Nebreč, Lucie

Známý autor dívčích románů vypráví o senzitivní patnáctileté Lucii, která se nechá natolik ztrémovat, že propadne při zkoušce na gymnáziu, i když v deváté třídě patřila mezi nejlepší žáky. Stane se pak hospodyňkou v domácnosti svých rodičů a chůvou malého synovce. Své postavení bez perspektivy nese velmi těžce, ztácí k... celý text

Své postavení bez perspektivy nese velmi těžce, ztácí kontakt s přítelkyněmi, i chlapce Petra, svůj tajný idol. Ale v závěru knihy je i řešení v jejím mladém životě. Nachází odvahu znovu se pokusit o studia, bez zahořklosti obnovuje kontakt s přítelkyněmi a sbližuje se se svým obdivovatelem Zdeňkem. Zbavuje se pocitu vyřazené a poznamenané.
Roční zkušenosti, kdy se od ní vyžadovala odpovědnost jako od dospělé uspíší patrně její zmoudření. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/814/nebrec-lucie-zlJ-814.jpg 3.9137
Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Československý spisovatel

Sova15

Byla to jedna z mých prvních přečtěných knih v dětství - mládí. I teď, při opětovném čtení, se mi příběh líbil. Vzpoměla jsem si na tu dobu, kdy jsem chodila na základku a prožívala velká kamarádstí s holkama, první lásky...
Nevím, zda by se líbila mé dceři, pravděpodobně by odsoudila nadřazený vztah matky nejen k Lucii, ale ke všem v rodině. Jsem ráda, že jsem jiná a že mé děti umí dát najevo svůj názor a stát si za ním. Přezto knihu i teď hodnotím kladně, vypovídá o době, kdy jsem byla mladá a věci se takto děly (pronášení hřebíků ze závodu, těžké přijímačky na střední školu, koníček Lucky tatínka...)

simonit
05.09.2016

Knížku jsem doslova zhltla...:) Parádní příběh každodenního života dospívající dívky :)

dee101
15.08.2016

S tvorbou Lenky Lanczové a Stanislava Rudolfa jsem dospívala a jejich knihy si přečtu velice ráda i nyní. Tuhle knihu jsem četla poprvé teď, když jsem jí vyhrabala u babičky na půdě, a nezklamala mě, naopak jsem jí přečetla během jednoho slunečného dne stráveného na zahradě doslova jedním dechem. Jeví se nám zde vynikající strhujicí příběh dospívající dívky, která prožívá spoustu problemů a trablí jako větsina z nás v jejím věku a já tuhle knihu řadím ve svém seznamu mezi top knihy Stanislava Rudolfa.

kamila234
18.06.2016

Moc mne kniha bavila vzpomela jsem si na školu jak jsme seděli s holkama i stolu a povídali si po kamaskach se mi moc stýská chtěla bych vrátit ti časy kdy jsem byla ve škole s holkama jsem se neviděla 20 let od devátý tridy

Damato
17.03.2016

Moje jedna z prvních - rudolfovských knih, kdy jsme ve 13-14 letech zažívaly první pusy a nezapomenu na školní jídelnu, kdy jsme s holkama seděly v hloučku a hihňaly se - a např. "nedívejte se tam, ON se sem dívá... koukněte jestli se sem dívá.... jééé on se sem nedívá....jééé, už se sem dívá , nekoukejte se tam..." Byla legrace, ale bylo to úúúúžasné a tahle kniha mi tohle všechno připomněla, mám ji do dnes ve své knihovně a těším se, až ji půjčím vnučkám a budu je sledovat, jak i s nimi "mávají" jejich Velké lásky. Stejně je to legrace, jak nám v 16-ti letech připadali ty první lásky jako životní a vůbec jsme si nedovedli představi, že to tak nebude " dosmrtismrťoucí"...

edith79
10.01.2016

Četla jsem ji dávno, ale příběh si pamatuju pořád. Hlavně zelené šaty, které všechno zavinily.

Aniga
28.07.2015

Možná ve třinácti - čtrnácti letech by to byl pro mne hodně zajímavý příběh, ale dneska bohužel již ne (dospělému člověku přijdou starosti patnáctileté holčiny spíše k pousmání, ale vím, že podobné pocity však jsem také měla v tomto věku). Z tohoto důvodu však dávám tři hvězdičky, neboť mi přijde nespravedlivé hodnotit kriticky knihu, která je určená pro dospívající slečny a jsem si vědoma, že před patnácti lety bych dala určitě minimálně tři hvězdičky :)

Ali1960
11.03.2015

Kniha mého nejmilejšího autora v mládí. Pamatuji se, že jsem příběh Lucie hodně prožívala.

Marčullkas
22.07.2013

Přečteno hodně dávno, ale na knihu i příběh si moc dobře pamatuji. Silný emotivní zážitek

zapina
11.05.2013

Taková dívčí kniha dospívající dívky.. ale nějak jsem pořád hlavní hrdinku nechápala

sarekaslukova
29.01.2013

Nevim, nějak jsem se pořád nemohla vcítit do hlavní hrdinky a tak se to táhlo asi jako hodina matiky. Ale doufám když si to přečtu do budoucna znova tak změním názor.

kika 13
25.01.2013

Pěkný román pro dívky.

maryzka
12.05.2012

tahle kniha je u mě nejmílejší

Slečna L.
07.04.2011

dokonce jsem si pobrečela. ve 13-ti letech to byl pro mě silný knižní zážitek.

dospívání

Stanislav Rudolf