Archie Archie komentáře u knih

Putovní upíří show Putovní upíří show Richard Laymon

Kniha me bavila sestupnou tendenci. Mel jsem chut na upirsky horurek, ale kupodivu me mnohem vic zaujala prvni (ta táhlejší) polovina knihy, kdy jeste ctenar netusi, o co vlastne pujde a atmosfera je prijemne nostalgicky/hororova ala King. Smerem k zaveru sem se ale musel do cteni cist a zaver samotny na me bohuzel pusobil az trapne.

15.12.2019 2 z 5

Cesta do Babylonu Cesta do Babylonu Josiah Bancroft

V koutku duse jsem se bal toho, ze se bude jednat o mirne psycho trip po zvlastnich obyvatelich veze - a presne to jsem bohuzel dostal. Ne, ze by na tom snad bylo neco fundamentalne spatne, ale tak nejak jsem tajne doufal v to, ze se tato videoherni premise nenaplni. Uvod je jinak paradni, stejne tak i sloh, a vubec vsechno je zhruba tam, kde ma byt - jen mi to proste z vyse uvedenych duvodu nesedlo tak, jak jsem dle hypu doufal.

08.11.2019 3 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Sanderson a krásna obálka, vysoká hodnocení na internetu i v Pevnosti. Přesto, už na straně 100 jsem se nudil i ve vlaku. Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka sympatická, vyprávění svižné, nemohl jsem se zbavit dojmu, že jde o značně jednodušší verzi Endera pro mladé. Vesmírného mumbo jumbo bylo moc a navíc mi veškerá akce přišla jalová a nepropracována, postavy mdlé a motivace číst postupně ubývalo. Na samotné drzé hrdince, zasazení i stylu vyprávění něco je, ale ta vesmírná taškařice kolem se mi do vkusu příliš netrefila.

15.08.2019 3 z 5

Temná inteligence Temná inteligence Neal Asher

Z pocatku hodne zabavne vec - cyberpunk, obsidianova UI, trocha sexu, trocha brutality, sexy kulisy, nerdska "veda" a zbrane. Pak se to zacalo komplikovat a zapletka zacala byt znacne prekombinovanou a protahovanou, aby se konecne zvrhla v unaveny, jakoby z prstu vycucany zaver. Ve fragmentech zabavne, ale pokracovat v serii rozhodne nebudu.

05.08.2019 3 z 5

Černé křídlo Černé křídlo Ed McDonald

Tohle me vubec nechytlo. Nebavil me svet, opet plny radoby zajimavych, obvzlastnujicich prvku, ktere jsou vsak uplne na prd a rusi. Věty ala "Peter vzal do ruky šmégl, napustil jej pšemporém a za pásek si připevnil lunštempl", zacinam cim dal tim vic ve fantasy nesnaset. Opravdu, melo by to byt jako s kořením. Pokud od toho odhlédnu, knize se neda uprit jista lehkost vypraveni, ale svetu ani postavam jsem neuveril, a pribeh ze me nevykresal vic nez spetku emoci v nekolika povedenych scenach. Vic nic. Dalsi dil porizovat nebudu. Je spousta zabavnejsich a autentictejsich fantasy.

01.08.2019 2 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Rozporuplne. Na jednu stranu mi to prislo obcas ponenkud na silu, jako kopie znameho/videneho. Na druhou stranu, kniha uhani jako o zivot, predevsim se ale svou explicitni sexualitou/pudovosti/bizarnosti dotyka te zivocisne casti ctenarovi duse (pokud tedy ctenar knihu neodhodi a autora neodsoudi jako nebezpecneho sadistu-pedofila). Pointa v zaveru je mozna zbytecne doslovna, presto ale knize dava zase o neco zajimavejsi punc.

03.05.2019 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Sandersona mam rad (Mistborn!), Elantris mi ale prilis nesedl. Nanestesti jsem knihu cetl ihned po stavnatem Abercrombiem, coz mi v kombinaci s jejim mirne sosnym pojetim postav a jakousi pohadkovo-tragickou patinou, privodilo lehkou ctenarskou apatii. Snad jindy v jine nalade.

23.02.2019 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Ryan pribeh znovu skvele rozvypravi, drzi se pri zemi a pritom nacrtava epicke kontury velkeho pribehu, aby se, stejne jako v Pisnich krve, nechal v posledni tretine knihy unest do zbytecne rozmachle, mene osobni fantasy, ktera ubira tam, kde byla z pocatku nejsilnejsi. Pokracovat zrejme, stejne jako po druhem Stinu krkavce, nebudu. Nejak jsem samovolne ztratil zajem.

26.12.2018 3 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Nemuzu si pomoct a pisu to nerad, lec nadseni ala prvni dil se prekvapive nedostavilo. Nedokazi mozna presne popsat co se pokazilo, ale neco mi tu oproti takove GoT, Zaklinaci ci Prvnimu zakonu chybi. Jakoby snad Sanderson psal az prilis strojove, az prilis se nadrel a utapel se v popisech ne az tak zajimavych banalit, coz uz tak tlustou bichli nafukuje do tezko stravitelnych rozmeru. Nudna intermezza pak vylozene otravuji. Co ale mrzi nejvic, je absence nejake zivocisnejsi, opravdovejsi, spinavejsi emoce. Ta nazehlene dokonalosti je az prilis.

31.03.2018 3 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Prvni pribeh se pekne rozjizdi, ale konci jako scenaristicka banalitka. Kamenak, ovsem, ten je ve vsech aspektech zajimavejsi. Jednak je narativne zajimavejsi, podnetnejsi a vypecenejsi a druhak ma o uroven kvalitnejsi dialogy. Zaverecna "zatmivacka" byla navic skvele dvojznacna. Vzdy existuje nouzovy vychod. Silenstvi!

28.03.2018 4 z 5

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Z cele serie mi kupodivu ctvrty a zaverecny dil prisel nejslabsi. Prilis mnoho epiky, mocnych kouzel a Panu desu ubralo na te pohadkovo-klasicke atmosfere Midkemie. Jestlize jsem se u prvniho dilu citil jako u krbu za zvuku loutny z Ultima Online, ctvrty dil jsem bohuzel docital spise ze zvedavosti k rozuzleni. Zakonceni pribehu to jinak bylo dustojne, neuzil jsem si ho ale tak, jak jsem ocekaval.

22.08.2017 3 z 5

Elénium Elénium David Eddings

Dal jsem tomu 150 stran (takova ma osobni konvence, pokud me kniha nedokaze zaujmout) a prekvapive mi to nesedlo. Svet je vykresleny pekne, vse ma takovy prijemny, barvity fantasy hav - nejak jsem ale nenasel neco, co by me tahlo ke cteni a dokazalo k postavam pripoutat. Konverzace se proste deji a ja se absolutne necitim byt nijak svazan se ctenym a pasivne konzumuji radek po radku. Chybi tomu nejake zajimaveji vystavene podhoubi, nejaka chytlava pavucinka kolem postav a zapletky. Knihu odkladam na neurcito.

29.07.2017 2 z 5

Ovčákova dcera Ovčákova dcera Elizabeth Moon

Vcelku zabavne cteni, kteremu se ale nejak nepodarilo me nakazit. S zadnou z postav jsem se nedokazal prilis sblizit, a vubec mi velka cast knihy prisla jen jako neprilis komplexni, nicim zajimava sonda do zivota armadniho sboru. Nic me netahlo knihu docist, tudiz mozna neobjektivne, nemohu hodnotit vysokou znamkou.

17.04.2017 3 z 5

Prvni desitky stran me - svym citem pro drama, popis nadherneho Egypta a Taituv pobyt u vezira Intefa - dostaly. Prostredek knihy mi pomerne zdlouhavym cestovanim a bitvami k srdci prilis neprirostl a ke knize jsem se vracel spise ze zvedavosti jak velkolepy pribeh skonci. Smithuv Egypt byl az prilis barvity a jeho spisovatelsky um natolik mistrny, ze jsem ustal i slabsi pasaze. Z postav navic vyzaruje jakasi nezkazena aura velkeho, romantickeho pribehu a jejich vzajemne pouto je dojemne. Poslednich 100 stran bylo ale naprosto kouzelnych a exoticka, omracujicim zpusobem popsana vyprava do srdce Afriky, spolu s rezonujicim zaverem a doslovem autora, nakonec z knihy uhnetla neco memu srdci velmi blizkeho. Na krasnou Lostris, bozskeho Tana a neurvaleho Kratase preci jen hned tak nezapomenu. Na lec krutou, zaroven vsak pohadkovou atmosferu starobile Afriky stejne tak.

03.12.2016 5 z 5

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Ne tak okouzlujici a pohadkove jako prvni dil, naproti tomu ale vyrovnanejsi co se tempa vypraveni tyce. Dospivani hlavniho hrdiny supluji opravdu epicke fantasy vyjevy, o neco vice politiky a nekolik nezapomenutelnych, s laskou k fantasy napsanych scen. Pro tohle jsem si zanr v detstvi zamiloval.

16.11.2016 5 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

Zhruba po třetině mě kniha začala bavit a říkal jsem si, že by mohlo být u Ryana zase dobře (což se mi stalo pouze u první Písně krve). Nicméně, u poslední třetiny jsem zájem zase ztratil. Přišlo mi, že se děj tak nějak upachtěně přesouvá z místa na místo a chybí tomu nějaké to fantasy koření a emoce. Alwyn Písař si nevedl špatně, ale s u Ryana mi chybí nějaký háček, který by zasekl a nepustil.

11.03.2024 3 z 5

Záře dávno pohaslá Záře dávno pohaslá Guy Gavriel Kay

Naprosto oceňuji autorovo řemeslo, ale nějak si s Kayem nedokáži úplně sednout. Je to rozvleklé, plné fiktivních (ale autenticky složitých jmen) postav, složitých dialogů (co do orientace), různých odboček a filosofování. Opět mě to nebavilo natolik, jako jiné žánrovější historické fikce, ani neoslovilo jako hlubší knihy. Někomu to může sednout, ale já se u Kaye do čtení spíše nutím, ač jsou jeho knihy unikátní.

25.09.2023 3 z 5

Železný kráľ Železný kráľ Maurice Druon

Francouzská Hra o trůny (Martin se zde u dvorních intrik přiznaně inspiroval). Není to nějaká megalomanská historická freska, ale Druon umí velmi vděčně vykreslit charaktery a dostat je to zábavných, vyhrocených situací s citem pro drama okamžiku. Závěr tak trochu vyšumí do prázdna, nicméně i život krále může vyvrcholit tak nějak.. nijak. V tom je nakonec možná pointa každé "hry o trůny".

25.09.2023 4 z 5

Achája Achája Andrzej Ziemiański

Po delší době fantasy, u kterého jsem se vůbec nemusel nutit dočtení. Ziemianski není žádný Tolkien, jeho svět nemá maniakálně propracovanou lore a jazykově i stylem se jedná o mnohem uvolněnější literaturu. Autor ale exceluje ve schopnosti tzv. "ponořit postavy do čtenářsky vděčných sraček". Situace, ve kterých hrdinové vystupují jsou zkrátka sami o sobě zábavné, což v kombinaci s dialogy, humorem, cynismem a přesahy do filosofie, činí knihu návykovou. Z knihy mám navíc pocit, jakéhosi (pro žánr) netypického popírání klišé, jak ve vyprávění příběhu, tak v reakcích jednotlivých postav.

09.09.2022 5 z 5

Černá legie Černá legie Glen Cook

Vypraveni na me pusobilo podobne jako Malaz, ktery mel ale fascinujici world building a daleko zajimavejsi pribeh i postavy. Cerna legie jen jako prilis neosobni grimdark s vcelku vtipnou partickou zatracenců. Osud vsech postav mi byl lhostejny, coz mi proste vadi nehlede na zanr.

23.08.2022 2 z 5