Amitiel76 Amitiel76 komentáře u knih

Výzva Výzva Elle Kennedy

Taková milá, jednoduchá knížka pro chvíle, kdy potřebujete něco na odlehčení. Není to nic úžasného, z čeho si sednete na zadek, ale kupodivu vás rychle vtáhne do děje. Příjemně se čte, postavy si oblíbíte, a dokonce přejdete i fakt, že je kniha plná všemožného klišé, a že jste něco podobného četli už nejmíň dvacetkrát.
Vůbec mi nevadilo že už se jedná o čtvrtý díl série. Prostě jsem po ní na regále v knihovně sáhla. Ale že bych nutně musela vyhledat další části, tak to asi určitě ne. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože v žánru romancí, to bylo více méně fajn počtení.

01.04.2022 4 z 5

Jak tu už často zaznělo, kniha je psaná takovým jednoduchým stylem. Přímočaře, bez zbytečných omáček, kudrlinek a zdlouhavých popisů krajiny nebo toho, co měl kdo na sobě a jak se mu střídaly výrazy ve tváři. Přesto vás příběh přišpendlí, a nedovolí vám odejít dokud nejste na konci. Přes jednoduchý styl, velmi silný příběh.
Děj knihy se odehrává v letech 1985 -89. Tou dobou jsem byla dítě na základní škole, a moc dobře si ji vybavuji. Včetně "Sametové revoluce", kdy jsme chodili s rodiči na demonstrace cinkat klíčema. Člověk tedy chápal, o čem autorka píše. Fronty na banány? Nastříhané noviny místo toaleťáku, fronty před obchody, pořadníky na kočárky i podpultové zboží pro děti? Taková byla opravdu realita...
Příběh mladinké Lindy začíná velice optimisticky. Nečekané těhotenství, svatba, stěhování do hájenky v blízkosti Ruského vojenského prostoru, narození malé Aničky. Všední realita, odlehlost místa, i první manželské neshody, však začínají hezkou idylku nahlodávat. A pak dojde k neskutečné tragédii. A Linda je odsouzena k pěti letům vězení. Doma zanechává muže, a čtyřměsíční holčičku....
Druhá část knihy se odehrává ve vězení, a vypráví o přerodu mladé nezkušené dívky, v silnou a odhodlanou ženu. Ženu, která se nenechá zlomit systémem, ani ostatními vězenkyněmi. Rozhodne se vydržet za každou cenu, a sílu čerpá ze vzpomínek na domov, své dítě a manžela. Touží se k nim vrátit zpátky.
Třetí část, je o jejím návratu. Ale návratu kam? Náhle je tu jakoby navíc. Její místo manželky a matky, už zabral někdo jiný....
Kniha má u mě jen jediné mínus. A tím je zpackaná anotace, která vám vlastně dopředu vyzradí celý děj příběhu. Tak že už od prvních stránek víte, co se stane, i jak to asi skončí. Přesto dávám plný počet hvězdiček.

28.03.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tak v prvé řadě nechápu to nízké hodnocení. Kniha byla naprosto skvělá. Vtáhla mě od první stránky, a nedala se odložit. Bylo to napínavé, tajemné a místy mě až mrazilo v zádech. Prolínání dvou časových rovin, které od sebe dělilo třicet let. Přesto vyprávěno jednou osobou. V roce 1986 bylo Edovi dvanáct let. O tři desetiletí později, je to již muž ve středních letech. Jeho vyprávěním jsou nám zprostředkovány vzpomínky na události konce jednoho léta, které odstartovaly několik tragédií. Události, které poznamenaly životy party děcek na malém městečku.
Konec knihy jsem někde v hloubi duše tušila. Přesto ve mě zanechal takový divný pocit smutku a hořkosti ....
Rozhodně se poohlédnu po dalších autorčině dílech. Za mě plný počet hvězdiček!

25.03.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

No, tak tohle byl nejspíš "Můj konec" s touto autorkou. Další její knížka, kterou jsem se nedokázala prokousat až do konce, a vzdala ji v polovině. Dál pokračovat odmítám. Číst knihu u které se vysloveně nudíte, není asi žádné hrdinství.
Její první dvě knížky které u nás vyšly, jsem hodnotila nejvyšší počtem. Ale pak až to šlo od desíti k pěti. Bohužel. Nedočteno, tak že raději ani nehodnotím....

23.03.2022

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Sarah Bakerová byla unesena, sexuálně zneužívána a několik měsíců vězněna. Zažila ten nejhorší druh týrání. Přesto se jí podařilo utéct a přežít. Traumatizující zážitek ji však připravil o daleko víc. O rodinu. Manžela, dítě, a život který vedla. O dvanáct let později, je tu Olivie Westová. Žena se změněnou identitou, která nalezla útočiště na ranči v horách. Pokouší se znovu začít žít. Ale jak se zdá, její děsivá minulost ji opět začíná dohánět.
Tak přesně takhle, by měl podle mého vkusu vypadat perfektní thriller. Vůbec bych se nerozpakovala, nalepit na něj štítek "Světový bestseller". Protože většina knih které zdobí, mi přijde vedle této dost slabých . Tady nemám co vytknout. Čtivé, perfektně zpracované do nejmenšího detailu, napínavé, a strhující. Kapitoly uvádějící nás do Oliviiny minulosti, za pomocí rozepsané knihy, vás skvělým způsobem nechají nahlédnout do hrůzy a traumatu, jímž byla vystavena. Postavy reálně vykreslené, a k srdci vám přirostou od prvních stránek. Knihu určitě doporučuji, a hodnotím plným počtem..

23.03.2022 5 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Kniha je fikce. Vykreslení jakého si postapokalyptického světa, který nám v době svého vydání přišel nejspíš hodně přitažený za vlasy, a těžko uvěřitelný. Dnes, o deset let později, už se na příběh člověk dívá úplně jinak. Po "našem" setkání se s virem, už to zas jako příliš přehnaná utopie vůbec nepůsobí. Protože člověk nikdy neví, co bude na pořadu dne zítra....
Bílý kůň měl trošku pomalejší začátek a chvíli mi trvalo, než mě příběh dostal. Na první pohled žádný složitý děj. Cesta z bodu A do bodu B. Cesta za záchranou a za nadějí. Boj o poslední zbytky lidskosti ve světě, kde už skoro žádná nezbyla. Kde boj o holé přežití je to jediné, co vám ještě zbývá. Obzvlášť, když pod srdcem ukrýváte to nejcennější, co vás dosud drží na nohou, a nutí vykřesat v sobě poslední zbytky sil.
Kniha je velmi čtivá, a mezi řádky se ukrývá mnoho hlubokých myšlenek. Kapitoly dělené na "Tehdy" a "Teď" vytvářely dokonale ucelený děj.

23.03.2022 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Od autorky už mám něco přečteno. Ale tenhle kousek, se opravdu vymykal jejímu běžnému stylu. A musím říct, že tenhle směr, mi u ní sedí daleko lépe. Za mě paráda!
Psychothriller s romantickou linkou, rodinná tragédie a skrývané tajemství. Děsivá autobiografie, která všechny šokuje, a odstartuje zběsilý roj událostí. Kde se vlastně ukrývá pravda, a co je bohapustá lež?
Nutno říct, že od samého počátku vám je naservírováno, kdo je viník. Která postava, je ten Černý Petr. Směřuje k tomu vše, co je vám předkládáno. A pak přijde finále, poslední kapitoly, které vám totálně zamíchají kartami. Tak že nakonec stejně nevíte, jak se to ve skutečnosti celé odehrálo. A opět jen zůstává otázka: Pravda, nebo lež?
Čtení jsem si užila, a určitě ještě zkusím nějakou další autorčinu knihu z komínku "pro dospělé" :-)

03.03.2022 5 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Díla Jozefa Kariky, to je pro mě vždycky zaručená jízda. Jen tahle kniha měla pro mě trochu pomalejší start, a do cílové rovinky už člověk doslova supěl. Škoda. Prostředek byl fajn. Pokud opomineme, že se skoro celé dějství odehrává na jedné skalní plošině, s jedním protagonistou, který má totální psycho cirkus v hlavě. Ta přemíra filozofování a zběsilý roj myšlenek, otupoval celou atmosféru příběhu. Místy to nudilo, a kazilo dramatičnost. O tom, že bych zažívala nějaké pocity strachu nebo mrazení, tady nemůže být ani řeč. Ale přesto vás to nutí číst pořád dál a dál, protože máte pocit, že teprve na konci přijde to očekávané "Wau". No, jenže ono nepřišlo....
Z mého pohledu asi nejslabší autorova kniha, kterou jsem doposud četla.
"Strach" u mě zaručeně vede, a hned v zápětí za ním "Trhlina".

03.03.2022 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

No, já tedy nevím. Moje třetí kniha od autorky, ale pro mě spíš zklamání.
Taková klasická sousedská detektivka. Klidná, prominentní čtvrť, jejíž stojaté vody rozvíří nečekaná smrt mladé ženy, kterou tu všichni znali. Na povrch začnou vyplouvat skrývané lži, tajnosti, manželské problémy a nevěry. Každý se náhle stává podezřelým, protože kdokoliv z nich, mohl mít nějaký motiv. A každá rodina má co skrývat. A jak už to tak v životě bývá, nic není ve skutečnosti takové, jak se na první pohled zdá.
Autorka nám tu bohužel nic nového nenaservírovala. Knih s téměř podobným obsahem jsem četla již několik. Tahle mi navíc přišla neskutečně zdlouhavá, rozvláčná, chybělo ji to správné tempo a dynamika. Dala jsem ji do půlky, a pak přečetla poslední dvě kapitoly. Tam jsem se dozvěděla vše podstatné, a ušetřila si čas na lepší knihy, které tu už mám nachystané :-)
Za mě slabý průměr.

23.02.2022 3 z 5

Noční návštěva Noční návštěva Carol Goodman

Když pominu těch posledních pár kapitol, které se mi zdály už hodně přitažené za vlasy, tak to byl skvělý thriller. Dobře napsaný, rychle ubíhal, měl tu správnou dynamiku a nikde nestagnoval. Pohltil mě od první stránky. Téma domácího násilí, mě jako ženu pochopitelně nenechalo chladnou, a obracela jsem stránky se zatajeným dechem v očekávání, jaké hrůzy minulosti se tu ještě odkryjí. A jelikož miluji příběhy s mysteriózní linkou, tak mě i zde ta trocha duchařiny potěšila.
Mattie mi byla od první chvíle velmi sympatická, ovšem s Alicí jsem měla od začátku problém. Neseděla mi. A jeden nevěděl, co od ní očekávat. Byla obětí domácího násilí, nebo bylo všechno úplně jinak? Jaké tajemství skrývá před světem? A co samotný malý Oren? Oběť svého otce, nebo malý, narušený delikvent?
Za ten překombinovaný a těžko uvěřitelný konec jednu hvězdu dolů. Jinak fajn čtení.

15.02.2022 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Po "Smršti" moje druhá kniha od autora. A s lítostí musím říct, že předešlá kniha nastavila laťku hodně vysoko, a tudíž jsem z této už tak nadšená nebyla. Děj se rozjížděl hodně pozvolna, a místy byl hodně rozvleklý. Možná bych uvítala více kapitol které sahaly do minulosti, protože ty příběhu dodávaly šťávu a budovaly skvělou atmosféru. Člověk pak lépe chápal to, co se děje v současnosti.
Přesto se mi ale kniha líbila, a jsem spokojená. Téma psychiatrické léčebny se školkou pro děti pacientů, bylo zase něco nového. Labyrint opuštěných, tajemných chodeb pod ústavem a zaměstnanci, z nichž mnozí skrývají nějaké tajemství. Téměř celou knihu si lámete hlavu, kdo z postav příběhu je vlastně ten "narušený", a jestli by správně on neměl být na druhé straně zdi. A ten konec? Tak ten zůstal hodně otevřený.... A jelikož je kniha už nějaký ten rok stará, nejspíš pokračování mít nebude. Tak že je na každém z nás, jak si závěr přebere, a jaký si ho udělá.

15.02.2022 4 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Tak tohle bylo opravdu chladné, a ponuré, jak slibuje anotace. Severský thriller s mysteriózními prvky, a doslova mrazivou atmosférou. Drsná, nehostinná krajina, sněhové bouře, a nemilosrdné Baltské moře, které bere i dává. Led, sníh, kruté mrazy a odlehlá samota. Starý statek na samém konci světa postavený pro strážce majáků, které se tu jako dva prsty tyčí k nebi. Místo opředené mnoha pověstmi a legendami. Místo pro nový začátek mladé rodiny , nebo pro její tragický konec? Skvělý popis prostředí, při kterém vám běží příběh před očima jako film. Vtáhlo mě to od první stránky, a já četla se zatajeným dechem. Nedalo se odtrhnout. Perfektní byly také vsuvky ze starého deníku, přibližující tragédie které se v minulosti na statku odehrály. Dodalo to knize tu správnou, tajemnou atmosféru. Více jak čtyři sta stran mi doslova zmizelo pod rukama, ani nevím jak. Určitě ještě zkusím další autorovu knihu. Tahle mi opravdu sedla.

07.02.2022 5 z 5

Žena v našem domě Žena v našem domě Andrew Hart

Nenadchne, ani neurazí. Podle anotace, jsem měla asi trochu jiné očekávání, a byla knihou více méně zklamaná. První polovina se mi strašně táhla, a já se nemohla vůbec začíst. Na můj vkus tu byla spousta nudných dialogů, a rozvláčných popisů, které knize ubíraly na tempu. Četla jsem se zaťatými zuby, a sama sobě dodávala odvahu, abych se tím prokousala... Druhá půlka už se trochu rozhýbala, ale pořád to bylo takové nemastné neslané. Konec nás měl asi šokovat, a nechat s pusou dokořán, ale nějak se to míjelo účinkem. Žádné "Wau" se nekonalo. Už někde za půlkou jsem totiž tušila, jakým směrem se to bude ubírat.
Podtrženo, sečteno, takový hodně průměrný thriller, po kterém bych nejspíš znovu nesáhla.

07.02.2022 3 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Psychologický thriller o jednom z nejbolestnějších témat, a to o ztrátě dítěte. O tragédii, kterou nechce projít žádný z rodičů.
Mladý manželský pár Angus a Sarah Moorcroftovi se těší ze dvou krásných holčiček, jednovaječných dvojčat. Jejich manželství si prošlo těžkou krizí, ale zdá se, že ji úspěšně zvládli. Pak však přichází pro ně ta nejtěžší rána. Jedno z děvčátek umírá při tragické nehodě. Zbylá dcerka nese ztrátu svého dvojčete obzvlášť zle. Rodiče se topí v depresích a sebeobviňování. Celá rodina se tedy rozhodne pro velkou změnu. Odstěhují se do Skotska, na malý ostrov, kde Angus zdědil po své babičce starý dům s majákem. Doufají, že změna zahojí rány a zaplaší bolestné vzpomínky. Že začnou znovu a že je to stmelí dohromady. Ale nic není takové, jak si plánovali. Naopak. Zdá se, že je to opuštěné místo úplně rozložilo. Napovrch vyplouvají staré křivdy, lži a podezírání. A do toho všeho zmatku náhle dcera prohlásí, že vlastně není tou za kterou ji považují. Že ona je ta druhá. Že ji nazývají jménem její mrtvé sestry.....
Knihu jsem četla se zatajeným dechem, a musím říct, že jsem vlastně do poslední chvíle netušila, jak to vlastně s dvojčaty je. A ten konec, jsem opravdu nečekala.
Druhá kniha od autora, a opět šťastná volba.

31.01.2022 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

No páni! Tleskám!! Po velkém zklamání ze Záhady domu Marwicků, a totálního fiaska Hlasů v bouři, si u mě autorka spravila reputaci. Naše stará dobrá Darcy je zpět!! :-))
Z tohohle příběhu jsem stejně nadšená, jako kdysi z Duchu domu Ashburnů. Napětí a mrazení v zádech od začátku do konce. Kniha vás tak vtáhne, že máte problém ji odložit, a jít normálně fungovat. Je napsaná tak uvěřitelně a reálně, že tomu prostě musíte věřit!! :-)
Hlavní hrdinka omezená nedostatkem financí, kupuje starý zchátralý dům mimo civilizaci. Dům obklopený lesy, má děsivou minulost. A hned první noc, kterou zde stráví, o sobě duše tragicky zemřelých dávají vědět.... Mara ale dlouho odolává, a neustále hledá nějaké racionální vysvětlení pro úkazy kterých je svědkem. Odmítá rady a pomoc svého přítele, který se ji snaží chránit. Čím víc na ní působí energie domu, tím víc se stává zatrvrzelejší, a propadá jeho vlivu. A smyčka se pomalu utahuje, až už se zdá, že je na záchranu skoro pozdě.
Perfektní děj, a navíc kniha doplněná o ilustrace, vztahující se k příběhu. Paráda!! Za mě plný počet hvězd !

27.01.2022 5 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Perfektní anotace, která vás skutečně naláká. I prvních pár kapitol vás udrží v příjemném napětí, a strhne vaši pozornost. Říkáte si, že se to opravdu rozjíždí dobrým směrem, a jste napjatí jak kšandy, co přijde dál. Lehce romantická linka, tomu nijak neškodí. A pak najednou přichází polovina knihy, a první opravdová akce. Clare nám utíká z domu na zasněženou pláň.... A vy nestačíte zírat. Nevěřícně krčíte čelo, a v hlavě vám běží jediné.... Kam se jako poděla Darcy? Copak ji někdo praštil přes prsty, a v další tvorbě pokračoval sám? Jinak si to neumím vysvětlit. Přečetla jsem od ní už všechno co vyšlo. Ale tohle? Dobře. Odklonila se od běžného stylu. Ale takhle brutálně? Aby se vytáhla s takovouhle fantasmagorií? Styl patnáctileté puberťačky, zmítané pod vlivem hormonů. Jinak se to nazvat nedá. Zcela nesmyslné dialogy, a scény plné nereálných, nedotažených nesmyslů. Dočetla jsem se zaťatými zuby. A tohle že má mít skutečně pokračování? Jako že celá série? No nazdar!!!
Na podobné téma, a s podobným "problémem" (nechci spoilerovat), jsem před časem četla knihu "Červený vrch". A to byla úplně jiná káva!!! Tady bych dala tak dvě hvězdičky. Ale že je to prostě moje oblíbená Darcy, tak jednu hvězdu přidám :-)

27.01.2022 3 z 5

Válka s láskou Válka s láskou Winter Renshaw

Mé první setkání s autorkou, a bohužel musím říct, že z knihy nejsem nijak nadšená.
Anotace zněla slibně. Ale samotné zpracování, bylo spíš takové průměrné. Žádné to očekávané "wau" se tu nedostavilo, ani ve mě příběh neprobudil žádnou škálu emocí. Přišel mi takový hodně plochý. Žádná velká hloubka, ačkoliv podle tématu se z toho dalo vytáhnout víc. Dočetla jsem ho před několika dny, a dnes už marně zápasím s pamětí, o čem vlastně byl. Je to škoda. Za mě tak tři hvězdičky, víc bohužel ne.

25.01.2022 3 z 5

Děvčátko a nacista Děvčátko a nacista Franco Forte

Tento příběh je fikce. Není to autentické vyprávění, podle skutečného příběhu...
Přesto všechny hrůzy, které jsou na stránkách knihy popsány, se skutečně děly. O zvěrstvech spáchaných nacisty, už bylo napsáno spousty knih. A já jich už spousty četla. O pekle koncentračních táborů, určených k likvidaci. Tato však byla opravdu jiná... Příběh o německém důstojníkovi, který se rozhodne milovat a zachránit jednu malou židovskou holčičku, která mu tolik připomíná jeho vlastní dceru, kterou tragicky ztratil.
Celou knihu přemýšlíte, zda se toto mohlo opravdu stát. Zda někdo takový, mezi těmi zrůdami opravdu existoval. Někdo, kdo neváhal riskovat vlastní život, pro cizí dítě. Přemýšlíte, zda i mezi nimi, se našla alespoň jedna dobrá duše... Nevím. Kniha byla místy hodně přitažená za vlasy. A místy hodně nerealistická. Ale zachovejme si tu víru. A věřme autorům, že i někdo takový tenkrát existoval....
Kniha byla dobře napsaná, a hezky se četla. Pokud nehledáte autobiografii, pak mohu s klidným svědomím doporučit.

15.12.2021 5 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

New Orleans, město záhad a kouzel, tajemství, snů a historie, utopené v lásce a nejkrutější bolesti.....
Krásné, dojímavé, něžné. Pohádka pro nás velký holky. Vyprávění pro chvíle, kdy vaše duše potřebuje pohladit, a zapomenout na to ošklivé co se děje kolem nás. Příběh o síle lásky, která dokáže bořit zdi a vrací do životů naději. Příběh o tom, jak důležité je odpustit sám sobě.
Kniha je krásně a poutavě napsaná. Hlavní hrdinové vám přirostou k srdci od prvních stránek. Pro mě dokonalé čtení v tento adventní čas ....

15.12.2021 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Přišlo mi, jako by se autorka tak trochu inspirovala od Ellen Marie Wisemanové, a její knihy "Tmavé stěny Willardu". I tady se prolínaly dvě časové roviny. Tajemství ukryté v zapomenutých kufrech, ve zrušené psychiatrické léčebně. Opět příběh mladinké dívky, odložené vlastní rodinou, na toto šílené místo... Ta podoba obou příběhů mě bila přímo do očí. A bohužel nutno napsat, že kvalit Willardu, tato kniha nedosáhla ani náhodou. Přestože se to četlo dobře, autorka má pěkný styl psaní, tak zá pár dnů už nejspíš nebudu vědět o čem příběh byl. To co se dělo za zdmi ústavu Ambergate, je jen slabounký odvar druhé zmiňované knihy, ze které mi běhal mráz po zádech, a vháněl slzy do očí. To byl ten správný příběh, na který nezapomenete. Kdo jste ji ještě nečetl, doporučuji všemi deseti. Tato mě bohužel nenadchla....
Za mě tak 3,5 hvězd

03.12.2021 4 z 5