ArwenEvenstar ArwenEvenstar komentáře u knih

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Tento díl Stínadelské trilogie byl snad ještě napínavější než ten předchozí.

01.04.2021 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kdysi jsme v šesté třídě dostali jako povinnou četbu Boj o první místo. Tenkrát mě četba Foglara vůbec nenadchla a řekla jsem si, že nic dalšího od něj číst nebudu. Po patnácti letech se mi do rukou dostala Záhada hlavolamu a já se rozhodla zjistit, proč je tato kniha tak oblíbená. Příběh mě pohltil hned po přečtení prvních stránek. I když jsem tušila, kdo tajemný Em je, nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla poslední řádku o tajemném hlavolamu Jana Tleskače.

01.04.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jak je možné, že jsem tuto knihu nečetla dřív? Krásný archaický jazyk je přímo balzámem na duši a autorův humor jakbysmet. Sluha Saturnin, který dostává ostatní do neobvyklých situací, si hned získal moje sympatie.

Dědečkův vysvětlovací dopis mi přišel zbytečný. Závěrečná část knihy byla z mého pohledu nudnější než zbytek díla. Zachránit se to nepodařilo ani Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. I tak se však ke knize ráda vrátím.

30.01.2021 4 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Napínavé jako vždy. Špičkování Halta a Eraka mě pobavilo. A Erakův pokus o jízdu na koni a nenápadné plížení ještě víc.

14.01.2021 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

U knihy bych uvítala jiný podtitul, takhle totiž čtenář od začátku tuší, co se bude dít. I tak byl ale příběh dobrodružný a napínavý. Podle mě předčil první díl série. Konec knihy mě donutil okamžitě začít čít další díl.

12.01.2021 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Kdysi jsem pár dílů téhle série četla a moc se mi líbily. Nedávno jsem si na hraničáře vzpomněla a dostala jsem chuť přečíst celou sérii znovu a tentokrát celou. Prvních pár kapitol knihy bylo jako hřejivý návrat domů, kde čekali Will a Halt, stále stejní. Trochu mě překvapilo, že se děj rozbíhá pozvolna, ale ani tak kniha nezklamala a já se jdu vrhnout na další díl.

11.01.2021 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Kdo by se nechtěl plavit za pokladem na lodi plné pirátů? Úžasný příběh plný dobrodružství a napětí.

10.01.2021

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Mezi dětmi je tato kniha hodně oblíbená. Zajímalo mě, co na knize vidí, a tak jsem se pustila do čtení i já, i když už rozhodně nepatřím mezi cílovou kategorii čtenářů.

Kniha - deník je rozdělena do krátkých kapitol a je velmi čtivá. U řady situací se člověk pobaví. Pro děti může být atraktivní i styl písma, který se liší od klasických knih. Text je navíc doprovázený četnými ilustracemi.

Greg vypráví své příhody ze školního roku. Zabývá se situacemi a "problémy", které nám dospělým vůbec nepřipadají závažné, pro puberťáky jsou ale životně důležité. Jako oddechovka je to skvělé čtení, nějakou vyšší hodnotu v knize ale nespatřuji, snad jen to, že Greg jde stále za svým cílem být slavný a úspěšný. Jeho plány mu ale zatím nevychází a smetanu za jeho skvělé nápady vždycky slízne někdo jiný.

10.01.2021 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Asi první kniha s LGBT tématikou, kterou jsem četla. Velkou roli v příběhu hraje především přátelství. První Will mi strašně lezl na nervy. Nevěděl, co chce, stále fňukal, že má na krku svého kamaráda. Postava Drobka mi přišla trochu ulítlá, i když je to možná jen tím, jak jsem si představila jeho vzhled a hlas. Druhý Will mě zaujal víc, ale trvalo mi, než jsem si zvykla na jeho psaní bez velkých písmen. Naopak se mi líbilo, že dialogy zapisovat do podoby dramatu.

09.01.2021 3 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Kniha mě pohltila už po přečtení prvních stran a já jsem ji nemohla odložit, dokud jsem nebyla na konci. Množství postav mi vůbec nevadilo, protože se spolu proplétaly jako proudy v Temži a vytvářely tak jednolitý tok příběhu. Příběhu tajemného, místy až nadpřirozeného, naplněného rozmanitými lidskými osudy, protkaného detektivními zápletkami a dýchajícího atmosférou viktoriánské Anglie. Na všechny záhady řeka nakonec přinesla odpověď, i když...?

Přes řadu překvapivých rozuzlení se v mysli nejvíce zabývám otázkou, zde by byl Robin jiný, kdyby si nepřečetl dopis v sekretáři a špatně si jej nevyložil. Může jeden list papíru v dětské duši probudit horší já?

09.01.2021 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první kniha od tohoto autora. Zpočátku jsem se sice nemohla začíst, ale pak mě příběh pohltil. Kniha byla plná zvratů a konec jsem tedy opravdu nečekala. Až na Sperreho objasnění zločinu v televizi, které bylo hodně překombinované, se mi kniha líbila.

Komentáře pod knihou mě navnadily, takže tohle určitě nebyla poslední Nesbova kniha.

01.01.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátký příběh, který nutí k zamyšlení, co všechno je člověk schopen udělat pro svého přítele.

30.12.2020 5 z 5

Čmelák – Láskyplné povídky Čmelák – Láskyplné povídky Halina Pawlowská

Příjemná oddechovka. Některé povídky pobavily, některé méně.

29.12.2020 3 z 5

Kletba Vikingů Kletba Vikingů Shirley Waters

První polovina knihy mě moc bavila, dobu vikingů mám ráda. V polovině ale přestal být příběh uvěřitelný. I tak jsem knihu dočetla.

05.12.2020 3 z 5

Dívka, která četla v metru Dívka, která četla v metru Christine Féret-Fleury

Příběh o tom, jak knihy můžou změnit náš život. Atmosféra knihy byla hřejivá, ale samotný děj mohl být zpracován lépe.

29.11.2020 3 z 5

Úterní ženy mezi bylinami a řepou Úterní ženy mezi bylinami a řepou Monika Peetz

Původně jsem se na dočtení série vůbec nechystala, ale nakonec jsem se do posledního dílu pustila a nelituji, protože tohle byla nejlepší kniha celé trilogie. Obdivuju Kiki a její optimismus, se kterým přistupuje k životu.

17.11.2020 4 z 5

Sedm dní bez Sedm dní bez Monika Peetz

Oproti prvnímu dílu mi kniha přišla slabší. Příběh mě začal víc zajímat až ve druhé půlce.

13.11.2020 2 z 5

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Kniha vypráví o dlouholetém přátelství pěti žen, které se společně vydají na Svatojakubskou pouť. Důvod k cestě mají jasný, ale v závěru putování se dostaví úplně jiný výsledek, než každá z nic očekávala.

Velmi se mi líbila myšlenka, že utéct před vlastní lží není možné, protože se vrací jako bumerang, jehož cesta zpět je sice přibržděna současným uspěchaným světem, ale jednoho dne se stejně vrátí. Otázka je kdy k tomu dojde a jak budeme schopni se vyrovnat s nepříjemnostmi, které to s sebou přinese.

10.11.2020 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

(SPOILER) Knihu Dívka, již jsi tu zanechal považuji spíše za oddychovu četbu, nicméně i tak kniha předává určité poselství.

Dvě ženy žijící v odlišných stoletích spojuje jedno umělecké dílo a také podobný osud a hlavně životní odhodlanost a síla nevzdat se, protože nikdy nevíte, za kterým rohem se ukrývá splnění vašeho nejhlubšího přání. („Prostě za to, žes to nevzdala. To je někdy samo o sobě hrdinství.“)

Většina děje se točí kolem soudního sporu, který řeší navrácení „ukradeného“ uměleckého díla. Kousek po kousíčku se před námi odkrývá osud hlavní hrdinky Sofie a její rodiny za první světové války. Druhá hlavní hrdinka Liv prožívá v současnosti kvůli restituční kauze peklo na zemi. Odmítá ale podlehnout tlaku společnosti o tom, co je správně a o tom, jak by měly být napraveny válečné křivdy. Koneckonců, nevznikne navrácením díla zpět původním majitelům újma současnému vlastníkovi? Je možné tento problém vyřešit ke spokojenosti obou stran? („Záleží jenom na pravdě. Bez toho řešíš akorát něčí praštěný představy.“)

V průběhu četby přijdete na to, že nikdy nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. I váš největší nepřítel může být slušný člověk, jen okolnosti ho postavily do nepřátelské pozice.

V závěru knihy se dozvíme všechny podstatné chybějící informace o Sofii. Řada drobných detailů ale zůstane neobjasněna. Kde se vzali Lefevrovi dědicové? Skutečně Aurelien na svoji sestru úplně zanevřel a věřil zprávě o její smrti?

05.11.2020 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Líbí se mi autorův slovní i situační humor. Kniha je rozdělena do krátkých kapitol, takže se dobře a svižně čte. Očima malého chlapce sledujeme události v Protektorátu Čechy a Morava. Ačkoli se děj odehrává v nelehké době, nejdeme v knize spoustu úsměvných momentů. Prostřednictvím malého vypravěče se čtenář seznámí s historickými událostmi a s venkovskými zvyklostmi, jako je draní peří, sbírání klásků... Mezi řádky také můžeme vyčíst, že ne každý člověk je takový, jakým se na první pohled tváří být. A že černá ovce rodiny nemusí být osoba, na kterou všichni ukazují.

31.10.2020 5 z 5