anamor.avonoz anamor.avonoz komentáře u knih

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Knížka ROZHODNĚ není pro děti, možná tak pro středoškoláka, který ví "oč jde".
Dost dobře nerozumím zavádějícím slovům jako Fíra, Oušic, neschopnost použití slovo Žid. Pokud by to mělo být pro děti, očekávala bych označení tak, jak má být.
Každopádně jako podobenství je tato knížka skvělá.

14.08.2018 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Téma vesnice, lásky, přírody mám moc ráda.
Říkám si vždycky, jak asi tak žili - jen pro práci - žádná zábava a přece byli spokojení a šťastní.
Občas si nějakou podobnou knihu půjčím a přesunu se o 120 let dozadu a užívám si to.

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

A já ho milovala, nezbedu jednoho :), Neználka.
A malenky a ty jejich neplechy. Koupila jsem (doma se nedochovala) jednu a děti rády poslouchaly příhody malíčků a malenek a já se vyžívala ve čtení :).

Nádherné ilustrace jen milý bonus.

13.08.2018 5 z 5

Za mě se to tedy nedalo číst...takže nedočteno.
Film jsem shlédla a viděla jsem (ačkoliv vím, že většinou knížky jsou lepší ,než pak scénáře), že jsem o nic nepřišla.

Jediné plus byly ty strašidelné fotky uvnitř knihy :)

13.08.2018 2 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Jako musím napsat - prostě musím.
Zaprvé nechápu, proč je tohle mezi knihami - tohle je kuchařka, né kniha - aspoň za mě tedy.
Zadruhé ano, není to žádná vysoká gastronomie, ale zrovna nedávno mě nenapadalo, co uvařit a rodina měla hlad....udělala jsem bleskové kuře na paprice za půl hodinky a jak si všichni pomlaskávali skoro stejně jako když se klohním nepoměrně víc času s roštěnkama, který jsou sice úžasný a výborný a nepřekonatelný (a nejsou samozřejmě z jeho kuchařky), ale vařit takhle každý den nejde.
Takže tak za mě - na obranu - kuchařky, né pana Hrušky, ten mi sympatický není :)

13.08.2018 4 z 5

Andělina země Andělina země Frank McCourt

První díl zaujal mnohem víc, ale ani tento neurazil.
Škoda, že pan McCourt už zemřel a nic dalšího nenapsal. Měl bezpochyby talent.

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Naprosto skvělá knížka, nemohla jsem se odtrhnout.

Dvanáct kmenů Hattiiných Dvanáct kmenů Hattiiných Ayana Mathis

Mě prostě tyhle knížky "berou". Mám ráda hlavní hrdinky, co se musí poprat se životem a co jsou stejně jako my ostatní omylné.

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Téma holocaust tentokrát z pohledu rómské dívky.

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Tuhle knížku můžete otevřít kdykoliv na jakékoliv straně a číst ...a pak zase zavřít.
Sice ji celou znáte, ale pokaždé vás i přes své chmurné pasáže rozveselí a pobaví.

12.08.2018

Můj drahý darebák Můj drahý darebák Lynne Reid Banks

Knížka mého mládí, přečtená, ohmataná, překousaná xkrát.
"Marka" jsem jí záviděla a toužila jednou taky takového kluka mít :)

Nebreč, Lucie Nebreč, Lucie Stanislav Rudolf

Tuhle (a ještě jednu) knížku jsem dostala v cca 12 letech od tety, co neměla děti, k Vánocům. Jen ta "moje" měla růžový obal a byl to paperback.
Knížku jsem četla možná dvacetkrát? A znova a znova a znova :).
Nebyl internet, nebyly mobily a byly knížky, nebylo to super? :).

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Naprosto úžasná knížka, četla jsem ji jak synovi, tak pak znova dceři (a syn opět poslouchal, i když už byl větší). Tuhle knížku znám zpaměti, nikdy mě ale neomrzí ten jazyk, ta přirovnání a nádherné obrázky paní Zmatlíkové.

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Skvělá kniha

12.08.2018 4 z 5

Nahoru po schodišti dolů Nahoru po schodišti dolů Bel Kaufman

Knížku jsem si půjčila, protože jsem čekala vtipné historky ze školního prostředí.
Ve školství jsem nějakou dobu působila a možná proto, mě naopak tahle kniha připadala naprosto šílená a děsivá. Opravdu je taková úroveň školství v USA? Ubohé a hrozivé.

12.08.2018 2 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Čekala jsem trošku více. Přečetla jsem spoustu knih s tématem holocaustu a tahle mě připadala neúplná...

12.08.2018 4 z 5

Deník komorné Deník komorné Octave Mirbeau

Po delší době jsem měla chuť na trošku lechtivé čtení....Nesplnilo očekávání. Knihu jsem xkrát odložila a ani nedočetla - nebyl důvod - nebyl tam žádný děj, který by jakkoliv gradoval.

12.08.2018 2 z 5

Lidský strom Lidský strom Patrick White

Knížku jsem četla dlouho, ale nelituji. Byla úžasná, složitá, "jiná", skvělá.

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Úžasná knížka! Nemám slov , po dlouhé době kniha od americké spisovatelky, co mě dostala.
Moc se těším na film a ....nechápu, že tento rukopis musela dát k přečtení více než 50 nakladatelům, než jí kniha vyšla - i když teda chápu....protože 90% americké literatury posledních 10 let se nedá číst a této knize se nevyrovná.

Přečtená jedním dechem nebyla - moc jsem si ji šetřila, protože byla úžasná a já věděla, že jak ji dočtu, budu smutná :)

12.08.2018