Amitiel76

Přečtené 242Peklo z Araratu
květen 2022 (10.-18.)
Peklo z Araratu 2018, Christopher Golden

Takový průměrný béčkový horor, co nenadchne ani neurazí. Dobře podaná anotace nám slibovala noční můru biblických rozměrů... Odkrývání tajemného vraku Noemovi archy, ukryté v turecké hoře Ararat. Skryté zlo, které tu po tisíce let dřímalo, je znovu probuzeno. Tým badatelů, uvězněný v trupu archy ve sněhové bouři. Boj o život. V první polovině knihy autor dobře buduje napětí. Ledová a mrazivá atmosféra, pomalu se plížící strach, který vám dýchá na záda. Čekáte, že děj bude gradovat. Napětí se zvyšovat, a úzkost nabere na síle.... Jen že ve druhé polovině, se to všechno náhle vypaří do ztracena. Děj se změní v klasickou, tuctovou vytloukačku. Únik z hory za záchranou, už navíc působí doslova trapně. Škoda. Od knihy jsem čekala více mystična. Více z onoho biblického příběhu. Více archeologického bádání a odkrývání příběhu z počátků lidstva. Z toho jsem bohužel nedostala téměř nic. Za mě průměrná kniha, po které po druhé asi nesáhnete.


Mrtvé město
květen 2022 (10.-18.)
Mrtvé město 2020, Camilla Sten

Malé hornické městečko Silvertjärn kdesi ve Švédsku, se jednoho srpnového parného dne roku 1959, promění v město duchů. Téměř devět set obyvatel, zmizí beze stopy. Zůstanou tu po nich opuštěné domy, včetně všeho vybavení, na stolech prostřené talíře. Jakoby všichni někam narychlo odešli. Jenže kam? Co se tu stalo? Ani po šedesáti letech, není známá odpověď.... Babička dokumentaristky Alice, v tomto odlehlém městě vyrostla. A ztratila tu matku, otce, i milovanou sestru. A právě její vzpomínky a vyprávění, donutí Alici se na toto místo vydat, a podniknout vlastní pátrání po neobjasněné záhadě. A při té příležitosti, chce natočit se svými přáteli o tomto místě v pustině dokument. Skvělý děj. Ponuré, strašidelné místo. Tlení a rozklad dýchá z každého kousku zdiva. Perfektní kulisy pro stoprocentní horor....Ale. Bohužel. Tu skvěle vybudovanou atmosféru mi kazila jedna věc. A tou je, že vlastně v celé knize nenajdete jediný "wau" moment. Téměř od začátku jsou vám odkryty karty. To, co v jiných knihách přichází šokovaně na konci, vy víte skoro celou dobu. Když začínáte něco tušit, přijde kapitola "minulost", a tam vám je vše naservírováno přímo pod nosem. Žádné místo pro vaši fantazii. Vaše domněnky a teorie. O to jste bohužel ochuzeni. Tak že za to jedna hvězda dolů. Jinak jsem spokojena.


Ti druzí
květen 2022 (03.-09.)
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

"Když se někdo pohřešuje, je to jiné, než když zemře. Svým způsobem horší. Smrt nabízí konečnost. Smrt vám dává svolení truchlit. Uspořádat poslední rozloučení, zapálit svíčky, položit květiny. Pustit. Když se někdo pohřešuje, zůstanete v předpeklí. Uvíznete na divném bezbarvém místě, kde se na obzoru slabě mihotá naděje, a zoufalství a utrpení kolem vás krouží jako sup." Noční můra všech rodičů, kterou nikdy nechcete prožít. Opět čtivé, a s gradujícím napětím. Propletenec několika osudů, několika smrtí a rodinných tragédií, které jsou vzájemně propojené. Mysteriózní linka, která prochází jako vlákno pavučiny celým příběhem. Z představy, že někde existují "Ti druzí", vám bude přebíhat mráz po zádech. Pro mě to byla kniha o naději. O rodičovské lásce. O velkém a nezlomném odhodlání to nevzdat. Plná silných a hlubokých myšlenek. Mám pocit, že každá další autorčina kniha je lepší a lepší. Jen tak dál! "Nemyslel si, že se všechno děje z nějakého důvodu. Když se stane nějaká tragédie, lidé se pokouší pochopit její smysl. Ale podstatou tragédie je, že je nesmyslná. Zlé věci se nedějí pro větší dobro. Prostě se dějí."


Jáma
květen 2022 (03.-09.)
Jáma 2019, C. J. Tudor

Opět nechápu to nízké hodnocení, protože autorčiny knihy jsou naprosto perfektní. Poutavý styl psaní, napětí, mystičnost... Úplně cítíte jak se struna utahuje a napíná. Kniha se prostě nedá odložit. Díky krátkým kapitolám, se čte doslova sama. Baví mě i hrdinové jejích knih. Protože to nejsou žádné kladné, úspěšné osobnosti. Naopak. Většina z nich jsou ztroskotanci. Alkoholici, gembléři, notoričtí lháři. Poznamenaní minulostí, nesoucí na bedrech svá prožitá traumata. Démoni minulosti, jim nedovolují prožít šťastnou budoucnost. Ničí ji, a rádi se vrací.... Člověk sleduje jejich vnitřní boj o napravení starých křivd. Nebo alespoň snahu o to, aby se minulost už nikdy neopakovala. Joe byl svědkem šikany, zrady, smrti... a ještě něčeho horšího, než je smrt. A to "něco" vás bude mrazit až do morku kostí. I když na konci vás odpověď nečeká.... Bez debaty pět hvězdiček.


Aristokratka ve varu
duben - květen 2022
Aristokratka ve varu 2013, Evžen Boček

Tak ani druhý díl "Aristokratky" mě nezklamal. Opět plné skvělého humoru, a komických situací, které jen tak nevymyslíš :-) Miluji scény s Josefem a paní Tichou, které v Mariině podání působí naprosto reálně. Úplně je vidím!! Skvělé čtení v podobě deníkových zápisků. Dlouho jsem nečetla nic tak zábavného, jako jsou tyto knihy. A obzvlášť, že jsou od českého autora. Za mě opět plný počet hvězdiček....


Poslední aristokratka
duben - květen 2022
Poslední aristokratka 2012, Evžen Boček

Poslední aristokratku jsem viděla několikrát v televizi a nutno říct, že se zařadila mezi moje oblíbené české komedie. Filmové zpracování je ale jen začátkem knihy, a navíc dost upravené. Ovšem knižní předloha, to je zcela jiná káva! Je napsaná s milým humorem, lehkou nadsázkou, ironií a plná tak komických situací, že se při čtení culíte od ucha k uchu. Vypravěčské umění Marie III., vás prostě dostane! Zkrátka když vám vrátí v restituci šlechtické sídlo, je to jakoby jste dostali "danajský dar". A je celkem jisté, že cizí neštěstí, vždy zaručeně pobaví :-)) Aneb "Když se dva perou, tak se třetí směje". Určitě dávám plný počet bodů, a vrhám se na druhou část.


Řbitov zviřátek
duben 2022 (05.-27.)
Řbitov zviřátek 2019, Stephen King

Tak tohle byla moje úplně první "Kingovka". Úmysleně jsem zvolila "Řbitov zvířátek", protože znám jeho zfilmovanou verzi z roku 2019, která je dost hustá :-) Byla jsem zvědavá na její knižní předlohu, jelikož psaná podoba je téměř vždy to nej. A tahle opravdu byla... Nutno ale říct, že film se s předlohou v dost podstatných věcech rozcházel.... Začátek knihy je možná trochu pomalý, a možná plný omáčky okolo, ale ve výsledku zjistíte, že to tam prostě patří. Uvede vás do děje. Seznámí s postavami, a nechá vás k nim pocítit sympatie. Aby to vámi pak otřáslo v samém základu vaší existence.... Autor skvěle buduje tu hutnou atmosféru děsu, hrůzy a marnosti. A ve finále zjistíte, že "To" co se nachází za bariérou porostu na hřbitově zvířátek, vlastně ani není tím, co vás ve skutečnosti k smrti děsí. Dávám plný počet hvězdiček, i když autora si asi do "oblíbených" neuložím.


Když padne noc
duben 2022 (05.-21.)
Když padne noc 2016, Jenny Milchman

Díky poutavé anotaci, jsem měla asi přílišná očekávání, a samotná kniha pak pro mě byla spíš zklamáním. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Ani jedna z postav mě nijak neoslovila, bohužel ani hlavní hrdinka. Naopak mi chování všech zúčastněných připadalo strašně umělé. Často až nelogické, neodpovídající dané situaci. To jak byl "záporák" vždy o krok před nimi, jako by jim dokázal číst myšlenky ještě dřív než se jim v hlavách zrodily, to mě doslova vytáčelo. Za mě byla kniha až příliš rozvláčná, a místy až zbytečně natahovaná. Možná kdyby měla o pár kapitol méně, nepůsobilo by to na čtenáře tak křečovitě. Naopak bych uvítala více stránek o Nickově dětství a dospívání. To bylo rozhodně zajímavější, než situace odehrávající se v domě na samotě. Hodně slabý průměr, tak že jen tři hvězdičky.


Její třešničky
duben 2022 (02.-05.)
Její třešničky 2020, Penelope Bloom

"Nejdřív jsem jí zaplatil za koláček, vzápětí jsem ji připravil o věneček. A potom? Nechal jsem jí vizitku a odešel odtamtud jako král." Tak já půjdu asi proti proudu, ale mě se spíš více líbil první díl než tento. I když jsem nad banánem brblala, že je to pořád téma na jedno kopyto. Ale rozhodně to mělo větší náboj a jiskru, než třešně. A také víc pobavil. Holt milionářský kleptoman a panenská pekařka, mě moc neoslnili. Na "Jeho zákusek", si teď chvíli nechám zajít chuť. Mezi těmito eroticko-romantickými dílky, prostě musím nutně dělat pauzy, a zabrousit zas do trochu jiných vod :-) Třešničky u mě mají za tři body, jakože takový lepší průměr.


Jeho banán
březen - duben 2022
Jeho banán 2020, Penelope Bloom

"Můj nový šéf má rád pravidla. Nesmí se mu sahat na banán. A já si na něj sáhla, strčila ho do pusy... sežvýkala a polkla. Pěkně zlobivá holka." Aneb, šéf a stážistka - po stopadesáté. Copak se už nedá vymyslet nic jiného? U těhle erotických romancí, je to všechno jak přes kopírák. Včetně děje, a všech hlavních zápletek. Tak že dokážete téměř dopředu odhadnout, kdy přijde okamžik prozření, že to jeden z nich podělal, pak si projdou několikadenní vztahovou krizí, která je zákonitě vystřídána velkou usmiřovací scénou. A v závěru nám zacinkají prstýnky. A to i navzdory tomu, že se v začátcích vlastně nenáviděli, a po pár týdnech zjišťují, že bez sebe pomalu nemohou ani dýchat.... Naivní, sladké, mimo realitu ;-) Ale přes to se to četlo hezky. Slovní potyčky a dvojsmyslné řeči mi dokázaly vyvolat úsměv na tváři. Ty žhavé sexy scény bohužel působily spíš trapně, a klidně bych je oželela. Holt erotická četba není můj šálek kávy :-) Z knihovny jsem si ze zvědavosti přinesla hned tři části, tak uvidím, jestli je úspěšně zdolám, nebo raději sáhnu po jiném žánru.


Výzva
březen - duben 2022
Výzva 2021, Elle Kennedy

Taková milá, jednoduchá knížka pro chvíle, kdy potřebujete něco na odlehčení. Není to nic úžasného, z čeho si sednete na zadek, ale kupodivu vás rychle vtáhne do děje. Příjemně se čte, postavy si oblíbíte, a dokonce přejdete i fakt, že je kniha plná všemožného klišé, a že jste něco podobného četli už nejmíň dvacetkrát. Vůbec mi nevadilo že už se jedná o čtvrtý díl série. Prostě jsem po ní na regále v knihovně sáhla. Ale že bych nutně musela vyhledat další části, tak to asi určitě ne. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože v žánru romancí, to bylo více méně fajn počtení.


Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
březen 2022 (23.-28.)
Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce 2022, Karla Kubíková

Jak tu už často zaznělo, kniha je psaná takovým jednoduchým stylem. Přímočaře, bez zbytečných omáček, kudrlinek a zdlouhavých popisů krajiny nebo toho, co měl kdo na sobě a jak se mu střídaly výrazy ve tváři. Přesto vás příběh přišpendlí, a nedovolí vám odejít dokud nejste na konci. Přes jednoduchý styl, velmi silný příběh. Děj knihy se odehrává v letech 1985 -89. Tou dobou jsem byla dítě na základní škole, a moc dobře si ji vybavuji. Včetně "Sametové revoluce", kdy jsme chodili s rodiči na demonstrace cinkat klíčema. Člověk tedy chápal, o čem autorka píše. Fronty na banány? Nastříhané noviny místo toaleťáku, fronty před obchody, pořadníky na kočárky i podpultové zboží pro děti? Taková byla opravdu realita... Příběh mladinké Lindy začíná velice optimisticky. Nečekané těhotenství, svatba, stěhování do hájenky v blízkosti Ruského vojenského prostoru, narození malé Aničky. Všední realita, odlehlost místa, i první manželské neshody, však začínají hezkou idylku nahlodávat. A pak dojde k neskutečné tragédii. A Linda je odsouzena k pěti letům vězení. Doma zanechává muže, a čtyřměsíční holčičku.... Druhá část knihy se odehrává ve vězení, a vypráví o přerodu mladé nezkušené dívky, v silnou a odhodlanou ženu. Ženu, která se nenechá zlomit systémem, ani ostatními vězenkyněmi. Rozhodne se vydržet za každou cenu, a sílu čerpá ze vzpomínek na domov, své dítě a manžela. Touží se k nim vrátit zpátky. Třetí část, je o jejím návratu. Ale návratu kam? Náhle je tu jakoby navíc. Její místo manželky a matky, už zabral někdo jiný.... Kniha má u mě jen jediné mínus. A tím je zpackaná anotace, která vám vlastně dopředu vyzradí celý děj příběhu. Tak že už od prvních stránek víte, co se stane, i jak to asi skončí. Přesto dávám plný počet hvězdiček.


Kříďák
březen 2022 (23.-25.)
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Tak v prvé řadě nechápu to nízké hodnocení. Kniha byla naprosto skvělá. Vtáhla mě od první stránky, a nedala se odložit. Bylo to napínavé, tajemné a místy mě až mrazilo v zádech. Prolínání dvou časových rovin, které od sebe dělilo třicet let. Přesto vyprávěno jednou osobou. V roce 1986 bylo Edovi dvanáct let. O tři desetiletí později, je to již muž ve středních letech. Jeho vyprávěním jsou nám zprostředkovány vzpomínky na události konce jednoho léta, které odstartovaly několik tragédií. Události, které poznamenaly životy party děcek na malém městečku. Konec knihy jsem někde v hloubi duše tušila. Přesto ve mě zanechal takový divný pocit smutku a hořkosti .... Rozhodně se poohlédnu po dalších autorčině dílech. Za mě plný počet hvězdiček!


Bílý kůň
únor - březen 2022
Bílý kůň 2012, Alex Adams

Kniha je fikce. Vykreslení jakého si postapokalyptického světa, který nám v době svého vydání přišel nejspíš hodně přitažený za vlasy, a těžko uvěřitelný. Dnes, o deset let později, už se na příběh člověk dívá úplně jinak. Po "našem" setkání se s virem, už to zas jako příliš přehnaná utopie vůbec nepůsobí. Protože člověk nikdy neví, co bude na pořadu dne zítra.... Bílý kůň měl trošku pomalejší začátek a chvíli mi trvalo, než mě příběh dostal. Na první pohled žádný složitý děj. Cesta z bodu A do bodu B. Cesta za záchranou a za nadějí. Boj o poslední zbytky lidskosti ve světě, kde už skoro žádná nezbyla. Kde boj o holé přežití je to jediné, co vám ještě zbývá. Obzvlášť, když pod srdcem ukrýváte to nejcennější, co vás dosud drží na nohou, a nutí vykřesat v sobě poslední zbytky sil. Kniha je velmi čtivá, a mezi řádky se ukrývá mnoho hlubokých myšlenek. Kapitoly dělené na "Tehdy" a "Teď" vytvářely dokonale ucelený děj.


Temné vábení
únor - březen 2022
Temné vábení 2021, Loreth Anne White

Sarah Bakerová byla unesena, sexuálně zneužívána a několik měsíců vězněna. Zažila ten nejhorší druh týrání. Přesto se jí podařilo utéct a přežít. Traumatizující zážitek ji však připravil o daleko víc. O rodinu. Manžela, dítě, a život který vedla. O dvanáct let později, je tu Olivie Westová. Žena se změněnou identitou, která nalezla útočiště na ranči v horách. Pokouší se znovu začít žít. Ale jak se zdá, její děsivá minulost ji opět začíná dohánět. Tak přesně takhle, by měl podle mého vkusu vypadat perfektní thriller. Vůbec bych se nerozpakovala, nalepit na něj štítek "Světový bestseller". Protože většina knih které zdobí, mi přijde vedle této dost slabých . Tady nemám co vytknout. Čtivé, perfektně zpracované do nejmenšího detailu, napínavé, a strhující. Kapitoly uvádějící nás do Oliviiny minulosti, za pomocí rozepsané knihy, vás skvělým způsobem nechají nahlédnout do hrůzy a traumatu, jímž byla vystavena. Postavy reálně vykreslené, a k srdci vám přirostou od prvních stránek. Knihu určitě doporučuji, a hodnotím plným počtem..


Pravda, nebo lež
únor - březen 2022
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

Od autorky už mám něco přečteno. Ale tenhle kousek, se opravdu vymykal jejímu běžnému stylu. A musím říct, že tenhle směr, mi u ní sedí daleko lépe. Za mě paráda! Psychothriller s romantickou linkou, rodinná tragédie a skrývané tajemství. Děsivá autobiografie, která všechny šokuje, a odstartuje zběsilý roj událostí. Kde se vlastně ukrývá pravda, a co je bohapustá lež? Nutno říct, že od samého počátku vám je naservírováno, kdo je viník. Která postava, je ten Černý Petr. Směřuje k tomu vše, co je vám předkládáno. A pak přijde finále, poslední kapitoly, které vám totálně zamíchají kartami. Tak že nakonec stejně nevíte, jak se to ve skutečnosti celé odehrálo. A opět jen zůstává otázka: Pravda, nebo lež? Čtení jsem si užila, a určitě ještě zkusím nějakou další autorčinu knihu z komínku "pro dospělé" :-)


Propast
únor - březen 2022
Propast 2021, Jozef Karika

Díla Jozefa Kariky, to je pro mě vždycky zaručená jízda. Jen tahle kniha měla pro mě trochu pomalejší start, a do cílové rovinky už člověk doslova supěl. Škoda. Prostředek byl fajn. Pokud opomineme, že se skoro celé dějství odehrává na jedné skalní plošině, s jedním protagonistou, který má totální psycho cirkus v hlavě. Ta přemíra filozofování a zběsilý roj myšlenek, otupoval celou atmosféru příběhu. Místy to nudilo, a kazilo dramatičnost. O tom, že bych zažívala nějaké pocity strachu nebo mrazení, tady nemůže být ani řeč. Ale přesto vás to nutí číst pořád dál a dál, protože máte pocit, že teprve na konci přijde to očekávané "Wau". No, jenže ono nepřišlo.... Z mého pohledu asi nejslabší autorova kniha, kterou jsem doposud četla. "Strach" u mě zaručeně vede, a hned v zápětí za ním "Trhlina".


Jeden z nás
únor 2022 (13.-23.)
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

No, já tedy nevím. Moje třetí kniha od autorky, ale pro mě spíš zklamání. Taková klasická sousedská detektivka. Klidná, prominentní čtvrť, jejíž stojaté vody rozvíří nečekaná smrt mladé ženy, kterou tu všichni znali. Na povrch začnou vyplouvat skrývané lži, tajnosti, manželské problémy a nevěry. Každý se náhle stává podezřelým, protože kdokoliv z nich, mohl mít nějaký motiv. A každá rodina má co skrývat. A jak už to tak v životě bývá, nic není ve skutečnosti takové, jak se na první pohled zdá. Autorka nám tu bohužel nic nového nenaservírovala. Knih s téměř podobným obsahem jsem četla již několik. Tahle mi navíc přišla neskutečně zdlouhavá, rozvláčná, chybělo ji to správné tempo a dynamika. Dala jsem ji do půlky, a pak přečetla poslední dvě kapitoly. Tam jsem se dozvěděla vše podstatné, a ušetřila si čas na lepší knihy, které tu už mám nachystané :-) Za mě slabý průměr.


Noční návštěva
únor 2022 (13.-15.)
Noční návštěva 2020, Carol Goodman

Když pominu těch posledních pár kapitol, které se mi zdály už hodně přitažené za vlasy, tak to byl skvělý thriller. Dobře napsaný, rychle ubíhal, měl tu správnou dynamiku a nikde nestagnoval. Pohltil mě od první stránky. Téma domácího násilí, mě jako ženu pochopitelně nenechalo chladnou, a obracela jsem stránky se zatajeným dechem v očekávání, jaké hrůzy minulosti se tu ještě odkryjí. A jelikož miluji příběhy s mysteriózní linkou, tak mě i zde ta trocha duchařiny potěšila. Mattie mi byla od první chvíle velmi sympatická, ovšem s Alicí jsem měla od začátku problém. Neseděla mi. A jeden nevěděl, co od ní očekávat. Byla obětí domácího násilí, nebo bylo všechno úplně jinak? Jaké tajemství skrývá před světem? A co samotný malý Oren? Oběť svého otce, nebo malý, narušený delikvent? Za ten překombinovaný a těžko uvěřitelný konec jednu hvězdu dolů. Jinak fajn čtení.


Skrýš
leden - únor 2022
Skrýš 2013, Johan Theorin

Po "Smršti" moje druhá kniha od autora. A s lítostí musím říct, že předešlá kniha nastavila laťku hodně vysoko, a tudíž jsem z této už tak nadšená nebyla. Děj se rozjížděl hodně pozvolna, a místy byl hodně rozvleklý. Možná bych uvítala více kapitol které sahaly do minulosti, protože ty příběhu dodávaly šťávu a budovaly skvělou atmosféru. Člověk pak lépe chápal to, co se děje v současnosti. Přesto se mi ale kniha líbila, a jsem spokojená. Téma psychiatrické léčebny se školkou pro děti pacientů, bylo zase něco nového. Labyrint opuštěných, tajemných chodeb pod ústavem a zaměstnanci, z nichž mnozí skrývají nějaké tajemství. Téměř celou knihu si lámete hlavu, kdo z postav příběhu je vlastně ten "narušený", a jestli by správně on neměl být na druhé straně zdi. A ten konec? Tak ten zůstal hodně otevřený.... A jelikož je kniha už nějaký ten rok stará, nejspíš pokračování mít nebude. Tak že je na každém z nás, jak si závěr přebere, a jaký si ho udělá.


Smršť
leden - únor 2022
Smršť 2012, Johan Theorin

Tak tohle bylo opravdu chladné, a ponuré, jak slibuje anotace. Severský thriller s mysteriózními prvky, a doslova mrazivou atmosférou. Drsná, nehostinná krajina, sněhové bouře, a nemilosrdné Baltské moře, které bere i dává. Led, sníh, kruté mrazy a a odlehlá samota. Starý statek na samém konci světa postavený pro strážce majáků, které se tu jako dva prsty tyčí k nebi. Místo opředené mnoha pověstmi a legendami. Místo pro nový začátek mladé rodiny , nebo pro její tragický konec? Skvělý popis prostředí, při kterém vám běží příběh před očima jako film. Vtáhlo mě to od první stránky, a já četla se zatajeným dechem. Nedalo se odtrhnout. Perfektní byly také vsuvky ze starého deníku, přibližující tragédie které se v minulosti na statku odehrály. Dodalo to knize tu správnou, tajemnou atmosféru. Více jak čtyři sta stran mi doslova zmizelo pod rukama, ani nevím jak. Určitě ještě zkusím další autorovu knihu. Tahle mi opravdu sedla.


Žena v našem domě
prosinec 2021 - únor 2022
Žena v našem domě 2021, Andrew Hart

Nenadchne, ani neurazí. Podle anotace, jsem měla asi trochu jiné očekávání, a byla knihou více méně zklamaná. První polovina se mi strašně táhla, a já se nemohla vůbec začíst. Na můj vkus tu byla spousta nudných dialogů, a rozvláčných popisů, které knize ubíraly na tempu. Četla jsem se zaťatými zuby, a sama sobě dodávala odvahu, abych se tím prokousala... Druhá půlka už se trochu rozhýbala, ale pořád to bylo takové nemastné neslané. Konec nás měl asi šokovat, a nechat s pusou dokořán, ale nějak se to míjelo účinkem. Žádné "Wau" se nekonalo. Už někde za půlkou jsem totiž tušila, jakým směrem se to bude ubírat. Podtrženo, sečteno, takový hodně průměrný thriller, po kterém bych nejspíš znovu nesáhla.


Ledové sestry
leden 2022 (27.-31.)
Ledové sestry 2017, S. Tremayne (pseudonym)

Psychologický thriller o jednom z nejbolestnějších témat, a to o ztrátě dítěte. O tragédii, kterou nechce projít žádný z rodičů. Mladý manželský pár Angus a Sarah Moorcroftovi se těší ze dvou krásných holčiček, jednovaječných dvojčat. Jejich manželství si prošlo těžkou krizí, ale zdá se, že ji úspěšně zvládli. Pak však přichází pro ně ta nejtěžší rána. Jedno z děvčátek umírá při tragické nehodě. Zbylá dcerka nese ztrátu svého dvojčete obzvlášť zle. Rodiče se topí v depresích a sebeobviňování. Celá rodina se tedy rozhodne pro velkou změnu. Odstěhují se do Skotska, na malý ostrov, kde Angus zdědil po své babičce starý dům s majákem. Doufají, že změna zahojí rány a zaplaší bolestné vzpomínky. Že začnou znovu a že je to stmelí dohromady. Ale nic není takové, jak si plánovali. Naopak. Zdá se, že je to opuštěné místo úplně rozložilo. Napovrch vyplouvají staré křivdy, lži a podezírání. A do toho všeho zmatku náhle dcera prohlásí, že vlastně není tou za kterou ji považují. Že ona je ta druhá. Že ji nazývají jménem její mrtvé sestry..... Knihu jsem četla se zatajeným dechem, a musím říct, že jsem vlastně do poslední chvíle netušila, jak to vlastně s dvojčaty je. A ten konec, jsem opravdu nečekala. Druhá kniha od autora, a opět šťastná volba.


Hlasy v bouři
prosinec 2021 - leden 2022
Hlasy v bouři 2021, Darcy Coates

Perfektní anotace, která vás skutečně naláká. I prvních pár kapitol vás udrží v příjemném napětí, a strhne vaši pozornost. Říkáte si, že se to opravdu rozjíždí dobrým směrem, a jste napjatí jak kšandy, co přijde dál. Lehce romantická linka, tomu nijak neškodí. A pak najednou přichází polovina knihy, a první opravdová akce. Clare nám utíká z domu na zasněženou pláň.... A vy nestačíte zírat. Nevěřícně krčíte čelo, a v hlavě vám běží jediné.... Kam se jako poděla Darcy? Copak ji někdo praštil přes prsty, a v další tvorbě pokračoval sám? Jinak si to neumím vysvětlit. Přečetla jsem od ní už všechno co vyšlo. Ale tohle? Dobře. Odklonila se od běžného stylu. Ale takhle brutálně? Aby se vytáhla s takovouhle fantasmagorií? Styl patnáctileté puberťačky, zmítané pod vlivem hormonů. Jinak se to nazvat nedá. Zcela nesmyslné dialogy, a scény plné nereálných, nedotažených nesmyslů. Dočetla jsem se zaťatými zuby. A tohle že má mít skutečně pokračování? Jako že celá série? No nazdar!!! Na podobné téma, a s podobným "problémem" (nechci spoilerovat), jsem před časem četla knihu "Červený vrch". A to byla úplně jiná káva!!! Tady bych dala tak dvě hvězdičky. Ale že je to prostě moje oblíbená Darcy, tak jednu hvězdu přidám :-)


Fantom z Blackwoodu
prosinec 2021 - leden 2022
Fantom z Blackwoodu 2021, Darcy Coates

No páni! Tleskám!! Po velkém zklamání ze Záhady domu Marwicků, a totálního fiaska Hlasů v bouři, si u mě autorka spravila reputaci. Naše stará dobrá Darcy je zpět!! :-)) Z tohohle příběhu jsem stejně nadšená, jako kdysi z Duchu domu Ashburnů. Napětí a mrazení v zádech od začátku do konce. Kniha vás tak vtáhne, že máte problém ji odložit, a jít normálně fungovat. Je napsaná tak uvěřitelně a reálně, že tomu prostě musíte věřit!! :-) Hlavní hrdinka omezená nedostatkem financí, kupuje starý zchátralý dům mimo civilizaci. Dům obklopený lesy, má děsivou minulost. A hned první noc, kterou zde stráví, o sobě duše tragicky zemřelých dávají vědět.... Mara ale dlouho odolává, a neustále hledá nějaké racionální vysvětlení pro úkazy kterých je svědkem. Odmítá rady a pomoc svého přítele, který se ji snaží chránit. Čím víc na ní působí energie domu, tím víc se stává zatrvrzelejší, a propadá jeho vlivu. A smyčka se pomalu utahuje, až už se zdá, že je na záchranu skoro pozdě. Perfektní děj, a navíc kniha doplněná o ilustrace, vztahující se k příběhu. Paráda!! Za mě plný počet hvězd !


Válka s láskou
listopad 2021 - leden 2022
Válka s láskou 2021, Winter Renshaw

Mé první setkání s autorkou, a bohužel musím říct, že z knihy nejsem nijak nadšená. Anotace zněla slibně. Ale samotné zpracování, bylo spíš takové průměrné. Žádné to očekávané "wau" se tu nedostavilo, ani ve mě příběh neprobudil žádnou škálu emocí. Přišel mi takový hodně plochý. Žádná velká hloubka, ačkoliv podle tématu se z toho dalo vytáhnout víc. Dočetla jsem ho před několika dny, a dnes už marně zápasím s pamětí, o čem vlastně byl. Je to škoda. Za mě tak tři hvězdičky, víc bohužel ne.


Sběratel přání
listopad - prosinec 2021
Sběratel přání 2020, Mia Sheridan

New Orleans, město záhad a kouzel, tajemství, snů a historie, utopené v lásce a nejkrutější bolesti..... Krásné, dojímavé, něžné. Pohádka pro nás velký holky. Vyprávění pro chvíle, kdy vaše duše potřebuje pohladit, a zapomenout na to ošklivé co se děje kolem nás. Příběh o síle lásky, která dokáže bořit zdi a vrací do životů naději. Příběh o tom, jak důležité je odpustit sám sobě. Kniha je krásně a poutavě napsaná. Hlavní hrdinové vám přirostou k srdci od prvních stránek. Pro mě dokonalé čtení v tento adventní čas ....


Děvčátko a nacista
listopad - prosinec 2021
Děvčátko a nacista 2021, Franco Forte

Tento příběh je fikce. Není to autentické vyprávění, podle skutečného příběhu... Přesto všechny hrůzy, které jsou na stránkách knihy popsány, se skutečně děly. O zvěrstvech spáchaných nacisty, už bylo napsáno spousty knih. A já jich už spousty četla. O pekle koncentračních táborů, určených k likvidaci. Tato však byla opravdu jiná... Příběh o německém důstojníkovi, který se rozhodne milovat a zachránit jednu malou židovskou holčičku, která mu tolik připomíná jeho vlastní dceru, kterou tragicky ztratil. Celou knihu přemýšlíte, zda se toto mohlo opravdu stát. Zda někdo takový, mezi těmi zrůdami opravdu existoval. Někdo, kdo neváhal riskovat vlastní život, pro cizí dítě. Přemýšlíte, zda i mezi nimi, se našla alespoň jedna dobrá duše... Nevím. Kniha byla místy hodně přitažená za vlasy. A místy hodně nerealistická. Ale zachovejme si tu víru. A věřme autorům, že i někdo takový tenkrát existoval.... Kniha byla dobře napsaná, a hezky se četla. Pokud nehledáte autobiografii, pak mohu s klidným svědomím doporučit.


Klíč
listopad - prosinec 2021
Klíč 2021, Kathryn Hughes

Přišlo mi, jako by se autorka tak trochu inspirovala od Ellen Marie Wisemanové, a její knihy "Tmavé stěny Willardu". I tady se prolínaly dvě časové roviny. Tajemství ukryté v zapomenutých kufrech, ve zrušené psychiatrické léčebně. Opět příběh mladinké dívky, odložené vlastní rodinou, na toto šílené místo... Ta podoba obou příběhů mě bila přímo do očí. A bohužel nutno napsat, že kvalit Willardu, tato kniha nedosáhla ani náhodou. Přestože se to četlo dobře, autorka má pěkný styl psaní, tak zá pár dnů už nejspíš nebudu vědět o čem příběh byl. To co se dělo za zdmi ústavu Ambergate, je jen slabounký odvar druhé zmiňované knihy, ze které mi běhal mráz po zádech, a vháněl slzy do očí. To byl ten správný příběh, na který nezapomenete. Kdo jste ji ještě nečetl, doporučuji všemi deseti. Tato mě bohužel nenadchla.... Za mě tak 3,5 hvězd


365 dní
listopad 2021 (24.-27.)
365 dní 2021, Blanka Lipińska

Filmové zpracování této knihy miluji.... Unesena na Sicílii mocným mafiánem, a donucena se do něho ve lhůtě 365 dnů zamilovat. Neotřelé téma, krásné prostředí, luxus a neskutečně sexy hlavní protagonisté. Viděla jsem ho již několikrát. Je tedy jasné, že na knihu jsem se velmi těšila. A musím říct, že mě ani v nejmenším nezklamala. Je tedy hódně jiná, než film. A to nejen tím, že obsahuje o hodně víc událostí, a jejich vztahu je tu věnováno daleko více prostoru. Ale také obsahuje obrovské množství žhavých sexuálních scén, které se odehrávají na každé druhé stránce. Je jasné že tohle natočit, tak je to porno jak vyšité :-)) Oproti filmu, je tu vše lépe vysvětleno. A děj působí plynuleji a netlačí tolik na pilu. Knihu jsem si rozhodně užila, a už čekám netrpělivě na další díl. Snad na mě Ježíšek nezapomene :-)


Sůl moře
listopad 2021 (04.-20.)
Sůl moře 2016, Ruta Sepetys

Jak je možné, že jsem ve svých letech doposud nikdy neslyšela o této největší námořní tragédii v dějinách? O tragédii takového rozsahu, že strčila do kapsy i slavný Titanik, o kterém vznikl už bezpočet filmů a knih? O neštěstí, které si vyžádalo více než 9.000 obětí? Proč se o tom tak málo ví, a málo mluví? Je to snad tím, že šlo o nacistickou loď, plnou německých uprchlíků? Protože byli zahrnuti do statistik jako válečné oběti? Protože to byly oběti té "špatné" strany? Proto nás totalitní režim s touto událostí v dějepise neobeznámil? Na tuto autorku jsem byla vážně zvědavá. A mohu říct, že skutečnost předčila má očekávání. Knihu jsem nedokázala odložit. Oči přišpendlené ke stránkám, zhltla jsem ji za jediný den. Ruta píše opravdu poutavě. Díky kraťounkým kapitolkám, kde nechává promlouvat hned čtyři osoby zároveň, je čtení naprostá paráda. Sledovat jednu událost hned čtyřmi pohledy, vás vtahovalo do děje čím dál hloub. Válečné hrůzy, všudypřítomný strach, hlad a strádání, získali tak dokonalý rozměr. Cesta směsice uprchlíků za záchranou, kterou jim měla poskytnout plavba na lodi Wilhelm Gustloff. Většinu pasažérů tu tvořili civilisté a téměř polovinu děti. Loď, která se měla stát spásou a útočištěm před postupující Sovětskou armádou, se pro většinu z nich stala vodním hrobem. Psal se 30.leden 1945.... Velmi emotivní kniha, která vám poodhalí další z "utajovaných" kapitol našich dějin. Doporučuji k přečtení.


Krvavé jahody
listopad 2021 (04.-19.)
Krvavé jahody 2008, J. S. Kupka (pseudonym)

Kéž by takovéhle knihy byly jen fikcí, a spadaly do kategorie fantasy. Ale bohužel. Krvavé jahody byly jen jednou z dalších děsivých výpovědí člověka, který vše zakusil na vlastní kůži. Svědectví ženy, která se stala jednou z obětí Stalinských čistek. Ač dávno po skončení nacistického běsnění, po osvobození koncentračních táborů. Člověku stydne krev v žilách, když čtete o zvěrstvech, které byly páchány pod rouškou míru na území Sovětského svazu. Diktátor Stalin, si opravdu ani v nejmenším nezavdal s Hitlerem. Nevím který z těch dvou, byl větší zrůda. Příběh sester Mělkinových, se zdá opravdu až těžko k uvěření. Kdo by dokázal tohle vydržet, a přežít ty nekonečné roky takové hrůzy? To snad ani není v lidských silách... Nebudu přemýšlet, kolik věcí je v knize pravdivých, a kde už se vypravěč nechal unést. Protože tyhle věci se skutečně děly. Existovaly. A možná ještě horší, než je zde vylíčeno. A je potřeba o nich mluvit. Nezapomenout. Neupozadit je před hrůzami válečného pekla v Osvětimi a dalších táborech smrti. Byla válka. Ale tohle? To se dělo už dávno po ní. V dobách míru a opěvovaného komunismu.


Rodina odvedle
listopad 2021 (04.-15.)
Rodina odvedle 2019, Sally Hepworth

Tak především, bych tuto knihu rozhodně nenazvala thrillerem. Protože ono se jedná spíš o psychologický román. Takové to ženské čtení o problémech ve vztazích, a strastech provázejících mateřství. Kniha je jakýmsi pomyslným oknem do života hned několika mladých matek, žijících v poklidné "dobré" čtvrti Australského Melbourne... Navenek dokonalé rodiny, šťastná manželství, báječné děti. Jaké to ale je, když přísně střežená tajemství začnou vyplouvat na povrch? Každá rodina tu má své vlastní kostlivce ve skříni. Nic není takové, jak se na první pohled zdá. A jak to dokáže zamávat hned s několika životy najednou, když se ta dokonalá fasáda začne hroutit? Kniha nebyla až tak špatná, když opominu, že jsem se těšila na napínavý thriller. Proto mi první polovina knihy přišla hodně nudná, zdlouhavá, a zmateně jsem se pohybovala od jedné rodiny ke druhé. Udržet si v přehledu pět paralelních příběhů, mi tady dalo vážně zabrat. Nakonec jsem byla nucená udělat si tahák :-) kdo ke komu patří, a jak se jmenují. Knihu bych hodnotila asi tak 3,5 hvězd. Protože nejspíš už za pár dnů, nebudu mít ponětí o čem vlastně byla ...


Nevěřte Hunterovi
září - listopad 2021
Nevěřte Hunterovi 2020, Karolína Bendová

Papírová princezna po česku? Hmm.... První polovina knihy mi přišla hodně amatérská. Úplně mě to bilo do očí. Takový dívčí, romantický počin umístěný na Wattpadu. Pro mou náctiletou dceru fajn čtení. Ale pro nás "zkušenější" čtenáře? Bojovala jsem, abych ji znuděně neodložila. Tohle asi nedám... Ale ve druhé polovině, jako by autorka nabrala vítr do plachet. Místy jsem měla pocit, jako by její ruku vedl někdo jiný. Styl se hodně změnil, a konečně si získal mou pozornost. To už bylo vážně lepší. Jen ten konec mě překvapil. U podobného druhu literatury, bývají většinou šťastné happy endy. Nebo snad né? No, nejspíš nemůže být každý den posvícení :-) Za mě tak tři a půl hvězdičky.


Překroč svůj stín
říjen 2021 (05.-31.)
Překroč svůj stín 2014, Katie McGarry

Miluji tyhle knihy, které se na první pohled tváří jako naivní romanťárny pro náctileté, a pak vám totálně vyrazí dech. A přesně taková je i tato kniha. Silný, srdceryvný příbeh, plný citů a hlubokých myšlenek. Příběh o tom, že nejen na těle si neseme svoje jizvy. Ale že ty které jsou na duši, bolí daleko víc a hůře se hojí. Ke konci si připravte kapesník.... Citát : Nejhorší druh pláče není ten, který může vidět každý. Ne, nejhorší je, když pláče vaše duše, a cokoli děláte, ji nemůže utěšit. Část jí zemře a stane se jizvou na té části vaší duše, která přežije. U lidí jako já a Echo duše obsahují víc zajizvené tkáně než života...


Cilčina cesta
říjen 2021 (20.-30.)
Cilčina cesta 2019, Heather Morris

Cilka přežila hrůzy Osvětimi. Konečně by se mohlo zdát, že její cesta utrpení je u konce. Ale omyl. Za "uléhání" s nepřítelem, je odsouzena k patnácti letům v ruském gulagu. A tak pokračuje její cesta na sever. Na Sibiř. Zde, pár kilometrů za polárním kruhem, v místě "bílých nocí", začíná její další boj o přežití... Nemilosrdné prostředí, krutý mráz, šílení dozorci a nelidské podmínky. Všudypřítomné znásilňování. Hrůzy ne až tak odlišné od pekla ze kterého unikla. Jak tohle mohl člověk přežít? A proč se o komunistických lágrech pro "nepohodlné" řežimu, tak málo mluví? A tak málo ví? Pro mě to bylo naprosto první knižní setkání s tímto tématem. O to víc, mě zaujalo. Příběh opírající se o skutečné zážitky Cilky Citronové. Nepátrám jak dalece se jednalo o fikci, a co z vyprávění se skutečně událo. Místy jsem měla opravdu silný pocit nereálna. Stejně jako u Tatéra z Osvětimi. Zvlášť jak autorka vykreslila Cilku, jako naprosto perfektní osobu. Všem pomáhající, vše znající, všichni se přikláněli k jejímu názoru, a všichni dali na její mínění. Všechny nezištně zachraňovala.... Ale jinak byla kniha velice čtivá, a s tématem který mi zas otevřel pohled jiným směrem.


Žena v černém - Anděl smrti
říjen 2021 (05.-30.)
Žena v černém - Anděl smrti 2014, Martyn Waites

Anglie 1940. Skupina školních dětí se dvěma učitelkami, prchá z bombardovaného Londýna na venkov, kde mají najít bezpečí a útočiště. Ve starém, zpustlém domě uprostřed močálů, už na ně někdo netrpělivě čeká. Někdo děsivější než bomby pršící z nebe.... Ponurá, děsivá atmosféra příběhu, vás polapí od první stránky. Tomu se nedá uniknout, stejně jako černé plísni šířící se mezi zdmi rozpadajícího se domu. Dokonalý horor, který vás nenechá vydechnout. Autor vám zabrnká i na tu nejcitlivější strunu. Nikde netlačí. Nic zbytečně neprotahuje. Žádná naředěná omáčka příběhu, která by ubírala napětí. Ne. Děj odsýpá od první do poslední stránky. Možná i díky malému počtu stran, které naprosto přesně splňují svůj účel. Pro mě jen škoda, že jsem již několikrát viděla filmové zpracování. A ty filmové obrazy, se mi pořád míhaly před očima, a bránily mi ve vlastních představách příběhu.


Černá a purpurová
říjen 2021 (05.-20.)
Černá a purpurová 2020, Wojciech Dutka

Napsat o téhle knize že byla pěkná, mi přijde poněkud divné. Ale tato opravdu byla. Velmi dobře a čtivě napsaná. Dokonce i ten samotný příběh, se od ostatních podobných knih trochu odkláněl. Jednalo se tu o "milostný" příběh, na pozadí válečných hrůz v Osvětimi. Příběh kata a jeho oběti. Příběh založený na skutečných událostech, ze kterých i otrlému člověku vstávají hrůzou vlasy na hlavě. A myslím, že je úplně jedno, že máte s touto tématikou už ledacos načteno. Vždy vás to prostě dostane. Nepředstavitelná hrůza, utrpení, beznaděj a všudypřítomná smrt.... Jen němě zadržujete dech a nechápete, jaká zvěrstva je schopen člověk spáchat na druhé lidské bytosti.


Manželka mezi námi
září - říjen 2021
Manželka mezi námi 2018, Sarah Pekkanen

Ach jo. Tak tohle se vůbec nepovedlo. Tři čtvrtě knihy bylo tak nudné a utahané, že jsem vážně myslela, že to ani nedočtu. A ta poslední čtvrtina, kde se to začalo tvářit trošku zajímavě, to už opravdu nezachránila. Nechápu, jak právě tahle kniha mohla získat označení "Top thriller". To fakt ani omylem. Přišlo mi, jako by se autorky inspirovaly z jiných knih, a chtěly sesmolit něco na podobné téma. Ale nějak jim to nevyšlo. Románů s podobným příběhem, jsem přečetla už několik. Domácí násilí, psychický teror, navenek dokonalý a šťastný pár, ale za zavřenými dveřmi.... Ale tohle byla vážně slabota. Tři hvězdičky, víc ani ťuk.


Chodba hrůzy
září 2021 (21.-29.)
Chodba hrůzy 2021, Andrea Rimová

Anotace slibovala "temnou romantiku". Úděsná obálka v českém vydání, pak minimálně nějaký příšerný masakr. No, vedle jak ta jedle.... Místo toho, se jednalo spíše o komorní rodinné drama. Problémy ve vztazích, nové začátky, složité rodinné vztahy, a nad tím vším se jako temný mrak vznášela tragická, smrtelná nehoda hrdinčiny matky. Která jak se začne po třiceti letech odkrývat, možná ani nehodou nebyla.... Za mě tak za tři hvězdy, víc ani ťuk. Průměrná kniha, která se více méně nesla na monotónní vlně. A těch posledních pár stránek kde se konečně začalo něco dít, už to bohužel nezachránily.


1 ...