Tatínkova sláva

V této části vypráví o prvních skutečných prázdninách, které prožil s rodinou na venkově poblíž Marseille. Soustřeďuje se na drobné všední události v nezvyklém prostředí a hlavně s úsměvem a laskavým pochopením popisuje loveckou epizodu svého otce. Lehce nostalgická knížka psaná s láskou a vděčností k rodičům.

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64164/jak-voni-tymian-tatinkova-slava-64164.jpg 4.634

Jak voní tymián 1.

Vydáno, Odeon

La gloire de mon pére, 1957

Kniha Tatínkova sláva

andrii24
22.12.2020

Vlála. Nad šálky čaje stříbrná rána, červánky k večerní kávě. Vlasatá objetí s tvářemi údobí času.

Annicka
03.07.2020

Ze začátku je to trošku nuda, až jsem si trošku myslela, že to bude biografie letem světem. Když se pak děj pomalu ale jistě posouval k tomu hlavnímu, bylo to lepší a lepší a druhou půlku jsem přečetla za jedno odpoledne.

esfinge
20.01.2020

Krásná knížka. Jedna z mála, kterou už jsem četla víckrát a určitě se k ní ráda ještě vrátím. Ta rodinná pohoda a láska, co dýchá z knihy a popis Provence, to se čte úplně samo.

ddkk
02.01.2018

Vynikající příběh a výborný film. Doporučuji.

Kerberos
03.07.2017

Jeho nejlepší kniha,psaná krásným jazykem,krásný popis, přírody ,zvyků.Doporučuji přečíst nebo alespoň shlédnout film.

gigi77
17.06.2017

Hezké oddechové čtení. Ale chybělo mi v tom něco ...

novecento
13.06.2017

Být králem na cestě do dětství, mít stále klukovská tajemství, umět se smát smíchem, který ví, v říši snů být král i poddaný... zpívá Vladimír Mišík. Také Marcel Pagnol pojal tuto útlou knížku jako návrat do svého dětství a vzpomínku na široké rodinné příbuzenstvo, ze kterého nejvíce vynikal jeho tatínek Josef. Své povídání spisovatel uzavírá příběhem tatínkova lovu na koroptve (orebice), kdy se jeho počáteční lovecká bezradnost nakonec se štěstím změní v loveckou slávu a obdiv širokého okolí. Je to také návrat zpět, do doby přelomu 19-20 století, kdy krajina v prosluněné a provoněné Provence ještě nemusela odolávat nájezdům vševidoucích turistů.

cessy
13.05.2013

Veľmi príjemná retrospektíva do autorovho detstva. Marcel Pagnol má obrovský rozprávačský talent, jeho rozprávanie je pútavé, nenútené, nežné, ale zároveň srší humorom, šarmom, šibalstvom, takže nie je núdza o množstvo vtipných, úsmevných momentov (ako napríklad v ukážke pod komentárom). To isté možno povedať aj o Zámku mojej matky, ktorý nadväzuje na túto knižôčku.

"Blížili sa moje šieste narodeniny. Chodil som do školy, do detskej triedy, ktorú viedla slečna Giumardová. Slečna Giumardová bola veľmi vysoká, mala pekné hnedé fúziky a pri rozprávaní sa jej pohyboval nos. Mne sa však videla škaredá, lebo bola žltá ako Číňan a mala veľké vypúlené oči. Trpezlivo učila mojich malých kamarátov písmenká a o mňa sa nestarala, lebo som plynulo čítal, čo považovala za zámernú neprístojnosť zo strany môjho otca. Na revanš na hodine spevu pred celou triedou vyhlasovala, že spievam falošne a že by som mal byť radšej ticho, čo som rád splnil. Zatiaľ čo si išla trieda vykričať hrdlo, sledujúc pohyby učiteľkinej paličky, ja som sa pokojne usmieval a mlčal."