Zápisky starého prasáka

Zápisky starého prasáka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22971/bmid_zapisky-stareho-prasaka-3aH-22971.jpg 4 470 45

Sex, alkohol, filozofie i politika ve formálně i obsahově svérázném podání kontroverzního spisovatele. Kniha vznikla ze sloupků, které autor psal koncem šedesátých let 20. století pro jisté „hipísácké“ noviny (jeden ze sloupků byl na svou dobu natolik sexuálně odvážný, že jeho „zásluhou“ noviny zanikly). Bukowski se věnuje bez ladu a skladu všemožným tématům, nadčasovým i silně dobovým, přičemž všechny nazírá svým promyšleně rebelantským a bohémským pohledem. Šokuje prvoplánovou obhroublostí, zjednodušujícími soudy a pohrdáním obecně vžitými estetickými normami. Částečně je z jeho textů cítit pracně budovaná póza „interesantního vyvrhele“, na druhé straně nelze nevnímat autentičnost, patrnou zejména u těchto jeho raných prací, vyvěrající z podstaty jeho v jádru zoufale nekonformního života.... celý text

Žánr:
Literatura světová

Vydáno: , Argo
Originální název:

Notes of a Dirty Old Man , 1969


více info...

Přidat komentář

Leona333
10.03.2024 4 z 5

,,Milý pane Bukowski,
tvrdíte, že jste začal psát v 35. Copak jste dělal předtím?
E.R."

,,Milý E.R.,
nepsal jsem."

No, tak to byla fakt klika, že tenhle pán začal psát... ; ) Jeho neomalený - hrubý styl psaní se mi líbí a jeho životní postřehy a názory..., jakbysmet.
Zápisky starého prasáka - jsou toho přímým důkazem.
Kdo má rád Bukowského stejně tak jako já..., tak tomu jeho knihy doporučuji.

Když se Láska stane příkazem, Nenávist se může stát potěšením.

Krásný myšlenky a krásný ženy netrvají věčně.

Strčte tygra do klece, ale nikdy nebudete mít jistotu, že jste ho zkrotili. S lidma je to snažší.

zdenek3042
13.09.2023 4 z 5

Autora budete buď milovat, nebo nenávidět. Není to asi čtení pro každého. Osobně mám problém hlavně s povídkami, kde je tématem nekrofilie či pedofilie. Ale toho je zde naštěstí spíše pomálu. Převládají texty o pařbách po barech, sexuálních zážitcích, hledání práce a přežívání na okraji společnosti. Hrdinové příběhů si nad tím však příliš hlavu nelámou a zachovávají ledový klid s vědomím, že vše nějak dopadne i bez jejich přičinění.


čerweek
06.09.2023 3 z 5

Bukowského prvotina na poli prózy v podobe krátkych poviedok, ktoré na seba prakticky nijakým spôsobom nenadväzujú. Pre tých, ktorí sa už s jeho tvorbou stretli, žiadne veľké prekvapenie, niektoré motívy sa budú dokonca opakovať aj v neskorších ucelenejších dielach. Nájdete tu tak všetko, počnúc uleteným príbehom o okrídlenom hráčovi baseballu cez spomienky na detstvo až po historku o chlapovi, ktorý sa obšťastňuje vázou s vajcami a pomletou sviečkovou. Príjemným prekvapením bolo reflektovanie udalostí pražskej jary v jednej z úvodných poviedok:

"jsou to prastarý lidský krysy, který nás drží tam, kde jsme - jako třeba Dubček, kterej se z Ruska vrátil jako poloviční muž, vyděšenej z psychický smrti. člověk už by se měl konečne naučit, že je lepší nechat si upižlat koule a umřít, než se snažit za každou cenu přežít... jestli se chcete něco naučit, nečtěte Marxe. hodně suchá sračka. studujte prosím ducha. Marx jsou akorát tanky valící se Prahou. na tohle jim neskočte."

Pobavilo, aj keď mňa osobne omnoho viac bavili neskoršie diela ako Pošta, Šunkový nárez, Faktótum či Brak, kde už bol Bukowski o poznanie viac "rozpísaný"...

puml
13.06.2023 4 z 5

Velmi dobrý výbor z prasácké tvorby Bukowskiho. Nejlepší jsou ale takový ty krátký štěky ze života, ve kterejch se třeba ani nic moc nestane, kde se jen tak pochlastává na baru nebo v posteli a vyprcává tejdenní kocovina. Sem tam autor musí uhnout před letícíma Cantos nebo Zločinem a trestem, no, prostě taková domácí autorova pohoda. Naopak ty nejchlapáčtější a nejsyrovější věci jsou spíš tak nějak na efekt. Ale pořád dobrý a ryzí undeground. Hank se s tím v životě i psaní moc nepáral, i když to byl ve svý podstatě hlavně geniální tlučhuba. To sezení a popíjení a kafrání mu šlo asi nejlíp. Piglování asi taky, ale ty modely bych raději nechtěl vidět, ale on to moc neřešil, no, srdcař a básník perem i pérem.

jan.para
13.09.2022 5 z 5

Klasický nářez od Buka. Jen pro otrlé.

Shindo
28.03.2022 4 z 5

Dlho som premýšľal nad tým, či dať tejto knihe 3* alebo 4*. Nakoniec vyhrala druhá možnosť.

Kniha je zbierkou niekoľkých kratších textov na rôzne témy.
Už klasické príbehy zo života starnúceho alkoholika se vším všudy, so všetkým hnusom, špinou a divnými vzťahmi s divnými ženami. Príbehy bez obalu opisujúce ľudskú mizériu, ktoré ale vedia zaťať.

Na druhej strane kritika modernej spoločnosti. Výsmech americkému "vlastenectvu" a "snu". Spoveď umierajúceho človeka, ktorý pochopil, že sa dostal až na úplne dno.

Bukowskeho rozporuplnosť irituje, no má niečo do seba, niečo kruto úprimné. Čítate hlboký text o kritike "amerického snu" len aby ste o pár strán ďalej dostali ranu do žalúdka poviedkou o tom, ako ho ožratého jak dogu zmlátila jeho partnerka kabelkou až do krvi.

Prekvapilo zistenie, že Bukowski bol v podstate precitlivelý plachý samotár (hoci psychicky nevyrovnaný) a svoje príbehy nafukoval alebo ich rôzne obmieňal. Je možné, že keby sa mi Zápisky dostali do rúk ako jeho úplne prvá kniha, už od začiatku sa pozerám na jeho tvorbu inak. A to som pred Zápiskami prečítal takmer všetko od neho, čo vydalo Argo.

vvikingg
20.03.2022 4 z 5

alkoholici bývají geniální, zajímavé postřehy ze života, politiky podané Bukowského vulgárním a sarkastickým stylem

ozzak
09.04.2021 5 z 5

skvělá kniha novinových článku od Charles Bukowski doporučuju skělá kniha

Bediczek
31.03.2021 3 z 5

Jsem rád, že jsem se v poznámce překladatele dočetl, že Bukowski ty své příběhy rád nafukoval. Protože na tohle všechno by bylo třeba tak pět životů.
Některē povídky byly spíš žbrblání starého alkáče, některé vzaly i za srdíčko

blak
26.02.2021 4 z 5

Pro neznalce jako jsem byl já, jedná se o knížku příběhů o pár stranách. Některé povedenější, některé méně. Bukowski strašně dobře dokáže navodit atmosféru příběhu, člověka, u kterého se ocitáme. Vtipné, není to tak zbytečně vulgární jako byly ženský. Občas kromě sexu a chlastu řeší i dostihy, práci, své mládí. Dobrá knížka!

ChrisBlack
26.12.2020 4 z 5

Zápisky starého prasáka jsou sbírkou žánrově pestrých textů, které mají koule. Genialitou těchto příběhů není ani tak to, jakým brutálně zvrhlým způsobem jsou podané, ale jak mistrně dokáže Bukowski najít pointu a rozvinout ji v příběhu ke grandióznímu vrcholu.
Tahle sbírka povídek je velmi čtivá a ve své podstatě i poučná. Rozebírá vážná a nesmrtelná témata a donutí vás o spoustě věcech přemýšlet.
Zda-li vám nevadí absolutně upřímné a vulgární podání věci, věřím, že tato kniha je přesně pro vás.

Terrveler
09.07.2020 4 z 5

Bukowski je moje láska po několik let. Některé knihy jsou slabší a ne tolik vtipné, některé jsou temnější a poskytují náhled do Chinaskiho syrové duše. Každopádně pokud máte rádi cynicky suchý humor, bezprostřední náhled na realitu světa a trochu prasácký styl psaní, máte s touto (a se spoustou dalších od Bukowského) vyhráno. Osobně se mi ale více líbila kniha Všechny řitě světa i ta má.

Anoell
03.09.2019 3 z 5

Něco mě bavilo, něco méně, něco vůbec... Jak už to u podobných útvarů bývá, holt se zde vyskytují silnější, ale i slabší kousky. Každopádně to nebylo špatné, ale pokud chcete s Bukowským začít, doporučuju zkusit nejdřív román (za mě Jelito) a až pak se podívat na zub Zápiskům.

Hotovson
20.08.2019 1 z 5

Výjimečně se s hodnocenim nebudu srát a rovnou napíšu, že mi to vůbec nesedlo. Prokousal a protrpěl jsem se 40 stranama a pak přečet ještě pár náhodně vybranejch zápisků a nic. Pro mě hrozná nuda a stereotyp. Možná jsem jenom vstal špatnou nohou z postele, možná jsem na to moc střízliv, možná blbej den, ale fakt ne. A abych se do čtení nutil? Tak na to kašlu. Přitom jiný Bukowskiho knížky v cajku, ale dneska a tuto prostě ne. Sorry jako...

ThomasRuhe
07.07.2019 4 z 5

Paměti jsem si přečetl po dlouhé době znovu a opět mě nezklamaly. Klasický Bukowskiho styl s tradičními tématy. Fejetony a povídky psané strohým stylem se syrovým humorem, do kterého Buk vkládá svá moudra, která by se dala tesat do kamene. Když mám hodnotit, tak 2/3 jsou výborné a zbytek solidní, takže nějakých 80%.

Termina
25.01.2019 4 z 5

Můj milovaný Bukáček :)

MikulášV
04.01.2019 5 z 5

Moje neoblíbenější Bukowskiho dílo. Každá povídka je nabitá něčím jiným, svěžím, šokujícím.

Vlk.kh
21.12.2018 1 z 5

Tak upřímně - pro mě ztráta času. Pár textů mě i chytlo, ale celkově, když hodnotím knihu, jako celek to za moc nestojí ( jak by napsal pan autor, s....a, co stojí za h...o ) Kdyby šlo o jeden, dva fejetony s podobnou tematikou, tak v pohodě. Ale když čtu celou knihu jen o chlastání, kopulaci, onanii a prostoduchých opileckých výlevech různých trosek, tak to člověka akorát pěkně otráví. Stejně tak mi přišlo to používání vulgarismů až moc účelové. Prostě chtěl Buk šokovat a dělat rebela za každou cenu - bohůmžel, nešokuje. V dnešní době, kdy stejně "květnatou" mluvu používá kde kdo a stačí si jen poslechnout partičku smradů táhnoucích ze školy, to není šokující - jen únavné, o ničem. Před lety se mi docela líbil Šunkový nářez, ale otázka, co bych na to asi řekl dnes? No, zkoušet to nebudu.

JamesHappy
09.08.2018 3 z 5

Tuto knihu nedoporučuji lidem, kteří chtějí s Bukovým dílem začít. Je to sice pořád starý dobrý Buk, ale jak to tak v každém souboru menších útvarů bývá, najdou se i slabší kusy. I přesto jsem se opět při četbě královsky bavil a pokud máte rádi Bukowského, budete mít rádi i zápisky starého prasáka.

bookemma
03.08.2018 5 z 5

"No a člověk se musel spokojit s tím, co bylo k mání..."

Rozrušilo mě to. Hlavně pasáž o špinavých nehtech u nohou. Protože upřímně, nehty si lakuju proto, aby nebylo vidět, že za nimi je špína. A takhle si barvíme na růžovo nejen nehty, ale vlastně celý okolní svět. A Bukowski je brutální acetonový odlakovač třpytivých laků. Wau.

Štítky knihy

revoluce

Autorovy další knížky

Charles Bukowski
americká, 1920 - 1994
1995  86%Šunkový nářez
2013  78%Všechny řitě světa i ta má
1996  84%Poštovní úřad
2006  80%Příběhy obyčejného šílenství
2005  83%Zápisky starého prasáka

Kniha Zápisky starého prasáka je v

Právě čtených8x
Přečtených801x
Čtenářské výzvě12x
Doporučených23x
Knihotéce232x
Chystám se číst209x
Chci si koupit45x
dalších seznamech5x