Alto98 Alto98 komentáře u knih

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Vynikající české sci-fi světových parametrů. Dnes, v době převahy fantasy žánru, velmi vzácná kombinace. Autorka se s čtenářem nemazlí, od první věty ho vrhá do svého světa, bez vysvětlivek, dodatků, předmluv a doslovů. A ono to funguje! Je potřeba si postupně skládat kousky informací z pohledu různých postav. Těším se na další díl a držím palce Pinkertýně Wardové!

04.04.2021 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Mozaikovité příběhy ze života obdivuhodné ženy. Myslím, že tohle je jedna z cest, kudy se bude církev dál ubírat. Ilustrace velkými načmáranými písmeny se mi nelíbily.

02.08.2023 4 z 5

Kniha kompozičně nedrží moc dobře pohromadě. Pomohlo by, kdyby autor ilustroval oněch sedm zákonů pouze na příbězích z historie. Rušily mne vložené komentáře k naší bezprostřední současnosti (covid, sociální sítě, česká politika, ...), kterým chybí potřebný odstup, protože jsme těchto událostí účastníky. Kapitola o vztahu sedmi zákonů k současnému světu mohla být na závěr samostatně.

03.09.2021 4 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Autor svůj slib splnil vrchovatě. Před očima ožívají postavy z provinčního pyrenejského městečka, které každá po svém reagují na události kolem Bernadetty. Psáno s velkým pochopením a laskavostí, přesto ale s vtipem. Nádherná kniha.

"Hříšník je ten, kdo miluje zlo."

22.05.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zvláštní příběh. V hlavní roli krajina - pobřežní mokřady a bažiny, ptáci, rostliny.

16.05.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Výborně napsaná kniha, hranice detektivního žánru jsou jí malé.

26.10.2021 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Nemůžu uvěřit, že autor je ročník 1987. Styl psaní je dosti archaický. Skoro jako bych četl něco od Klostermanna. Téma soužití Čechů s Němci mě zajímá, ale tohle bylo místy až melodramatické. Snad to byl záměr, nevím.

27.03.2023 2 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Vtipná, svižně napsaná knížka o soužití se psy i o partnerských a rodinných vztazích.

10.05.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Povedená prvotina. Trochu netypický poutník. Je poznat, že to nebyla jeho první cesta. Více se mi líbila část v Turecku. Není to průvodce po cizích zemích, ale poutníkův deník, hodně o lidech a o sobě.

26.11.2021 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Kniha je jeden dlouhý, naléhavý a vášnivě napsaný výkřik. Už dávno nejsem cílová skupina, ale rád jsem si ji přečetl. Požadavky a rady jsou maximalistické, málokdo jim asi dokáže plně dostát. Ale je potřeba o nich vědět, mít je před sebou a směřovat k nim.
Jako motivace kniha účinkuje výborně.

08.04.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Doporučuji nový překlad Kateřiny Hilské, Slovart 2017. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

19.05.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Dobrá klasická detektivka. Fajn vykreslení prostředí i postav.

02.03.2021 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Los Angeles v devadesátých letech. Možno číst a zároveň sledovat Harryho na mapě. Dozvuky vietnamské války. Napínavý příběh.

18.11.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Moderní Robinson Crusoe ve vesmíru. Autor mu v pravidelných intervalech posílá do cesty překážky, ke konci knihy už dost nevěrohodné. Jednoduchý, americky optimistický styl vyprávění.

30.10.2021 3 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Dobře napsaná groteska, výborný bláznivý závěr.

27.03.2021 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Že je dobré mít pravidelný denní režim, dobře spát, nejíst v noci atd. je možné se dočíst leckde. Ale tady je konečně vysvětleno PROČ a jaké to má důsledky na fungování těla.

22.03.2021 5 z 5

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Jedna z nejlepších Cílkových knih. Výborně zachycuje náladu současného stavu světa.

27.03.2023 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Úžasně napsaná kniha, kombinace víry, sci-fi a románu v dopisech. Překvapilo mě, že autor sám sebe označuje za ateistu. Jen té dystopie bylo na mne trochu moc.

14.07.2022 5 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic  a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Kniha je oproti originálu zestručněna, což jí přidává na čtivosti. Byly vynechány popisy, převzaté z jiných knih. Jádrem vyprávění je návštěva biblických míst v Jeruzalémě. Dnes se asi těžko někomu podaří strávit v Chrámu Božího hrobu celou noc s jen několika málo dalšími poutníky... Hezké jsou drobné postřehy z každodenního života. Škoda, že nebyly použity dřevoryty z Harantova vydání.

08.07.2021 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Emotivní, osobní příběhy, které autor nemohl použít ve zpravodajství. Sled zážitků z vlastního pobytu v zemi, náhledy do historie, bez kterých nelze pochopit současnost.
Snad bratranci najdou společnou cestu, jak žít vedle sebe, přál bych jim to.

16.03.2021 5 z 5