Poslední tečka za Rukopisy

Koupit

Nové vydání knihy, kterou v r. 1998 debutoval autor pozdějších úspěšných románů a zamotal jejím prostřednictvím hlavu řadě kritiků, akademických badatelů a vyznavačů literatury faktu. Přitom se zdá celá věc úplně jednoduchá. Dva zdatní akademici, milenecko-spiklenecká dvojice Josef Urban a Marie Horáková, se rozhodnou jednou provždy rozklíčovat záhadu pravosti dvou slavných památek českého písemnictví, Rukopisu Královédvorského a Zelenohorského, a podniknou detektivní pátrání na vlastní pěst. Dozví se nevídané věci jak o Rukopisech, tak o jejich plagiátorech…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1023/big_posledni-tecka-za-rukopisy-pT5-1023.png 3.9159

Kniha Poslední tečka za Rukopisy

broskev28

Přidám se k Sisssi a pokročím ještě o kousek dál: skvělý nápad, ale proč tohle už dávno nesepsala nějaká autorka, žena?
Bohužel, nestalo se tak, o to větší je můj obdiv a poděkování autorovi. Ale souhlasím s komentářem mol378 - studentům bych knihu asi nedoporučovala, už kvůli úmyslným věcným chybám rozesetým v textu. A což teprve zdejší vylíčení Boženy N.!

"O co horší muselo být zklamání Josefovo - zklamání ze sebe sama? Dokázal si ženy cenit a vážil si jí, ale až po dvaceti letech společného života, kdy na vyspravení společného domu bylo již pozdě. Jak už to u vojáků bývá, citový magacín měl poloprázdný a jen těžko se vyrovnával s prostinkým faktem, že v životě, na rozdíl od kasáren, není na povel dočista nic. Muselo ho to ukrutně trýznit. Domníval se, že se oženil s mladičkou kadetkou, kterou bude přes den cepovat na alarmplacu kuchyně a v noci na parádelplacu ložnice. Ale byl to dvojí omyl. Svobodnice Němcová si ničeho necenila více než svobody, a domácí generál nepotřeboval matku ani tak pro děti, které s Boženou hodlal zplodit, jako pro sebe."

ddkk
21.12.2021

Ve škole jsme se vždycky učili, že RKH a RZH jsou definitivně podvrhy. A ejhle, nyní, po tolika letech se dovídám, že všechno mohlo být jinak! Bylo to docela vtipné, i když konstrukce o Hance a Lindě, jak to všechno s vědomím naší milé paní Betty a paní Magdaleny Dobromily zosnovaly, byla vážně kolosálně absurdní. Vyrobit vlastnoruční neumělá falsa, aby se upozornilo na skutečný historický skvost, to chce velkou fantazii.
Bylo to docela důvtipné ač za vlasy přitažené...a nejlepší ze všeho byl konec.

Mimochodem, jak jsem se jinde dočetla, definitivní tečka za RKH a RZH dodnes udělána nebyla. Jejich pravost by prý mohly ověřit nové sofistikovanější metody než tomu bylo dosud. Tož uvidíme.

Sisssi
25.08.2021

Je až neuvěřitelné, kolika lidem po vydání této knihy Hannelore Viertailová a Laura Janowitzová zamotaly hlavu. Hanka a Linda neexistovali. Hanka a Linda existovaly. Vlastně se divím, že tento vtípek někoho nenapadl dřív.

gimli35
27.05.2021

3,5* Asi budu v menšině, když prozradím, že mne na knize ani tolik nezaujala samotná (jakkoli originální) literárně-historická mystifikace, nýbrž "to okolo" - honička s doc. Zemanovou, téměř duchařský zážitek v hospodě, "svědectví" Josefa Němce o své manželce.

amaenium
09.05.2021

Tak tahle urbanovka mě velice bavila!
Rozhodla jsem se sáhnout tentokrát po prvotině, aniž bych tušila o čem bude (opravdu jsem si to s těmi konkrétními rukopisy nespojila).
První kapitola mě trochu vylekala, měla jsem strach, že se tak bude odehrávat celá kniha, ale styl, který nám autor dopřál od druhé kapitoly byl velmi svižný, čtivý a stránky jsem hltala jednu po druhé.
Na to, že se jednalo o autorův debut, tak musím uznat, že se jednalo o propracované dílo, jež předčilo některé pozdější. (Ale jen některé).
A závěr? rozuzlení příběhu? nemohlo dopadnout lépe, klobouk dolů!

rozina351
31.03.2021

Další potrhlá urbanovina, u níž mě mile překvapily grotesktní a pitoreskní momenty zobrazující vlasteneckou společnost i současnou českou filologii v divokých diskokouloidních odlescích. Nejvíce jsem se bavila u čtení dopisu Josefa Němce. Místy jsem se do čtení musela nutit, připadalo mi, že jednotlivé epizody působí poněkud neprovázaně, ale jako oddychovka to nebylo úplně špatné.

Magdalena5
06.04.2020

My, myslím, se už vpili.

Hesonit
12.02.2020

Dokonalá mystifikace (až je čtenáři líto, že to není pravda), založená na jménech našich nejslavnějších falsifikátorů a jejich osobních vztazích, psaná perfektní češtinou. Jediné, co na mne působilo jako pěst na oko, byl dopis Josefa Němce, který mi připadal svou stylistickou úrovní v rozporu s jeho osobností.