jistotu jsem bohužel měla v tom, že některé z mých oblíbených postav se určitě týkat bude. Bohužel.
Pro příznivce Pedera Rydha podotýkám, že se nám do děje vrací.

18.12.2019 5 z 5

Oběti ráje Oběti ráje Kristina Ohlsson

Za pár dní mě čeká let do USA, takže jsem si pro klid v duši nemohla vybrat lepší knihu :)
Ale teď vážně. Ani se nezdálo, že by to psala švédská autorka. Spíše než o detektivní práci kniha pojednává o tajných službách několika států, kde dochází k poměrovani si pindouru, zatímco čas ubíhá a k břehům Ameriky se řítí letadlo unesene teroristy a nemůže přistát. Musím říct, že předešlé knihy mě bavily mnohem víc. To ještě byla Fredrika Fredrikou a Alex Alexem a sekundoval jim Peder, který se teď úplně vytratil. Příště tedy prosím lépe!

15.12.2019 3 z 5

Andělé strážní Andělé strážní Kristina Ohlsson

Trochu víc mrtvol a hodně odporný důvod k vraždám. Bavilo mě postupné odhalování pravdy. I když díky vsuvkám v podobě výslechů policistů měl čtenář jasno, co se stane v dalších kapitolách, stejně to stálo za to. Všichni hlavní členové vyšetřovacího týmu mají v knize své osobní problémy, které se přímo dotýkají případu. Uvidíme, jak to s nimi bude dál.

13.12.2019 4 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Téma uprchlíků je v současné severské literatuře poměrně časté a i zde autorka zakomponovala do příběhu svůj pohled na věc. Musím říct, že pro mě osobně byla kniha dost zmatená a zřejmě i to byl záměr. Spousta postav v jednotlivých kapitolách není vůbec pojmenována (opět záměrně), takže nevíte, která sestra je která, kdo střílel či nestřílel atd. Pravdou je, že i když se nějaká jména v knize opakovala a neměla jsem ve čtení žádné prostoje, stejně jsem najednou hned nevěděla, v jaké souvislosti se dané jméno v knize již objevilo. Ale čtivost se Kristině Ohlsson rozhodně nedá popřít, takže se těším na další knihu.

10.12.2019 3 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Kniha je čtivá a vůbec ne nudná, proto mě mrzí, že musím sáhnout k jen průměrnému hodnocení. Ničím totiž nevybočila a nepřekvapila, přitom možností k různým překvapením a nečekaným zvratům bylo několik. Navíc mám ráda, když se závěr krásně rozjede, což se v tomto případě bohužel také nestalo. Hlavně jsem se vlastně vůbec nedozvěděla nic o motivaci pachatele a ani o tom, proč to tak náhle ukončil. Obsahově to však bylo dobré čtení, téma zajímavé, ale nic, co by člověk nečekal nebo už nezaznamenal někde jinde. Hlavní postavy se jevily v pohodě. Sice ze začátku jsem si říkala, jestli mi budou dostatečně sympatičtí, abych s nimi dokázala soucítit, ale nějaký vývoj se v průběhu děje zaznamenat dal. Jen možná nebyly úplně dobře popsány. A to byl vlastně problém, který se táhl celou knihou - průměrnost.

07.12.2019 3 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Velmi příjemné čtení o osudech sklářské rodiny na počátku 18. století. V knize je dobře zachycen vývoj jednotlivých postav v průběhu života, rovněž v návaznosti na politické a hospodářské události daného období. Přiznám se, že podobné knihy často nevyhledávám, ale zde jsem se na čtení vždy těšila a ani na chvíli se nenudila.

05.12.2019 5 z 5

Ztichlý dům Ztichlý dům Jenny Blackhurst

Zajímavé téma, ale kniha byla poměrně dost překombinovaná. Problém mi dělaly kapitoly psané kurzívou, které se vracely do minulosti a při jejichž čtení mi zpočátku žádné jméno nic neříkalo, takže jsem vůbec netušila, jak to celé souvisí se současností. Bohatí studentíci, kteří si myslí, že můžou všechno, mi do tohoto příběhu prostě neseděli. Navíc to závěrečné rozuzlení a vysvětlení, proč to dopadlo s dítětem tak jak to dopadlo, působilo tak nějak zvláštně. U mě se pak žádný nával emocí nedostavil.

28.11.2019 4 z 5

Stín pochybnosti Stín pochybnosti Simon Booker

Jedna z mála knih, ve které jsem od začátku do konce nevěděla, zda mohu vůbec někomu věřit. Počínaje policií a konče hlavní hrdinkou. Neúspěšná novinářka Morgan se zpočátku chová jako naivní zamilovaná puberťačka, která se snaží pomoct zprostit viny svého kamaráda odsouzeného za vraždu nevlastní dcery. V průběhu děje je ona sama emočně ovládána zmizením své vlastní dospělé dcery. Místy četba vyžaduje docela velké soustředění na to, kdo všechno je s kým zapleten a kdo co tají. Poměrně hodně mě zklamal závěr - byl uspěchaný a nebylo v něm dostatečně vysvětleno, jak to vlastně s jednotlivými postavami dopadlo.

24.11.2019 4 z 5