annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Kniha začíná poměrně pozvolně. Seznamujeme se s hlavními postavami, především s postavou Saši Krause a jeho přítelkyní Andreou. Až v průběhu čtení jsem si dohledala, že nečtu první díl serie, jak jsem si myslela, ale že se jedná o díl druhý. Nicméně ničemu to nevadilo. V postavách i jejich vztazích jsem se rychle zorientovala a detektivní případ na předchozí díl nenavazoval.

Na knihu jsem se velmi těšila, protože se odehrává v Karlových Varech a okolí, což je pro mě velmi blízké prostředí. Bohužel se autor v tomto díle zaměřil na prostředí "mafie", což byl můj kámen úrazu. Vztahy mafiánských bossů mě l vůbec nezaujaly a čtení tak pro mě bylo nezáživné.

Autor se v záběru snažil překvapit, což se mu rozhodně podařilo. Nicméně jedno překvapení bylo nejspíš málo, tak ho po několika stranách zopakovala a já už byla úplně zmatená. Jak mi to celkem dávalo smysl, tak mi pak najednou unikl.

15.03.2023 3 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Kniha začíná zajímavým prologem, který odhalí zase část Nininy minulosti. V začátku příběhu se autorka také mírně vrací k předešlým připadům, aby čtenářům v rychlosti objasnila všechny postavy a jejich vztahy. Nemusíte tak mít strach, že si tímto dílem něco vyspoilerujete nebo že se naopak ve vztazích nechytíte, pokud začnete serii až tímto dílem.

Bohužel, autorka si od začátku knihy tak důkladně budovala všechny okolnosti pro hlavní zápletku, že jsem ji velmi brzy odhadla. Následovalo několik překvapivých zvratů, které ale byly doprovázeny jen málo uvěřitelnými (a někdy až úsměvnými) momenty.

Někteří určitě ocení, že po odhalení pachatele autorka vše ještě důkladně zrekapituje a vysvětlí. Vysvětlení na mě ale bylo hrozně zdlouhavé a upřímně jsem mu už nevěnovala takovou pozornost.

Tento díl na mne bohužel působil hodně prvoplánovitě. Přestože se kniha výborně čte a vrah má opravdu zajímavou "úchylku", nemohu ji bohužel tentokrát zařadit mezi top knihy.

12.03.2023 3 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Přestože oficiální anotace i úvodní báseň z Erbenova Vodníka může působit až mysteriózně, jedná se o klasickou detektivku. Musím však vyzdvihnout autorky styl, který se velmi dobře četl.
Pokud máte rádi postupné odkrývání stop a takový ten klasický popis detektivní práce a vyšetřování, budete nadšení. Na mne to bohužel bylo zdlouhavé a moc klidné. Někdy jsem měla pocit, jako bych se brodila po kolena v bahně u Litavky spolu s vyšetřovateli.
Zvratů a napětí jsem se dočkala až na posledních 100 stranách, které jsem si sice užila, ale pořád to nebylo nic převratného.
Knihu bych doporučila čtenářům klidnějších detektivek, co nevyhledávají brutalitu ani převratné zvraty. Nám krvežíznivcům to bylo prostě málo.

09.03.2023 3 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Osobně bych knihu určitě neřadila mezi horory a bohužel mi to nepřišlo ani jako mysteriózní thriller. Ano, v knize narazíte na duchy, ale ne v takovém stylu, že by vám z toho běhal mráz po zádech.

Příběh vypráví několik protagonistů a střídá se také několik časových rovin. Přestože je vždy uveden letopočet a vypravěč, působilo to na mě trochu zmatečně. Až po cca 100 stranách jsem pochopila vztahy mezi postavami a vše začalo dávat smysl.
Rozběhl se velmi zajímavý příběh, kdy mi z některých pasáží bylo až úzko.

V polovině knihy se objevila detektivní linka, která mě hodně zaujala a bavila a která také ovlivnila mé celkové hodnocení.

Od knihy jsem bohužel čekala něco jiného, proto jsem nebyla schopna ji náležitě ocenit. Nicméně i tak musím uznat, že příběh je to rozhodně zajímavý a myslím, že najde mezi čtenáři nadšené ohlasy.

06.03.2023 4 z 5

Příběh je vyprávěn retrospektivně a střídá se v něm minulost, kterou vypráví babička Alžběta a přítomnost, která je čtenáři podána především z pohledu Niny. Autorky styl se velmi dobře čte a kapitoly jsou tak akorát krátké, aby vás zbytečně neutahaly.

Babička Alžběta zažila 2. světovou válku, kdy jako dítě vyrostla v Sudetech a následně se s rodiči přesunuli více do středozemí. V jejím příběhu je zmíněno hodně zajímavých osudů a témat. Bohužel mi vadilo, že vše bylo opravdu jen zmíněno a nešlo vůbec do hloubky.

V průběhu čtení se dozvíme také o rodinném tajemství, kterému chce Nina přijít na kloub. Celou dobu jsem čekala, že tady bude ten stěžejní příběh, že tam se půjde do hloubky. Bohužel babiččino tajemství je sice "odhaleno" a vysvětleno, ale nedočkala jsem se žádného pohledu či sdílení pocitů od Alžběty ani od jiných členů rodiny.

Celé mi to přišlo takové ploché, bez emocí a velmi stroze podané. Hodně mě to mrzelo a v podstatě to ve mně nic nezanechalo.

06.03.2023 3 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Kniha mě chytla od první strany a měla jsem problém ji odložit. Naopak, když jsem ji odložit musela, hned jsem se těšila, až se k vyšetřovatelům zase vrátím.

Dvojice Lauren a Hucka mi velmi sedla a hodně mě bavila. Lauren je extrémně chytrá, Huck je s ohledem na svou minulost spíše ochranitelský a praktický. Od začátku to mezi nimi jistří a oba se proti tomu snaží vzdorovat. Jejich vztah má být přece profesionální. Vznikají tak mezi nimi situace, kdy o vtipně sarkastické hlášky není nouze.

Agentka FBI Lauren se snaží vytvořit pachatelův profil, proto společně s Huckem navštěvují potencionální svědky. Postupně odhalují nejen vztahy ve městě, ale dozvídáme se také hodně o Lauren.

Během čtení a probíhajícího vyšetřování jsem měla hned několik variant na pachatele. Odhalení mě ale nakonec překvapilo, a to byla další věc, kterou jsem ocenila.
Romantické knihy úplně nevyhledávám, ale v této knize byla podána v míře, kterou jsem ochotna snést.

05.03.2023 5 z 5

Autorce se povedlo popsat historické osobnosti dané vesnice tak, že vůbec nebudete mít pocit, že čtete historickou knihu faktu. Celé čtení budete doufat, že je příběh smyšlený a že se dočkáte happy endu. Bohužel už v polovině knihy vám dojde, že na konci této události se žádný šťastný konec nekoná.
Příběh Životic vás zlomí. Budete nešťastní, naštvaní a znechucení, možná budete lidstvo jako takové nenávidět. A právě proto je důležité tyto knihy číst, protože přesto všechno, se to ve světě pořád děje.

26.02.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kniha mě po náročnějším začátku kde je vysvětlen svět, ve kterém se příběh odehrává, nakonec velmi zaujala a vážně přemýšlím, že budu ve čtení série pokračovat.

Prvních cca 60 stran knihy je věnováno popisu světa. Autorka sice vše do detailu promyslela, ale já jsem to prostě nezvládla. Moje fantasie je asi malá nebo za to možná může má nedostatečná pozornost. Prostě a jednoduše začátek byl pro ně velmi těžký a dost jsem se bála, že tato kniha bude dalším splněným úkolem do čtenářského klubu.

Naštěstí na straně 105 jsem již byla absolutně pohlcena příběhem a dobrodružstvím, které se v knize odehrávalo. Kromě vysvětlení světa bylo hodně prostoru věnováno také jednotlivým postavám a k téměř celé dobrodružné výpravě jsem si udělala velmi přátelský vztah. Celé čtení mi navíc zpřijemňoval velmi čtivý text. Bojovala jsem sice s cizími názvy, které autorka vymyslela, ale i tak jsem se v hlavní dějové lince chytala a opravdu mě bavila.

Kniha je doplněna slovníčkem a můžete si cizí názvy kdykoliv oživit. Já jsme ale nebyla schopná si je zapamatovat.

23.02.2023 4 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Přestože má kniha delší kapitoly než mám ráda, je text velmi čtivý. Hodně přímé řeči, málo zbytečné omáčky. Ideální na odpočinkové čtení.

Bohužel celou knihu se stále jen řeší, zda je Ali svému nastávajícímu věrná nebo zda má poměr. Navíc to vypadá, že má možná poměr s jedním z hostů svatby. Místo, aby na ni přátelé nastávajícího ženicha, kteří všemu přihlíží, uhodili a na rovinu se nevěsty zeptali co mezi nimi je, tak si domýšlí co znamenají jejich pohledy, gesta apod. Nenápadně je pozorují a vše mezi sebou probírají. Bylo to dost monotonní a domýšlivost postav mě začala dost štvát. Ne jednou jsem nad jejich úvahami musela protočit oči v sloup.

Tato kniha prostě nemůže být už víc bíla a víc americká. Dva mladí lidé si jen tak rozhodnou odletět vzít se do Portugalska, kam za nimi přiletí celá rodina a přátelé. Samozřejmě se vše odehrává v luxusní vile na útesu hned nad oceánem a řeší se pouze povrchní problémy.

19.02.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Kniha má delší kapitoly, takže mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Nicméně asi po 30-40 stranách jsem přišla na chuť nejen Petrovi, ale celé vesnici i příběhu. Všechny postavy v knize mi byly svým způsobem sympatické, působily velmi lidsky a uvěřitelně. Jakmile se Petr začal zajímat o minulost a o to, co se tenkrát Vojtovi stalo, vnímala jsem z textu napětí, Petrovu frustraci i odhodlání a potřebu zjistit, co se stalo.

Autorce se navíc bravurně dařilo několikrát ve mě vyvolat pocit intenzivního napětí a já velmi smekám, protože rozhodně není jednoduché předat čtenáři veškeré zajímavé informace a zároveň ho několikrát vrátit na ten pomyslný vrchol.

Ke knize mám jednu jedinou drobnou výtku, a to je její délka. Klidně bych k určitým věcem snesla méně detailů. Je to ale jen drobnost, protože více budete obdivovat, co vše autorka k tématu zjistila. Čtení jsem si díky opakujícímu napětí vážně užila až do poslední strany.

Rozhodně tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádi detektivky, skrytá tajemství a jsou otevřeni možné existenci paranormálních jevů.

17.02.2023 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Kniha začíná velmi slibně. Prolog i první kapitola mě hodně zaujali a byla jsem nadšená jak z vážnosti, tak ze zajímavosti a brutality případu.
Ovšem kolem 5. kapitoly mé nadšení opadlo a uvědomila jsem si, že text postrádá přímou řeč. Ne, že by nebyla znázorněna, ale dialogů bylo prostě v textu minimum. Pořád jsem doufala, že se to zlomí, ale bohužel se tak nestalo. Naopak jsem je postrádala čím dál tím víc, o to víc, že mi hlavní vyšetřovatel Huldar ani Freyja vůbec nepřirostli k srdci.
Posledním hřebíčkem do rakve bylo rozuzlení, které mi přišlo už strašně ohrané a prokoukla jsem ho už v první třetině knihy. Pravdou však je, že autorka vydala knihu již v roce 2014, tedy v době, kdy to možná zas takové klišé nebylo.

15.02.2023 2 z 5

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. Andrew Morton

Kniha je vyprávěna poutavě a velmi lidsky. Text na me působil dojmem, že si autor nic nepřikrášoval a nesnažil se popsat Královnu za každou cenu jen v dobrém. Život Alžběty II. byl rozhodně zajímavý a neotřelý. Andrew Morton zaznamenal nezajímavější události a nezameřil se jen na politiku. Naopak nás nechává nakouknout do zákulisí života královské rodiny, což jsem velmi ocenila. Nejde tak o knihu, která by pouze shrnovala jak se Alžběta II. podílala na chodu Velké Británie, ale popisuje ji jako dítě, ženu, královnu, matku a opět Královnu. Myslím, že si ani neumíme představit, jak byl život pro samotnou Alžbětu těžký.

13.02.2023 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Ze začátku jsem Everly absolutně nechápala. Působila na mě jako sobecké, rozmazlené dítě. Naštěstí se to časem zlomilo a neměla jsem chuť dát ji pár facek. Následoval ale klišoidní vývoj vztahu Everly a Nolana.

Příběh na mě bohužel působil velmi prostoduše. Chyběl mi nějaký přesah, na který prostor byl, ale nebyl dostatečně využit. Zajímavých pro mě bylo až posledních 70 stran, což je opravdu málo.

Myslím, že jistý potenciál příběh měl. Ze situací, které vznikly se dalo vytěžit ledacos, bohužel se autorka zaměřila pouze na milostnou stránku příběhu a to byla velká škoda. Příběhu by neuškodil ani pohled jiné postavy.

HODNOCENÍ: 30 %

03.02.2023 1 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Bohužel celý příběh byl na mne velmi zdlouhavý, pořád se řešilo to samé a skoro vůbec se to nevyvíjelo. Musím říct, že mi úplně uniklo vyvrcholení. Více než hororový příběh mi to připomínalo takovou rodinnou ságu s lehce (ale opravdu jen lehce) duchařskými prvky.
U knihy jsem se vůbec nebála a jestli patříte mezi velké strašpytlíky, rozhodně se knihy nemusíte bát.

Kniha vede k zamyšlení, a to jak nad tím co si člověk přeje a za jakou cenu, tak nad svými rodinnými vztahy.

HODNOCENÍ: 50 %

27.01.2023 2 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Pokud jste serii od Samuela Bjørka zatím nečetli, doporučila bych vám začít právě Vlkem. Pravdou je, že Mia není v dalších dílech úplná sympaťačka, ovšem v tomto díle je hodně lidská.

V této knize se dozvídáme, jak se hlavní dva vyšetřovatelé, Holger a Mia seznámili a nahlédneme také do Miiny minulosti. Mia jsem si v tomto díle hodně oblíbila.

Příběh vás okamžitě vtáhne. Bála jsem se tlouštky knihy, ale byly to zbytečné obavy. Při vyprávění se střídá několik postav, kapitoly jsou krátké a tak jen otáčíte stránky a lhtáte celý příběh.

Jedinou výtku mám k samotnému závěru knihy, který byl hodně, hodně uspěchaný a v podstatě nevysvětlený. Přišlo mi to jako velká škoda.

Jestli máte rádi knihy Larse Keplere, pak vám nejen Vlka, ale celou serii s Holgerem a Miou vřele doporučuji. Já byla opět nadšená.

23.01.2023 5 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Ze začátku mě příběh moc neuchválit, měla jsem pocit, že od začátku je přece vše jasné. Nicméně jsem vydržela a říkala jsem si, že to přece nemůže být tak jednoznačné, když má kniha tak dobré ohlasy.

Postupně jsem se do příběhu začetla, ale pořád mi chybělo, že jsem si nedokázala uděla s hlavními postavami vztah. Přišly mi hrozně málo popsané, takové ploché. A to byl bohužel kámen úrazu. Příběh má určitě dobrý nápad, dlouho nevíte na čí straně kdo je. U některých to nevíte ani po dočtení.

Bylo to dobrá kniha na jeden hodně upršený víkend, bohužel ale nic, co by po pár dnech zůstalo v mé paměti.

HODNOCENÍ: 60 %

16.01.2023 3 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Kniha je velmi dobře napsaná. Autorka nepoužívá komplikovaná slova ani dlouhá souvětí, takže se text velmi dobře čte. Občas mě trochu rušili zbytečně dlouhé popisné pasáže (několikrát popsaná jedna věc) a bohužel jsem si nesedla s hlavní postavou Dominikou. Nemusíte se však bát politikaření, kniha je opravdu příběhem Dominiky a jejího poznávání prezidentského kandidáta. Je velmi, velmi uvěřitelná a já do teď nejsem přesvědčená, že není celá založená na pravdě.

Reportérka Dominka mi ze začátku prišla mi jako naprosto hloupá, naivní husička, která na sobě nechá každého dříví štípat a vůbec mi to na reportérku politických debat nesedělo. Postupem času se to snaží Dominika vysvětlit, takže jsem se snažila ji pochopit.

Několikrát jsem si říkala, proč nešla Dominika od toho, proč se na to nevykašlala a proč ji to za ten stres stojí. Čím víc jsem poznávala kandidáta, tím víc mi byl nesympatický on. Navíc bylo patrné, že se v týmu děje nějaka divná šaráda a i Dominika s tím velmi bojovala.

Nakonec mě nejvíc zajímalo, jak se celý tým vypořádá s prohrou (všichni víme, jak minule prezidentské volby dopadly).

14.01.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Pro Roberta Bryndzu a jeho serii s Erikou mám prostě a jednoduše slabost. Právě jeho knihy mě přivedly k žánru detektivek a thrillerů. Strašně ráda jsem se k Erice vrátila a bylo to jako když po roce na koleji vrátíte na prázdniny konečně domů, do svého starého dobrého pokojíčku u rodičů.

Kniha mě chytla již od Prologu, který je spíš pro silnější povahy (je dost brutální). Mám moc ráda autorův jednoduchý styl vyprávění a krátké kapitoly. Text se čte skoro sám a stránky jen mizí pod rukama. Také příběh byl velmi zajímavý, téma podcastu o opravdových zločinech je dost aktuální.

Vraha jsem za polovinou knihy tušila, ale autor si se mnou pořád pohrával a nebyla jsem úplně jednoznačně přesvědčená, že je to on. Nicméně, když se ukázalo, že jsem se trefila, nebyla jsem nijak překvapená. Trošku mě zklamal závěr, přišlo mi to jako klišé (nechci spoilerovat).

Kniha mě ale nezklamala, čehož jsem se hodně bála. Naopak jsem si čtení velmi užila a já doufám, že se brzy dočkáme dalších dílů s Erikou!

HODNOCENÍ: 90 %

08.01.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Knihy mě chytla od první strany. Že má autorka výborný styl vyprávění jsem věděla už díky jejím předchozím dvou knihám, které jsem četla (Daisy Jones and The Six, Malibu v plamenech). Ovšem obě zmíné knihy mě nijak neuhranuly a tak jsem ke knize přistupovala spíše ostražitě.

Život Evelyn mě ale neskutečně moc bavil a já se po hodně dlouhé době opět těšila na každou volnou chvíli, kdy si budu moct číst. Příběh nebyl nijak přehnaný a byl jednoduše uvěřitelný. Autorce se podařilo mě absolutně zmást a jeden večer jsem strávila tím, že jsem si dohledávala, jestli Evelyn Hugo skutečně žila nebo ne. Tak dokonale barvitě a živě dokáže své postavy popsat. Líbila se mi také provázanost, kdy se v příběhu objeví postava z knihy Malibu v plamenech.

Mimo to je v knize zahrnuto několik témat, díky kterým má hluboký přesah.

05.01.2023 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Od knihy jsem měla na základě recenzí a ohlasů velká očekávání. Čekala jsem knihu, ve které mě každá stránka nebo alespoň kapitola nějakým způsobem chytí za srdce, čehož jsem se bohužel nedočkala.

Kniha se dobře četla, má poměrně velké písmo a 110 stran tak zvládnete i za jedno odpoledne. Bohužel právě malý rozsah mě asi zklamal. Příběh jen tak sklouz po porvchu velmi zajimavých témat a hodně mě mrzí, že nešel mnohem víc do hloubky. Myslím si, že z příběhu se dalo vytěžit opravdu hodně. Kniha tak na mě působila jako upoutávka, takový trailer k opravdu velkému trháku.

04.01.2023 2 z 5