Nebreč, Lucie

Nebreč, Lucie https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/814/bmid_nebrec-lucie-V1d-814.png 4 289 45

Známý autor dívčích románů vypráví o senzitivní patnáctileté Lucii, která se nechá natolik ztrémovat, že propadne při zkoušce na gymnáziu, i když v deváté třídě patřila mezi nejlepší žáky. Stane se pak hospodyňkou v domácnosti svých rodičů a chůvou malého synovce. Své postavení bez perspektivy nese velmi těžce, ztrácí kontakt s přítelkyněmi, i chlapce Petra, svůj tajný idol. Ale v závěru knihy je i řešení v jejím mladém životě. Nachází odvahu znovu se pokusit o studia, bez zahořklosti obnovuje kontakt s přítelkyněmi a sbližuje se se svým obdivovatelem Zdeňkem. Zbavuje se pocitu vyřazené a poznamenané. Roční zkušenosti, kdy se od ní vyžadovala odpovědnost jako od dospělé uspíší patrně její zmoudření. 22-017-77... celý text

ViolettaCh.
16.11.2020 3 z 5

Četla jsem v dětství, ale osobně mi ty dívčí románky moc neseděly. Ty holky, které byly hlavními hrdinkami, řešily každou situaci vždy jinak než bych to činila já. Takže spíš z nostalgie dávám 3 hvězdičky.

ArwenAragorn
07.08.2020 5 z 5

Moje první od autora.

tittanie
17.07.2020

Samozřejmě jsem viděla Metráčka a Kopretiny pro zámeckou paní. Četla jsem Pusinky a říkala jsem si, že si zkusím přečíst další takové retro. No nejvíce mě dostávaly takové věci jako snb a národní výbor. Nevím, kniha se četla dobře, ale někdy jsem Lucii nechápala.

Monika1717
21.05.2020 4 z 5

Ach jak jsem jí rozuměla. I mě vždycky navlékli do sukně a příšerného kabátu, když jsme jeli k babičce nebo někam na návštěvu. Připadala jsem si jako ona. Je to už několik desítek let, ale ten pocit ve mně zůstane snad napořád.

RendyaDav
18.01.2020 5 z 5

Oblíbená knížka mého dospívání ,výborné čtení ...

boeink
17.01.2020 5 z 5

Po téměř třiceti letech znovu po x-té dočteno, tentokrát jako milá jednohubka přečtená za jeden den. Krásná vzpomínka na staré dobré časy.

Jitule17
14.09.2018 4 z 5

Vzpomínka na pubertu, kdy jsem knížku četla a bavila mě, nezapomenu na ty prokleté zelené šaty...

anamor.avonoz
12.08.2018 5 z 5

Tuhle (a ještě jednu) knížku jsem dostala v cca 12 letech od tety, co neměla děti, k Vánocům. Jen ta "moje" měla růžový obal a byl to paperback.
Knížku jsem četla možná dvacetkrát? A znova a znova a znova :).
Nebyl internet, nebyly mobily a byly knížky, nebylo to super? :).

SSTknihy
19.07.2018 4 z 5

Knihy Stanislava Rudolfa patřily v dospívání k mým nejoblíbenějším, už pro to, že na rozdíl od mnohých jiných neoplývaly tak moc naivním pohledem na svět a nutným morálním ponaučením. Hlavní hrdinky a hrdinové sice na konci většinou prozřou a zjistí, že ne každý je ten správný člověk na kamarádství a do života, ale vždycky to bylo napsáno věrohodně a čtivým jazykem.

Amneris
05.07.2018 3 z 5

Knížky od Stanislava Rudolfa mám moc ráda, ale do této knížky jsem se nějak nemohla začíst. Asi jsem čekala trošku něco jiného.

RMarkéta
22.03.2018 5 z 5

Moje první Rudolfovka, kterou jsem dostala od mé maminky a taky můj první referát z českého jazyka. Musím říct, že jsem byla před tabulí ztremovanější víc než Lucie v těch zelených šatech. Úplně vidím, jak byly hrozné. To mi tak utkvělo v hlavě, že když jsem byla před nějakou další zkouškou, vzpomněla jsem si právě na tuto scénu. Je opravdu zvláštní,co si člověk v hlavě zafixuje a co mu vyjede na povrch. Ráda se ke knize vracím a budu vracet.

Sova15
15.05.2017 3 z 5

Byla to jedna z mých prvních přečtěných knih v dětství - mládí. I teď, při opětovném čtení, se mi příběh líbil. Vzpoměla jsem si na tu dobu, kdy jsem chodila na základku a prožívala velká kamarádstí s holkama, první lásky...
Nevím, zda by se líbila mé dceři, pravděpodobně by odsoudila nadřazený vztah matky nejen k Lucii, ale ke všem v rodině. Jsem ráda, že jsem jiná a že mé děti umí dát najevo svůj názor a stát si za ním. Přezto knihu i teď hodnotím kladně, vypovídá o době, kdy jsem byla mladá a věci se takto děly (pronášení hřebíků ze závodu, těžké přijímačky na střední školu, koníček Lucky tatínka...)

Simona99
05.09.2016 5 z 5

Knížku jsem doslova zhltla...:) Parádní příběh každodenního života dospívající dívky :)

dee101
15.08.2016 5 z 5

S tvorbou Lenky Lanczové a Stanislava Rudolfa jsem dospívala a jejich knihy si přečtu velice ráda i nyní. Tuhle knihu jsem četla poprvé teď, když jsem jí vyhrabala u babičky na půdě, a nezklamala mě, naopak jsem jí přečetla během jednoho slunečného dne stráveného na zahradě doslova jedním dechem. Jeví se nám zde vynikající strhujicí příběh dospívající dívky, která prožívá spoustu problemů a trablí jako větsina z nás v jejím věku a já tuhle knihu řadím ve svém seznamu mezi top knihy Stanislava Rudolfa.

kamila234
18.06.2016 5 z 5

Moc mne kniha bavila vzpomela jsem si na školu jak jsme seděli s holkama i stolu a povídali si po kamaskach se mi moc stýská chtěla bych vrátit ti časy kdy jsem byla ve škole s holkama jsem se neviděla 20 let od devátý tridy

Damato
17.03.2016 5 z 5

Moje jedna z prvních - rudolfovských knih, kdy jsme ve 13-14 letech zažívaly první pusy a nezapomenu na školní jídelnu, kdy jsme s holkama seděly v hloučku a hihňaly se - a např. "nedívejte se tam, ON se sem dívá... koukněte jestli se sem dívá.... jééé on se sem nedívá....jééé, už se sem dívá , nekoukejte se tam..." Byla legrace, ale bylo to úúúúžasné a tahle kniha mi tohle všechno připomněla, mám ji do dnes ve své knihovně a těším se, až ji půjčím vnučkám a budu je sledovat, jak i s nimi "mávají" jejich Velké lásky. Stejně je to legrace, jak nám v 16-ti letech připadali ty první lásky jako životní a vůbec jsme si nedovedli představi, že to tak nebude " dosmrtismrťoucí"...

edith79
10.01.2016 5 z 5

Četla jsem ji dávno, ale příběh si pamatuju pořád. Hlavně zelené šaty, které všechno zavinily.

Aniga
28.07.2015 3 z 5

Možná ve třinácti - čtrnácti letech by to byl pro mne hodně zajímavý příběh, ale dneska bohužel již ne (dospělému člověku přijdou starosti patnáctileté holčiny spíše k pousmání, ale vím, že podobné pocity však jsem také měla v tomto věku). Z tohoto důvodu však dávám tři hvězdičky, neboť mi přijde nespravedlivé hodnotit kriticky knihu, která je určená pro dospívající slečny a jsem si vědoma, že před patnácti lety bych dala určitě minimálně tři hvězdičky :)

Ali1960
11.03.2015 4 z 5

Kniha mého nejmilejšího autora v mládí. Pamatuji se, že jsem příběh Lucie hodně prožívala.

Marčullkas
22.07.2013 5 z 5

Přečteno hodně dávno, ale na knihu i příběh si moc dobře pamatuji. Silný emotivní zážitek