Tekutá láska

Tekutá láska https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166914/tekuta-laska-166914.jpg 4 32 8

Hlavní postavou této knihy je člověk naší „tekuté moderní“ doby – člověk bez pout, bez pevných a trvalých vazeb, které by mu daly možnost přestat opakovaně usilovat o sebedefinování a sebeprosazení.Tento člověk, obyvatel tekuté moderní společnosti, navazuje vztahy takřka na potkání. Nikdo mu ale nedokáže zaručit, že tato pouta vydrží.Navíc má potřebu vázat se volně, aby se zase, změní-li se okolnosti, mohl co nejrychleji a nejsnáze odvázat – což se v tekuté moderní společnosti bude dít zas a znovu.Zvláštní křehkost lidských pout, pocit nejistoty, kterou tato nestálost vyvolává, a rozporuplná touha navazovat stále nové vztahy, ale raději nikterak pevné, jsou hlavními tématy této významné nové knihy Zygmunta Baumana, jednoho z nejoriginálnějších a nejvlivnějších sociologů dneška.Zaujme nejen studenty a badatele v oboru sociologie a společenských a humanitních věd obecně, ale osloví každého, kdo se zajímá o proměnlivou povahu lidských vztahů.... celý text

PlaszCZ
27.09.2022 4 z 5

Baumann je napůl sociolog a napůl takový volný filozof. Ostatně často je mu vyčítáno, že své závěry nemá podložené daty. Co se však pohledu na moderní - tekutou lásku týče, podle toho, co jsem schopna vypozorovat ze svého okolí, se docela trefil. Celá knížka se však nevěnuje pouze lásce nebo partnerským vztahům, ale Baumann také pojednává o prostoru a vztazích mezi lidmi, ať už jde o naše sousedy nebo cizince.
Celkově se mi kniha líbila, i když byla místy těžká na čtení/pochopení. Proto bych už asi do ní nešla.

los
04.02.2022 1 z 5

Baumanovy eseje o tekuté lásce mě velmi zklamaly, souhlasím s absencí empatie a respektu v současné společnosti, ale autorova tvrzení o podobách mezilidských vztahů v minulosti jsou zcela mylná

v minulých stoletích se souložilo pro zábavu bez duchovního přesahu úplně stejně jako dnes a naopak většina manželství byla dříve uzavírána bez lásky partnerů, a to napříč společenským žebříčkem, jistě (i vzhledem k náboženství) nedocházelo k rozvodům - oproti současnému fenoménu rozvodovosti téměř 1 : 1, ale třeba před 200 lety taky manželství netrvala tak dlouho, protože lidé umírali výrazně dřív (nízký věk dožití obecně, nemoci, hygiena, špatná výživa, války, ženy umíraly při porodech, muž do svazku často vstupoval výrazně starší než žena), takže bylo běžné, aby člověk za život vystřídal více (církevně regulérních) vztahů

závěrečné eseje tematizují uprchlictví, byly ovšem psány v době těsně po 11. září a těch 20 let odstupu je bohužel dost znát

Acamar
05.02.2020

Pohled sociologa na současné rozvolněné a nestabilní vztahy prizmatem západního konzumního přístupu, poznamenávajícího i tuto citlivou a nepostradatelnou sféru života ... První část se věnuje zejména vztahům partnerským a jejich srovnání s minulostí při navazování, utváření a udržování závazků. Druhá část o mezilidských vztazích dnes, v "celospolečenském" zarámování, už je obecnější a také mnohem náročnější na četbu.

AnjaVCL
15.10.2017 5 z 5

Tak trefné... Jako celý Bauman. Je děsivé, kolik jevů ze svého okolí člověk během četby pozná. Otevře to čtenáři oči.

Janek
22.06.2017 5 z 5

Není to zrovna jednoduché ani veselé čtení, nemůžu ani říct, že bych s autorem ve všem souhlasila. A přesto - nebo právě proto?! - je to tak skvělé.

jessamine-rose
08.05.2016 3 z 5

táto knižka sa mi ťažko čítala... odkladala som ju niekoľkokrát a niekoľkokrát som sa k nej vracala. Až nakoniec som ju úspešne dočítala do konca. Je to skutočne odborný pohľad na ľudské vzťahy odrážajúcej sa nielen v našej spoločnosti. A ako autor poznamenáva, viac to napovie tomu, kto danú problematiku resp. sociológiu študuje a môže mu tak pomôcť otvoriť si nové obzory v chápaní krehkosti ľudského citu akým je práve láska.

kejty91
04.10.2015 3 z 5

Přišlo mi, že první polovina knihy se věnuje tématu křehkosti lidských pout a ta druhá pak jiné sociologii, např. města apod. Lidská pospolitost zde byla načrtnuta skrze uprchlíky, kteří potřebují pomoc a nikdo je nechce

Nedá se vytknout, že by to nebylo kvalitní ale tato kvalita je zaplacena odborností textu, který je víceméně nesrozumitelný. Člověk musí neustále číst mezi řádky aby pochopil.

Flipper
01.05.2015 5 z 5

Odborne-metaforické a značne znepokojujúco pesimistické zhrnutie spoločnosti a jej vývoja rozkúskované na kráte úseky. Na niektoré témy je zhustená Baumanova syntéza (ako napr. priebeh lásky) spoločnosti nejednoznačná. Veľa spoločenských neduhov je však zhrnuté a vykreslené veľmi trefne.