Pražské legendy

Pražské legendy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40600/bmid_prazske-legendy-zzd-40600.jpg 4 82 21

Tyto povídky psal Langer již za první republiky, ale k vydání došlo až v roce 1956 Nádhernými ilustracemi doprovodil tuto knihu o pražských legendách jako byl vodník od Karlova mostu, nebo Bezhlavý templář či pan Jindřich, vodník na Františku ilustrátor Cyril Bouda

ujira
ujira
24.02.2023 3 z 5

kniha s úžasnými ilustracemi a méně úžasným obsahem literárním.

kristyna.havlov
kristyna.havlov
22.07.2022 3 z 5

Tato kniha se mi dostala do rukou z knihobudky. Líbila se mi již obálka, tak jsem po ni sáhla. Bohužel musím hodnotit průměrem. V knize je cca 10 legend, celkem dlouhých. Věty mají dlouhé souvětí, takže se to špatně čte. Ilustrace jsou pěkné. Myslím si, že by se legendy dali zkrátit aspoň o půlku a do kratších souveti a pak by se to četlo mnohem lépe.

Mabie
Mabie
25.01.2022 3 z 5

Kniha má nádherné ilustrace Cyrila Boudy, které jí přidávají kladné body. Pověsti jsou ale psané dosti staromódním jazykem a pro dnešní generaci jsou opravdu “hůře stravitelné”.
Celkově jsem čekala trochu víc.

lenyleny
lenyleny
26.10.2021 4 z 5

Knížku jsem dostala někdy dříve k narozeninám. A to hlavně pro ilustrace od Cyrila Boudy. A když jsem přerovnávala knihovnu tak mi nějak padla do ruky a já si ji opět přečetla. A opět musím konstatovat, že je to příjemné čtení pro dospěláky, ale ne pro děti. Já si to užila , ale vnučce se to moc nelíbilo. (Za to ta jedna hvězdička dole)

Zdenkas522
Zdenkas522
04.10.2019 5 z 5

Opět hezké počtení.

Lady Greystoke
Lady Greystoke
22.09.2019 4 z 5

Až na to, že nesouhlasím s autorovým názorem na Obecní dům (zajímavé, že dobové smýšlení o této stavbě bylo asi trochu jiné než dnes), to bylo nádherné počtení.

Sandik
Sandik
06.12.2018 4 z 5

Langerovy Pražské legendy připomínají například Čapkovy či Ladovy modernizační pokusy s pohádkami, výsledek ovšem není tak přesvědčivý, byť se kniha rozhodně nečte špatně. První tři vodnické legendy mimo to poněkud připomenou i skvělé Drdovy Hastrmany. I srovnání s nimi ale vyznívá spíše v neprospěch Langerova opusu. Texty působí dosti náhodně a příležitostně. Jejich kvalita je přitom dosti různorodá. Například "Vinohradská legenda" je vskutku výborná, naopak "Pan Jindřich, vodník na Františku" či "Pražské děti a meč svatého Václava" jsou skutečně texty dosti těžkopádné, ten první patrně pro svou příležitostnost a ten druhý vlastně taky. Dobovými okolnostmi je sice pochopitelný vyhrocený český nacionalismus, byť se objevuje i jinde, například v "Bezhlavém templáři", z dnešního pohledu je ale naprosto anachronický. Kladem knihy jsou ovšem kongeniální ilustrace Cyrila Boudy, které mj. obsahují roztomilé drobné narážky, například v podobě Langerovy hry "Periferie", jíž lze zcela jednoznačně identifikovat na divadelním jevišti na závěr už zmíněného "Pana Jindřicha"... Celkový dojem: 70%

Lucissia
Lucissia
02.10.2018 5 z 5

Nádherná kniha, byla radost ji číst. A ilustrace pana Boudy jsou prostě dokonalé, teď už se podobné málokdy vidí a je to škoda... Mně se nejvíc líbily legendy o pražských vodnících. :-)

Kikina100
Kikina100
04.07.2018 5 z 5

Krásná knížka. Moc pěkné počtení.

Kate_Hall
Kate_Hall
13.08.2017 3 z 5

Četla jsem teď kvůli čtenářské výzvě, krásné ilustrace a příběhy.

Atanone
Atanone
09.07.2017 4 z 5

Četla jsem knihu ještě jako dítě a hrozně se mi líbila- z velké části na tom měly podíl nádherné ilustrace. Teď,po víc jak 45 letech, jsem z ní znova unešená a vidím,kolik věcí mi tehdy uniklo,protože jsem jako dítě ty strašidelné a tajemné příběhy brala vážně,ale nedokázala jsem pochopit humor a ironii autora.
U Vinohradské legendy jsem se musela hlasitě smát tomu,jak málo se toho od těch dob změnilo,co se radních pánů a lidských povah týče celkově. Ano,přátelé,takhle se u nás staví. Vzhledem k tomu,že dle anotace je tato kniha prvorepubliková,měl by z nás tatíček Masaryk jistě radost.
Kniha je vlastně spíš o tehdejších pražských legendách,kromě té poslední,která je zaměřená vlastenecky. Bylo to ale milé stekání po letech.

jarabr
jarabr
01.06.2017 4 z 5

Příjemné počtení o tom jak to asi v Praze mohlo být. Nejvíc se mi líbila o vodě před Ludmiliným chrámem a o Václavově meči. O válečkách je taky pěkná.

HelaF
HelaF
04.05.2017 4 z 5

Knihu jsem zakoupila v antikvariátu pro nádherné ilustrace pana Boudy. Příběhy - či pověsti jsou moderní, ale použitý jazyk pro dnešní děti spíše staromódní

lea735
lea735
21.04.2017 2 z 5

Pražské legendy by se mi více líbily, kdy byly příměji psané. Autor dost často odbočuje , pak se vrátí k dějové lince, takže pak jsem měla problém myslet jen na obsah jednotlivého příběhu. Náměty moc hezké .

karavela
karavela
26.03.2017 3 z 5

Knížku jsem četla kdysi v dětství a teď znovu kvůli Čtenářské výzvě.Milé legendy doplněné krásnými ilustracemi Cyrila Boudy.

babicka_amalka
babicka_amalka
16.02.2017 5 z 5

příběhy skvělé, korunované nádhernými Boudovými ilustracemi;

Eva2412
Eva2412
07.12.2015 4 z 5

Čteno v dětství, líbilo a hlavně mne uchvátily kresby Cyrila Boudy :-)

angloumene
angloumene
20.11.2015 4 z 5

Pražské legendy jsem, ani nevím proč, celkem dlouho odkládala. Nakonec jsem se k nim ale dostala a musím říct, že mě pobavily natolik, že jsem některé z nich přečetla několikrát. Pro starší děti jsou ideální.

adorata
adorata
03.04.2014 4 z 5

Roztomilá skoroparodie na klasické pověsti. Nabourává fantazii čtenáře a nutí ho k přemýšlení. Například o tom, jestli ten stařík soused není náhodou třeba vysloužilý vodník.

marmota-b
marmota-b
20.03.2014 4 z 5

Krásné osobité autorské pohledy na různé pražské legendy - Langer vždycky přidá něco z (pro něj) nedávnější historie a humorně proplétá legendy s realitou. Díky téhle knížce pro mě měla Praha dlouho mnohem větší kouzlo, než by snad bývala měla jenom proto, že ho "mít má"...