Zápisky starého prasáka

Sex, alkohol, filozofie i politika ve formálně i obsahově svérázném podání kontroverzního spisovatele. Kniha vznikla ze sloupků, které autor psal koncem šedesátých let 20. století pro jisté „hipísácké“ noviny (jeden ze sloupků byl na svou dobu natolik sexuálně odvážný, že jeho „zásluhou“ noviny zanikly). Bukowski se věnuje bez ladu a skladu všemožným tématům, nadčasovým i silně dobovým, přičemž všechny nazírá svým promyšleně rebelantským a bohémským pohledem. Šokuje prvoplánovou obhroublostí, zjednodušujícími soudy a pohrdáním obecně vžitými estetickými normami. Částečně je z jeho textů cítit pracně budovaná póza „interesantního vyvrhele“, na druhé straně nelze nevnímat autentičnost, patrnou zejména u těchto jeho raných prací, vyvěrající z podstaty jeho v jádru zoufale nekonformního života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22971/big_zapisky-stareho-prasaka-3aH-22971.jpg 4.2440
Literatura světová

Vydáno: , Argo

Notes of a Dirty Old Man, 1969

Kniha Zápisky starého prasáka

jan.para

Klasický nářez od Buka. Jen pro otrlé.

Shindo

Dlho som premýšľal nad tým, či dať tejto knihe 3* alebo 4*. Nakoniec vyhrala druhá možnosť.

Kniha je zbierkou niekoľkých kratších textov na rôzne témy.
Už klasické príbehy zo života starnúceho alkoholika se vším všudy, so všetkým hnusom, špinou a divnými vzťahmi s divnými ženami. Príbehy bez obalu opisujúce ľudskú mizériu, ktoré ale vedia zaťať.

Na druhej strane kritika modernej spoločnosti. Výsmech americkému "vlastenectvu" a "snu". Spoveď umierajúceho človeka, ktorý pochopil, že sa dostal až na úplne dno.

Bukowskeho rozporuplnosť irituje, no má niečo do seba, niečo kruto úprimné. Čítate hlboký text o kritike "amerického snu" len aby ste o pár strán ďalej dostali ranu do žalúdka poviedkou o tom, ako ho ožratého jak dogu zmlátila jeho partnerka kabelkou až do krvi.

Prekvapilo zistenie, že Bukowski bol v podstate precitlivelý plachý samotár (hoci psychicky nevyrovnaný) a svoje príbehy nafukoval alebo ich rôzne obmieňal. Je možné, že keby sa mi Zápisky dostali do rúk ako jeho úplne prvá kniha, už od začiatku sa pozerám na jeho tvorbu inak. A to som pred Zápiskami prečítal takmer všetko od neho, čo vydalo Argo.

vvikingg

alkoholici bývají geniální, zajímavé postřehy ze života, politiky podané Bukowského vulgárním a sarkastickým stylem

ozzak
09.04.2021

skvělá kniha novinových článku od Charles Bukowski doporučuju skělá kniha

Bediczek
31.03.2021

Jsem rád, že jsem se v poznámce překladatele dočetl, že Bukowski ty své příběhy rád nafukoval. Protože na tohle všechno by bylo třeba tak pět životů.
Některē povídky byly spíš žbrblání starého alkáče, některé vzaly i za srdíčko

blak
26.02.2021

Pro neznalce jako jsem byl já, jedná se o knížku příběhů o pár stranách. Některé povedenější, některé méně. Bukowski strašně dobře dokáže navodit atmosféru příběhu, člověka, u kterého se ocitáme. Vtipné, není to tak zbytečně vulgární jako byly ženský. Občas kromě sexu a chlastu řeší i dostihy, práci, své mládí. Dobrá knížka!

ChrisBlack
26.12.2020

Zápisky starého prasáka jsou sbírkou žánrově pestrých textů, které mají koule. Genialitou těchto příběhů není ani tak to, jakým brutálně zvrhlým způsobem jsou podané, ale jak mistrně dokáže Bukowski najít pointu a rozvinout ji v příběhu ke grandióznímu vrcholu.
Tahle sbírka povídek je velmi čtivá a ve své podstatě i poučná. Rozebírá vážná a nesmrtelná témata a donutí vás o spoustě věcech přemýšlet.
Zda-li vám nevadí absolutně upřímné a vulgární podání věci, věřím, že tato kniha je přesně pro vás.

Terrveler
09.07.2020

Bukowski je moje láska po několik let. Některé knihy jsou slabší a ne tolik vtipné, některé jsou temnější a poskytují náhled do Chinaskiho syrové duše. Každopádně pokud máte rádi cynicky suchý humor, bezprostřední náhled na realitu světa a trochu prasácký styl psaní, máte s touto (a se spoustou dalších od Bukowského) vyhráno. Osobně se mi ale více líbila kniha Všechny řitě světa i ta má.