Arsi007 Arsi007 komentáře u knih

Oligarchie Oligarchie Scarlett Thomas

Tohle bylo tak strašně divné, nijaké a všelijaké, že vlastně vůbec netuším, co o knize napsat.

Ústředním tématem se zdála být anorexie mladých děvčat na soukromé škole pro bohaté, která však chátrá a není zrovna v úplně reprezentativním stavu. Dejme tomu, že jsou tam děvčata, jejichž rodiče nevydělávají miliony zrovna legální cestou.

Jazyk, kterým je kniha napsána, odbočky, skákání z přítomnosti do minulosti a následně do budoucnosti bez zjevného upozornění čtenáře občas zmate, občas příjemně překvapí, ale dohromady mi to prostě nehrálo. Už si přesně nepamatuji, kolik hlavní hrdince je. Tuším něco kolem 15 let. A přesně taková kniha je. Jako byste si na stránky promítli to, co se dnes takové teenagerce odehrává v hlavě. A není to zrovna moc pěkné.

K autorčině stylu si člověk buď cestu najde nebo ne. Já jsem bohužel ten druhý případ. Pokud ale máte rádi divno příběhy, jděte do ní.

28.01.2021 2 z 5

Zničená Zničená Rachel Van Dyken

Příběh nebyl nic víc než lehkou a příjemnou romanci, kterou bych se nebála nechat přečíst klidně i 13letou slečnu. Není tam kromě polibků v podstatě nic popsané. Přijde mi to jako Lenka Lanczová šmrncnutá Johnem Greenem.

Nebylo to špatné, střídaly se zde kapitoly Kiersten a Westona, což bylo osvěžující, ale já vzhledem k obálce a názvu čekala jinou jízdu než jen tu emocionální. Ale ano. U závěru jsem brečela. To přiznávám.

28.01.2021 3 z 5

Přátele měj nablízku Přátele měj nablízku Paula Daly

Postavy jsou uvěřitelné a pátrání po minulosti manželovo milenky není žádné scifi s nutností vloupání nebo páchání jiné trestné činnosti, která v podobných knihách často bývá a řadí tak kladné postavy románu v podstatě na roveň těm co stojí na opačné straně.
...
Nejde o žádný bestseller ani dílo, o které by se prali hollywoodští producenti. Ale pro nenáročné nebo občasné čtenáře (a spíše ženy), kteří mají rádi napětí a rychlý spád je tato kniha více než ideální. A to i jako dárek, protože tady podle mě nejde moc šlápnout vedle.

03.12.2020 3 z 5

Hledá se doprovod! Hledá se doprovod! Sophia Money-Coutts

Přesto, že jde v podstatě o ohranou písničku již x krát sepsanou tak díky sarkastickému smyslu pro humor bylo pro mě čtení opravdová oddechovka se vším všudy.

Vážnější rodinné problémy dávaly příběhu větší nádech opravdovosti. Rozhodně nejde o přeslazenou romanťárnu, ale o vtipný příběh s dobrým koncem po všech stranách, který ale nebyl nijak klišoidní, díky čemuž ode mě kniha získává další hvězdičku navíc.

03.12.2020 4 z 5

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

První třetina, ve které jsou popisovány přípravy mise mi přišla poměrně nudná a rozvláčná. Důvody, které vedly Nathana k tomu, aby s misí souhlasil mi nedávaly moc smysl a nevěřila jsem, že by se vůbec dokázal najít někdo, kdo by na takové podmínky přistoupil. Jakmile se ale děj přehoupne do koncentračního tábora, dostane příběh takový spád, že se do poslední stránky téměř nemůžete nadechnout.

Velký zvrat, který na konci nastal jsem čekala, což je něco, co mě dokáže při čtení opravdu vytočit. Kupodivu mi to tady vůbec nevadilo. Naopak.

IG @hanybooks

02.12.2020 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

K ději asi není co říct, aby nevznikl spoiler. Takže stručně: mohu opět jen a jen chválit a oproti prvnímu dílu kvituji přehlednější orientaci v časových skocích.

@hanybooks

02.12.2020 5 z 5

Božský hráč Božský hráč Christina Lauren

V rámci žánru nadprůměr..

25.11.2020 4 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Celou dobu jsem si říkala, proč musí Mia ujít tak složitou cestu ke své pomstě. Nestačilo by se zahalit do stínů, pozabíjet stráže a prostě Scaevovi podříznout hrdlo ve spánku? A víte co? Nestačilo.. vše, co autor do děje vložil mělo svůj účel, vyvolávalo to ve vás jen ty nejsilnější emoce a na konci jste měli chuť řvát, brečet, smát se, kroutit hlavou zoufalstvím a díky konečnému spatření pravdy hodit knížkou (v mém případě mobilem) o zeď a někoho nakopnout. Protože sakra! Další díl vyjde až za několik měsíců! :D (psáno před delší dobou)

25.11.2020 5 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

(SPOILER) Čekala jsem podle obálky mrazivý thriller se špetkou násilí. Dostala sem něco, co by se spíše dalo zařadit mezi hraniční young adult literaturu. Osobní život Angie po návratu do školy tomu hodně napomáhal. Nevím proč, ale v anotaci není zmíněno hlavní lákadlo celé knihy. Důvod, proč si nic Angie nepamatuje a něco, co by ke knize dovedlo mnohem početnější skupinu čtenářů. Já vám to povím, protože věřím, že vás to zaujme stejně jako mě a bylo to v podstatě řečeno po pár desítkách stran, tedy na začátku. Angie má Disociační poruchu osobnosti. V její hlavě sídlí vícero osobností, které střeží její traumatické zážitky, se kterými by se sama dokázala těžko vyrovnat. Celý zbytek knihy je pak o objevování vlastního já a pomalém rozplétání okolností jejího útěku ze zajetí.

25.11.2020 3 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Příběh je originální, netlačí na pilu a jede si ve svém tempu. Čte se neuvěřitelně rychle a pokud se do knihy ponoříte, za víkend máte přečteno. Malou výtku mám k mnohdy až toporným dialogům, ale to mohlo být dáno i překladem. Konečné rozuzlení bylo zajímavě vymyšlené, ale čekala jsem něco víc zamotaného a dramatičtějšího.

25.11.2020 4 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

Celou knihu jsem přečetla na jeden zátah a skončila v 5 ráno. Nebylo to proto, že to byl takový nářez, ačkoliv i obtisklý pásek na pozadí se zde objeví, ale byl to vážně bizár. Začalo to slibně. Do nějaké tuším 50. strany to mělo zajímavý děj, přímá řeč i příběh byly naprosto reálné a i postavy byly vcelku sympatické. Pak ale přišlo první setkání Greer a Ashe (budoucího pana prezidenta) a byl konec. Jako by to začal psát někdo jiný. Přímá řeč u prvního polibku a okamžitá proměna sladké, nevinné holčičky v submisivní panenku s ostrovtipem byla vážně divná. Hodně divná..

...pokračování i s pikantními spoilery na IG @hanybooks. Sem to raději psát nebudu, aby mi nezablokovali účet :D

25.11.2020 2 z 5

Na úpatí Montmartru Na úpatí Montmartru Britta Röstlund

Milý, pozvolně plynoucí příběh o majiteli obchůdku s potravinami, jeho rodině, sousedovi a novinářce Heleně, které pojí mnoho malých tajemství.

Na mně to bylo opravdu hodně rozvláčné. Vyškrtla bych 100 až 150 stran, aby to bylo stravitelnější. I tak by to ale byl těžce průměrný román, který však doporučuji.

14.03.2019 3 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Brilantne napsany psychothriller. Od zapletky, pres styl psani az po velice prekvapivy konec. Rozhodne doporucuji.

29.01.2019 4 z 5

Slib - intimní příběh z války Slib - intimní příběh z války Audrey Magee

Strohy, syrovy a věcný pribeh ze 2.sv.v. z pohledu Kathariny a Petera. Zaniceneho vojaka a nemecke mlade panicky. Nikdy jsem necetla knihu z pohledu nacistu, ale ac jsem ze zacatku z obou protagonistu byla mirne receno znechucena, ke konci mi doslo, ze je vlastne uplne jedno, na jake strane ve valce jsme. Je to valka. A pokud souhlasime s ni samotnou jsme stejne spatni jako ti druzi. Pribeh je psan bez zbytecnych popisu a prevazuje prima rec takže se velmi rychle cte. Moc nechapu to podle me nizke hodnoceni. Za sebe doporucuji vsema deseti.

12.11.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nemam rada, kdyz nekdo mluvi narecim. Nedokazu to poslouchat dele nez ar minut. Takze jsem se opravdu bala, jestli knihu neodlozim. Ale byla to pecka a vubec mi to nevadilo. Naopak jsem se pri cteni nachytala, ze se mi do mysleni vkradaji pres den nektera slova :-D Co se tyce pribehu tak jsem se pomerne dost ztracela v postavach. Jednou je totiz nekdo oslovovan jen prijmenim, pak jen krestnim a jak jsou do deje primichany i tchyne, svagrove, strejckove a teticky a necetla jsem to na jeden zatah, po par dnech uz jsem v tom mela trochu gulas. I presto je prostredi dediny vykresleno velmi poutave, troufám si rict i verne a autorka vas proste umi vtahnout do deje a do cteni se po odlozeni vubec nemusite nutit. Uvitala bych i druhy dil.

27.10.2018 4 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Váhala jsem mezi 2 a 3 hvězdičkama. Nakonec jsem dala tři, protože se kniha velmi dobře četla a i přesto, že jsem z ní nakonec nebyla tak nadšená, jak jsem doufala jsem jí vlastně ve své podstatě při čtení hltala. Jen mi pak vždy trvalo pár dní než jsem se k ní zase vrátila. Konec byl pro mě trochu předvídatelný, ale věřím, že mnohé velice překvapí a budou z něj nadšené. Já mám bohužel už asi moc načteno a předpokládala jsem, že to takhle nějak dopadne. Doporučuji na dlouhé podzimní a zimní večery. Myslím, že atmosféra se k létu moc nehodí a to mi možná i trošku zkreslilo úsudek.

16.09.2018 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Na můj vkus je tento druhý a závěrečný díl až moc překombinovaný. Jako kdyby jste četli 3 různé knížky, které se nakonec sejdou ve stejném bodě. Na druhou stranu oceňuji, jakým způsobem si autorka dokázala poradit s takto spletitým dějem a nedivím se, že v poděkování píše o brainstormingu k určitým částem knihy, protože sama bych se do toho při psaní asi brzo taky zamotala :o) Postavy mi byly všechny velmi sympatické a MINI SPOILER: pokud to měl někdo schytat, jsem ráda, že to padlo zrovna na tuhle postavu. Ostatní bych asi obrečela mnohem víc. Takže za mě i tahle skutečnost získává palec nahoru.

16.09.2018 4 z 5

Začátek výborný, prostřední část nudná a natahovaná, konec (posledních pár desítek stran) strhující. Škoda těch pár set stran, které byly pořád dokola o tom, proč ještě není anulován sňatek s Kateřinou. Autorka mohla rozvést ještě více nějaký jiný příběh/příběhy Anny a ostatních postav, aby to bylo více záživné. I tak mě to moc bavilo a už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Snad vyjde..

23.07.2018 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Rozuzleni mi bylo diky pomerne castym naznakum jasne po par desitkach stran, ale i tak byl dej vcelku napinavy. Libilo se mi jak se se vsim Cass nakonec vyporadala. Jen ty jeji pocity byly porad dokola opakovany jak kolovratek takze jsem i misty preskakovala. A hlavne mi dost chybel nejaky epilog. Za zavrenymi dvermi pro me bylo cteni o dost lepsi, ale i tak byl tento titul lehce nadprumerny a doporucuji ho.

22.04.2018 3 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Pomale, plitke, americky naivni a hloupe. Pri cteni motivacnich vystoupeni a pritakavani ovecek v sale se mi otevirala kudla v kapse. A Mae? To je ta nejvypatlanejsi a nejmene sympaticka postava, o ktere jsem mela tu ,,cest" cist. Kdyby nekdo takovy opravdu existoval s chuti bych k ni nakracela, strhla bych ji tu kameru z krku a dala ji poradnou vychovnou, aby se vzpamatovala. A ten konec radeji no comment.

Celkove bych si pribeh mnohem vic uzila, kdyby byl vypraven z pohledu Annie nebo Kaldena.

Hvezdicku davam za dobry namet.

27.03.2018 1 z 5