Mýty kmene Čechů

Mýty kmene Čechů

Podtitul: (7.–10. století). Tři studie ke „Starým pověstem českým“ Tentokrát se autor ponořil do časů ještě starších, do světa mýtů a pověstí, zahalujících počátky českých Slovanů v šestém a následujících staletích. Kromě originálních nápadů se opírá především o komparativní metodu s množstvím analogií mířící do nejrůznějších částí Evropy. Postupně se tak zabývá indoevropskými mýty o stvoření světa, lidí a o prvních králích – tedy vznikem spořádané společnosti. Dalšími tematickými okruhy jsou pověst o dobytí či zaujetí země, tj. o příchodu Čechů a jim v protikladu Chorvatů, přemyslovská pověst o Přemyslu Oráči, pověst o založení Prahy, pověst o hadačce Libuši a založení Prahy, nakonec pak nastolovací rituál....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29927/myty-kmene-cechu-29927.jpg 3.829
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Zmiu
02.06.2017

Zajímavá, ale nečetla se mi moc dobře. Asi k tomu přispěly i moc dlouhé pasáže a nezvyklý font. Moc ve mně nezanechala a znovu už ji taky číst nebudu.

Storm.b
07.11.2015

Pro mě velmi zajímavá knížka, především začátek knihy jsem přečetl jedním dechem. Dávám pět hvězdiček a určitě si pořídím vlastní výtisk. Snad jen dvě věci bych vytknul: chyby v textu (sem tam vynechané slovo ve větě) a autorův zvyk psát, že je něco samozřejmé i v místech, kde pro to nemá argumenty (viz komentář Edana).

jarmik
09.09.2014

Knížka se skládá ze strhujícího úvodu a ze třech studií. Pro mé potřeby by do značné míry stačil ten úvod; zbytek je sice úžasně široký a podrobný, ale chápu ho jen částečně.

Opravdu mě zaujala až při druhém čtení, k němuž jsem se dostal po několika letech od koupě.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2012/08/myty-kmene-cechu-dusan-trestik.html

Edana
22.11.2013

Téma, kterému se Dušan Třeštík věnuje v této knize, je pro mě nesmírně zajímavé. Snaha rozkrýt minulost, ze které nám zůstalo jen minimum písemných zpráv, a zkusit lehce nahlédnout ještě dál. Poodhalit svět tehdejších lidí, jejich uvažování, které se v mýtech přeci jen odráželo.
Ačkoliv Dušan Třeštík nešetří výrazy "nepochybně" a "muselo" i na místech, kde pro to nemá zjevné argumenty, rozhodně můžu tuto knihu doporučit. Jedná se sice o vědecký rozbor starých pověstí a mýtů (a oddíl poznámek a použité literatury je málem delší než samotný text), přesto si myslím, že je to jeden z autorových textů, které by mohly být stravitelné i pro širší veřejnost, která se o danou tematiku zajímá. Už jen z toho důvodu, že zde skutečně lze najít celou řadu neznámých "příběhů" nejen z "temného dávnověku" Evropy, ale prakticky z celého světa. A Třeštíkův rozbor Kosmova textu o Libuši, Přemyslovi a založení Prahy je naprosto brilantní.

oolinkaa
13.11.2012

Kniha mě moc nezaujala, ale bohužel jsem to musela zvládnout kvůli povinné četbě. Kniha není určena pro laiky, ale pro historiky. Také jsou tam mýty, které nejsou vůbec známy..

Stilico
17.02.2012

Je zajímavé vidět kolik z pradávné mytologie se odráží i do našich zvyků a pověr.