Artep071 Artep071 komentáře u knih

Guvernantka Guvernantka Arnette Lamb

xi xi koupeno v trafice :) přečteno ve vlaku ... xi xi sladké a pitomoučké , ale proč né:)

03.08.2020 3 z 5

Polibek na cestu Polibek na cestu Jaroslav Seifert

.....
Ta které šeptáš do ucha,
je třeba kráskou z Chavarnaku.
Však může být jak ropucha
a nezatoužíš po opaku.
A jak té krásce z Chavarnaku
budeš jí šeptat do ucha.
.....
Stojí za přečtení, jeho básně se mi líbí a určitě to není ztráta času.

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Manon je můj osud, Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.

02.08.2020 4 z 5

100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida 100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida Vítězslav Nezval

100 sonetů : moje srdeční záležitost, všechny jsou tak čtivé, milé a snadno zapamatovatelné :)

Pod střechou kalného bufetu,
kde páchne olej, zvoní lžičky,
zakousla jste se do ředkvičky,
já vrh se na omeletu.

Pak, když byl konec banketu,
jenž byl tak chudě monotonní,
stisknuv jí hlavu jenž se kloní,
přisál jsem sejí do retů.

A nežli vrátil se ten třetí,
staly se ze dvou cyniků
dvě malé rozdychtěné děti.

Tváří se, jak by cosi četla -
a v bufetu je tolik světla
jak někde na Martiniku.

02.08.2020 5 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Velmi poutavý historický příběh, mě si osobně získal a patří mezi mé oblíbené. I přes rozdílnost kultur mě tento příběh provedl historii čtivou formou. Má své místo v mé knihovně a jednou se k němu velice ráda vrátím.

Muž z Everestu Muž z Everestu James Ramsey Ullman

Dobré . Fakt dobré poutavé čtení i přes to, že je to pěkných pár desítek let co Šarpa podnikl tuto výpravu. Možná právě proto , že to bylo za jiných čistých podmínek horolezectví a v jiné době mě to bavilo víc než třeba podání od Birkbyho . Šarpa mi padl do oka a jeho vyprávění o přátelích a rodině mě bavilo. Za mě 4* :)

Klíč k našim městům Klíč k našim městům Karel Liška

1979 ... ano musím souhlasit, že je krapek zastaralá a řada informací již není aktuální, ale náhled na : zpátky do minulosti ...skvělé připomenutí kdy jaké město vzniklo, shrnutí o městském významném průmyslu , rozvoji a samozřejmě i městských znacích. Tuhle knihu si v knihovně ponechám a ráda do ní nahlédnu.

Hordubal Hordubal Karel Čapek

V knihobudce na mě čekalo tohle čtivé Čapkovo dílo ... Hordubal - Povětroň - Obyčejný život , slupla jsem jej jedním dechem , možná mě první dvě povídky nechytly tak jak poslední - Obyčejný život , ale určitě stojí za přečtení a já s radostí dávám 3*

02.08.2020 3 z 5

Zima úzkosti Zima úzkosti John Steinbeck

Já bych řekla, že to je slabší příběh, ale určitě stojí za přečtení. Mě právě bavil styl psaní a nutil mě přemýšlet a věnovat mu plnou pozornost. Za mě 3*

02.08.2020 3 z 5

Hořkej svět Hořkej svět Josef Škvorecký

Velmi čtivé , píše tak lehce, vtipně a poutavě. Mám ho ráda a určitě se velice ráda vrátím k jeho povídkám. Mají v mé knihovně právoplatně své místo!

Dílo Jiřího Wolkera II. Dílo Jiřího Wolkera II. Jiří Wolker

Že jsem tak dlouho šerem šel,
až oči moje zesmutněly,
že v cesty moje Stesk a Žel
závoje bledé rozestřely,
tak proto sním.

Oheň je tvým osudem Oheň je tvým osudem Barbara Erskine

Kniha je dlouhá :)
ráda bych teď po přečtení napsala jak super knížka to byla a jak vám jí doporučuji, no pokud máte rádi historii, pak vás tento příběh provede opravdu skrz na skrz životem ženy v roce 1218-1306 ...připravte se na dlouhý historický, napínavý, příběh velšské princezny, která se stala figurkou na hracím poli mužů. Já osobně měla několikrát pocit, že jsem to již četla a někdy zas, že už se nemůžu dočkat konce. Nebyl to jen pohádkově romantický příběh u kterého vypnete a jen se culíte. Tady jsem cítila i bezmoc, zlost, bezradnost, smutek ale i přes všechno to negativní jsem svým způsobem záviděla to magické propojení a lásku a to nejen k Alexandrovi. Za mě 4* ...

01.08.2020 4 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Odkládám knihu, balím do obalu a zařazuji do knihovny mezi mé nejoblíbenější tituly. Jsem okouzlena. Velice se mi líbilo jak se autorka držela historických faktů, jak mě dokázala čtivě vtáhnout do historie a přiblížit mi skutečnosti jenž se udály. Byla to šílená doba, plná konspirací, intrik,zrádců, utrpení a neúspěchu dostat Jakuba na trůn. Skvěle zachyceno a příběh Sofie a Johna mě přes všechna úskalí příjemně provedl historii. Mé milované Skotsko, udatní, hrdí horalové ...nádhera ..

29.07.2020 5 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Nedávno jsem si jí půjčila od své kamarádky jako "motivační" příběh. No první polovina byla moc fajn, druhá půlka už byla zbytečně zdlouhavá. Příběh Anity je pozoruhodný a to jak se zázračně uzdravila no......přeji všem, kteří se s touto nemocí potýkají stejné zázračné uzdravení.

24.07.2020 3 z 5

Náhle sama Náhle sama Sheila O'Flanagan

Dobře a čtivě napsáno. Realistický příběh jedné z nás . Bavila jsem se i trpěla spolu s naší hrdinkou. Hezký příběh.

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Četla jsem dřív, příběh byl milý a čtivý jen na můj vkus trošku víc zdlouhavý . Přesto mám v knihovně a třeba se k němu jednou vrátím.

23.07.2020 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Četla jsem v loni , a byla to první kniha tohoto autora, která mě donutila po přečtení, na okamžitý nálet do knihovny ,kde jsem si půjčila další jeho knihy. Líbí se mi jak píše, vtáhne mě do děje a věřím mu to. Za mě 4*

Ta zrzavá Ta zrzavá Sára Saudková

Ne ne ... přes to, že jsem se moc snažila , nepodařilo se mi začíst. Sic jsem tuto kratičkou knihu dočetla tak mi to opravdu trvalo a trápila jsem se s ní. 1*za druhou polovinu, která byla malinko svižnější.

23.07.2020 1 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Četla jsem 2 x ..jednou jako puberťačka a brala jsem to jako pohádkový příběh . Nedávno jsem jí opět vzala do ruk, když jsem potřebovala nakopnout a trochu motivovat . Určitě to není zlato mezi tituly , ale příběh je to čtivý a milý ... mě svým způsobem obohatil .

23.07.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

No tak tohle tedy néééééééé....nic absolutně nic ve mě tato kniha nevyvolala. Hrdina a systém ve kterém se děj odehrává je ponurý,ustrašený a nepříjemný, nepoutavý. Mě se to i celkem nezáživně četlo a to přečtu každou splácaninu ... za mě snad jen 1 * za a odvahu autora použít v románu tolik slov a dlouhých větných spojení.

23.07.2020 1 z 5