Anoell Anoell komentáře u knih

Opium No.2 Opium No.2 Katastrofé (p)

Kniha se skládá z několika povídek, obrazové přílohy a poezie. Co se povídek týče, většinou se nejedná o ucelené příběhy, nýbrž útržky z příběhů. A bohužel ne vždy je z celku vytržena ta správná pasáž, aby dostatečně zaujala nebo napověděla o svém světě trochu víc. Pak například v povídce Koven jsem cítila inspiraci Sapkowským (ale třeba se pletu :D). Velkým mínusem je však velké množství chyb... ať už přímo hrubek nebo překlepů. To bohužel kazí čtenářský zážitek. Ať však nejsem pouze negativní, velmi se mi líbila poslední povídka - Sanatorium. Obrazová příloha je skvělým bonusem, protože autorka této knihy je především malířka, a tak předpokládám, že většina čtenářů je právě fanoušky její tvorby. Poezie se mi osobně líbila více než povídková sekce.

01.01.2021 3 z 5

Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky Nezvaní hosté a jiné strašidelné povídky * antologie

Nikdy bych nebyla řekla, že mě ve 20ti letech bude bavit dětská knížka, ale skutečně je tomu tak. Některé povídky byly samozřejmě lepší než jiné, žádná ovšem nebyla špatná. U žádné jsem se tedy nebála, ale z některých mi bylo opravdu nepříjemně. Styl psaní je sice na první pohled určen dětem, ale v samotných příbězích si dle mého názoru na své přijde každá věková kategorie. Nejvíce se mi líbila povídka Malý Nym.

13.01.2020 5 z 5

Zápisky starého prasáka Zápisky starého prasáka Charles Bukowski

Něco mě bavilo, něco méně, něco vůbec... Jak už to u podobných útvarů bývá, holt se zde vyskytují silnější, ale i slabší kousky. Každopádně to nebylo špatné, ale pokud chcete s Bukowským začít, doporučuju zkusit nejdřív román (za mě Jelito) a až pak se podívat na zub Zápiskům.

03.09.2019 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Věděla jsem předem, o čem příběh je a jak dopadne, přesto jsem trochu zklamaná... Knížka je krátká, takže je to dobrá volba pro ty, kteří chtějí k maturitě samé tenké knížečky. Mně ale vůbec nesedl autorův styl psaní. Když se něco dělo, probíhaly nějaké dialogy a tak, tak to bylo v pořádku, ale jakmile to byl jen sled myšlenek, začínala jsem se v tom ztrácet. A pak najednou autor přeskočil zase k něčemu jinému. Také jsem se nevyznala v postavách v krejčírně a i její umístění mi přišlo zmatené. Ani nemám moc v lásce takovéhle rychlé zamilování se, nepřijde mi to uvěřitelné... ale chápu, že v novelách a celkově krátkých příbězích to jinak nejde. Přesto všechno mi kupodivu čtení nevadilo z toho pohledu, že jsem se do toho nemusela nutit a utíkalo mi to rychle. A námět není špatný. K maturitě ovšem nevím, jestli bych doporučila... kromě délky další benefity moc nevidím.

21.02.2019 3 z 5

Třeba se k tomu dokopu nebo vrátím později, ale teď tuto knihu nejspíš nedočtu. Ke čtení se musím nutit, je to celkem nudné a to především díky příliš dlouhým větám, které se táhnou klidně i přes celou stránku. Jako četbu k maturitě spíše nedoporučuji (především těm, které čtení nebaví).

22.12.2018

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Tentokrát mi přišlo trošičku horší to prokousávání se celou knihou, ale musím říct, že Sapkowski opět nezklamal. Poslední kapitola byla skvělá.

21.08.2018 5 z 5

Tvrdohlavá stvoření Tvrdohlavá stvoření Aimee Bender

Taková jednohubka (nebo spíš 15 jednohubek :D ) přečtená za jeden den. Co o této knížce tak říct... Některé povídky se odehrávají v bláznivém světě, jiné v tom našem, ale všechny jsou tak lehké, že se jim snadno uvěří a vypadají přirozeně. Přijde mi trochu ovšem, že s každou další povídkou je těžší a těžší najít v ní její „poslaní", co se nám snaží říct (neplatí to ovšem 100%), ale i když zrovna nechápete, co měla autorka vlastně za lubem, je to rozhodně zajímavé čtení. Jen chci upozornit, že kniha možná působí dětsky, ale v žádném případě pro děti není.

18.02.2018 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Pohledy některých postav jsou nudnější než pohledy jiných, autor možná všechno až trochu moc popisuje, což po chvíli začne unavovat... ale jinak dávám rozhodně palec nahoru.

06.07.2017 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Nemám potřebu tuhle knihu nějak zvlášť porovnávat s V šedých tónech, nepřipadala mi nějak horší, jak je tu již naznačeno... Byla moc pěkná, ale je jasné, že V šedých tónech na vás víc zapůsobí - však vy víte čím. Nicméně já jsem s tímhle dílem spokojená, ačkoliv jsem dle zdejších komentářů nic moc extra neočekávala. Kapitoly jsou krátké, takže čtení krásně ubíhá. Pořád se tam něco děje, asi jsem ani nenarazila na žádné nudné pasáže... Čekala jsem asi větší popis dob, ve kterých se to celé odehrává, no, moc jsem se nedočkala, ale na konci mi to vlastně ani nechybělo... Pokud si chcete přečíst něco nenáročného, rozhodně doporučuji.

11.03.2017 4 z 5

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Kniha s potenciálem, který byl naplněn. Ovšem jen z části. Autorka dobře popisuje, co se s hlavním hrdinou děje, jak na něj nedostatek spánku působí psychicky i fyzicky. Co už se mi ale tolik nelíbilo, jaká pozornost byla věnována Mie. Přišlo mi, že z ní paní Johansson dělala tu největší chudinku a přímo čtenáře nutila, aby ji litoval - což se tím pádem u mě nestalo. Také jistý vztah mezi hlavním hrdinou a jednou ženskou postavou mi nepřišel vhodný. Tyhle věci bych vůbec do příběhu necpala, tady by stačilo zaměřit se ryze na Parkera... Ale jinak fajn. Čtivost příběhu byla celkem dobrá no a ty chyby... Na jednu knihu jich byla spousta, víc překlepů jsem v literatuře ještě neviděla, není to ovšem podle mě tak hrozné, jak někteří popisují. Pokud se po nich člověk přímo nepídil, dalo se to bez problémů přežít. To ale neznamená, že by si na to příště překladatel neměl dát pozor. Kdo to ovšem promítl do hodnocení, je pěkný pitomec, za tohle kniha rozhodně nemůže... Pochybuju, že by se tyhle chyby vyskytovaly i v originálu. Něco mi říká, že tahle série půjde z kopečka dolů a bude pěkně upadat... I tak jsem však zvědavá na pokračování a tenhle díl se mi líbil. :)

30.09.2016 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Občas se u sérií stává, že každý další díl je horší a horší, příběh upadá, autoři se už jen snaží rozpitvávat to dál a dál, protože prostě proto (jistě každý dokáže alespoň na jeden důvod přijít), a celkově kvalita díla značně upadá. To ale rozhodně není případ Harryho Pottera. Na filmech o mladém čaroději (nechce se mi používat slovo kouzelník, automaticky si představím králíka v klobouku) jsem vyrůstala a až teď jsem se dokopala i ke knížkám. Říkala jsem si, že to bude běh na dlouhou trať, přece jen 7 dílů je 7 dílů a některé z nich jsou všechno, jen ne tenké (dobře, většina). Nakonec to ale uteklo docela rychle a pocit, že už to mám všechno za sebou, je opravdu zvláštní... Zpátky ale ke kvalitě! Tenhle díl je jeden z nejlepších, když nad tím teď tak uvažuju, líbil se mi asi nejvíce. Jo. Co se samotného příběhu a zpracování týče, nevím, jestli je třeba k tomu něco dodávat... Kniha je dobrá, ale na těch filmech jsem prostě vyrůstala a viděla je už několikrát a některé věci se mi víc líbily ve filmovém zpracování (stanový tanec Harryho a Hermiony, to, co Harry udělal s bezovou hůlkou...), v jiných ale samozřejmě byla lepší kniha. Bylo zvláštní číst závěrečnou kapitolu, epilog, či jak to mám nazvat... Prostě časový posun o 19 let. Pořád jsem totiž hlavní hrdiny viděla jako ty náctileté a prostě a jednoduše jsem z toho měla zvláštní pocit. Navíc to byla asi jediná nepovedená část knihy... Byla jsem, jsem a budu fanoušek této série a myslím, že tohle úplně stačí, není nic víc třeba dodávat. ;) (Beztak už je tento komentář dlouhý ažaž.)

07.04.2016 5 z 5

Tady snad už ani není co dodávat. Pět zasloužených hvězdiček a hurá za viteály... ;)

20.03.2016 5 z 5

Pekelný flirt Pekelný flirt Beatrix Gurian

Tuhle knihu jsem četla kdysi dávno (dobře, vyšla v roce 2011, takže to zase tak dávno být nemůže, ale relativně k mému věku to pro mě dlouhá doba je) a pamatovala jsem si z ní pár útržků a především to, že se mi tehdy moc líbila. Tuhle, kdy jsem opět navštívila prostory knihovny, jsem si ji hned půjčila a přelouskala. A už to nebyla taková paráda jako onehdy. Tak nějak jsem už tušila, jak to skončí (což ovšem není chyba knihy), a první polovina byla jednoduše... nudná. Druhá polovina už byla o poznání lepší, ale dnes bych byla radši, kdyby to bylo víc... Temné. Jestli mě chápete. (A jen tak mimochodem - anglická slovíčka bych zcela vypustila, bylo by to lepší.)

19.11.2015 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Tento díl, co se filmů týče, patří k mým nejoblíbenějším a ani kniha mě nezklamala. Naopak velmi překvapila. Jistě, dokud se hlavní hrdinové nedostali do Bradavic, přišlo mi to hrozně nudné a podobalo se to předchozím dílům, ale pak to konečně začalo být... Opravdu něco. Na čtení jsem se vždycky hrozně těšila a od knihy mě neodlákal ani fakt, že bych se vážně měla jít raději učit... Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které ve filmu nebyly, a celkově si to prostě užila. Myslím, že to není třeba rozvádět. Tři předešlé knihy jsem spíše kritizovala a zde se to obrátilo a tuhle čtvrtou hlavně chválím, takže už jen doufám, že to tak zůstane i nadále. :)
Btw. ten uspávací lektvar chci!

12.11.2015 4 z 5

Roztomilá malá tajemství Roztomilá malá tajemství Sara Shepard

Ani jsem nijak nezkoumala, o čem tato knížka je, a bůhvíproč jsem žila v domnění, že nám v ní paní spisovatelka prozradí některé kousky, které holky provedli ještě za Alisonina života. Z toho důvodu jsem si ji nechala na později a rozečetla ji až po přečtení 12. dílu. Takže jsem byla dost překvapená, když jsem knihu konečně otevřela... Ale nevadí, alespoň jsem si připomněla, co se dřív událo. Například jsem úplně zapomněla, že Hanna chodila s Lucasem! Ze začátku jsem si posteskla, že má oblíbenkyně Spencer na mě čeká až v závěru knihy. Ale aspoň bylo to nejlepší na konec! To, co s Melissou provedly... :D Každopádně to bylo velmi zajímavé nahlédnutí do jiného života lhářek - do života bez -A, která mi stejně ani nechyběla: jak je vidět, holky si dokáží zpestřit život i bez ní.

19.09.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tuhle knihu jsem shodou okolností četla rovnou dvakrát a jediné, co si z ní odnáším, je fakt, že školník je moták! Ani u 2. dílu se mi nezalíbil styl psaní paní Rowling a kromě té věci s motákem jsem tu nic neobjevila. Zato však kniha nemůže, dřív jsem prostě viděla filmy, a tak všechno vím. Stále ale nechápu, co všichni tak na knižním zpracování vidí...? Nadále fandím tomu filmovému, jenže přeci jen mám před sebou ještě spoustu stránek, až po jejich přečtení si to dovolím víc soudit. ;)

26.08.2015 4 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Nedočetla jsem. Vlastně jsem se dostala až... Kam? Asi k druhé kapitole, pak už jsem knížku zavřela a vrátila zpět do knihovny. Netvrdím, že je to špatná kniha (ani to tvrdit nemůžu, když jsem toho z ní teda moc nepřečetla), ale je to prostě kniha pro děti, i když už je Percy starší, a dětské knížky mě prostě neberou. Navíc se to začínalo už hrozně opakovat. Stále je to o tom samém. Percy si postěžuje, jaký je jeho život poloboha, zničí nějakou školu (protože na úplně každé škole v New Yorku jsou příšery) a musí rychle prchnout do Tábora polokrevných, poněvadž nechce mít průšvih (který beztak má). Objeví se další problém, náš mladý hrdina se dostane pryč z tábora a všechny zachrání. Hurá. Nerada nedočítám sérii, ale tady je to už tak předvídatelné, že si myslím, že by bylo zbytečné se do čtení nutit...

07.08.2015

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 4-6 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 4-6 Elisabetta Gnone

Stále uspěchané, přesto je tenhle svazek lepší než ten první. Už se tu děje něco pořádného a zajímavého, děj nabývá spád. Dospělého, který v mládí do kontaktu s Witch nepřišel, by to nebavilo, bylo by to pro něj příliš dětské, ale pro nás, kteří jsme s touhle pěticí vyrostli, je to i v dospělosti super čtení.

31.03.2023 4 z 5

Německo Zimní pohádka Německo Zimní pohádka Heinrich Heine

Žádná pohádka, nýbrž politická báseň. Heine kritizující Prusko, snící o celosvětové nadvládě Německa. Pro mě osobně trochu moc politicky nucené, zároveň ale vidím, proč se jedná o významnou báseň a proč se líbí. Osobně jsem na vážkách, co si o tomhle dílu vlastně myslet. Pokud nejste obdivovatel Heineho nebo germanista, tahle 27 dílná báseň vám nejspíš nic neřekne a moc nedá.

16.02.2023 3 z 5

Max a Mořic Max a Mořic Wilhelm Busch

Moc nevím, co si o této dětské basničce myslet. Trochu drastická, ale proč vlastně ne? Většině dnešních rodičů by vstávaly vlasy hrůzou, kdyby tohle měli číst svým dětem, já bych s tím ovšem problém neměla. Taková trochu jiná pohádka o zlobivých klucích.

16.02.2023 3 z 5