AnjaVCL AnjaVCL komentáře u knih

Tekutá láska Tekutá láska Zygmunt Bauman

Tak trefné... Jako celý Bauman. Je děsivé, kolik jevů ze svého okolí člověk během četby pozná. Otevře to čtenáři oči.

15.10.2017 5 z 5

Tekutá modernita Tekutá modernita Zygmunt Bauman

Nesmírně inteligentní text neztrácející aktuálnost. Skvělé postřehy podané stravitelnou formou a s občasným příjemným vtipem. Kvůli Baumanovi jsem i jako přírodovědec ochotna vzít na milost sociologii. :)

15.10.2017 5 z 5

Nejprůzračnější kraj Nejprůzračnější kraj Carlos Fuentes

Komplikovaná mozaika lidských osudů. Různá prostředí, osudy, vrstvy lidí. Pro mne jako mimomexického čtenáře byly některé pasáže nepříliš srozumitelné kvůli neznalosti reálií. Přesto byla kniha poměrně působivá, ač jsem si asi nakonec nejvíce užila první třetinu s bizarním večírkem, který byl skvělou přehlídkou nejrůznějších typů...

26.09.2017 4 z 5

Jakub fatalista a jeho pán Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

Srovnatelné s Tristramem Shandym od Sterna, ale možná trochu stravitelnější... Na svou dobu bezprostřední a vtipná kniha.

16.09.2017 4 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Knihu jsem otevřela ve věku, kdy už mi zdánlivě nebyla určena... To byl ale klam. I dospělý může strávit hodiny hledáním detailů v zákoutí magických obrázků, dívat se na pokřivené domečky a tajemné zahrady. Jednoduše: snít.

Spisovatel a jeho přízraky Spisovatel a jeho přízraky Ernesto Sabato

Fascinující postřehy střídmého a originálního spisovatele. Kdykoli si knihu přečtu znova.

Zrcadlo a maska Zrcadlo a maska Jorge Luis Borges

Borgese lze číst znova a znova; žasnout nad komplexitou jeho světů. Díky němu jsem objevila kouzlo argentinských autorů. Povídky v Zrcadle a masce jsou podle mého názoru ukázkou toho nejlepšího.

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Ta atmosféra...! Ten jazyk...! Ta přirovnání...!

Mor Mor Albert Camus

Hluboká a drásavá kniha. Mne osobně možná zasáhla ještě více než Cizinec. Líbil se mi Bernard Rieux, netypický typ hrdiny, který není takový ten typ okatého supermana, který všechno zvládne a všechny zachrání. Vybudovala jsem si k němu v průběhu četby velký respekt.

Hnůj země Hnůj země Zdena Salivarová

Hořkosladká výpověď, která o našich emigrantech řekne více než jakýkoli odborný výklad dějin. Někdy jsem se smála nahlas, jindy mne mrazilo.

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Opomíjená kniha. Silná a nezapomenutelná.

Velká povídka o Americe Velká povídka o Americe Josef Škvorecký

Dokonalý pohled na Ameriku. Nedostižná komika. Zobrazení jejích neduhů a ironický odstup. Esence Škvoreckého geniality.

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Komplikovaná kniha protínající mnoho časových rovin... Geniálním způsobem.

Urbo Kune Urbo Kune Miloš Urban

Myšlenkově už mi to přišlo slabší, nicméně grafika a prostředí - to mě přinutilo vytrvat.

16.09.2017 3 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Přinutilo mě to projít si Nové Město...

Poslední tečka za Rukopisy Poslední tečka za Rukopisy Miloš Urban

Snad má nejoblíbenější od Urbana... Mystifikace mystifikací, nesmírně originální nápad.

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Velice mne to bavilo, nevím přesně proč. Bylo to ponuře hravé, ty repetitivně banální promluvy, netradiční jména... Fuksovský svět, u kterého nevíme, jestli je náš - a pokud ano, není to dobrá zpráva.

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

Není to tak trochu zakuklená sociologická studie našeho světa? Nádherné nápady, originální uspořádání knihy... Nezapomenu na své nadšení, když jsem četla knihu Zygmunta Baumana a on použil město Leonii jako příklad demonstrující některé aspekty dnešního světa.

16.09.2017 5 z 5

Padesát pět měst: Katalog sídel, o kterých vyprávěl Marco Polo Kublaj Chánovi, sepsaný k poctě Calvinovi Padesát pět měst: Katalog sídel, o kterých vyprávěl Marco Polo Kublaj Chánovi, sepsaný k poctě Calvinovi Michal Ajvaz

Hezká knížečka. Samozřejmě navazovat na Calvina je úkol nelehký, do kterého snad ani neradno se vrhat. Výsledek ovšem považuji za obstojný, četbu jsem si rozhodně užila.

16.09.2017 4 z 5

Vražda v hotelu Intercontinental Vražda v hotelu Intercontinental Michal Ajvaz

Sympaticky blouznivé, typický ajvazovský svět Prahy plné magicko-realistických šíleností.