Jakub fatalista a jeho pán

Jakub fatalista je román z Francie 18. století. Román je sporem o tom, má-li člověk možnost svobodného rozhodování a zda může svůj život nějak ovlivnit. Jako hlavní postavy vystupují Jakub a jeho pán. Bez předchozího představení se, vysvětlení odkud přišli a kde se vzali, se pouštějí do dialogu o filozofických otázkách. Víme pouze, že Jakubův bývalý pán je kapitán. Současného pána se Jakub táže na spousty věcí. Pán hájí idealistický názor na lidskou svobodu. Často si však vzhledem k podmínkám musí oba uvědomit, že život je pouhým provazcem náhod měnících naše plány a rozhodnutí. Lidský osud představuje řada drobných dění a příhod, které jej činí skutečně rozmanitým a mnohotvárným....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20764/jakub-fatalista-20764.jpg 3.857

Jacques le fataliste et son maître (1796)

Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Kniha Jakub fatalista a jeho pán

krnoha

Nádherný propletenec příběhů, který směřuje tam, kam podle filozofa Diderota směřují lidské osudy, totiž odnikud nikam. Jakubův fatalismus je úplně jiný, než jak si obvykle představujeme fatalismus. Je založen na sympatiích, porozumění a soucitu. Denis Diderot jako by nám chtěl říct, že tohle přece ke šťastnému životu stačí.

"Jakubův pán a Desglands se zamilovali do jeho ženy. Nevím co je na tom pravdy, ale jsem si jistý, že si Jakub večer řekl pro sebe: Jestli je nahoře psáno, že budeš paroháč, Jakube, tak můžeš dělat, co chceš, a budeš paroháč; pokud je tam naopak psáno, že paroháč nebudeš, můžou se snažit, jak chtějí, a paroháč nebudeš; tak klidně spi, příteli... A také klidně usnul."

Sisssi
27.05.2018

Skvělé, nadčasové a stále aktuální.

Knišíl
09.05.2018

Zábavný "postmoderní" román, který byl napsán v době, kdy postmodernismus ještě neexistoval. Ze začátku může být střídání dějů a jejich časté přerušování vnímáno otravně, avšak jen do doby, než zjistíte, že je to záměr autora a nezačnete se tím bavit. A teď bych Vám pověděl něco více o ději. Na začátku...

PS: Přečtěte si to sami!

Marekh
03.04.2018

Citáty, které mne oslovily:

Všechno dobré i zlé, co se nám přichází zde na zemi, je psáno tam nahoře.

Domníváme se, že řídíme svůj osud, ale je to vždycky osud, kteří řídí nás.

Kvůli stálému opakování, které pokládal za žvanění, nehodné Ducha svatého. Říkal, že lidé, kteří stále opakují, jsou hlupáci, kteří pokládají za hlupáky ty, kdo jim naslouchají.

AnjaVCL
16.09.2017

Srovnatelné s Tristramem Shandym od Sterna, ale možná trochu stravitelnější... Na svou dobu bezprostřední a vtipná kniha.

druzickaster
23.06.2017

Když jsem viděl v antikvariátu tuto útlou knížku, vzpomněl jsem si, že jsem o ní slyšel bratru před čtyřiadvacetiléty. Ihned jsem se rozhodl si knihu koupit. Teď už vím, "že to tak muselo být, protože to bylo psáno tam nahoře."
Musím uznat, že příběh Jakuba a jeho pána mě chytl za srdce a už nepustil. Jejich vztah to je ona čistá demokracie, ne to co se nám snaží vnutit naši mocipáni a Diderot má můj neskonalý obdiv za svou odvahu a nadčasovost zveřejnit myšleky tohoto díla. Také se mi líbí se jeho promlouvy na čtenáře. Jak zatahuje čtenáře do děje, diskutuje s ním, plísní mu, prostě a jednoduše to se čtenářem umí.
Za sebe mohu jen doporučit.

Vincos
17.05.2017

" Jeho hněv nikdy nedovedl odolat dobrému vínu a krásné ženě. To bylo psáno tam nahoře o něm, o vás, čtenáři, o mně a o mnohých jiných"

Některé pravdy jsou zkrátka nadčasové.

Když si člověk dokáže zvyknout na styl, jakým je to napsáno, je to celkem sranda:)

Loretta
26.07.2014