Awča Awča komentáře u knih

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Na tento námět jsem již četla Manžele odvedle, téma je to opravdu atraktivní. V této knize bylo zpracováno trošku jinak, příběh sledujeme s prostřihy do minulosti, což napíná čtenářskou zvědavost na maximum. Vcelku pěkná čtivá kniha, spíše pro ženy.

18.11.2019 4 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Sharon Bolton je moje oblíbená spisovatelka, na novou knihu jsem se docela těšila. Příběh byl opravdu čtivý, ale přiznám se, že spojení magií a čarodějkami, ač mám tato témata ráda, mě úplně neoslovilo.
Dost uvěřitelně byly ale vykresleny těžkosti policistky-ženy v mužském kolektivu, trable s přezíravostí jsem s hlavní hrdinkou úplně prožívala.
Je to pěkná kniha, jen ne tak úplně můj šálek čaje.

25.10.2019 3 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Kniha je zručně napsaná, nenudila jsem, ale zápletka mě úplně neoslovila. Žádná z postav není úplně standardní, až to působí kontraproduktivně, k žádné z nich jsem si nevytvořila vztah a nakonec mi bylo i jedno, jak to celé skončí. Pokračování nechám na jindy.

13.10.2019 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Z knihy mám rozporuplné pocity. Má spád, je čtivá a napínavá, nutí vás číst dál a dál, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ke konci už jsem tušila, ale stále jsem si říkala, co kdyby... Prostě mě ten závěr úplně neoslovil, dojem z knihy to trochu ubralo. Za přečtení stojí, ale vracet se k ní nebudu.

06.10.2019 3 z 5

Ukrytá Ukrytá Gytha Lodge

Velmi pěkně vystavěný příběh. Sledujeme vyšetřování případu v současnosti a zárověň nám autorka dává nahlédnout do onoho osudného dne očima oběti.
Vyšetřovací tým je představen možná trošku ploše, ale alespoň se hlavní vyšetřoval neutápí v psychických problémech, alkoholu nebo osobní krizi, což je někdy příběhu na škodu.
Čtivá kniha, určitě doporučuji.

18.09.2019 5 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Kniha může na první pohled odradit obstojnou tloušťkou, asi by šlo pár kapitol seškrtat, ale to už by nebylo ono.
Líbila se mi více, než předchozí díl, hodně mě baví ta politika v pozadí, záležitosti ohledně Polska a voleb, ale přitom na to není kladen důraz, plyne to jako součást života.
Kriminální zápletka byla velmi atraktivní, ale i ostatní okolnosti - pracovní postavení žen té doby-byly velmi zajímavé.
Jako vždy skvělé počtení, těším se na další díl.

13.09.2019 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Od Kotlety jsem četla snad všechno.
A ejhle, nová kniha, mrknu tedy na Databázi a objevím Poutníka, ovšem pod jiným autorem, no konečně vím, kdo se za Kotletou skrývá :-)
Příběh mě neuvěřitelně moc bavil, i prostředí, vesmír, kde má stále náboženství významné místo, to je snad až politicky nekorektní :-)
Je tu akce, vtip, děj se drží a nerozpadá, čte se to fakt dobře.
Podle mého nározu snad nejlepší od autora!

24.04.2019 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Miluji detektivky, ale tuto knihu nečtu jen kvůli zapeklitým případům, beru ji spíše jako román z meziválečného Berlína, jehož atmosféra je zde opět pěkně vykreslena, včetně života berlínských Židů a počínající agresivity nacistů.
Baví mě vztah Gereona a Charly, baví mě vyšetřování několika propletených případů, pletky s podsvětím, a zákusky u Budhy, a opravdu moc se těším na další díl.

03.04.2019 5 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Kniha mě úplně pohltila, příběh byl napínavý, nešlo se od něj odtrhnout. Sledujeme hrdinu prostřednictvím jeho zápisků: plíživé počátky pandemie, nedostatek informací a tíseň. Snaha o pasivní přežití a nakonec cesta za nadějí, která se trochu zvrtla. Autor píše lehce, postavy i motivace jsou uvěřitelné. Konec krásně navnadí na další díl, už se na něj těším.

07.03.2019 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Ke knize jsem se dostala přes výborný seriál Babylon Berlin, který se knihou inspiroval. Je místy temná, ale dobře vykreslující atmosféru Berlínu té doby. Přiznávám, že mi některá historická fakta nebyla známa a jsem ráda, že jsem jsem se o nich v knize dočetla. V seriálu je hlavní hrdinkou spíše Charlotta, zde Gereon. Kniha je objemná, ale příběh se čte velmi dobře, od seriálu se částečně liší, a takový závěr jsem nečekala. Těším se na druhý díl!

25.02.2019 5 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Knihu mi doporučil syn. Dovoluji si ji zařadit do čtenářské výzvy, jako knihu o mém oblíbeném místě. Měsíc, stejně jako Mars, mě prostě fascinují. Již jsem četla Artemis, bavilo mě tedy porovnávat, jak se každý z autorů vyrovnal s osidlováním Měsíce po svém. Děj je vlastně skládankou příběhů, sledující jednu linii, která si na závěr sedne do jednoho celku. Hlavní hrdina je neúplatný vyšetřoval dbalý zásad a Měsíc je na tom skladbou společnosti jako Austrálie v počátcích osidlování, zajímavá výchozí situace. Kniha mě bavila, mám ráda sci-fi a detektivky, ale je možné, že u čtenářů méně zapálených pro věc, to nebude tak chytlavé.

05.02.2019 5 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Kniha se četla lehce, zápletka byla zajímavá, i když téma bylo rozvíjeno spíše do šířky než do hloubky. Rozdělení příběhu mezi Dánsko a Británii bylo osvěžující, možná z něj šlo vytěžit více. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, i její rodinné a přátelské vztahy. Bavilo mě to, ale v mých top 10 asi nebude.

27.01.2019 4 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Čtivá detektivka. Hlavní hrdinka,novinářka, je sympatická a uvěřitelná. Vyšetřující policista je vykreslen trošku méně do hloubky. Příběh je napínavý, zasahuje do minulosti, a doplňuje jej popis života na ostrově. Těším se na další díl.

29.12.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nejraději bych rozdělila hodnocení na 2 části. První část knihy by měla plný počet hvězdiček. Bavila mě postava Jazz, i výpravy autora technickým směrem. Vše do sebe zapadalo a četla jsem jedním dechem. V momentě, kdy měl děj gradovat, dostá se čtenáři tolik technických informací, až to zdržuje. Je tu možnost některé pasáže přeskočit, což jsem také učinila, ale příběh tím zbytečně ztrácí. Jinak pěkná a čtivá kniha. Marťana jsem nečetla, jen viděla film, tak nemohu srovnávat. Pokud by byla Artemis zfilmována, kupuji lístky na předpremiéru :-)

15.11.2018 4 z 5

Komu hlava sejde Komu hlava sejde Jari Järvelä

Parádní oddychové béčko. Nic víc, nic míň.

17.06.2024 4 z 5

Tři žerty Tři žerty Alexandr Sergejevič Puškin

Trošku jiný Puškin než jsem čekala.
Nejvíce se mi líbil Domek v Kolomně, pobavil.
Gabrieliada mi přijde provokativní i v dnešní době.
Pěkné ilustrace, jsem ráda, že jsem na ni v lázeňské knihovničce narazila.

20.01.2024 4 z 5

Housle v mrakodrapu Housle v mrakodrapu Lev Blatný

Autora jsem neznala, možná jen matně jeho jméno, tak jsem netušila, co čekat.
Není to kniha, kterou bych přečetla na jeden zátah, ale tu a tam jsem si dle nálady zobla jednu či dvě povídky. Některé byly překvapivě vtipné, třeba povídka Pan Marcel se zpovídá panu Aurelovi:
"Přináším raport. Nezdupal jsem všechny ideály v prach. Planu velkou touhou. Překonal jsem expresionismus, realismus, psychologismus, intuicismus, alkoholismus a stal jsem se solidním člověkem."
Mne nejvíce zasáhly povídky Šatna a Milostpaní a kojná.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

17.05.2023 4 z 5

Vítr v dlaních Vítr v dlaních Viktor Fedorovič Bokov

Objeveno náhodou v hotelové knihovničce ve Varech. Knihu jsem přečetla jen letmo, netroufám si hodnotit.
Jsou zde hezké verše, někdy trochu krkolomné, ale i kuriozity poplatné době:

Listím mlaďounkým tam zeleň
šelestí si šeptavě
Ve středu města stojí Lenin
jak myslivec v doubravě

12.12.2022

Stín ve dveřích Stín ve dveřích Tim Weaver

Na další setkání s oblíbeným autorem jsem se moc těšila. Někdy je to ovšem tak, že se cesty dvou blízkých duší minou.
Nedočetla jsem.

27.06.2022

Stíny vzpomínek Stíny vzpomínek Ann Cleeves

TV sérii ráda sleduji, představitelka Very je skvělá.
Líbí se mi i v knize, beru její osobnost, soustředí se na případ, a ostatní běžné věci jako úpravu a zevnějšek možná trochu zanedbává.
Samotná kniha mě až tak úplně neoslovila hlavně díky postavě Emmy, která nás uvádí do děje. Je velmi pasivní, taková panenka v koutě, až mi to lezlo na nervy.
Jinak je případ zajímavý a bavil mě popis městečka, obyvatel, života lodivodů.
Kdo za tím vším stojí, to jsem tedy neuhádla!

12.01.2022 4 z 5