Nebreč, Lucie

Známý autor dívčích románů vypráví o senzitivní patnáctileté Lucii, která se nechá natolik ztrémovat, že propadne při zkoušce na gymnáziu, i když v deváté třídě patřila mezi nejlepší žáky. Stane se pak hospodyňkou v domácnosti svých rodičů a chůvou malého synovce. Své postavení bez perspektivy nese velmi těžce, ztrácí kontakt s přítelkyněmi, i chlapce Petra, svůj tajný idol. Ale v závěru knihy je i řešení v jejím mladém životě. Nachází odvahu znovu se pokusit o studia, bez zahořklosti obnovuje kontakt s přítelkyněmi a sbližuje se se svým obdivovatelem Zdeňkem. Zbavuje se pocitu vyřazené a poznamenané. Roční zkušenosti, kdy se od ní vyžadovala odpovědnost jako od dospělé uspíší patrně její zmoudření. 22-017-77...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/814/big_nebrec-lucie-V1d-814.png 4247

Kniha Nebreč, Lucie

Nofar197

IvetaZ: Její matka bohužel byla jak uminuta. Zkrátka Lucie bude lékařkou, aby se měla na maloměstě čím chlubit, takže ji na jinou školu prostě nepustila. Místo toho nadaná dívka otrocila rodině, postupně ztrácela elán i sebeúctu. A co otec? Ten do toho neměl co mluvit?

izinkaVENDULKA

Kniha se ke mě dostala v rámci čtenářské výzvy 2023. Spisovatele znám jako holky v pubertě ho spousta z nás četla. Tato kniha mě ovšem dějem nezaujala a nějak nebavila. Jedno z těch slabších děl. NEURAZI ALE ANI NENADCHNE

Argony
21.11.2022

Vopruz, vydržela jsem jen kvůli výzvě. Nebavilo mě to teď a nebavilo by mě to ani v těch nácti. Matka tyranka a zlodějka, která všechny štve (abych byla slušná).

Knížka půjde do sběru. Tohle už dneska děti fakt nebere.

IvetaZ
30.05.2022

Jako -náctilé mi kniha přišla úplně nesmyslná, protože přece existují i druhé šance a jiné školy než ztratit rok života doma takhle v patnácti (a to jako ji rodiče nechají doma?), ale zpětně mi dochází, že autorovi šlo o předání určité moudrosti a poučení mladým o stresu a důležitosti rodiny, přátel a spolužáků.

Nofar197
28.03.2022

Byla to první kniha od tohoto autora, kterou jsem kdy četla, to mi bylo asi jedenáct a dostala se mi do ruky úplnou náhodou. Během dospívání jsem přečetla další Rudolfovy knihy, ale Nebreč, Lucie, se mi líbila asi nejvíc. Mimochodem Rudolf dokázal ve svých knihách krásně vykreslit typickou malomestskou mentalitu.

k_veri
08.12.2021

Super knížka, pro dospívající :))
Bavila mě číst, pan Rudolf vážně umí popsat dívčí život.

markyticka
09.10.2021

Když jsem knihu v pubertě četla prvně, dala bych jí 5 hvězdiček. Teď po x letech už ji nehodnotím 100%, ale pořád mne překvapuje, jak se do pocitů dívek 15ti letých dokáže tento autor trefit. Sranda je, že teď by se spousta akcí odehrála rychleji díky technologiím a pohled k svátku jsem nedostala už roky, ale také neposlala... Vrátila jsem se ke knize, kterou jsem si dost pamatovala - i to mne překvapilo. Jiné knihy, když jsem četla po čase po druhé, mi tak známé nebyly.

u_marketa
08.10.2021

Nedávno jsem se snažila kamarádce přiblížit, o čem je tahle knížka, kterou jsem četla snad před dvaceti lety. Že tenkrát mohla chytrá holka skončit v patnácti bezprizorně doma, protože byla nervózní u přijímaček a dokázala se jen podepsat. Žádné další možnosti nebyly, takže rok pomáhala rodičům doma a srovnávala se s tím, že je na okraji společnosti. Může se tohle dneska vůbec stát? Že premiantka třídy propadne u zkoušek na gympl a skončí v patnácti jako hospodyňka? Mám ale pocit, že tam hrála hodně roli urputnost její matky, která nepřipouštěla jinou školu než rybínské gymnázium a všechny další možnosti uzavřela. Takže to možná bylo i v Rudolfově době trochu přitažený za vlasy. Každopádně to byla milá knížka, sama jsem dost senzitivní člověk, nebo spíš jsem v Luciině věku byla, a představa, že se tak ztrémuju, až totálně vybouchnu, pro mě není úplně mimo.