Annicka Annicka komentáře u knih

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

(SPOILER) Začátek knihy byl takový nemastný neslaný... Asi má ve čtenáři vzbudit jakési napětí nebo zvědavost, ale u mě se to nepovedlo. Ať už jde o prolog, nebo o začátek samotného příběhu. S každou další stranou byl ale příběh lepší a lepší. Z postav přímo čišela ta směs naděje, že se vše v dobré obrátí, a zoufalství, když se musí stěhovat z chaty, kde prožili celý svůj život a kterou vybudovali jejich předkové... Hanin idealismus, kvůli němuž odvrhne dva příliš neidealistické (realistické) chlapce, je takový zneklidňující.

Jen mě mrzí, že jsem se na konci nedozvěděla, co se stalo se Zdeňkem, vyjma naznačeného na začátku. Nevím, byl mi takový sympatický...

04.07.2021 4 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Jako nadšený čtenář Kvítku jsem nemohla odolat i této povídkové knize. Zároveň jsem si ale říkala, jestli nemám příliš velká očekávání? Kniha je kratičká a má větší písmena, navíc má předmluvu, takže obsahu není mnoho. Nesnaží se jen autor vydělat na úspěchu své předchozí knihy? První povídka jako by řekla, že mám pravdu, vůbec mě nazaujala. Ale nakonec byl celkový dojem dobrý. Několik povídek dokonce dalo nakouknout do světa po Kvítku, takže jsem se dozvěděla (aspoň trošku), jak to dopadlo s Williamem, Sugar a Sofií. Bohužel ale autor místy trpí dvěma nešvary: jednak ironizujícím porovnáváním se současností (které je trošku kostrbaté), jednak narážením na Kvítek, které čtenáře, kteří Kvítek nečetli, zmate a ty, kteří ho četli, moc nenadchne...

02.05.2021 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

(SPOILER) Druhý díl série se mi četl mnohem lépe než ten první. Přece jenom seriál neznám, takže jsem v prvním díle musela číst hodně pozorně, abych pobrala všechny ty rodinné, přátelské a nepřátelské vztahy, které postavy mezi sebou mají. Tady už jsem nešla do neprobádaného. Navíc autor osvětlil i některé další věci, které jsem dosud nechápala.

Příběh samotný byl také strhující - vzájemné boje mezi všemi pseudokráli, kteří pro ve svůj prospěch využívají kdeco, včetně temných sil. Celý román je i skvěle vystavený, nestalo se mi, že bych měla pocit, že už přece vše bylo řečeno. Navíc až do poslední stránky (téměř doslova) je to samý neočekávaný zvrat. Prostě doporučuji!

30.04.2021 5 z 5

Kurz filosofie v šesti hodinách a patnácti minutách Kurz filosofie v šesti hodinách a patnácti minutách Witold Gombrowicz

Tuto knihu je pro mě těžké hodnotit. Rozhodně je fascinující, proč vznikla - autorovi přátelé se v jeho posledních chvílích snažili ho přimět myslet na něco jiného než na nemoc a sebevraždu. Tak je třeba ke knize i přistupovat: jde o poznámky z přednášek, které jsou místy neúplné.

Kniha se hodí spíše lidem, kteří mají o filosofii alespoň základní přehled. Výklad je totiž dosti zkratkovitý, některé věci se berou vlastně jako čtenářům / posluchačům již známé. Pokud jste tedy jako já ve filosofii spíše začátečník, budete se spíše ztrácet...

19.04.2021

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ta kniha je opravdu povedená. Postavy jsou poněkud zvláštní a asi trošku i nepravděpodobné, ale děj je skvělý a hlavně ne úplně předvídatelný. Autor si libuje v dlouhých popisech, což se dnes už nevídá. Překlad mě také mile potěšil.

Na druhou stranu k dokonalosti prostě něco chybělo, taková ta kompaktnost, kdy máte pocit, že v knize není ani o písmenko víc, ani míň... Tady bych některé pasáže vyškrtla. Krom toho mě docela zklamal otevřený konec a spousta nezodpovězených otázek.

16.02.2021 4 z 5

Nadšení z prvního dílu už dávno vyprchalo. Teď už je to jak přes kopírák - mnoho postav, ve kterých se notně musí všichni ztrácet a hlavně na které nezbude pořádně čas na těch málo stránkách (protože zkuste si to rozpočítat, kolik asi komu může věnovat času). Opět je to samý sex - ano, já vím, že lidi spolu tehdy spali, ale tohle už svědčí o sexuální frustraci autora, protože sexem snad končí úplně všechno. A opět statisticky nereálný zástup sebevědomých žen, které dokonce v 15. století rozjíždí soukromé podnikání.

Už dlouho se mi nestalo, že by mi večer zbývalo z knihy 6 stran a já si řekla, že ráno je taky čas... Sérii dočtu, ale spíš že zvědavosti, kam ještě autor klesne.

28.12.2020 2 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Emma Bovaryová je nešťastné děvče. Do svého neštěstí se ale vlastně uvrhla sama. Jako vášnivá čtenářka romantické literatury vychovávaná v klášteře není příliš schopná rozlišit realitu od spisovatelových výmyslů, stále sní o světě plném dobrodružství, v němž se ani vteřinu nenudí. Proti tomu stojí v kontrastu maloměsto, kde všechny dny splývají a jakákoliv snaha o něco "velkolepého" končí směšně. Emma tak začne hledat něco, co neexistuje. A to skončí, jak jinak špatně.

Je pravda, že kniha obsahuje celkem dost popisných pasáží, někdy by člověk řekl, že příliš. Ale přesto mě kniha zaujala. I když spíš pro ten krásně popsaný kontrast příšerného maloměsta a Emminých snů, než kvůli Emmě samotné.

05.12.2020 5 z 5

Quentin Durward Quentin Durward Walter Scott

To byla krása... Po dlouhé době jsem si opět přečetla klasický román s celkem jednoduchou zápletkou, plný romantiky v náznacích. Četla jsem to během učení na státnice a krátce po nich a je to úplný balzám na duši.
A úplně unešená jsem byla překladem. Už bych ani nevěřila, že byly doby, kdy se překládalo podle myšlenek a ne doslova, překladatel si zakládal na slovní zásobě a nikdo by nevydal, co se vydává dnes.

07.10.2020 5 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

(SPOILER) Příběh Zeldy Fitzgeraldové mě úplně pohltil. Zcela jsem prožívala její radosti a byla jsem nešťastná z toho, kam se její vztah vyvinul. Příběh je psaný pěkně čtivě a do Zeldy jsem se dovedla vžít.

Na druhou stranu to místy připomínalo feministickou agitku. Fitzgerald je popsaný vpodstatě jako typický sebestředný egoistický macho, který ve své ženě zašlape jakoukoliv radost už v zárodku. Takoví lidé skutečně existují, ale tady to bylo trošku okaté... Samozřejmě je to dané tím, že je celý příběh popsaný ze Zeldina pohledu. Postupem času se ale z mladé Zeldy, flámující holčiny, která nemá moc starostí a chce se prostě jen bavit, stane neuvěřitelně ambiciózní všeumělkyně, které je její opilý, agresivní a neschopný manžel přítěží, protože vše ubíjí, aby náhodou nebyla lepší než on. I tak to byla krásná kniha, jen to není na plný počet hvězdiček.

25.08.2020 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Přistupovala jsem k tomu trošku s nedůvěrou, jako ke každé knize nebo filmu, o kterém se hodně mluví. A hlavně v tomto případě jsem slýchala, že to jsou jatka skřížená s pornem. Ale byla jsem mile překvapená. Sex tam skutečně je, ale v náznacích, které ani mně nevadí. Drastický příběh celkově je, ale přijde mi, že do světa té knihy zapadá.

15.08.2020 5 z 5

Tatínkova sláva Tatínkova sláva Marcel Pagnol

Ze začátku je to trošku nuda, až jsem si trošku myslela, že to bude biografie letem světem. Když se pak děj pomalu ale jistě posouval k tomu hlavnímu, bylo to lepší a lepší a druhou půlku jsem přečetla za jedno odpoledne.

03.07.2020 4 z 5

Ztracené vesnice, opuštění lidé... Ztracené vesnice, opuštění lidé... Wenzel Jaksch

Velice podnětná kniha. Asi není možné ji brát jako nezaujatý dokument doby - ostatně z toho čiší, že je to psané pro stranické noviny sudetské sociálně-demokratické strany. Takže z určitě pestré společnosti Sudet vybírá jen ty nejchudší a nejbídněji žijící. Na druhou stranu mi právě to přišlo zajímavé. Přece jenom se veškerá debata (téměř) ohledně Sudet točí jenom okolo Henleinovců. Reportáže ale vznikly dříve a ukazují trošku důvody, proč mnohým Němcům Československo nepřirostlo k srdci, ať si o tom myslíme, co chceme.

Oceňuji pěkný překlad. Na druhou stranu se s časem ztratil kontext mnohého. Autor lamentuje nad nízkými mzdami, nicméně konkrétní čísla už dnes nikomu nic neřeknou. Čísla nezaměstnaných zase matou dnešního čtenáře, který je zvyklý na procenta (a krom toho kniha místy tenduje k suchým statistikám, které jsou ubíjející). Také je mi docela líto, že k reportážím nebyly připojené fotografie, které - jak aspoň z reportáží vyplývá - byly při cestách po pohraničí pořízeny.

Každopádně je to celkově zajímavá kniha.

22.06.2020 4 z 5

Pozvánka Pozvánka Lucy Foley

Kniha předčila má očekávání. Půjčila jsem si ji v knihovně, trošku vlivem té pěkné obálky. To, co na ní bylo, mě přesvědčovalo spíš, že to bude jednodušší nezajímavé čtení. Byla jsem ale mile překvapená. Mísí se v ní dva paralelní příběhy, které jsou parafrází jeden druhého, a také dva pohledy na Stellu, Halův a jí samé. Jen bych trošku ubrala na některých zbytečných scénách, ale to je jen můj názor :)

22.05.2020 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Možná jsem příliš ovlivněná tím, že je kniha označená jako román. Od románu očekávám aspoň minimální dějovou linku, postavy... To jsem v Běgunech nenašla. Je to spíš spousta zajímavých postřehů vypravěčky o světě okolo ní. Bavily mě, ale hledala jsem pořád podvědomě ten příběh. Zlom pro mě nastal, když autorka začala mezi úvahy vkládat kratší samostatné příběhy. Nechápala jsem proč, přišlo mi to celé zmatené, vypravěčka v nich přece nefiguruje... Nakonec kvůli téhle zmatenosti jsem dala knize jen tři hvězdičky.

21.05.2020 3 z 5

Další díl epopeje... Nadšení prvního dílu odpadlo už v minulém díle. V postavách se začínám notně ztrácet, což ale může být tím, že jsem knihu četla spíš ve volných chvílích přes půl roku. Oceňuji, že tentokrát autor (nebo vydavatel) přidal rodokmen, i když mi u eknihy byl k ničemu (ale to je spíš můj problém). Jinak mě autorův styl začíná trošku unavovat, jak se pořád opakuje - ty samé vtípky v částech autorů kroniky, samý sex (nejsem puritán a vím, že takové věci lidí dělají a dělali, ale zmiňovat to neustále, pomalu i když jedí oběd, spíš svědčí něco o autorovi). Také mě začínají udivovat ženské postavy. Samostatné tvrdohlavé ženy existovaly určitě vždycky, ale tam jich je tolik (a putěk tak málo), že to snad ani není statisticky pravděpodobné.
Sérii dočtu, zajímá mě, jak to autor potáhne další tři díly, ale říkám si, že kdyby to nebylo tak naddimenzované, možná by to věci prospělo.

21.05.2020 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, což může moje hodnocení hodně ovlivnit.
Mám ráda knihy, kde není jen děj, ale i spousta myšlenek. Proto mě tohle dílo na začátku uchvátilo. Vypravěč přemýšlí o svém vztahu s Ninou, ale i o světě a o životě. Přišlo mi, že se mi konečně někdo trefil do vkusu.
Jenomže můj vztah k té knize byl podobně houpačkový jako vypravěčův vztah s Ninou. Po fázích nadšení nad skvělou knihou vždycky přišla pasáž, která byla neuvěřitelně nudná a popisná, nebo naopak pěkně přemýšlivá, ale autor nevěděl, kdy skončit, protože je od hlavního děje na míle daleko.
Lavírovala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale přece jenom mě román asi spíše uchvacoval než naopak.

12.05.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Z Naslouchače jsem dost rozpolcená... Byť mě nejdřív nenadchnul, druhou polovinu knihy jsem přečetla doslova jedním dechem za jedno odpoledne. Přesto mi něco chybělo. Čekala jsem, že se napětí bude stupňovat až k nějakému fenomenálnímu konci. Ale ne. Vrchol příběhu přišel někde krátce za polovinou, pak už jen malá potyčka a pomalý, ale hodně pomalý konec. Každopádně si ze zájmu přečtu další díl.

07.03.2020 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Nevím moc, co mě u té knihy drželo a fascinovalo mě na ní... Každopádně jsem přečetla (když jsem měla čas) i víc než 100 stran za den, tak jsem byla napjatá, jestli Langdon a Sophie naleznou svůj cíl... Vždycky, když jsem si myslela, že je vše jasné a do očí bijící, jsem se najednou z čista jasna dozvěděla, že vůbec ne. Příběh je napínavý, což mě těšilo.
Na druhou stranu (a proto jen 4 hvězdičky) mi kniha mnohdy zbytečně připomínala encyklopedii. Ano, je dobré vědět, že ta či ona památka má něco společného s Templáři apod. (ale kdo by se divil, v téhle knize? spíše bych se divila, kdyby ne...). Ale je opravdu nutné to vyprávět tak podrobně, když to pro další děj nemá vůbec žádný důvod? Scéna s Langdonem a Sophií v knihovně mě přímo mučila...
Celkově jde ale o povedenou knihu.

29.12.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nostalgicky jsem si zavzpomínala na své dětství... Už jsem zapomněla, jak dobře se kniha čte.
Každopádně jsem starší, takže se na příběh dívám trošku jinak; kouzlo to ale příběhu rozhodně nesebralo. Také na Snapea se dívám trošku jinak, když mám celou sérii přečtenou... Je mi ho trošku líto.

04.11.2019 5 z 5

Knížku jsem brala jako jakousi četbu na pokračování, něco jako soap operu pro volné chvilky. Na to je kniha dostačující, celkem čtivá, v postavách se sice trošku začínám ztrácet, ale tento problém mám u všech knih s více než 5 postavami. Nicméně soap operu to připomíná doopravdy, samé vztahy, sex, okolní svět je jenom malá kulisa, nijak zvlášť propracovaná, trošku ploská. Ale k účelu, který jsem jí dala, je plně dostačující.

31.08.2019 3 z 5