Annicka Annicka komentáře u knih

Líná máma - Jak vychovat samostatné dítě Líná máma - Jak vychovat samostatné dítě Anna Bykova

Rozhodně mnoho zajímavých myšlenek a ve většině jsem s autorkou souhlasila. Ale bylo to takové jednodušší. Příručka na zhltnutí za jedno dvě odpoledne, aniž by se šlo nějak do hloubky. Trošku taky pokulhával překlad, a jak už psal někdo přede mnou, obrázky občas naházené hala bala bez souvislosti s textem, kterého se zřejmě týkají, nicméně to nebylo zas až tak strašné (souzeno podle e-knihy).

EDIT Hned potom jsem četla Vrány od Dvořákové a byla to tedy zajímavá kombinace...

08.07.2023 4 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Velmi těžké čtení, kvůli obsahu i formě. Kvůli obsahu, protože v ní autorka ukazuje na zkaženost nejen Číny, ale také (možná hlavně) nedávného Česka. Názorově s autorkou souzním, proto tato kumulace jízlivých poznámek a zoufalých výkřiků působila dost depresivně... Kvůli tomu jsem knihu četla strašně dlouho. Byla jsem schopná třeba jeden den přečíst sto stran, ale pak jsem potřebovala odstup, jinak by mě to všechno pohltilo.

Kvůli formě, protože kniha působí dost chaoticky. Byl to podle mě záměr, ne neschopnost autorky. Kniha působí dost jako určitá forma psychoterapie, kdy autorka ze sebe musela dostat vztek nad zkažeností světa, tak psala, co jí přišlo zrovna na mysl (podle závěrečné poznámky to tak i možná bude). Skáče se z tématu na téma, člověk neví, co je reálné a co je nějaké obrazné sdělení... Kvůli tomu jsem se ve všem špatně orientovala a měla jsem v hlavě chaos. Trošku mě mátlo i to, že postavy, vyjma Olivie a Davida, nemají jména, ale jen označení (Programátor, Přítel atd.). Zase chápu, že u čínských postav by mohla mást pro nás exotická jména, ale přece jen si lépe pamatuji jména. Ale je to i zajímavý nápad.

Kdybych knihu četla před takovými pěti lety, možná bych dala i 4 hvězdičky. Ale (opět spíše vzhledem k tématu, než nešikovností autorky) je kniha spojená s dobou, v níž vznikla. Když jsem knihu teď dočítala, říkala jsem si, jestli je to opravdu jen tři měsíce, co se nemusím bát otevřít internet, protože se nedozvím, co zase náš prezident provedl... Spoustu věcí už jsem zapomněla (třeba prezidentova čínského poradce). Jenomže všechno je opět v náznacích. V některých případech jsem z paměti vydolovala, na co se tak asi naráží, ale někde už to byla jen matná vzpomínka - jo, něco takového bylo, ale co...?

01.07.2023 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

K úplné dokonalosti tomu cosi chybělo, nemůžu říct co, prostě něco... Ale jinak to považuji za velmi zdařenou knihu, obzvlášť co se tohoto typu knih zaobírajících se 20. stoletím a všemi konflikty a paradoxy týče. V tomto žánru se totiž snadno tíhne k tomu, že se do jedné rodiny naplácá bez ladu a skladu úplně vše, Čech, Němec, Žid, gestapák, odbojář, estébák... Samozřejmě Šikmý kostel se odehrává o něco dříve, ale tento guláš by šel vyrobit z jiných místních a časově zařazených ingrediencí. Sama autorka v doslovu uvádí, že chtěla komplexní mnohonárodnostní třenici omezit na konflikt česko-polský - a udělala dobře. Navíc její postavy jsou ti obyčejní lidé, kolem kterých dějiny jen procházejí, nejsou to agilní příznivci toho kterého tábora, spíše se všude nachomýtají mimoděk a proti své vůli, což také knize přidává. Těším se na druhý díl.

12.06.2023 4 z 5

Rodokmen Rodokmen Patrick Modiano

Nějak neurazí, nenadchne... Autorovo dětství, pravda hodně zajímavé, ale právě, toho velkého potenciálu šlo mnohem lépe využít. Místo toho je to celé letem světem, všude chvilku, nic vlastně pořádně. Občas se mi stalo, že jsem dvě věty byla myšlenkami jinde, ale u třetí jsem se probudila a naprosto jsem nechápala, kde jsem, jako bych přečetla dvě strany.

03.06.2023 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Neuvěřitelně čtivé, jen ten dosti neuzavřený konec mi to trošku zkazil... Do Elišky jsem se vžila, takže jsem z jejích pocitů měla celou dobu dost depku. Racionálně jsem si říkala, proč proboha nejde na psychoterapii, aby se té zátěže zbavila, ale úplně jsem si dovedla představit, že bych se na jejím místě do toho všeho taky zamotala a skončila blbě...

27.05.2023 4 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Z této knihy jsem rozpolcená. Na jednu stranu je tu příběh samotné autorky, její problémy, její myšlenky. Tato část se mi líbila, bylo to takové procítěné. Pak je zde životopisná část o Eibhlín Dubh. Je to pojaté tak, že sledujeme, jak autorka pátrá po stopách této básnířky, co nachází, jaké překážky se jí kladou do cesty... Ale stejně to zní strašně suchopárně. Ne, že by to bylo špatně napsané, ale prostě se to k tomu zbytku nehodí. Každopádně zajímavá kniha.

21.05.2023 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

(SPOILER) Myslím, že málokdo čte tuto knihu, aniž by věděl, o čem je. I já jsem věděla základní myšlenku - a upřímně nevím, jestli bych bez ní nebyla trošku zmatená, co se vlastně děje. Všechno je odhalováno postupně, v náznacích. To skutečně těžko soudit.

Další vadou na kráse (z mého pohledu) bylo mnoho časových rovin. Příběh se odehrává v době, kdy hlavní hrdinka je služebnicí, v době, kdy je v převýchovném ústavu (či jak to nazvat), a v různých chvílích v době "předtím". Skáče se tam a zpět bez upozornění, takže jsem si tak do třetiny knihy (minimálně) myslela, že Offred chodí přespávat do ústavu...

Nicméně mě samotnou zaujaly hlavně části, které se týkaly doby převratu, kdy se USA z normálního západního státu stávaly totalitním státem. Nějak tím, že to bylo zasazeno do normální doby "našich" 80. let (pro autorku současnost) to bylo o to děsivější a člověk si moc nemůže držet odstup...

06.05.2023 4 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Taková oddechovka na dlouhou cestu z dovolené... Přečetla jsem to za jediný den. Hlavní hrdinka mi byla dost sympatická, hlavně asi proto, že trpí stejnou potřebou se neustále hodnotit jako já. Možná i proto dávám pět hvězdiček, že to pro mě bylo takové cenné zrcadlo...

Od autorky jsem četla ještě Hezčí svět. Obě knížky jsem zhltla jedním dechem, ale další knihu už asi číst nebudu... Přece jen ty dvě knihy mají příliš společného (žena s rozpadlým vztahem a dítětem/dětmi, co pracuje v časopise pro ženy, aniž by věřila těm blábolům, které se tam píšou, a aniž by do toho světa zapadala, sama z rozpadlé rodiny s šílenou matkou) - další takový příběh už by mi asi přišel příliš :-)

08.03.2023 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Tohle je jedna z knih, o níž vlastně nelze říct, o čem doopravdy je, aniž byste budoucímu čtenáři úplně zkazili požitek z četby. Kniha je naprosto úžasná. Začátek mě trošku nudil, ten podrobný popis domu a jeho síní. Pak se ale postupně, nejdřív v náznacích, začalo objevovat, o čem je to doopravdy, až se nakonec odkryla úplná pravda. Skvělá kniha.

25.02.2023 5 z 5

Ze začátku jsem byla trošku zklamaná, přece jenom nejsem ten typ, co všude hledá nějakou spojitost s ČR a vytlouká všechny potomky českých emigrantů (při studiu v zahraničí jsem se naopak všemi českému vyhýbala, i když nejsem z těch, co si myslí, že jinde je tráva zelenější). Možná ale prostě nejsem jen cílová skupina. Druhá část o rozpojených státech za Donalda Trumpa byla opravdu čtivá a zajímavá a ani třetí část nezklamala. Celkově velmi čtivé dílko o životě v USA očima Evropana a o novinářské práci.

04.02.2023 4 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

(SPOILER) Hodnotím podle audioknihy.

Nevím, asi jsem čekala něco jiného... Špatně napsané to není, ale spíše takové povrchní. O každé z manželek se dozvíme, jak se s Hemingwayem seznámila a jak se s ním rozvedla (resp. u Mary jak reagovala na jeho smrt). Některé věci byly jen naznačené, přitom by bylo myslím zajímavé si o nich přečíst víc (obzvlášť když to autorka tak nakousne). Dost mě zajímal vztah stárnoucího a machistického Hemingwaye se sebevědomou Martou. Nebo naopak s Mary, která od svatebního dne sice chápala, že je něco špatně, ale evidentně na to nebyla schopná reagovat a s Hemingwayem zůstala... Přeskakování mezi začátkem a koncem (občas prostředkem, ale málokdy) vztahu na mě působilo trošku zmateně. Celkově kniha není špatná, ale neurazí, nenadchne...

22.01.2023 3 z 5

Hezčí svět Hezčí svět Barbora Šťastná

Není to můj obvyklý žánr, ale tahle kniha mě něčím okouzlila. Začetla jsem se a nemohla jsem přestat... Zdeňka mi byla strašně sympatická. A konec s Dede mě opravdu překvapil.

07.01.2023 5 z 5

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

Agatha Christie je skvělá autorka, nicméně její romány mě zaujaly víc. Možná je to tím, že obecně povídky nemám příliš v lásce, ale přišlo mi, že místy to spíše připomínalo příběhy z knih logických hádanek.

01.01.2023 3 z 5

Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Jednou budeš Arab: Dětství na blízkém východě (1978-1984) Riad Sattouf

Knihu mi kdysi doporučil spolužák z vysoké, nicméně jsem se dlouho odhodlávala se do ní pustit... Přece jen jsem nevěděla, co od knihy čekat. Ale nakonec nelituji. Dětskýma očima je popsán život v rodině z dvou kultur - matka Francouzka a otec Syřan, sice vzdělaný a s evropským doktorátem, nicméně upnutý ke svým kořenům. Rodina nakonec žije v různých arabských zemích (Lybie, Syrie), do níž i přes svůj arabský původ otec již příliš nezapadá, malý Riad už vůbec. Žádná z kultur, žádné místo není popsané nějak jednostranně pozitivně či negativně. Těším se na druhý díl.

29.12.2022 5 z 5

Apollinaire - Život umělecké Paříže Apollinaire - Život umělecké Paříže Julia Hartwig

Ráda jsem zjistila, že jde o druhé vydání knihy že 60. let. Literatura faktu, vystavěná na podrobné rešerši, s citací dobových dokumentů... a přesto psaná vyšperkovaným a bohatým jazykem, jakým už dnes píše málokdo. Výňatky z dopisů, knih a básní jsou tak umně zakomponované, že působí jako součást díla. Jediné, co mi trošku vadilo, byla menší neuspořádanost a skákání v čase tam a zpět. Ale to je jen malá vada na kráse jinak skvělého díla.

28.12.2022 4 z 5

Návrat do Killybegs Návrat do Killybegs Sorj Chalandon

Román o irském nacionalistovi, který se přidal "na druhou stranu" (britskou). Pěkně je popsáno, jak se z malého kluka, pravda z nacionalistické rodiny, stal nadšený a zarytý člen mládežnické nacionalistické organizace. Celý spor Britů a Irů je popsán jeho očima, jeho dojmy, plnými nespravedlnosti. Člověk až chápe jeho postoj a nenávist... Úplně stejně se pak do Tyrona vžijete v okamžiku, kdy je postaven před nelehkou volbu, z níž si vybere pomoc britským tajným službám, a jeho naivní představy, které následují...

11.12.2022 5 z 5

Je možné, že je mé hodnocení silně ovlivněno skvělou audioknihou načtenou Davidem Novotným, nicméně se mi opravdu líbila. Je to taková pohádka pro dospělé. Je tam určité nadpřirozeno (sama Laura Sněžná či třeba knižní mor...), které jinak obyčejný příběh o partě elitních děcek, které vyrostly, činí neobyčejným a milým... Lyričnosti přidávají i skvěle přeložená jména, a to jak literárních postav z Potvůrkova (nějakým způsobem mi přirostl k srdci Bobík Cililink :)), tak samotných postav v čele s Laurou Sněžnou. Každopádně kniha asi skutečně není pro každého... Prostě to není typické čtení pro dospělé :)

06.11.2022 5 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Nějak mám Kunderovy starší knihy raději... Přijde mi, že toto je spíše jakýsi esej, který se autor snažil namontovat do románu, takže myšlenky strká do úst postavám, místo toho, aby z děje vyplynuly. Takový pocit u jeho starších děl nemám, ta na mě působí o mnoho přirozeněji.
Druhá věc je jazyk. Četla jsem knihu francouzsky a nemohu si pomoct, prostě z toho nějak cítím, že se mermomocí snaží napsat veledílo v krásné, učené francouzštině, ale výsledek je, že to zní jak kostrbaté školní cvičení. Ale je to možná jen můj pocit jiného cizince :-)

Edit: Nehodnotím samotné myšlenky, ale to, jak se projevují umělecky, řekněme... Přece jenom je to beletrie.

19.09.2022 2 z 5

Veci Veci Georges Perec

Za mě skvělý popis zoufalosti mladého povrchního páru, co hledá smysl života, co chce mít vše, ale nemá nic, protože se zároveň děsí odpovědnosti, která by jim to materiálno mohla poskytnout. Tak jen bezduše plynou životem... Není to klasický román - příběh jde stranou, dialogy nejsou žádné. Ale to možná činí knihu zajímavější :)

17.09.2022 5 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

(SPOILER) Asi bych si začátek víc užila, kdybych nevěděla, o co tam jde a nečekala jsem neustále na to letadlo. Navíc mě to vedlo k zoufalému přemýšlení, jestli jsem teď před nebo po??? Jakmile ale letadlo podruhé přistálo, bylo to super. Jak byrokratický stát 21. století reaguje na to, že se mu na území z ničeho nic objeví skoro 300 duplikátů existujících lidí? (A to jsme v USA, jak by to vypadalo teprve u nás, kde je všechno a všichni v nějaké evidenci...). Jak si poradí pasažéři se svými dvojníky, kteří jim řeknou možnou verzi jejich budoucnosti? A jak zareaguje veřejnost na událost, která způsobí, že není jisté ani to, zda existujeme? A má lidstvo vůbec nějaký pud sebezáchovy?

K dokonalosti ale knize něco chybí. Nejdříve ten začátek - ale asi pokud nevíte, co je TO, o co tam jde, a pořád to tam nehledáte, bude i ten začátek asi fajn. Úplný konec (tak posledních 10-15 stran) už byl takový jakýsi nemastný neslaný, snaha to nějak zavřít. Celkově jde ale o pěkné dílo.

27.08.2022 4 z 5