angloumene angloumene komentáře u knih

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Nejdřív jsem si myslela, že přijde taková ta ne moc zajímavá moderní pohádka, která se snaží navázat na kouzlo svých předchůdců, ale moc jí to nejde. Jenže pak se rozvinul zajímavý příběh v překvapivě originálním a hlavně fungujícím světě. Tehle mluvící balík potěší nejen mladé posluchače, ale i dospělé čtenáře.

04.04.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Božena Němcová a její Babička české literatury. Přínáší nejen kouzelný příběh ze svého dětství, ale také nás nechává nahlédnout pod pláštík tehdejšího života a zvyků. Bylo to tehdy o hodně jiné než dnes, ale možná o trošku kouzelnější. Zvlášť po boku moudré babičky.
Celkově se jedná o relativně čtivé dílo, které dokáže pohladit po duši a zpříjemnit tak dlouhý den.

13.03.2017

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Osobně mě nejvíce zaujala Pohádka o zdvořilém loupežníkovi, protože dohromady s pohádkou o Zubejdě představují základ pro filmovou adaptaci Lotranda a Zubejdy.
Na druhou stranu mají ale přece i méně zajímavá povolání, než jsou loupežníci nebo princezny právo na vlastní pohádku a tak se setkáváme ještě s řadou dalších, snad vždy milých a úsměvných příběhů, které zaujmou asi každé dítě i kdejakého dospělého.

12.01.2017 4 z 5

U řeky Piedra jsem usedla a plakala je tak trochu rozporuplná kniha. Nemůžu popřít, že mě řada z těchto povětšinou náboženských témat nezaujala. Jedná se většinou o podstatě velké matky, tedy ženském prvku Boha, nebo o lásce a samozřejmě také o naplnění vlastního života a cestě za svými sny. Kromě zamyšlení se nad těmito a dalšími tématy kniha popisuje osudy mladé ženy, která do svého života nechává vstoupit změnu a i když je sama přesvědčena spíše o opaku postupně přebírá vládu nad svým osudem.
Během četby jsem se ale nemohla zbavit pocitu, že toho rozumování je snad trochu moc, že by snad knize neuškodilo o pár stránek méně a přesto by původní sdělení zůstalo zcela zachováno. I tak se ale určitě jedná o zajímavé dílo, které má co říci asi každému čtenáři.

04.01.2017 4 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Poměrně vtipná pohádka o nepřemožitelném týmu jedenácti Klapzubových hochů. Myslím, že všechny malé kluky musí tehle neuvěřitelný příběh o vytrvalosti, sportu, politice ale i boji o přežití opravdu bavit. I já jsem se po většinu času musela pobaveně ušklíbat nad záměrně jednoduchým, extrémně optimistickým příběhem, který dokáže vybarvit kdejaký pošmourný den.

12.11.2016 4 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Poměrně zábavná detektivka, která čtenáře navádí tu k tomu tu k onomu podezřelému, ale nakonec se ukáže, že celý případ není tak přímočarý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Celkově se jedná o příjemný a lehce napínavý příběh s překvapivým rozuzlením.

24.10.2016 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kámen mudrců je určitě nejpohádkovější knížkou z celé série. Jako dítě mě tento díl opravdu oslovil a určitě jsem nebyla sama, jelikož právě kvůli prvnímu dílu se Harry Potter stal celosvětovým fenoménem.

25.11.2015 5 z 5

Tento soubor povídek se člověku jen tak z mysli nevytratí. Kromě toho, že knížka obsahuje nezapomenutelná dílka o rodině Usherů nebo černém kocourovi (a mnoho dalších!) s hutnou a skutečně děsivou atmosférou, je zábavné pozorovat postupný rozklad Poeovi mysli. Tak jak jdou povídky za sebou totiž můžeme sledovat jejich vzrůstající nelogičnost se stále podivnějšími nápady.

25.11.2015 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pokračování hobití ságy - tentokrát v o dost méně optimistickém duchu. Zlo z východu se šíří po celé Středozemi, dávní přátelé se stávají nepřáteli a naopak vznikají nepravděpodobná spojenectví. Budou tato spojenectví stačit na poražení dávného nepřítele?

23.11.2015 5 z 5

Já, písnička (2) Já, písnička (2) * antologie

Tento díl Já, písničky snad nemůže chybět u žádného pořádného táboráku... :)

22.11.2015 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ani by mě nenapadlo, že v českých luzích a hájích může vzniknout takovéhle dílo. Žítkovské bohyně se skvěle čtou, nabízí v podstatě edukativní pohled na jednu z nejstarších českých tradic, kritiku komunismu a neméně také zamyšlení se nad vztahem muže a ženy v moderní společnosti. V tomhle směru se trochu obávám, že někteří z pánů mohou být trošku zklamaní, protože tato kniha je svým zaměřením určena spíše ženám. To ale nesráží nic na její kvalitě a jistě potěší i ty méně ješitné muže.

21.11.2015 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Moje první a zatím i jediná komiksová knížka. Rychlé šípy ještě rychlejší, než v klasických knížkách. Některé z příběhů mám před očima dodnes :)

20.11.2015 5 z 5

Mýty kmene Čechů Mýty kmene Čechů Dušan Třeštík

Pro mě jako naprostého laika byly Mýty kmene Čechů takový bonbonek. Autor klade nezvyklé otázky a čtenáře provází spletitým labyrintem lidských mýtů. Nemá smysl chodit kolem horké kaše - i přes absenci přímých písemných dokladů se zdá, že Čechové se mají o co opírat. Teď jen doufám, že tahle publikace inspiruje nějakého romanopisce.

18.11.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Moje prvnotní nadšení nad čtivostí a milým humorem postupně střídala nuda plynoucí z neměnného stereotypu. Nerozvážné mladické putování v přerodu na dvacetkrát psanou slohovku, pevně sešněrovanou korzetem, který má připomínat onu nerozvážnost. Na atrativitě by molh přidat kratší formát nebo kdybych knihu četla s větším odstupem.

27.08.2023 3 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Asi nejzábavnější populárně naučná knížka, co jsem kdy četla. Autor představuje svůj životní příběh, s jehož pomocí čtenáři ukazuje velice komplexní pohled na stárnutí - ať už jako nemoc nebo ve společenském kontextu.
Sinclair nezastírá svou odbornost a nedočkavcům předestírá, jak proti stárnutí efektivně bojovat hned na prvních stranách. Na ty ostatní čeká labyrint laboratoří, studií a experimentů, který nestráví každý, ale třeba mě jakožto laika neskutečně bavil.
Autor nezavírá oči ani před otázkou "A co se vlastně stane, pokud lidstvo jako celek zestárne?" a nabízí vcelku optimistické úvahy o budoucím směřování lidstva.
Možná vás teď napadá, že jde přece jenom o poměrně ambiciózní a sebejistý přístup, jenže opak je pravdou. Ze Sinclaira skrz stránky čiší skromnost, pokora a opravdová touha pomoci, což činí knihu ještě o kousek zajímavější.

30.12.2021 5 z 5

To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody Tomáš Halík

Od pana profesora jsem nečekala nic jiného, než velmi příjemné čtení. Dostala jsem ale ještě o chlup víc. Nejen, že se kniha čte tak říkajíc sama, ale nabízí i zajímavý historický obsah. Ať už se jedná o popis normalizace, nebo zastavení se u mumifikovaného Lenina, čtenář dostává prožitou historii. Se samotným popisem podzemní církve jsem se vlastně setkala poprvé. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně unikátní fenomén, musím uznat, že Halík odvedl dobrou práci a toto nepříliš známé téma představil skutečně zevrubně.

Životopis jako celek hodnotím jako podařený. Je čtivý, ani přes svůj žánr nepůsobí příliš sebestředně a nabízí milý a přesto velmi obohacující popis života v Československu. I přes Halíkovo kněžské poslání kniha nemoralizuje ani nepoučuje. Proto po ní může sáhnout opravdu každý.

24.01.2021 4 z 5

Cesta Cesta Jack London

Jacka Londona jsem hltala už v dětství. Nějak mě ale nenapadlo, jak příjemně mě překvapí o řadu let později. Jeho Cesta nabízí vyrovnanou dávku dobrodružství, filozofování i prostého popisu cesty samotné. Ještě se tomu zdráhám uvěřit, ale kam se hrabe Na cestě :)

20.01.2021

Oheň a dým Oheň a dým Hugo Hromas (p)

Oheň a dým, léto, praskání dřeva a prsty mastné od tuku. Přesně tyhle pocity na mě dýchnout, když listuji novou kuchařkou od Huga Hromase. A o čem to vlastně celé je? Hlavně o experimentování. Člověk by řekl, že se toho s ohněm nedá zase tolik vymyslet, ale ani by mě nenapadlo, kolika různými způsoby se k němu dá přistoupit. Vaření s pomocí nejstaršího služebníka lidstva je prostě gró celé knížky.
Pro koho je ale vůbec určená? No přece pro milovníky ohně! Své si najde domácí kuchař i ostřílený profesionál. Zejména u druhé zmíněné skupiny je teď vaření na ohni a všechny možné způsoby ochucení kouřem velmi populární. Tak jako tak, pro každého se najde spousta inspirace.
No a jak si kuchařka stojí z hlediska svého zpracování? Grafika působí trochu jako ze staré školy, ale na druhou stranu se to k tématu celkem hodí. Hodně prostoru je věnováno technice a náčiní, které je možné při práci s ohněm použít. Autor se v úvodu omlouvá, že není žádný Shakespeare, ale následně překvapí velmi čtivým a osobitým stylem. Každý recept je doplněn aspoň jednou fotkou. Recepty jsou napsány návodné, ale kuchařka jako celek mi přijde vhodnější spíš pro trochu zkušenější kuchaře. Obsahuje seznam receptů a dokonce i rejstřík. Už se těším, až zasednu k ohni a začnu vařit :)

22.08.2020 4 z 5

Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Síla přírodní fermentace - Jedinečná chuť a léčivá síla živých kultur Sandor Ellix Katz

Síla přírodní fermentace je ze všeho nejvíc čtivá. Chytlavý příběh autora, který skrz ozdravení s pomocí kvašení bojuje s nevyléčitelnou nemocí. Jenže, tentokrát bez zdlouhavého povídání kolem, tady se jde rovnou na věc.
Takže oprašte kvašáky a zamyslete se na tím, co máte v kuchyni. Dobrá zpráva je, že zkvasit se dá skoro všechno. To hlavní, co je k tomu potřeba je trpělivé vyčkávání na optimální výsledek. Fermentu zdar.

28.07.2020 4 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Černý opat má trochu pomalejší rozjezd plný zasnoubení a sňatkové politiky, jenže pak se vše pořádně rozjede. Tajemný přízrak, bájný poklad, detektiv a nejasná rodinná historie dohromady tvoří čtivou, zábavnou detektivku. Prostě ideální letní čtení.

22.07.2019 4 z 5