Ardein Ardein komentáře u knih

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Nečekejte Pána prstenů. Nečekejte Hobita. Silmarillion je v podstatě dějepis Středozemě, který Vás seznámí s mýty a legendami. Budete účastníkem prastarých bitev a stanete po boku hrdinů, kteří svými skutky a statečností ovlivnili chod dějin! No neberte to.. :)

Povinnost pro každého fanouška Středozemě! :)

18.04.2014 5 z 5

Výborné čtení. Na Tolkiena je trochu lehčí, dá se říct. :) Sice to má být pohádka, ale rozhodně se tím nenechte zmást. Hobit je totiž samé překvapení a já si tuhle výpravu velmi užil. Jako trilogii, i Hobita jsem přečetl několikrát a pořád se k němu budu rád vracet. Tady totiž začíná velké dobrodružství, které nakonec přeroste v bitvu o Středozem, jak ji známe z Pána prstenů.

Opět musím říct, že je to povinnost! Krásná knížka. :)

18.04.2014

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Fantastický závěr ještě fantastičtější trilogie. Já fakt nemám, co bych tomuto příběhu vytknul. Pán prstenů je pro mě srdcová záležitost a navždy bude! :) Četl jsem to tolikrát, že si to snad pamatuji zpaměti a přesto se k této trilogii stále rád vracím. K této knížce navíc patří i dodatky, které rozšiřují čtenářovi znalosti o Středozemi a jejich hrdinech. Dozvíte se tak takřka vše. :)

Výborné čtení, výborný závěr trilogie. Povinnost pro každého správného fandu kvalitního fantasy! :)

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Nemám, co bych vytknul. Bitvu o Helmův Žleb jsem si užil stejně, jako putování Froda se Samem. Dvě věže jsem přečetl, stejně jako první díl, již několikrát a pořád se rád do Středozemě vracím. Je to nejlepší fantasy dílo, jaké jsem zatím četl a opravdu pochybuju, že se mu něco dokáže vyrovnat.

Povinnost pro fandy žánru! :)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Mistrovské fantasy dílo! Nemám nic, co bych mohl vytknout. Četl jsem to několikrát a pokaždé si příběh užíval. Naprosto famózní je Tolkienova Středozem, kterou nechal ožít nespočtem ras, kultur, jazyky a vlastní historií (viz Silmarillion). Jestli někdo tvrdí, že je to "mrtvá země o které nic nevíme", tak můžu jenom říct, že mrtvé jsou mozkové buňky dotyčného a o Tolkienovi nic neví.

Povinnost! Moc rád se k této trilogii vracím! :)

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Konečně závěr série. Tentokrát už doopravdy. Čekáte, že čvrtý díl na stejné téma bude vyšťavený a jenom se z něj dozvíme konec? Jste na omylu! Paolini opět čaruje a předkládá to nejlepší, co bylo možno vidět v minulých dílech a přidává něco navíc. Možná je to chmurná atmosféra konce jednoho velkého příběhu. Nebo to může být všudypřítomný strach ze smrti. Kdo ví?

Každopádně platí, že kniha má spád a nechybí jí překvapivé zvraty. Po celou dobu se schyluje k neodvratnému setkání Eragona s Galbatorixem. Celou dobu si říkáte, že ho přece nemůže nikdy porazit. Tak nějak očekáváte, že jestli Eragon vyhraje, zaplatí životem. Ale i tak je ve vás alespoň malinká naděje, že by to celé mohlo dopadnout jinak. Díky tomu se knihou prokoušete v rekordním čase a poté poděkujete Christopherovi, že jste měli možnost nahlédnout do jeho úžasného světa, ač je sebekrutější. Výborný závěr a povinnost pro toho, kdo miluje fantasy!

!!!VAROVÁNÍ - Komenty od blbečků počínaje uživatelem ThePetinka, Eigis, Gyl, Adele02 a další - vůbec NEČTĚTE! VYZRAZUJE KONEC CELÉ SÉRIE!!!

13.12.2013 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

James O'Barr nás zahalí temnotou, smutkem, bolestí a násilím. Úžasný náhled do autorovi zlomené duše, která hledá útěchu v postavě Vrány a jeho vlastní verzi spravedlnosti. Nikdy jsem neviděl lepší kresbu očí, kterým se právě vybavil záblesk ze šťastné a ztracené minulosti. Tolik bolesti a lásky v jednom pohledu... Neuvěřitelné!

20.08.2015 5 z 5

Kruh nenávisti Kruh nenávisti Keith R. A. DeCandido

Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Tahle kniha vůbec neměla spatřit světlo světa. Jedná se pouze o smutnou ukázku toho, že se nedá najmout sotva průměrný spisovatel, výsledek osadit značkou WoW a úspěch samozřejmě dorazí. Přijde mi to celé jako zlý vtip, podraz na fanoušky nebo prostě zpackaný hokus pokus. Autor se v příběhu plácá, snaží se něčím zaujmout, ale přitom mi přijde, jako kdyby ani on sám pořádně nevěděl čím. Výsledkem je příběh, který Vás provede od nikud, přes nic až uplně do pr... nikam. Během toho na Vás vychrlí stará známá jména (aby dílo vypadalo autenticky) a spoustu nových postav se zvláštními jmény, ke kterým si cestu přes veškerou snahu nenajdete a navíc stejně brzo umřou. Vůbec se to nedá srovnávat s příběhy z Azerothu od Christie Golden, Richarda A. Knaaka nebo třeba Jeffa Grubba. Přirovnání k práci průměrného žáka základní školy, které tady zaznělo v komentářích, je naprosto trefné.

Nekupovat a nečíst! Jedná se o naprostou ztrátu času. Na internetu jsou kvalitnější fan povídky, než je tato kniha.

11.02.2014 1 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Tuhle knížku jsem četl ještě na základce, což už je spousta let. Vzpomínám si, jak jsem všechny příběhy hltal a obdivoval krásné malby pravěkých tvorů. Mám na ní samé pozitivní vzpomínky. :)

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Nonstop. Krátká sci-fi povídka, která vás vtáhne a nepustí. Konec je výborný! Povinnost. Netřeba říkat víc. :-)

09.01.2014 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

"Brisingr... Epický závěr fantastické trilogie!." říkal jsem si tenkrát, když jsem knihu s pocitem uspokojení odnášel z knihkupectví. A ono houby... :-/ Díky Christophere!

V Brisingru se pouze k závěru posuneme. Paolini jednoduše rozehrál moc velké divadlo na to, aby ho mohl ukončit ve třech knihách. Jeho dílo má spád, nečekané zápletky a vlastně všechno, co nám dělalo radost při čtení Eragona a Eldesta. Z Eragona je silný Jezdec, který má však před sebou ještě mnoho učení. Jeho protivníci jsou stále mocnější než on a tak nezbývá než se pevně držet poslední naděje. Při boji za svobodu však logicky přichází i ztráty nejbližších.. Paolini nám servíruje na zlatém podnosu osudy všech oblíbených hrdinů a my nemáme jinou možnost, než je všechny shltnout!

Takže opravdu děkuji, Christophere, za možnost zůstat v Alagaësii ještě o knihu déle! :)

13.12.2013 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Hrozně jsem se na tuto knihu těšil. První díl mě neuvěřitelně namlsal a já se těšil, až zase budu trávit hodiny v kuse nad Christopherovým vyprávěním o osudu Alagaësie. Očekávání se naplnila a mně se do rukou dostala kniha, která si v ničem nezadá se svým předchůdcem. Eldest čtenáře vtáhne do děje a vyplivne ho až na konci se stejnými očekáváními, jaké měl po dočtení prvního dílu. Dočkali jsme se nových nečekaných spojenců i událostí, na které chceme okamžitě znát odpovědi. Já si bohužel musel opět počkat, než u nás vyjde závěrečný díl trilogie (v té době čtvrtý díl nebyl v plánu). :-D

Druhý díl rozhodně nezklamal a drží laťku této série proklatě vysoko. :)

05.12.2013 5 z 5

Čtyři poslední věci Čtyři poslední věci Paul Hoffman

Pokračování "Levé ruky boží". Opět se shledáváme se starými známými, kteří jdou z jedné prekérní situace do ještě prekérnější. Naštěstí jsou velice dobře vycvičeni a tak si s nimi snad poradí. Tento díl mi přišel o něco slabší než jednička, ale nedokážu přesně říct proč. Asi celkově trochu poklesl. Uvidíme, co přinese díl třetí...

Pořád se ale jedná o dobré čtení. :)

18.04.2014 3 z 5

Výtečné! Sice je to jednohubka, ale Burton prostě umí. :)

16.04.2014 5 z 5

Synové Ellyrionu Synové Ellyrionu Graham McNeill

Jak jsem slíbil v komentáři u prvního dílu, tak tedy činím. Synové Ellyrionu sice nedosahují kvalit Obránců Ulthuanu, kteří byli výpravnější a tajemnější, ale rozhodně se nejedná o špatné čtení. Příběh se zde začíná rozmotávat a spěje k temnému konci. Spousta elfích hrdinů se konce knihy ani nedožije. Synové Ellyrionu jsou mnohem akčnější než první díl a víceméně celá druhá polovina knihy popisuje finální bitvy s temnými elfy. A že je co popisovat! Vzájemná nenávist elfů a jejich temných bratranců z knížky přímo teče a nikdo si neodpustí nadávku či nějakou tu krutost. Prostě válka elfů v celé své kráse!

Čtyři hvězdičky jsou zasloužené! Za ty parádní řežby prostě nemůžu jinak! :-)

11.01.2014 4 z 5

Mám samé pozitivní vzpomínky na tuto knížku. Dostala se mi do ruky, když jsem marodil a než jsem domarodil, tak jsem ji přečetl dvakrát, protože jinou knížku jsem u sebe neměl. :-D Podle mě se jedná o nejlepšího knižního Pottera.

Ale doporučuji přečíst celou sérii samozřejmě! :-D

09.01.2014 5 z 5

Duchové Ascalonu Duchové Ascalonu Jeff Grubb

Výprava za získáním mocného artefaktu do hlubin města duchů, která spojí zástupce do té doby znesvářených ras. Zní to zajímavě a čte se to ještě lépe. Parta dobrodruhů není poskládána z nějakých superhrdinů, tudíž se o jejich život neustále strachujete a vyprávění je tak napínavější a věrnější. Příběh je zasazen do světa MMORPG hry Guild Wars 2 a událostmi jí předchází. Hráči tak budou přesně vědět, kde se momentálně postavy nachází a dokáží si tak lépe prostředí představit.

Kniha nám má za úkol vysvětlit, co předcházelo příměří, které známe ze hry. Vypravíme se tak do kdysi lidského města Ascalonu, které bylo zničeno při invazi charrů. Ti však nikdy město neovládli, protože lidský král těsně před porážkou vyvolal nějaké mocné kouzlo, které všechny charry zabilo. Obránce však potkal osud mnohem horší, protože jejich duše byly vyrvány z tělesných schránek a oni tak zůstali v podobě duchů, kteří stále město brání. V knížce se dozvíme i důvody, které k tomuto hroznému činu krále vedly a můžu vám říct, že to nebyl jenom strach z porážky.

Co mi na knížce trochu vadilo byl překlad. Vzhledem k tomu, že hraji hru, tak znám názvy a jména v anglickém jazyce. Proto jsem byl mrzutý, když jsem četl o charrské generálce Almoře Strážkyni duší (Almorra Soulkeeper), její neteři Jiskře Zhoubné výhni (Ember Doomforge) či lidském městě Boží Dotek (Divinity Reach). Taky mě zaskočilo, že město duchů Ascalon je v názvu knihy správně v mužském rodu a v celé knize je pak použit rod ženský - Ascalona (což je špatně). Ale na problémy s překladem jsem už tak nějak zvyklý, protože překladatelé kolikrát překládají, aniž by měli k ruce pořádné informace.

Pokud hrajete Guild Wars 2, tak hodnocení čtyř hvězdiček je pro vás (jedna dolů je za místy hrozný překlad). Ostatní si uberte ještě jednu hvězdu a to bude zhruba odpovídat hodnocení pro nehráče. :)

ZAJÍMAVOSTI:

1) Ve hře Guild Wars 2 je poblíž lidského města Divinity Reach jeskyně, kde se schovává malý chlapec. Když si s ním promluvíte, tak vám řekne, že jeho nejoblíbenější knížka je od Jeffa Grubbsona (narážka na autora) a měli byste si jí také přečíst.
2) Postavy, které přežily události knihy se dají ve hře dohledat a můžete si s nimi i promluvit.

13.12.2013 4 z 5

World of Warcraft: Kniha třetí World of Warcraft: Kniha třetí Walter Simonson

Nemám co bych vytknul. Kresba je naprosto parádní a vyprávění drží laťku vysoko. Oproti druhému dílu mi přijde, že si trojka lépe drží tempo a neustále na nás chrlí akci a spiknutí. Tak to má být! Krásný náhled do světa, který většina hráčů moc dobře zná. Už se těším na pokračování!

Mohu jenom doporučit! :-)

17.11.2014 4 z 5

Neočlověk Neočlověk Zdeněk Páv

Knížka se mi dostala do rukou náhodou jako příloha časopisu Pevnost. Musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení. Autor měl naprosto úžasnou fantazii a dokázal zajímavě poukázat na problémy doby. Pokud se čtenář při čtení dokáže zamyslet, tak získají povídky naprosto jiný výraz. Knížkou se můžete samozřejmě prokousat i bez pokusu o zamyšlení, ale o dost se tím připravíte.

Rozhodně stojí za přečtení! :-)

23.08.2014 4 z 5

Brazilský deník Brazilský deník Jaromír Bosák

Fantastické čtení! Knížku jsem měl přečtenou za chvíli a náramně se u ní pobavil. Pan Bosák přitahuje komické situace a umí je perfektně podat. Jeho humor mi sedí a deníky z fotbalových svátků mám fakt rád. :-)

Doporučuji fanouškům fotbalu, Míry Bosáka a hlavně dobrého humoru!

23.08.2014 5 z 5