angloumene Online angloumene komentáře u knih

Hadráři z Emauz Hadráři z Emauz Boris Simon

Když se mi hadráři dostaly do ruky, dost jsem se bála, že půjde o takovou tu srdcebolnou solidaritu, která mě svou naléhavostí spíše odradí. Místo toho se mi ale dostalo velice citlivého románu, který může být inspirací pro všechny, jimž životy ostatních nejsou lhostejné. Rozhodně stojí za přečtení.

Baba Baba Václav Prokůpek

Prokůpkova Baba patřila mezi nejoblíbenější knížky mého dospívání. To že je určena převážně milovníkům koní je asi zřejmé, kromě toho se ale jedná o opravdu zdařilý román s vesnickou tématikou. Vlastně díky němu jsem k tomuto žánru přilnula a dodnes nepohrdnu žádnou další knížkou tohoto typu. Baba je čtivá, kouzelná, reálná i tragická - prostě kniha, jak má být :)

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ani by mě nenapadlo, že v českých luzích a hájích může vzniknout takovéhle dílo. Žítkovské bohyně se skvěle čtou, nabízí v podstatě edukativní pohled na jednu z nejstarších českých tradic, kritiku komunismu a neméně také zamyšlení se nad vztahem muže a ženy v moderní společnosti. V tomhle směru se trochu obávám, že někteří z pánů mohou být trošku zklamaní, protože tato kniha je svým zaměřením určena spíše ženám. To ale nesráží nic na její kvalitě a jistě potěší i ty méně ješitné muže.

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Na to že Sapkowski tvoří hlavně skvělou fantasy, musím uznat, že rozhodně není žádný zelenáč, ani co se vylíčení současnosti týče. No jasně, úplný realismus to zase není, ale to není vůbec na škodu. Osobně se nepovažuji za fanouška moderních, vojenských děj jakéhokoliv typu, ale Zmije má prostě šmrnc a čtenáře baví.

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Ecovo nulté číslo je čtivé, duchaplné dílko. Kromě zábavně podaného vyprávění děje, kdy se čtenář postupně dostává z minulosti do přítomnosti, kdy nakonec s hlavním hrdinou prožívá velké finále, nabízí také neotřelou kritiku moci médií a silného vlivu nejrůznějších zájmových skupin. Na knížce mi nejvíc vadila její forma - totiž písmo extrémní velikosti a řada prázdných stránek díky čemuž je kniha nesmyslně tlustá.

Pohřeb Velké matky Pohřeb Velké matky Gabriel García Márquez

Pohřeb Velké matky je bohužel mnohem slabší kniha povídek než například Dvanáct povídek o poutnících. Některé ze zdejších krátkých příběhů mi přišly vyloženě slabé (V tomhle městečku se nekrade), jiné mě naopak velice upoutaly (Úterní siesta). Márquezovi se nedá upřít velice čtivý styl, takže ani tohle dílko jako celek nemůže zklamat.

21.11.2015 4 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Márquezových dvanáct povídek je zcela jedinečných. Jedna vedle druhé zaujmou svou originalitou a filozofickým přesahem. Nejlepší na tomto dílku je, že snad každého z mích přátel zaujala povídka jiná, což také svědčí o jejich výjimečnosti. Má nejoblíbenější je závěrečná Stopa tvé krve ve sněhu.

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Tohle dílo je vskutku nervy drásající. Dokonce natolik, že jsem si ve čtení musela dát několikaměsíční pauzu. Přeci jen smýšlení mladého Clyda není pro slabé povahy. Celkově se jedná o velice silnou kritiku moderní, konzumní společnosti, ve které chybí pevné morální základy.

Křeček Křeček Helen Piers

Velice názorný návod pro děti, jak se starat o vlastního křečka. Z knížky mám trochu pocit, že je více zaměřená na zlaté křečky, kteří se u nás netěší takové oblibě, jako křečci džungarští. To mi ale vzhledem ke kleci plné zlatých křečků vůbec nevadilo. No a pokud mohu říci, tak u mě byli moji křečci celkem spokojení, takže knížečka je jako návod zcela dostačující :)

Bloudění Bloudění Jaroslav Durych

Valdštejn je jedna z mých nejoblíbenějších postav české historie a musím říci, že Durychovo Bloudění se s jeho příběhem plným moci a zrady vypořádal více než dobře. Paralelní milostně - mystický příběh o mladé dívce celé dílo pozvedá a činní příběh zajímavějším.

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

Pražské legendy jsem, ani nevím proč, celkem dlouho odkládala. Nakonec jsem se k nim ale dostala a musím říct, že mě pobavily natolik, že jsem některé z nich přečetla několikrát. Pro starší děti jsou ideální.

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Příběh Sofie byl podán natolik infantilně, že mě po několik let odradil od čtení. Po pár prvních desítkách stránek se ale vše zlomí a celý příběh začne být skutečně poutavý. Kromě toho tohle dílko skutečně nabízí názorný, zajímavý a relativně obsáhlý popis dějin filosofie. Jedná se tudíž o jednu z nejzábavnějších učebnic, co jsem kdy měla příležitost číst.

Dějiny odívání: Středověk Dějiny odívání: Středověk Ludmila Kybalová

Opravdu zajímavá encyklopedie odívání ve středověku. Nabízí řadu nejrůznějších trendů a proudů, které jsou seřazené podle časové posloupnosti. Kromě názorných ilustrací kniha nabízí také několik střihů.

20.11.2015 5 z 5

Bod zlomu Bod zlomu Malcolm Gladwell

Kromě řady zábavných a poučných příběhů z praxe šíření informací je kniha podána natolik populárně a nevědecky, že jsem chvílemi měla pocit, že čtu motivační agitky :)

20.11.2015 3 z 5

Lidský obličej Lidský obličej Radek Trnka

Názorná, edukativní knížka obsahující informace o obličeji samotném, vývoji chápání obličeje, včetně současných názorů a často nevědomých reakcí.

Kouzelný svět Pána Prstenů Kouzelný svět Pána Prstenů David Colbert

Knížečka určená pro všechny fandy Tolkienova světa. Čtenáři nabízí řadu dovysvětlení jednotlivých událostí nebo postav s odkazem na reálný život J. R. R. Tolkiena.

Král noci Král noci Václav Kroc

Můj druhý gamebook v životě, popravdě jsem z něj ale příliš unešena nebyla. Některé z kroků jsou trochu na sílu - můj celkový dojem z této knížky je tedy spíše průměrný.

20.11.2015 3 z 5

Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle knihy Genesis Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle knihy Genesis Marek Vácha

Zajímavé zamyšlení se nad domnělým kontrastem vědy a víry. Jedná se o knihu, která přináší řadu zajímavých pohledů na tento vztah nejen pro křesťany, ale i pro ateisty. Přinejmenším pro ty, kteří o víře rádi diskutují.

20.11.2015 4 z 5

Učebnice jezdectví a vozatajství 1. díl - základní výcvik jezdce a koně Učebnice jezdectví a vozatajství 1. díl - základní výcvik jezdce a koně Alexander Fráter

Zcela základní učebnice pro výuku drezúrního a parkurového ježdění. Všechny informace v ní jsou podány jasně a výstižně.

Vlastní kůň Vlastní kůň Lenka Gotthardová

Opravdu podrobná knížečka o péči o koně. Jedná se o podklad při zvažování koupě koně, plný řady důležitých návodů a doporučení nejen z hlediska koně samotného, ale i z hlediska jeho výcviku, ustájení, výbavy atp. Kniha není zejména kvůli určité strohosti se zaměřením na sdělenou informaci vhodná pro děti.