Anette99 Anette99 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Už před více než rokem jsem viděla film, a tak mi některé scény přišly povědomé, a i jsem tušila, jak to bylo a kdo byl vrah. Ale vůbec to nevadilo, aspoň jsem si osvěžila i věci, které už zapadly v paměti. Se čtením jsem čekala, až budu mít pohromadě celou trilogii. Kniha byla napínavá, stejně jako ve filmu jsem měla ráda Lisbeth i Mikaela, ale občas jsem se ztrácela v členech rodiny Vangerů. Ale bavilo mě Mikaelovo sondování do historie a vztahů Vangerů, kteří se tvářili jako spořádaná a vážená rodina, ale ve skutečnosti spolu vedli boje a intrikovali proti sobě.

24.03.2021 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Krásný, ale také smutný příběh ze středověkého Pyrenejského poloostrova, který je v té době rozdělen na muslimský a křesťanský, a kdy světem zmítá svatá válka, kterou nejvíce trpí třetí skupina obyvatelstva, a to Židé. Ocitáme se v křesťanském Toledu, kde se král Alfons zamiluje do dcery svého židovského poradce. Mají spolu vášnivý vztah, a král díky tomu často zapomíná na své povinnosti, což se pochopitelně nelíbí jeho baronům a rytířům, a vzhledem k probíhající Třetí křížové výpravě ani papeži. Už od začátku tušíme, že tenhle příběh nemůže dopadnout dobře, a tak, když se král se svým vojskem ke křížové výpravě konečně připojí , směřuje děj knihy ke svému nevyhnutelnému konci.
Na knize oceňuji spoustu historických reálií a nádherný překlad, a nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček.

29.08.2022 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Vždy, když mám chuť na nějakou hlubší knihu, o něčem přemýšlet, šáhnu po jedné ze svých Odeonek.

Děj začíná koncem - požárem domu Richardsonových. Po této první kapitole se skokem vrátíme do chvíle, kdy to všechno začalo a postupně směřujeme vstříc nevyhnutelné katastrofě.

Do zdánlivě dokonalého města, kde bydlí zdánlivě dokonalá rodina Richardsonových, se přistěhuje svobodná matka Mia se svojí dospívající dcerou Pearl. Ta se postupně spřátelí s dětmi Richardsonových, a životy těchto dvou rodin se pomalu proplétají. Ale s tím se také ukazují větší a větší rozdíly, které mezi nimi jsou. A také začínají vyplouvat různá tajemství, která si každý z nich bedlivě střeží.

V knize vyvstává mnoho otázek, hlavně o mateřství a s tím souvisejícími tématy jako touha po dítěti, kdo jsou rodiče (ti co dítě zplodili nebo ti, kteří nejsou biologickými rodiči, ale dají dítěti lásku a vše potřebné), neplánované těhotenství, interrupce, odložení dítěte, špatná situace, co bude pro dítě nejlepší, strach o děti,... Dále se zde objevuje téma originality, inviduality, vlastní osobnost a sny x ambice rodičů. Většina otázek ovšem zůstává nezodpovězena. Tvrdý střet různých osobností, názorů, prostředí.

Jedná se o poměrně náročnou knihu, která ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho. Zároveň si troufám říct, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem, řekněme za zhruba rok, přečetla a hodně mě zasáhla. Díky tomu si určitě někdy přečtu i autorčinu první knížku.

23.02.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Opět jsem po delší době sáhla po Kingovi, čímž jsem si rovnou splnila další bod výzvy. Nechtělo se mi ale tentokrát úplně do hororu, a tak jsem se pustila do Pohádky. Zpočátku jsem měla trochu obavy, zda mě kniha bude bavit, ale ty se rychle rozplynuly, King prostě umí. Jak už je u jeho knih zvykem, děj se rozjíždí pomalu, seznamujeme se s postavami a prostředím, a pak to najednou přijde. Charlie se seznámí s místním starým mrzoutem a jeho milovanou fenkou, která už je též stará a nemocná. S oběma se spřátelí, a když se blíží Radařin konec, je ochoten pro svého psího kamaráda podnikout vše, co se dá. A tak se i s Radar dostává do magického světa, toho času prokletého pod vládou dříve odvrženého prince. Z cesty za záchranou Radar se stává pořádné dobrodružství, s Charliem prožijeme věznění i boj se zlým krále, potkáme různé zajímavé postavičky a i nádechu hororu se nám dostane.
Kniha se četla dobře, i když některé kapitoly byly možná trochu delší, a jako milovnice psů velmi oceňuji zápletku s Radar. :)

13.09.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tak druhý povídkový soubor mě bavil snad ještě o trochu víc, než první. V sedmi povídkách se setkáváme s postavami, které jsme poznali už v první knize, které se nám tu představili zase o trochu víc, ale i s novými. Povídky byly některé vážné, některé veselé (hlavně poslední), ale všechny (i ty v prvním díle) jsou skvěle napsané a představují nám krásný Zaklínačův svět, a v každé se skrývá nějaké to moudro. Už se těším, až se ponořím do ságy.

04.10.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Na knížce mě zaujala především krásná obálka, to, že se na ní podílel autor krimi série Roční období, která byla též skvělá, a upozornění, že se jedná o detektivku ve stylu A. Christie. A tak jsem se pustila do čtení.
Děj knihy se odehrává na švédském venkově. Nenáviděná makléřka je nalezena mrtvá, zpočátku to vypadá na nešťastnou náhodu, ale inspektor Peter Vinston, který je v Österlenu na zdravotní dovolené, si všimne několika detailů, které ukazují spíše na úmysl. Vyšetřování se rozbíhá, Vinston se stává jeho součástí. Zpočátku se s vyšetřující policistkou Espingovou nemají moc v lásce, ale musí se přes to přenést a chytit vraha. Kdo jím je? Jak vyšetřování pokračuje, ukazuje se, že důvod k zabití makléřky měl prakticky každý, kdo se s ní někdy dostal do kontaktu. Hodně se mi líbil závěr, kde Vinston s Espingovou vraha a jeho motiv odhalí všem zainteresovaným osobám, opravdu jako v závěru detektivky od paní Agathy. :)

10.08.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Po delší době opět schůzka s Kim a jejím týmem, a opět prostě skvělé. V tomto dílu se dostáváme do prostředí geniálních děti a jejich často přespříliš ambiciózních rodičů, a zároveň sledujeme, jak se ve stínu takových dětí cítí jejich sourozenci. V tomto prostředí může mít motiv úplně každý, a Kim s týmem nečeká vůbec lehká práce.
Zároveň mě bavila i linka s Pennem, který se vrací ke svému starému případu.

27.01.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Pěkný úvod do světa, seznámení se spoustou postav, z nichž některé určitě budou důležité i v dalších dílech. Kratší povídky, které spojuje jedna rozdělená na sedm částí. Tento díl jsem si půjčila v knihovně (na doporučení), a knížka se mi líbila tak, že jsem objednala komplet sérii. :)

20.01.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Pro dokončení výzvy z roku 2022. Milé počtení, vrátila jsem se do dětství a u příběhů jsem se bavila úplně stejně jako když jsem byla dítě a četli jsme Pejska a Kočičku ve škole. :)

31.01.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Tak se mi do ruky dostala další skvělá a temná kniha.
Ocitáme v prostředí malebného ranče uprostřed kanadské divočiny, kam se uchýlila Sarah-Olivia, aby se pokusila zapomenout na prožitou hrůzu, kdy se stala obětí psychopatického sériového vraha a jen zázrakem se jí podařilo uniknout. Jenže policie tenkrát zatkla nesprávného muže, a vrah se vrací, aby s Olivií dokončil to, co začal. Olivie tuší, že něco není v pořádku, ale zpočátku tomu nepřikládá velkou váhu, protože je přesvědčena, že její trýznil před několika lety zemřel ve vězení. Jenže pak dojde k vraždě, která je svým provedením velice podobná vraždám z Watt Lake,a navíc Olivie dostává stále jasnější indicie. Do příběhu také vstupuje dědic ranče a "zapomenutý" syn, Cole, policista, který spolupracoval na vyřešení starých vražd a je přesvědčen, že zatkli nesprávného, a policistova dcera, a jejich životy se v jeden okamžik protnou.
Olivie se ocitá v ohrožení života, a čtenář s ní prožívá její hrůzu, flashbacky a boj o život. Kromě této dramatické zápletky se v knize objevu i náznak milostného příběhu, a navíc si kromě Olivie bojující s PTSP i ostatní postavy prochází svým soukromým peklem.

29.04.2022 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Skvělá klasická detektiva v moderním hávu, která se ale kromě poctivé detektivní práce věnuje i krásám Bretaně a jejím kulinářským specialitám. Případ je poměrně jednoduchý, s jasným motivem, žádné řádění vyšinutého sériového vraha, a komisař v tomhle případě taky neni žádnej génius, ale naprosto obyčejnej chlap, kterej k myšlení potřebuje litr kafe (naprosto mu rozumim :D).

22.12.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Velmi zvláštní a velmi depresivní kniha.
Noříme se do příběhu nemocné a zpočátku jen trochu podivínské ženy, která se dobrovolně izoluje od všech ostatních a jejíž jedinou láskou je sběr bylinek. Jenže jak čteme dál a dál, vidíme, jak Anna stále více fyzicky i psychicky chřadne. Ze sbírání a sušení bylin se stává posedlost, Anna přežívá od úterý do úterý, což je výkupní den, izoluje se pořád víc a víc a nenechá si pomoct. Směřujeme ke konci, který rozhodně nebude happyendem, a i po přečtení závěrečných řádků zůstává spousta nezodpovězených otázek, protože do Anniny minulosti jsme jen lehce nahlédli pomocí několika útržků.
Rozhodně si přečtu i další díly, ale nejspíše ne hned, tohle je opravdu nelehká kniha a budu ji muset v sobě zpracovat.

09.11.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Hodně zajímavá kniha, ke které jsem se ale dostala jen díky tomu, že ji někdo dal do knihobudky. Věděl jsem totiž, že existuje, ale anotace mě nezaujala natolik, abych si ji koupila.
V příběhu se setkáváme s Norou, která je zklamaná životem, trpí depresí a rozhodne se spáchat sebevraždu. Ale naskytne se jí možnost vyzkoušet si různé životy podle toho, jak by změnila svá jednotlivá minulá rozhodnutí. Najde ten správný život?
Kniha je podle mě hlavně o tom, že bychom si měli vážit svého života takového, jaký je a nelitovat našich rozhodnutí, protože ta rozhodnutí neovlivnila jen nás, ale celé naše okolí, rodinu, přátele a že kdybychom se v nějakém daném momentě rozhodli jinak, mohly by životy nás i všech okolo vypadat úplně rozdílně. Že přes jiné rozhodnutí by nás nečekal krásný, sluncem zalitý a bezproblémový život, jen by ty problémy vznikly někde jinde. A hlavně, že vždy existuje naděje. Prostě příběh, který slouží i k určitému zamyšlení.
Děj příjemně utíkal a závěr knihy pro mě byl přiměřený, nekonal se žádný obří a romantický happyend. Na to, že jsem zpočátku od knihy nečekala až tolik, mě opravdu hodně bavila a zaslouží si 100%.

18.08.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Myslím, že jsem si zamilovala další krimi sérii. Erika je sympatická, a tvrdě jde po tom, aby všem obětem přinesla spravedlnost, a to i přesto, že prožívá těžké období, a že do vyšetřování zasahuje vlivná rodina. Fajn byli i Marsh (který se ale tedy nechal ovládat politikou a vlivem, takže mu skóre trochu kleslo) a ostaní členové týmu, kromě Sparkse.
Co se týkalo rodiny, Douglasovi - Brownovi mi neseděli od začátku, jen jsem nevěděla, kdo a proč.

28.11.2020 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Opět jsem dostala chuť na nějakou "kingovku".
K této knize jsem se dostala díky povídkám Prokletí Jeruzalémské a Na dobrou noc z povídkového souboru Noční směna a díky komentářům k těmto povídkám, kde bylo psáno, že se jedná o odkaz na knížku Prokletí Salemu.

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do městečka. I po letech ho fascinuje tajemný, už dlouho opuštěný dům stojící na kopci, který má děsivou minulost a údajně v něm straší, sám Ben tam jako dítě měl svůj zážitek. Zároveň se zrovna do tohoto domu nastěhuje podivná dvojice, jejíž jeden člen je údajně pořád "někde na cestách".

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o někoho jiného, než o dvojici trochu divných obchodníků, kteří si v městečku chtějí otevřít obchod se starožitným nábytkem. Ale později se začnou dít divné věci - pes napíchnutý na hřbitovní bráně, ztracené dítě, záhadná úmrtí, mizení těl z márnice, městem se šíří podivná epidemie "spavé nemoci." Starý učitel má určitá podezření, která se mu později potvrdí, na pomoc si vezme doktora a Bena a začíná boj se zlem, které se městečkem dál šíří.

Prvních asi 150 stran se spíše seznamuje s městem a jeho obyvateli, ale pak se děj rozjíždí a my sledujeme boj, který je napínavý od začátku až do konce. K Benovi, Matovi a doktorovi se ještě připojí místní chlapec. Od začátku jsem jim držela palce.

King horory prostě umí, nejsou to žádné laciné lekačky plné hnusu, ale skvěle propracované postavy a příběhy, kdy vám při čtení běhá mráz po zádech. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a proto přečteno za dva dny. :)

22.03.2022 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Nějak jsem si Klostermanna oblíbila, toto byla už třetí kniha autora, kterou jsem za poměrně krátkou dobu přečetla.
Opět skvěle popsaná krásná, ale zároveň krutá Šumava a osud některých obyvatel. Zde se jedná o to, že pýcha předchází pád. Obyvatelé najednou zažívají nečekaný blahobyt, který nastal díky kůrovci, a to na ně mělo neblahý dopad. Zapomínají na svá hospodářství, pracují jen v lese, vsechno utrácí, nemyslí na budoucnost a zadlužují se. Ústřední rodina Podhamerských mi byla úplně celá nesympatická, tam se nakupily snad všechny negativní charaktery. Jejich často neslavné konce si plně zasloužili. V konstratu s rodinou jsou dalšími hlavními postavami Sepp a jeho vnuk Václav. Ty si čtenář dokáže oblíbit poměrně rychle a doufá, že aspoň oni se nenechají strhnout na dno.

21.01.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Velmi povedená kniha. Frosta, který bydlí u svého kocoura, jsem si oblíbila hned. S metodou hypnózy a následných sebevražd jsem se v detektivkách ještě nesetkala, takže jsem ráda za změnu. Autor umí skvěle popsat strach a úzkost obětí, úplně cítíte, jako byste tam byli s nimi. Také bylo zajímavé, že fobie může být prakticky z čehokoliv.

05.05.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak se konečně dostávam k celý sérii, proto jsem si tento povídkový soubor přečetla znova. :)

27.09.2022

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Opět nemůžu hodnotit jinak, než pěti hvězdami, knížky paní Agáty mě prostě baví. Tady by člověk řekl, že od začátku ví, jak to bude, a ejhle, ono je to opět úplně jinak. Samozřejmě jsem se zase nechala nachytat. Dopisy pro samotného Poirota, vraždy pečlivě naplánované do posledního detailu. Děj ubíhal, knížka se četla s lehkostí a přesto je to pro mě po Černoušcích asi zatím nejlepší kniha od A. Christie.

10.11.2021 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

(SPOILER) Po delší době návrat k poněkud nesourodé, ale skvělé dvojici Tilly + Poe. Tentokrát jde vrah po jejich šéfce, ale mrtvol přibývá, a nic není tak jednoduché, jak se zdá. Vrah je vychytralý, a dlouho je stále krok napřed před naší dvojicí. K parádní temné atmosféře dopomáhá zimní období a nehostinná příroda Cumbrie, kde se děj odehrává.

21.02.2022 5 z 5