Dějiny odívání: Středověk

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Oděv byl ve všech historických dobách symbolem postavení jednotlivce, odrazem jeho smýšlení nebo životního stylu. Tento díl vícesvazkových dějin odívání sleduje vývoj oděvu ve třech obdobích středověku, od pátého do patnáctého století: - v raném středověku, od pátého do jedenáctého století, a to nejprve v Byzanci, pak v západoevropské oblasti -ve vrcholném středověku, od dvanáctého do poloviny čtrnáctého století - v pozdním středověku, od poloviny čtrnáctého století po patnácté století, včetně zvláštního fenoménu módy burgunského dvora. Knihu doplňují citáty vybrané z dobových pramenů, barevný i černobílý obrazový doprovod tvořený dobovými malbami a grafikami, kresby jednotlivých prvků oblečení, dobové střihy i slovníček dobových pojmů ze slovníku odívání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28212/big_dejiny-odivani-stredovek-wKV-28212.jpg 4.722
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Dějiny odívání: Středověk

Jenette
07.02.2019

Knížka není úplně přesná co do datace a oddělení jednotlivých stylů podle času/místa, takže pro přesné rekonstrukce oděvů se moc nehodí. Časově je středověk jen velmi hrubě rozdělen na tři etapy a v nich je smíchané páté přes deváté, z čehož lidem, kteří se snaží šít kostýmy s co největší historickou přesností, vstávají vlasy hrůzou :)
ALE! Kniha je velmi bohatá na obrázky a hodiny a hodiny můžete strávit jen jejím prohlížením. Zárověň pracuje s přímými citacemi, takže i pro historické hnidopichy může posloužit jako skvělý zdroj odkazů na jiné zdroje. A pro většinu obyčejných smrtelníků to bude pěkně ilustrované seznámení s jednou historickou etapou.

Braenn
19.09.2017

Kniha není pro výrobu úzce datovaných oděvů relevantní, ba spíš je přímo zavádějící (a dnes už dalece překonaná), pokud jde někomu o opravdu reálné ztvárnění dobových oděvů. Reenactor, který ji má v ruce, by ji měl zase hodně rychle zahodit. Nicméně pro takový neodborný vhled a kostýmy ala Znojemské vinobraní patří k tomu lepšímu, co si může čtenář koupit, aniž by se musel sám probírat dobovou ikonografií. Oceňuji doplnění citacemi z dobových pramenů na krajích stránek.


angloumene
20.11.2015

Opravdu zajímavá encyklopedie odívání ve středověku. Nabízí řadu nejrůznějších trendů a proudů, které jsou seřazené podle časové posloupnosti. Kromě názorných ilustrací kniha nabízí také několik střihů.