Aymira Aymira komentáře u knih

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Z této první knihy jsem trochu na rozpacích. Ano, je to psáno čtivým jazykem a ano, není v tom mnoho hluchých míst. Ale linie věnující se podsvětí vedoucímu až do nejvyšších pater politiky je zde upřednostňována před zde řešeným případem vraždy a to už začínala být trochu nuda. Přece nejsme nikdo naivní a víme, že takové věci byly, jsou a budou a že se proti nim nedá příliš bojovat. Ten závěr už byl psán vysloveně horkou jehlou - útěk ze zajetí, kamarádství s jakousi šedou eminencí, odevzdání důkazů a pak klid? OK, ale já bych si mnohem raději přečetla jak tahle parta kriminalistů vyšetřuje nějaký zločin - myslím, že to by bylo mnohem záživnější.

10.11.2020 3 z 5

Medvěd a drak Medvěd a drak Tom Clancy

Rozsáhlý vhled do diplomacie, politiky a tajných služeb. Mocenský boj mezi Ruskem a USA na straně jedné a Čínou na straně druhé - a jak jinak, jde o nerostné bohatství. V románu se vyskytuje příliš mnoho jmen z různých složek fungování světových mocností, ale dají se pamatovat. Stejně tak se v něm nachází spousta technických popisů, které už tak moc záživné nejsou, pokud tedy nejste zrovna odborník z daného oboru. Tedy ne že by nebyly zajímavé, ale jelikož vím, že moje znalosti je stejně nepoberou, vnímám je v tu chvíli spíše z povinnosti než pro vědomosti. Jinak se ale kniha četla hezky, svižně a krásně gradovala, od první stránky až po tu úplně poslední.

09.11.2020 3 z 5

Sběratel polibků Sběratel polibků James Patterson

Pro mě podobné jako předchozí Pavouk v tom, že se mi to ne úplně dobře četlo. Samé krátké odstavce, bez nějak zvlášť budované atmosféry. Navíc v příběhu jako takovém je spousta nelogičností a v závěru si skutečného pachatele autor snad vytáhl z klobouku. To opravdu jednotlivé policejní složky takto zmateně vyšetřují jednotlivé případy? Kdyby ta kniha byla psána jinak, tak by to určitě bylo ono, protože hlavu a patu to mělo a odporností tam bylo rovněž hodně. Ale takto jsem nevěřila ani policii, ani obětem, dokonce i Alex mi vadil... Tak snad příště už to bude lepší.

01.10.2020 3 z 5

A pavouk přichází A pavouk přichází James Patterson

Už je to spoustu let, co jsem viděla film, takže jsem si teď při čtení vzpomínala jen na určité detaily a naštěstí jsem netušila, jak to vlastně dopadlo. Pokud mohu srovnat sama za sebe, film byl rozhodně lepší, vadilo mi totiž, jakým stylem je kniha psaná. Spíše to celé působilo jako nějaká reportáž, vše se odehrávalo hrozně rychle, není zde vůbec vybudována jakákoliv atmosféra. Najdou mrtvé dítě a nic. Jede se dál. Úplně bez emocí. Navíc jsem si podle filmu do postavy Alexe projektovala Morgana Freemana a to také nebylo ono. Shrnuto - jako nápad je kniha určitě super, ale nezaujalo mě provedení.

29.09.2020 3 z 5

Velmi krátká kniha o tom, jaké to je, když vám ve stáří přestává fungovat mozek a vzpomínky se více a více pletou. Zde znázorněno na rozhovoru dědy s vnukem. Místy se do jejich rozhovoru připlétá zemřelá babička, na kterou děda vzpomíná. Občas se připojí dědy syn, díky kterému se příběh vrací do reálného času. Kniha je milá a nesmírně pravdivá. Báječné počtení na hodinku k odpolední kávě.

27.09.2020 3 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Poslední dobou mívám štěstí na knihy odehrávající se v nějakém zapadákově ve státě Washington. Zde jsou náhodou objeveny lidské ostatky patřící před dvaceti lety ztracené sestře detektivky ze Seattlu. Ačkoliv ve vězení sedí pachatel, který se tehdy k činu přiznal, ona přesto po celou tu dobu nepřestala pátrat po skutečném vrahovi své milované sestry. Rozpadl se jí díky tomu osobní život a nyní se vrací do místa svého dospívání, kde se setkává se známými lidmi a snaží se dobrat pravdy.

Velmi záhy je v knize naznačeno, že ne vše před oněmi dvaceti lety probíhalo dle pravidel. Já jako čtenář jsem díky tomu začala mít určitá podezření, ale nakonec jsem byla opět přelstěna. V ději se vyskytují retrospektivní kapitoly, které nám odhalují, jak to právě před oněmi dvaceti lety probíhalo. Zároveň je možné zažít zajímavý vhled do americké soudní síně - poté jsem čekala, že proces bude pokračovat, ale místo toho nabral děj na obrátkách a vše zakončila velká sněhová bouře... Kniha je nejen skvělým thrillerem, ale současně nutí čtenáře zamyslet se nad tím, zda je hledání spravedlnosti vždy tou nejlepší cestou.

27.09.2020 4 z 5

Panter Panter Nelson DeMille

Velmi informativní kniha především co se týká jemenských reálií. Prospělo jí i to, že je bez nějakých delších hluchých míst - sice ke konci by se čekání na Al-Káidu mohlo zdát zdlouhavé, ale dostavil se očekávaný twist a tím závěr dostal ty správné grády. Román je samozřejmě psán z amerického pohledu, takže by se o správnosti konání popisovaného v ději dalo diskutovat, ale takové je prostě současná geopolitická situace. Vadilo mi snad jen to, že jsem se nedozvěděla, jak se nakonec všichni dostali zpět do New Yorku... jedna kapitola navíc by vůbec neuškodila.

25.09.2020 5 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Zdánlivě opuštěný ostrov v severním Pacifiku u pobřeží státu Washington, kde stojí obrovské sídlo, jehož majitelka se tak trochu zbláznila. Alespoň se jí to snaží všichni namluvit. Navíc se děj hodně často odehrává v noci, takže to přidává na hutné atmosféře. Kolem Avy začíná přibývat mrtvých, ona sama si postupně vzpomíná na různé útržky z minulosti, díky nimž se tvoří skládačka o tom, proč zmizel její dvouletý synek. Do toho stačí přihodit fámu o nebezpečném zabijákovi uprchlém z nedalekého blázince, jednoho neodolatelného krasavce a spoustu pošahaných příbuzných a vznikne nám dokonalý mišmaš, z kterého už jen stačí vybrat toho správného vraha.

20.09.2020 3 z 5

Se mnou si nezačínej Se mnou si nezačínej J. D. Robb (p)

Celou dobu jsem si myslela, jak jsem chytrá, protože přece od začátku vím, kdo je vrah a že Eva na to ne a ne přijít, až jsem nakonec pochopila, že to bylo myšleno úplně jinak a můj "favorit" na pachatele neprošel. Škoda, protože tím by byl celý závěr daleko zajímavější. Takto to byl takový normální průměr - spousta kandidátů na pachatele, až to byl nakonec někdo, koho jen tak ledabyle vytáhla autorka z klobouku. Jinak ovšem kniha s Evou Dallasovou opět zajímavá, tak akorát vtipná, postavy výborně napsané. Děj v budoucnosti opět ničemu nevadil, protože kdyby se sem tam v ději neobjevil nějaký ten android nebo zmínka o letopočtu, čtenář by si vlastně ničeho futuristického ani nevšiml.

18.09.2020 3 z 5

Příběh průvodce Příběh průvodce Pavel Batel

Nikdy by mě nenapadlo, že budu číst knihu o neonacistovi. Ale stalo se. Kniha je hodně zmatená ve vyprávění - neustálé střídání časových poloh bez nějakého zvláštního upozornění pro čtenáře, o jaké období se to tedy vlastně jedná. Nevěřím na to, že se lidi můžou změnit, a proto jsem ani nevěřila této knize. Nevěřím, že se z neonacisty stane zastánce Židů. Navíc já osobně jsem měla pocit, že je v knize i dost nepřesností - na začátku babička vypráví o tom, že jsou židovská rodina, ale v dospělosti už si to hlavní hrdina nepamatuje? Jednou má dítě s Lucií, pak je z toho zase Simona? Popisy terezínské pevnosti by byly jistě fajn, kdyby byly více rozepsány. To by pak možná kniha fungovala i emočně. Ale protože kapitola Terezín byla vlastně jen sen, podpořila u mě pocit zmatenosti.

22.06.2020 2 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

Nedaleko Kréty dojde k zemětřesení, které s následnou přílivovou vlnou zničí podstatnou část ostrova. Této situace využívají otroci. Desítkám tisíc z nich se podaří uprchnout od svých pánů a následně se bouří pod vedením gladiátora Ajaxe. Pro něj je však útěk velmi osobní záležitostí, navíc se mu dostává šance k pomstě na Macronovi a Catonovi.

21.06.2020 3 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Krátká kniha sledující osudy několika žen, které jsou vzájemně propojeny. Muži v této knize hrají podřadnou roli. Na začátku je sice řečeno, že tématem budou únosy a ztráty dětí, ale na konci se dozvíte, že je vše možná trochu jinak... Nějak jsem nepochopila roli Johany v tomto příběhu - vlastně byla úplně zbytečná. Protože bych se do jisté míry mohla s tématikou ztotožňovat, tak asi právě proto jsem zklamaná tím, co jsem právě četla. To, co jsou některé ženy ochotné udělat kvůli dítěti, které nikdy nebylo, je v této knize až přemrštěné. Něco jiného je jednání žen, které někdo jiný už o žijící dítě připravil. Na konci se koná několikanásobný opak happyendu.

24.05.2020 3 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Zakončení celé série. Jestli to bylo úspěšné zakončení, to musí posoudit každý sám. Já jsem úplně spokojená nebyla. Ten problém, který se v knize řeší, není můj šálek kávy, navíc závěr byl poměrně dost odflaknuty a nedostalo se mi té správné atmosféry. Jako by sám autor nevěděl, co si s touto mercedesovou sérií počít. Možná by stačilo zůstat jen u první knihy a konec.

23.05.2020 3 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Trochu přemrštěné. Hlavní postava, tedy detektiv ve výslužbě Hodges, se tentokrát poprvé objeví až za třetinou knihy. A nemůžu si pomoct, ale kdykoliv se na scéně objeví on a jeho dva pomocníci, připadám si jako bych četla komedii namísto brutální detektivky - natolik nesourodá tato trojice je. Přemrštěnou je kniha ve smyslu motivu, protože aby někdo vydržel po dlouhá desetiletí přečkávat ve vězení jen s myšlenkou na pokračování příběhu, to je fakt úlet. Do toho mě i zamrzelo, že za celou tu dobu nikdo vlastně nevypátral vraha. K tomu všemu ještě podobný závěr jako u Pana Mercedese... Když to shrnu, tak platí, že je to opět velmi velmi čtivé, ale už toho bylo příliš.

19.05.2020 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Přečteno za jedno odpoledne a noc. Tak čtivé to je. Kniha je plná takových těch typických amerických klišé - uznávaný detektiv v důchodu žijící sám, který je nucen na vlastní pěst pátrat po psychopatovi. Vztah se sympatickou blondýnou, která je shodou okolností příbuznou oběti. Při tom všem mu pomáhá dvojice těch nejméně pravděpodobných lidí. Stephen King je mistr slova. Děj zajímavý, atmosféra budovaná tak, že čtenář je neustále v pozoru a závěrečný odstavec taky stojí za to. No a ten psychopat byl popisován naprosto dokonale.

18.05.2020 4 z 5

Malé sladké lži Malé sladké lži Caz Frear

Čtení ubíhalo svižně, protože je kniha hodně založená na dialozích a navíc se vše odehrává uprostřed policejního týmu, proto nejsou moc zkoumány osobní životy policistů. Co se týká obsahu, je to takový ten průměr - nezklame, nenadchne, ale za pár dnů už nevíte, že jste to četli. Na konci jsem si uvědomila několik věcí, které mi zůstaly nezodpovězeny - například proč žila Maryann dvojí život a proč se tak rychle při vyšetřování její manželský život upozadil... Zároveň jsem čekala mnohem víc od rodiny Cat, protože tuhle linii s námi autorka od začátku přece rozehrávala. Malé sladké lži jsou výstižným názvem, protože každý někdy někomu lže a něco skrývá.

16.05.2020 3 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Kniha pojednává o tom, jak spisovatel žije ve svých příbězích. Po celou dobu jsem nevěděla, co si o ději myslet, čekala jsem, že ke konci dojde k nějakému vysvětlení a střetu s realitou. Bohužel se tak nestalo, i když už mi dlouhou dobu bylo jasné, že realitu nečtu. Musím říct, že mně osobně nebyl sympatický nikdo, snad kromě Semperových, které už jsem znala ze Stínu větru. Dokonce ani hlavní hrdina si mé sympatie nezískal. Ne že by mi vysloveně překážel, ale nebylo to ono. Kniha je ovšem psána krásným jazykem, až mi je skoro líto hodnotit ji pouhými dvěma hvězdičkami. Ale nemůžu jinak. Navíc všechny ty nelogičnosti v textu, o kterých nevím, zda byly záměrné nebo ne... například děj se odehrává v 30. letech a pak si přečtu zmínku o olympijském parku? Určitě se ale hned vrhnu na další knihu z pohřebiště zapomenutých a věřím, že tentokrát mi způsobí větší radost.

14.05.2020 2 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nádherný příběh! Atmosférou to na mě působilo jako kombinace Monte Christa a Šifry mistra Leonarda. Skvělé zasazení do Barcelony! I když nevím proč, ale stále jsem měla tendenci představovat si postavy v 19. století, nikoliv až po 2. světové válce. Několik příběhů v příběhu, které nakonec vytvořily dokonalý celek. Přistihla jsem se, jak na konci hltam každé slovo a úzkostne toužím po happyendu. Jak jsem ráda, že jsem tuto knihu objevila! Na závěr jen malé doporučení - dobře si dejte pozor, jaká kniha se stane vaší první. Mohlo by se totiž taky klidně stát, že se stane vaším osudem ;)

10.05.2020 5 z 5

Divoké kosti Divoké kosti Kathy Reichs

K Tempe Brennanové jsem se vrátila asi po dvou letech. Časem jsem si vzpomněla na všechny osoby z jejího života, o tom žádná, ale jinak na mě tato detektivka působila spíše průměrně. Takové příjemné čtení k zabití času nebo jako když se koukáte na další díl odpoledního seriálu. V Divokých kostech se vyskytuje až příliš mnoho jmen, takže jsem musela neustále přemýšlet, kde ta a ta osoba v daném případě figuruje. Příběh jinak zajímavý - ničím výjimečný, ale ani nijak vyloženě nudný. Chvílemi se autorka snažila určitými větami či odstavci vytvořit větší drama, než jaké na čtenáře vzápětí čekalo.

07.05.2020 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Zajímavý vhled do života gejš a do prostředí a celé kultury, která s nimi souvisí. Příběh je ozvláštněn zasazením do 20. století a tím do doby, kdy tato konkrétní gejša-vypravěčka prožívala svá nejlepší léta v Japonsku zažívajícím 2. světovou válku. Děj nabízí jakýsi milostný trojúhelník, i když jen náznakově, protože existence samotného trojúhelníku vyjde najevo až v závěru. Pro mě osobně by byl příběh hlubší, kdyby nekončil happyendem. Stejně tak samotný závěr odehrávající se v New Yorku byl pojat letem světem.

04.05.2020 3 z 5